Trzy cechy dobrego PPK. Na co zwrócić uwagę wybierając rozwiązanie emerytalne dla swoich pracowników?

Już 1 lipca 2019 r. zacznie działać nowy element systemu emerytalnego. Firmy zatrudniające co najmniej 250 osób będą zobowiązane do wprowadzenia Pracowniczych Planów Kapitałowych (PPK). Przemysław Świder, dyrektor ds. rozwoju sprzedaży PPK w Warcie podpowiada, na co zwrócić uwagę wybierając rozwiązanie emerytalne dla swoich pracowników w rozmowie z Konradem Wernickim.
 Trzy cechy dobrego PPK. Na co zwrócić uwagę wybierając rozwiązanie emerytalne dla swoich pracowników?
/ fot. materiały prasowe
Około 3 tysiące największych przedsiębiorstw w Polsce wdroży PPK za niecałe pół roku. W wyborze firmy, której powierzymy za­rządzanie środkami pracowników, będą brały udział także związki zawodowe lub reprezentacja pracowników. Na co Pana zdaniem powinni zwrócić uwagę?

PPK to jedna z największych zmian na rynku finansowym w Polsce w ostatnich latach. Wprowadzane jest bowiem nowe rozwiązanie wspierające długoterminowe gromadzenie kapitału na przyszłość. Biorąc pod uwagę zmiany demograficzne w naszym kraju, PPK będą ważnym elementem systemu emerytalnego w naszym kraju. Do wyboru firmy, której powierzymy zarządzanie prywatnymi środkami pracowników, powinniśmy podejść bardzo skrupulatnie. Z mojego punktu widzenia istotne są trzy czynniki, na które powinni zwrócić uwagę przedstawiciele pracowników: stabilność i bezpieczeństwo firmy oferującej PPK, jej kompetencje dotyczące długoterminowego i efektywnego zarządzania pieniędzmi a także doświadczenie we współpracy z dużymi przedsiębiorstwami.



Czemu kwestia stabilności i bezpieczeństwa jest Pana zdaniem tak ważna?

Pamiętajmy, że mówimy o projekcie rozpisanym na wiele lat, w którym chodzi o zapewnienie dodatkowych środków po zakończeniu aktywności zawodowej. Pracownicy, którzy mają obecnie np. 30 lat, będą korzystać z nich ponad 30 lat później, kiedy sami już nie będą mogli lub po prostu nie będą chcieli pracować. Zwłaszcza w tym drugim przypadku środki zgromadzone w ramach PPK dają pracownikowi większą swobodę decyzji. Dlatego tak ważne jest bezpieczeństwo tych pieniędzy. Konkretnym parametrem, który uwzględniłbym w procesie poszukiwania partnera do PPK, jest ocena przyznawana przez agencje ratingowe, które analizują stabilność finansową firm. Dla przykładu Warta posiada rating na poziomie A+ z perspektywą stabilną według S&P. To najwyższy spotykany na polskim rynku poziom, wyższy nawet niż ocena wiarygodności kredytowej Polski.



Jak rozumiem kwestia dotycząca inwestowania środków również dotyczy długoterminowego charakteru PPK?

Dokładnie tak. Pamiętajmy, że w takiej perspektywie będzie chodziło o setki milionów złotych. Powinny one zatem zostać powierzone w zarządzanie komuś, kto w tej właśnie kwestii sprawdził się już w praktyce. Wybierzmy firmę mogącą wykazać się przykładami prowadzenia wieloletnich programów inwestycyjnych, gdzie regularnie wpłacane środki są efektywnie lokowane bezpośrednio w papiery wartościowe.



Dlaczego Pana zdaniem doświadczenie we współpracy z dużymi przedsiębiorstwami jest tak ważne?

Mówimy tutaj o czysto praktycznym aspekcie wdrożenia a następnie sprawnego administrowania PPK. Posiadane doświadczenie z pewnością przyda się przy tak dużym projekcie i zarządzaniu indywidualnymi kontami grup pracowników, liczących nierzadko kilkaset lub nawet kilka tysięcy osób.

Firmy takie jak np. Warta obsługująca ponad 5 mln klientów, w tym 720 tys. pracowników i ich rodzin w ramach grupowych programów ubezpieczeniowych i inwestycyjnych, dają większą gwarancję komfortowej współpracy np. dzięki posiadanym nowoczesnym systemom informatycznym przystosowanym do obsługi tego typu relacji. Doświadczenie zdobyte przy obsłudze ubezpieczeń grupowych pomoże w zapewnieniu wysokiej jakość oferowanych rozwiązań.

W tym kontekście ciekawe wydają się również wyniki ostatniego badania Polskiej Izby Ubezpieczeń. Respondenci wskazali właśnie zakłady ubezpieczeń na życie jako instytucje najbardziej godne zaufania w przypadku prowadzenia PPK.



Czy są jeszcze jakaś inna kwestia, którą powinniśmy brać pod uwagę?

Możemy brać również pod uwagę temat ponadstandardowej oferty firm ubezpieczeniowych uczestniczących w tym systemie. Dla przykładu PPK Warty nie tylko pomaga gromadzić kapitał na przyszłość, ale zapewnia również dodatkowe środki dla najbliższych uczestnika PPK w przypadku jego śmierci oraz śmierci na skutek wypadku. A ponieważ dzieje się to bez dodatkowych opłat (składka ubezpieczeniowa jest częścią opłaty za zarządzanie), stanowi to dodatkową korzyść nie obciążającą efektywności odkładania środków na emeryturę w ramach tego systemu.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Eksport zbóż z Ukrainy. Premier Szmyhal przedstawił swoją wizję z ostatniej chwili
Eksport zbóż z Ukrainy. Premier Szmyhal przedstawił swoją wizję

Nasz rząd wprowadził weryfikację eksportu kukurydzy, rzepaku, słonecznika i pszenicy; bez licencji eksport tych kategorii nie będzie dokonywany - powiedział w czwartek premier Ukrainy Denys Szmyhal. Jak dodał, wydawanie pozwoleń będzie następowało we współpracy ze stroną polską.

Polityk koalicji 13 grudnia skomentowała sprawę prok. Wrzosek. Wpis skasowała, ale w internecie nic nie ginie z ostatniej chwili
Polityk koalicji 13 grudnia skomentowała sprawę prok. Wrzosek. Wpis skasowała, ale w internecie nic nie ginie

Szefowa klubu parlamentarnego Lewicy Anna Maria Żukowska zaskakująco skomentowała aferę z prokurator Ewą Wrzosek, która wybuchła po publikacji "Wirtualnej Polski" w czwartek. Wpis swój dosyć szybko usunęła. Zanim to jednak nastąpiło, odniosła się do niego sama prokurator Wrzosek.

Po konsultacjach władz Polski i Ukrainy. Tusk zabiera głos z ostatniej chwili
Po konsultacjach władz Polski i Ukrainy. Tusk zabiera głos

– Kończymy w czwartek rozmowy polsko-ukraińskie z jeszcze głębszym przeświadczeniem, że nie ma takiej siły na świecie, która mogłaby podważyć naszą przyjaźń, solidarność i współpracę, szczególnie w obliczu zagrożenia, jakim jest agresywna polityka Rosji – powiedział w czwartek premier Donald Tusk.

Nie żyje uczestnik znanego programu z ostatniej chwili
Nie żyje uczestnik znanego programu

Media obiegła informacja o śmierci jednego z uczestników znanego programu rozrywkowego „Gogglebox. Przed telewizorem”. 40-letni George Gilbey zmarł w wyniku nieszczęśliwego wypadku.

Sprawa Tomasza Komendy. Zaskakujące informacje z ostatniej chwili
Sprawa Tomasza Komendy. Zaskakujące informacje

Sprawa niesłusznie skazanego na 25 lat więzienia Tomasza Komendy wciąż budzi wiele kontrowersji. Śmierć mężczyzny, który odsiedział 18 lat więzienia z zasądzonego mu wyroku, wstrząsnęła opinią publiczną. W sprawie pojawiły się nowe informacje. Okazuje się, że adwokaci chcą zgłębić prawdę dotyczącą jego problemów zdrowotnych.

Wraca skandal wokół przejęcia TVP. Jest komentarz prokurator Wrzosek z ostatniej chwili
Wraca skandal wokół przejęcia TVP. Jest komentarz prokurator Wrzosek

Prokurator Ewa Wrzosek opublikowała w mediach społecznościowych krótki komentarz odnoszący się do afery, jaka wybuchła po publikacji Wirtualnej Polski nt. tego, w jaki sposób „walczyła o wolne media”.

Kongres USA zaakceptował sprzedaż Polsce środków bojowych JASSM-ER, AMRAAM oraz AIM-9X z ostatniej chwili
Kongres USA zaakceptował sprzedaż Polsce środków bojowych JASSM-ER, AMRAAM oraz AIM-9X

Minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz poinformował w czwartek, że Kongres USA zaakceptował sprzedaż Polsce lotniczych środków bojowych: JASSM-ER, AMRAAM oraz AIM-9X.

Putin mówił o ataku Rosji na NATO. Padły słowa o Polsce z ostatniej chwili
Putin mówił o ataku Rosji na NATO. Padły słowa o Polsce

Wojna na Ukrainie trwa już trzeci rok. Rosja wiele razy groziła swoim sąsiadom, że konflikt może się rozszerzyć, przybierając nawet formę nuklearnego. Władimir Putin, który w środę spotkał się z żołnierzami w obwodzie twerskim, nawiązał do tej kwestii i przy okazji wspomniał o naszym kraju.

Sondaż: Wojska NATO na Ukrainie? Polacy odpowiedzieli z ostatniej chwili
Sondaż: Wojska NATO na Ukrainie? Polacy odpowiedzieli

Z sondażu IBRiS przeprowadzonego na zlecenie „Rzeczpospolitej” wynika, że 74,8 proc. badanych nie chce, aby do Ukrainy zostali wysłani żołnierze polscy oraz z krajów NATO. Za takim rozwiązaniem jest tylko 10,2 proc. pytanych, a 15 proc. nie ma zdania – podaje czwartkowa „Rzeczpospolita”.

Wraca skandal wokół przejęcia TVP. Jest komunikat neoprokuratury z ostatniej chwili
Wraca skandal wokół przejęcia TVP. Jest komunikat neoprokuratury

„W nawiązaniu do dzisiejszego artykułu red. Patryka Słowika pt. «Sienkiewicz, Wrzosek, Wolne Sądy i wniosek. Jak prokurator walczyła o wolne media» informuję, iż Wydział Spraw Wewnętrznych Prokuratury Krajowej prowadzi śledztwo” – brzmi komunikat opublikowany przez prok. Przemysława Nowaka, rzecznika prasowego Prokuratury Krajowej. 

REKLAMA

Trzy cechy dobrego PPK. Na co zwrócić uwagę wybierając rozwiązanie emerytalne dla swoich pracowników?

Już 1 lipca 2019 r. zacznie działać nowy element systemu emerytalnego. Firmy zatrudniające co najmniej 250 osób będą zobowiązane do wprowadzenia Pracowniczych Planów Kapitałowych (PPK). Przemysław Świder, dyrektor ds. rozwoju sprzedaży PPK w Warcie podpowiada, na co zwrócić uwagę wybierając rozwiązanie emerytalne dla swoich pracowników w rozmowie z Konradem Wernickim.
 Trzy cechy dobrego PPK. Na co zwrócić uwagę wybierając rozwiązanie emerytalne dla swoich pracowników?
/ fot. materiały prasowe
Około 3 tysiące największych przedsiębiorstw w Polsce wdroży PPK za niecałe pół roku. W wyborze firmy, której powierzymy za­rządzanie środkami pracowników, będą brały udział także związki zawodowe lub reprezentacja pracowników. Na co Pana zdaniem powinni zwrócić uwagę?

PPK to jedna z największych zmian na rynku finansowym w Polsce w ostatnich latach. Wprowadzane jest bowiem nowe rozwiązanie wspierające długoterminowe gromadzenie kapitału na przyszłość. Biorąc pod uwagę zmiany demograficzne w naszym kraju, PPK będą ważnym elementem systemu emerytalnego w naszym kraju. Do wyboru firmy, której powierzymy zarządzanie prywatnymi środkami pracowników, powinniśmy podejść bardzo skrupulatnie. Z mojego punktu widzenia istotne są trzy czynniki, na które powinni zwrócić uwagę przedstawiciele pracowników: stabilność i bezpieczeństwo firmy oferującej PPK, jej kompetencje dotyczące długoterminowego i efektywnego zarządzania pieniędzmi a także doświadczenie we współpracy z dużymi przedsiębiorstwami.



Czemu kwestia stabilności i bezpieczeństwa jest Pana zdaniem tak ważna?

Pamiętajmy, że mówimy o projekcie rozpisanym na wiele lat, w którym chodzi o zapewnienie dodatkowych środków po zakończeniu aktywności zawodowej. Pracownicy, którzy mają obecnie np. 30 lat, będą korzystać z nich ponad 30 lat później, kiedy sami już nie będą mogli lub po prostu nie będą chcieli pracować. Zwłaszcza w tym drugim przypadku środki zgromadzone w ramach PPK dają pracownikowi większą swobodę decyzji. Dlatego tak ważne jest bezpieczeństwo tych pieniędzy. Konkretnym parametrem, który uwzględniłbym w procesie poszukiwania partnera do PPK, jest ocena przyznawana przez agencje ratingowe, które analizują stabilność finansową firm. Dla przykładu Warta posiada rating na poziomie A+ z perspektywą stabilną według S&P. To najwyższy spotykany na polskim rynku poziom, wyższy nawet niż ocena wiarygodności kredytowej Polski.



Jak rozumiem kwestia dotycząca inwestowania środków również dotyczy długoterminowego charakteru PPK?

Dokładnie tak. Pamiętajmy, że w takiej perspektywie będzie chodziło o setki milionów złotych. Powinny one zatem zostać powierzone w zarządzanie komuś, kto w tej właśnie kwestii sprawdził się już w praktyce. Wybierzmy firmę mogącą wykazać się przykładami prowadzenia wieloletnich programów inwestycyjnych, gdzie regularnie wpłacane środki są efektywnie lokowane bezpośrednio w papiery wartościowe.



Dlaczego Pana zdaniem doświadczenie we współpracy z dużymi przedsiębiorstwami jest tak ważne?

Mówimy tutaj o czysto praktycznym aspekcie wdrożenia a następnie sprawnego administrowania PPK. Posiadane doświadczenie z pewnością przyda się przy tak dużym projekcie i zarządzaniu indywidualnymi kontami grup pracowników, liczących nierzadko kilkaset lub nawet kilka tysięcy osób.

Firmy takie jak np. Warta obsługująca ponad 5 mln klientów, w tym 720 tys. pracowników i ich rodzin w ramach grupowych programów ubezpieczeniowych i inwestycyjnych, dają większą gwarancję komfortowej współpracy np. dzięki posiadanym nowoczesnym systemom informatycznym przystosowanym do obsługi tego typu relacji. Doświadczenie zdobyte przy obsłudze ubezpieczeń grupowych pomoże w zapewnieniu wysokiej jakość oferowanych rozwiązań.

W tym kontekście ciekawe wydają się również wyniki ostatniego badania Polskiej Izby Ubezpieczeń. Respondenci wskazali właśnie zakłady ubezpieczeń na życie jako instytucje najbardziej godne zaufania w przypadku prowadzenia PPK.



Czy są jeszcze jakaś inna kwestia, którą powinniśmy brać pod uwagę?

Możemy brać również pod uwagę temat ponadstandardowej oferty firm ubezpieczeniowych uczestniczących w tym systemie. Dla przykładu PPK Warty nie tylko pomaga gromadzić kapitał na przyszłość, ale zapewnia również dodatkowe środki dla najbliższych uczestnika PPK w przypadku jego śmierci oraz śmierci na skutek wypadku. A ponieważ dzieje się to bez dodatkowych opłat (składka ubezpieczeniowa jest częścią opłaty za zarządzanie), stanowi to dodatkową korzyść nie obciążającą efektywności odkładania środków na emeryturę w ramach tego systemu.



Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe