Najnowszy numer TS: "Nie uczcie nas demokracji - 1919-2019 - I sejm II RP

- Politycy, którzy chcą uczyć Polskę demokracji, są tak naprawdę reprezentantami grup interesów obawiających się wzmocnienia Polski – szczególnie gospodarczego, oraz jej pełnej niezależności. Faktyczne łamanie praw człowieka w Europie Zachodniej czy zależność sądów od polityków nie obchodzą ani Komisji Europejskiej, ani Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości - Pisze Paweł Pietkun – W trzecim numerze „Tygodnika Solidarność” w roku 2019 przypominamy pierwsze wolne i demokratyczne wybory w II Rzeczpospolitej. Niepodległa Polska wybrała drogę demokracji parlamentarnej, która okazała się drogą trudną i pełną wybojów, szczególnie że sytuacja geopolityczna w Europie nie ułatwiała rozwijania tej formy państwowości – Michał Ossowski we wstępniaku zdradza temat numeru najnowszego „Tygodnika Solidarność”.
 Najnowszy numer TS: "Nie uczcie nas demokracji - 1919-2019 - I sejm II RP
/ Andrzej Chojnacki Tygodnik Solidarność
Atmosferę wyborów sprzed stu lat opisuje Teresa Wójcik.
Lokale wyborcze mieściły się najczęściej w szkołach i jak zauważyły następnego dnia liczne dzienniki „były dobrze urządzone, zabezpieczone i ogrzane” („Dziennik Polski”, 27 stycznia 1919 r.). Warszawski „Kurier Poranny” informował: „Do Konina dobrnąć po śniegu niełatwo, ale ciągną sznury sań z dworów okolicznych z obywatelami do głosowania gotowymi. Panie dziedziczki w futrach i futrzanych kapturkach, szalami osłaniają twarze. Poboczami ciągną tłumy wiejskie w oświętnych butach z cholewami na glanc, w kożuchy ogarnięte, a gospodynie dodatkowo w ciepłe chusty zamotane od mrozu. Obywatele różnego stanu szli po mszy głosować – jak «obowiązek wobec odzyskanej Ojczyzny nakazuje» – mówi wieśniak prowadzący do głosowania do lokalu wyborczego rumianą od mrozu żonkę”. 
Parlamentaryzm niezmiennie kojarzy się ze sporami – o „Stuleciu sporów sejmowych” przeczytamy w artykule Jakuba Pacana.
Od XVIII wieku, kiedy spór „postępowców” i „konserwatystów” o model modernizacji Polski nabrał szczególnych rumieńców, kolejne pokolenia Polaków spiera się, którą drogę reform wybrać. Prawica broni tezy, by przy unowocześnianiu państwa zachować ciągłość tradycji. Dla lewicy i liberałów postępowość rozwiązań bierze górę nad suwerennością.

Kolejnym tekstem tematu numeru jest „Europejska lekcja demokracji, czyli… wojna o zasoby” Pawła Pietkuna.
Politycy, którzy chcą uczyć Polskę demokracji, są tak naprawdę reprezentantami grup interesów obawiających się wzmocnienia Polski – szczególnie gospodarczego, oraz jej pełnej niezależności. Faktyczne łamanie praw człowieka w Europie Zachodniej czy zależność sądów od polityków nie obchodzą ani Komisji Europejskiej, ani Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.
XI Patriotyczną Pielgrzymkę Kibiców na Jasną Górę relacjonuje Mateusz Kosiński
Coroczna Pielgrzymka Kibiców jest bezprecedensowym wydarzeniem. Na co dzień przeciwnicy, rywale, wywodzący się z grupy społecznej o złej opinii lub – jak nazywa ich ks. Wąsowicz – „trudni pielgrzymi” raz do roku spotykają się, by wspólnie w intencji ojczyzny pomodlić się w tym szczególnym dla wszystkich Polaków miejscu. W modlitwie uczestniczyło ponad 5 tysięcy pielgrzymów. Tylko raz do roku, właśnie na Jasnej Górze, topory wojenne zakopane są bardzo głęboko, a w jednej ławie możemy ujrzeć kibiców w barwach Legii Warszawa, Lecha Poznań, Lechii Gdańsk czy Wisły Kraków.
„Wzrost stawki minimalnej nie wpłynie na 500+” – uspokaja Andrzej Berezowski
W roku 2019 minimalna płaca będzie wynosiła 2250 złotych brutto, czyli wzrośnie w stosunku do roku ubiegłego o 7,1 proc. i będzie stanowić 47,2 proc. wynagrodzenia przeciętnego. Stawkę minimalną otrzymuje 1,5 mln zatrudnionych. Wzrośnie też minimalna stawka godzinowa do poziomu 14,7 złotych brutto za godzinę.
A w dziale kultura?
– Małe kroki doprowadziły mnie do punktu, w którym obecnie się znajduję. Zawsze dawałem sobie radę, czasem lepiej, czasem gorzej. Droga na szczyt była spacerem po gruzach, jak zarapowałem w utworze „OKO” –

mówi Paluch, raper, autor tekstów, szef i założyciel wytwórni płytowej BOR Records, w rozmowie z Bartoszem Boruciakiem.

Dział historia:

„Wolni z wolnymi” Leszka Masieraka
450 lat temu na zamku w Lublinie rozpoczęły się obrady sejmu, które doprowadziły do zawarcia układu niemającego precedensu w historii Europy. Królestwo Polskie i Wielkie Księstwo Litewskie połączyły się, tworząc jedno państwo, zwane powszechnie Rzeczpospolitą Obojga Narodów – największe na kontynencie.

Dział związek:

„Wysokie zarobki w Biedronce to mit”- pisze Marcin Koziestański
W referendum strajkowym w Biedronce wezmą udział wszyscy pracownicy, nieważne, czy należą do związków zawodowych, czy nie. Referendum będzie ważne, jeśli weźmie w nim udział minimum 50 procent zatrudnionych pracowników.
nnSerdecznie polecamy najnowszy "Tygodnik Solidarność".

Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Atak na Leonida Wołkowa. Prezydent Litwy ujawnia polski wątek z ostatniej chwili
Atak na Leonida Wołkowa. Prezydent Litwy ujawnia polski wątek

Prezydent Litwy Gitanas Nauseda poinformował w piątek, że w Polsce zatrzymano dwie osoby podejrzewane o atak na rosyjskiego opozycjonistę Leonida Wołkowa, dokonany 12 marca w Wilnie. Wypowiedź głowy państwa przytoczyła agencja BNS.

81 lat temu wybuchło powstanie w getcie warszawskim z ostatniej chwili
81 lat temu wybuchło powstanie w getcie warszawskim

19 kwietnia 1943 roku słabo uzbrojeni żydowscy bojownicy stanęli do nierównej walki z niemieckim oprawcą. Powstanie w getcie warszawskim było rozpaczliwą próbą przeciwstawienia się ostatniej fazie jego likwidacji, która była równoznaczna z wymordowaniem całej mieszkającej w nim ludności.

Nowe informacje ws. tragedii w Bydgoszczy: 15-latka miała zostać wepchnięta pod tramwaj z ostatniej chwili
Nowe informacje ws. tragedii w Bydgoszczy: 15-latka miała zostać wepchnięta pod tramwaj

W Bydgoszczy w wypadku na jednym z przystanków tramwajowych zginęła 15-letnia dziewczyna. Na tory miał ją wepchnąć jej rówieśnik.

Nowa afera szpiegowska w Niemczech z ostatniej chwili
Nowa afera szpiegowska w Niemczech

Niemiecka policja zatrzymała w środę w Bayreuth w Bawarii dwóch mężczyzn podejrzanych o agenturalne powiązania z Rosją. Mieli zbierać informacje dot. obiektów amerykańskiego wojska w Niemczech, planować wybuchy i podpalenia.

Sąd żąda utajnienia przez IPN danych agentów SB z ostatniej chwili
Sąd żąda utajnienia przez IPN danych agentów SB

Osoba uznana za tajnego współpracownika może domagać się weryfikacji opublikowanych o nim informacji – wynika z wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego, o którym pisze piątkowa „Rzeczpospolita”.

Waldemar Krysiak: Lekarze zmieniający dzieciom płeć zostaną zmuszeni do ujawnienia szczegółów swoich eksperymentów Wiadomości
Waldemar Krysiak: Lekarze "zmieniający dzieciom płeć" zostaną zmuszeni do ujawnienia szczegółów swoich eksperymentów

Kolejny, ciężki cios dla ideologii gender: Szkocja wycofuje się z prób „zmiany płci” u dzieci, a angielscy lekarze, którzy takich procedur się dopuszczali, zostaną zmuszeni do ujawnienia szczegółów eksperymentów. W Wielkiej Brytanii kończy się masowe okaleczanie dzieci motywowane lewicowym szaleństwem.

Naukowy wieczór z dr. Kaweckim: Polacy tworzą urządzenie do badania naszej pozycji względem czasoprzestrzeni Wiadomości
Naukowy wieczór z dr. Kaweckim: Polacy tworzą urządzenie do badania naszej pozycji względem czasoprzestrzeni

Moc polskiej nauki! Polacy tworzą najczulsze na Ziemi urządzenie do badania naszej pozycji względem czasoprzestrzeni! To jest projekt rodem z science fiction.

Polacy na lotnisku w Dubaju: 27 godzin czekania, a linie proponują nam lot za pięć dni z ostatniej chwili
Polacy na lotnisku w Dubaju: 27 godzin czekania, a linie proponują nam lot za pięć dni

Główne lotnisko w Dubaju powoli wraca do normalnej pracy po zakłóceniach związanych z gwałtownymi deszczami. "Dziś odleciał do Warszawy w połowie pusty samolot, a naszych bagaży nie ma. Po 27 godzinach czekania na lotnisku linie proponują nam lot powrotny dopiero 23 kwietnia" - powiedziała PAP Nina, jedna z pasażerek.

Prezydent Duda: Idea włączenia się do tzw. kopuły europejskiej dla nas jest nieco spóźniona z ostatniej chwili
Prezydent Duda: Idea włączenia się do tzw. kopuły europejskiej dla nas jest nieco spóźniona

Prezydent Andrzej Duda ocenił w czwartek, że jeśli chodzi o plan włączenia się Polski do tzw. kopuły europejskiej, to „ta idea, kiedy dwa lata temu została ogłoszona, była dla nas nieco spóźniona”. Jak przypomniał, od kilku lat realizujemy nasz system obrony przeciwlotniczej.

Szokujący tytuł „Rzeczpospolitej”. Ekspert łapie się za głowę z ostatniej chwili
Szokujący tytuł „Rzeczpospolitej”. Ekspert łapie się za głowę

Prokuratura Krajowa podała w czwartek, że na terytorium Polski zatrzymano i postawiono zarzuty Pawłowi K., który zgłosił gotowość do działania dla wywiadu wojskowego Rosji. Jak wynika ze śledztwa, informacje Pawła K. miały pomóc w ewentualnym zamachu na życie prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. Artykuł w tej sprawie pojawił się na wielu portalach, w tym rownież na stronie „Rzeczpospolitej”. Problem w tym, że na portalu „Rzeczpospolitej” okraszono go szokującym tytułem. Głos zabrał ekspert ds. wojskowych Paweł Zariczny.

REKLAMA

Najnowszy numer TS: "Nie uczcie nas demokracji - 1919-2019 - I sejm II RP

- Politycy, którzy chcą uczyć Polskę demokracji, są tak naprawdę reprezentantami grup interesów obawiających się wzmocnienia Polski – szczególnie gospodarczego, oraz jej pełnej niezależności. Faktyczne łamanie praw człowieka w Europie Zachodniej czy zależność sądów od polityków nie obchodzą ani Komisji Europejskiej, ani Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości - Pisze Paweł Pietkun – W trzecim numerze „Tygodnika Solidarność” w roku 2019 przypominamy pierwsze wolne i demokratyczne wybory w II Rzeczpospolitej. Niepodległa Polska wybrała drogę demokracji parlamentarnej, która okazała się drogą trudną i pełną wybojów, szczególnie że sytuacja geopolityczna w Europie nie ułatwiała rozwijania tej formy państwowości – Michał Ossowski we wstępniaku zdradza temat numeru najnowszego „Tygodnika Solidarność”.
 Najnowszy numer TS: "Nie uczcie nas demokracji - 1919-2019 - I sejm II RP
/ Andrzej Chojnacki Tygodnik Solidarność
Atmosferę wyborów sprzed stu lat opisuje Teresa Wójcik.
Lokale wyborcze mieściły się najczęściej w szkołach i jak zauważyły następnego dnia liczne dzienniki „były dobrze urządzone, zabezpieczone i ogrzane” („Dziennik Polski”, 27 stycznia 1919 r.). Warszawski „Kurier Poranny” informował: „Do Konina dobrnąć po śniegu niełatwo, ale ciągną sznury sań z dworów okolicznych z obywatelami do głosowania gotowymi. Panie dziedziczki w futrach i futrzanych kapturkach, szalami osłaniają twarze. Poboczami ciągną tłumy wiejskie w oświętnych butach z cholewami na glanc, w kożuchy ogarnięte, a gospodynie dodatkowo w ciepłe chusty zamotane od mrozu. Obywatele różnego stanu szli po mszy głosować – jak «obowiązek wobec odzyskanej Ojczyzny nakazuje» – mówi wieśniak prowadzący do głosowania do lokalu wyborczego rumianą od mrozu żonkę”. 
Parlamentaryzm niezmiennie kojarzy się ze sporami – o „Stuleciu sporów sejmowych” przeczytamy w artykule Jakuba Pacana.
Od XVIII wieku, kiedy spór „postępowców” i „konserwatystów” o model modernizacji Polski nabrał szczególnych rumieńców, kolejne pokolenia Polaków spiera się, którą drogę reform wybrać. Prawica broni tezy, by przy unowocześnianiu państwa zachować ciągłość tradycji. Dla lewicy i liberałów postępowość rozwiązań bierze górę nad suwerennością.

Kolejnym tekstem tematu numeru jest „Europejska lekcja demokracji, czyli… wojna o zasoby” Pawła Pietkuna.
Politycy, którzy chcą uczyć Polskę demokracji, są tak naprawdę reprezentantami grup interesów obawiających się wzmocnienia Polski – szczególnie gospodarczego, oraz jej pełnej niezależności. Faktyczne łamanie praw człowieka w Europie Zachodniej czy zależność sądów od polityków nie obchodzą ani Komisji Europejskiej, ani Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.
XI Patriotyczną Pielgrzymkę Kibiców na Jasną Górę relacjonuje Mateusz Kosiński
Coroczna Pielgrzymka Kibiców jest bezprecedensowym wydarzeniem. Na co dzień przeciwnicy, rywale, wywodzący się z grupy społecznej o złej opinii lub – jak nazywa ich ks. Wąsowicz – „trudni pielgrzymi” raz do roku spotykają się, by wspólnie w intencji ojczyzny pomodlić się w tym szczególnym dla wszystkich Polaków miejscu. W modlitwie uczestniczyło ponad 5 tysięcy pielgrzymów. Tylko raz do roku, właśnie na Jasnej Górze, topory wojenne zakopane są bardzo głęboko, a w jednej ławie możemy ujrzeć kibiców w barwach Legii Warszawa, Lecha Poznań, Lechii Gdańsk czy Wisły Kraków.
„Wzrost stawki minimalnej nie wpłynie na 500+” – uspokaja Andrzej Berezowski
W roku 2019 minimalna płaca będzie wynosiła 2250 złotych brutto, czyli wzrośnie w stosunku do roku ubiegłego o 7,1 proc. i będzie stanowić 47,2 proc. wynagrodzenia przeciętnego. Stawkę minimalną otrzymuje 1,5 mln zatrudnionych. Wzrośnie też minimalna stawka godzinowa do poziomu 14,7 złotych brutto za godzinę.
A w dziale kultura?
– Małe kroki doprowadziły mnie do punktu, w którym obecnie się znajduję. Zawsze dawałem sobie radę, czasem lepiej, czasem gorzej. Droga na szczyt była spacerem po gruzach, jak zarapowałem w utworze „OKO” –

mówi Paluch, raper, autor tekstów, szef i założyciel wytwórni płytowej BOR Records, w rozmowie z Bartoszem Boruciakiem.

Dział historia:

„Wolni z wolnymi” Leszka Masieraka
450 lat temu na zamku w Lublinie rozpoczęły się obrady sejmu, które doprowadziły do zawarcia układu niemającego precedensu w historii Europy. Królestwo Polskie i Wielkie Księstwo Litewskie połączyły się, tworząc jedno państwo, zwane powszechnie Rzeczpospolitą Obojga Narodów – największe na kontynencie.

Dział związek:

„Wysokie zarobki w Biedronce to mit”- pisze Marcin Koziestański
W referendum strajkowym w Biedronce wezmą udział wszyscy pracownicy, nieważne, czy należą do związków zawodowych, czy nie. Referendum będzie ważne, jeśli weźmie w nim udział minimum 50 procent zatrudnionych pracowników.
nnSerdecznie polecamy najnowszy "Tygodnik Solidarność".


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe