Wypłata z PPK przed sześćdziesiątką

Środki zgromadzone w PPK będzie można wypłacić przed osiągnięciem wieku 60 lat w sytuacji poważnej choroby uczestnika programu albo jego najbliższych lub aby pokryć wkład własny przy kredycie hipotecznym.
 Wypłata z PPK przed sześćdziesiątką
/ pixabay.com
Andrzej Berezowski

Ustawa o PPK dopuszcza wypłatę przez uczestnika programu części środków przed osiągnięciem wieku 60 lat, gdy poważnie zachoruje lub zachorują jego najbliżsi: małżonek lub dziecko. Może wtedy liczyć na wypłatę maksymalnie 25 proc. środków zgromadzonych na rachunku PPK. Co oznacza „poważne zachorowanie”? Ustawa definiuje je jako całkowitą niezdolność do pracy orzeczoną przez lekarza orzecznika lub komisję lekarską ZUS na okres co najmniej 2 lat lub umiarkowany albo znaczny stopień niepełnosprawności. 

Na wcześniejszą wypłatę środków zgromadzonych w PPK uczestnik może liczyć również, gdy on lub jego najbliżsi zapadną na jedną z wyszczególnionych w akcie prawnym chorób. W myśl ustawy poważną chorobą jest m.in.: bakteryjne zapalenie mózgu lub opon mózgowo-rdzeniowych, wirusowe zapalenie mózgu, choroba Alzheimera, choroba Leśniowskiego- -Crohna, choroba Parkinsona, gruźlica, niewydolność nerek, stwardnienie rozsiane, choroba wywołana przez ludzki wirus upośledzenia odporności (HIV), nowotwór złośliwy, udar mózgu, utrata mowy, słuchu lub wzroku, wrzodziejące zapalenie jelita grubego, zawał serca lub amputacja kończyny. Katalog chorób ma charakter zamknięty, co oznacza, że jeśli uczestnik zapadnie na inną chorobę niż wyszczególnioną i jednocześnie nie otrzyma orzeczenia o niezdolności, to nie będzie mógł liczyć na wypłatę środków. 

Ustawa zawiera również katalog chorób dzieci. W ich przypadku poważne zachorowanie oznacza zdiagnozowanie m.in.: choroby Heinego-Medina, zapalenia opon mózgowych, zapalenia mózgu, anemii aplastycznej, przewlekłego aktywnego zapalenia wątroby, padaczki, gorączki reumatycznej, nabytej przewlekłej choroby serca, porażenia (paraliżu), utraty wzroku, głuchoty (utrata słuchu), potransfuzyjnego zakażenia wirusem HIV, schyłkowej niewydolności nerek, tężca, cukrzycy, łagodnego guza mózgu, także nowotworu złośliwego. Rodzic będzie mógł wypłacić część środków. jeśli nastąpi u dziecka przeszczep narządów, zabieg rekonstrukcyjny zastawek lub zabieg rekonstrukcyjny aorty lub będzie ono niepełnosprawne i jednocześnie będzie mieć mniej niż 16 lat. 

Projekt ustawy o PPK przewiduje również możliwość wypłaty nawet wszystkich zgromadzonych w systemie środków, przed osiągnięciem 60 lat, jeśli przeznaczone zostaną na wkład własny w związku z zaciągnięciem kredytu na zakup mieszkania lub domu, budowę domu, przebudowę domu, nabycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub ustanowienie prawa odrębnej własności do lokalu mieszkalnego. O możliwości wypłaty mówi art. 98 projektu ustawy. Jest to istotne, ponieważ zgodnie z obecnie obowiązującymi zaleceniami Komisji Nadzoru Finansowego minimalny wkład własny wynosi 20 proc. wartości kredytu hipotecznego i dla przeciętnego Kowalskiego jest to znacząca suma. 

Jednak środki przeznaczone na wkład własny trzeba będzie zwrócić do systemu PPK. Termin zwrotu nie może rozpocząć się później niż 5 lat od dnia wypłaty środków i nie może trwać dłużej niż 15 lat od dnia wypłaty środków. A zatem wypłata środków na wkład własny przy kredycie hipotecznym jest formą nieoprocentowanego kredytu. Co w przypadku, gdy uczestnik nie rozpocznie spłaty „kredytu” w ustawowym terminie? Przepisy ustawy tego nie precyzują. 

Z dobrodziejstw wzięcia „kredytu z PPK” na wkład własny nie będą mogli skorzystać uczestnicy systemu, którzy ukończyli 45 lat. 

Aby wypłacić pieniądze na cele mieszkaniowe, uczestnik będzie musiał zawrzeć stosowną umowę z obsługującą jego konto instytucją finansową. W umowie zawarte będą dane o inwestycji oraz określone zostaną zasady i terminy wypłaty środków z PPK, jak również zasady i terminy ich zwrotu. Uczestnik będzie mógł zawrzeć tylko jedną tego typu umowę w ciągu swojego życia.


Pytanie do eksperta:
Czy warto będzie korzystać z możliwości wypłaty wszystkich środków w celu finansowania wkładu własnego przy kredytach hipotecznych?

Odpowiada Paweł Szczerbak, Dyrektor Sprzedaży w PKO TFI:
 

Obok wypłaty części środków w przypadku poważnego zachorowania mamy też możliwość wypłaty nawet do 100 proc. zgromadzonych środków na rachunku PPK na cele mieszkaniowe. To wygodna opcja, bo w przeciwieństwie do sytuacji sprzed kilku lat, gdy banki pożyczały nawet na 100 proc. kupowanej nieruchomości, dziś, żeby ubiegać się o kredyt, trzeba dysponować wkładem własnym (obecnie minimum 20 proc.). Dotyczy to jednakże osób, które nie przekroczyły 45. roku życia, i pozostaje pytanie o wysokość zgromadzonego kapitału oraz czy wystarczy on na pokrycie wkładu własnego. Niemniej jednak jest to jedna z nielicznych możliwości, kiedy możemy wykorzystać środki odkładane na emeryturę przed ukończeniem 60. roku życia. 

W tym przypadku będzie to rodzaj pożyczki z naszego rachunku w PPK, bo te pieniądze z powrotem trzeba będzie zwrócić, ale będzie na to sporo czasu, zgodnie z warunkami zapisanymi w ustawie nawet do 15 lat. Należy dodać, że korzystając z tej opcji, będziemy mieli do dyspozycji nieoprocentowaną pożyczkę. 

Jeśli uczestnik nie zwróci wypłaconych w ten sposób środków, będzie musiał zapłacić podatek od dochodów kapitałowych (od tej części, której nie zdołał z powrotem wpłacić do PPK). 

Podsumowując, na rachunku PPK będziemy odkładać środki na poczet ich wykorzystania po osiągnięciu 60. roku życia, czyli wtedy, kiedy będziemy się zbliżać do końca naszego życia zawodowego bądź będziemy już na emeryturze. Należy sobie zadać pytanie, czy warto je wykorzystać wcześniej – na pewno jest to kuszące, choć idea wprowadzenia PPK jest zgoła inna.


Artykuł pochodzi z najnowszego numeru "TS" (46/2018) do kupienia w wersji cyfrowej tutaj. 

Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Sąd Najwyższy podjął decyzję w sprawie wnuka byłego prezydenta Lecha Wałęsy z ostatniej chwili
Sąd Najwyższy podjął decyzję w sprawie wnuka byłego prezydenta Lecha Wałęsy

Sąd Najwyższy oddalił wniosek kasacyjny w sprawie dwóch młodych mężczyzn skazanych za rozbój i pobicie obywateli Szwecji. Jednym z nich był wnuk byłego prezydenta Lecha Wałęsy. Bartłomiej W. odbywa karę 4 lat więzienia.

PE za wprowadzeniem limitu płatności gotówką. O jakie kwoty chodzi? z ostatniej chwili
PE za wprowadzeniem limitu płatności gotówką. O jakie kwoty chodzi?

Europarlament przyjął w środę przepisy, które mają wzmocnić walkę z praniem brudnych pieniędzy w UE. Jeśli zatwierdzi je Rada UE, zakaz płatności gotówką powyżej określonej kwoty zostanie wprowadzony.

Ryoyu Kobayashi skoczył 291 metrów! Zobacz najdłuższy skok w historii [WIDEO] z ostatniej chwili
Ryoyu Kobayashi skoczył 291 metrów! Zobacz najdłuższy skok w historii [WIDEO]

Japończyk Ryoyu Kobayashi ustanowił nieoficjalny rekord świata w długości lotu narciarskiego, osiągając odległość 291 metrów na specjalnie przygotowanej skoczni na zboczu wzgórza Hlidarfjall w miejscowości Akureyri na Islandii.

Były premier alarmuje: Ceny prądu dla przedsiębiorców będą no limit z ostatniej chwili
Były premier alarmuje: Ceny prądu dla przedsiębiorców będą no limit

„Pani Hennig-Kloska zapominała złożyć wniosek o notyfikacje pomocy dla przedsiębiorców. Innymi słowy ceny prądu dla przedsiębiorców będą noLimit” – alarmuje były premier Mateusz Morawiecki.

Obrońca ks. Michała Olszewskiego ujawnia szokujące kulisy sprawy z ostatniej chwili
Obrońca ks. Michała Olszewskiego ujawnia szokujące kulisy sprawy

„Ponieważ sprawa się rozlewa po dziennikarzach (rozmaitych barw i orientacji) pragnę odnieść się do ujawnionych już informacji” – pisze mec. dr Krzysztof Wąsowski, pełnomocnik ks. Michała Olszewskiego.

Mariusz Kamiński: Nie bójcie się, czasy walki z korupcją wrócą z ostatniej chwili
Mariusz Kamiński: Nie bójcie się, czasy walki z korupcją wrócą

– Jedyne moje przesłanie do funkcjonariuszy służb antykorupcyjnych w naszym kraju było takie: walić w złodziei niezależnie od tego, do jakiego ugrupowania się przykleili – mówił na antenie RMF były szef MSWiA Mariusz Kamiński.

Lista podsłuchwianych przez system Pegasus nie będzie jawna. Bodnar podał powody z ostatniej chwili
Lista podsłuchwianych przez system Pegasus nie będzie jawna. Bodnar podał powody

– To jest dla mnie przykre, że nawet na tej sali zwracam się do osób, które zostały objęte inwigilacją – mówił w Sejmie minister sprawiedliwości Adam Bodnar, przedstawiając sprawozdanie w Sejmie. Dodał, że lista podsłuchiwanych przez system Pegasus nie będzie jawna.

Niemieckie media: Polski pokaz siły w Waszyngtonie z ostatniej chwili
Niemieckie media: Polski pokaz siły w Waszyngtonie

„Pozycja Polski w NATO daje jej ogromny wpływ na sojuszników. Mówi się, że dyplomaci odegrali ważną rolę w porozumieniu USA w sprawie miliardowej pomocy dla Ukrainy. W przeciwieństwie do swoich europejskich sojuszników Warszawa ma do dyspozycji ważny zestaw instrumentów” – pisze niemiecki „Die Welt”.

Apel Piotra Dudy: To nie czas na bierność, to czas na solidarność z ostatniej chwili
Apel Piotra Dudy: To nie czas na bierność, to czas na solidarność

Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”, wystosował apel do członków i sympatyków NSZZ „Solidarność”, w którym wzywa do obecności na demonstracji, jaką Solidarność i Solidarność RI organizują 10 maja w Warszawie.

„Narodowy Dzień gwałtu”. Szokująca akcja na TikToku z ostatniej chwili
„Narodowy Dzień gwałtu”. Szokująca akcja na TikToku

Na platformie społecznościowej TikTok w Niemczech pojawiają się fake'owe materiały promujące informację, jakoby 24 kwietnia miał miejsce „National Rape Day” [Narodowy Dzień Gwałtu – red.], w którym napaści seksualne na kobiety i dziewczynki rzekomo pozostają bezkarne. Sprawa wzbudziła reakcję berlińskich władz.

REKLAMA

Wypłata z PPK przed sześćdziesiątką

Środki zgromadzone w PPK będzie można wypłacić przed osiągnięciem wieku 60 lat w sytuacji poważnej choroby uczestnika programu albo jego najbliższych lub aby pokryć wkład własny przy kredycie hipotecznym.
 Wypłata z PPK przed sześćdziesiątką
/ pixabay.com
Andrzej Berezowski

Ustawa o PPK dopuszcza wypłatę przez uczestnika programu części środków przed osiągnięciem wieku 60 lat, gdy poważnie zachoruje lub zachorują jego najbliżsi: małżonek lub dziecko. Może wtedy liczyć na wypłatę maksymalnie 25 proc. środków zgromadzonych na rachunku PPK. Co oznacza „poważne zachorowanie”? Ustawa definiuje je jako całkowitą niezdolność do pracy orzeczoną przez lekarza orzecznika lub komisję lekarską ZUS na okres co najmniej 2 lat lub umiarkowany albo znaczny stopień niepełnosprawności. 

Na wcześniejszą wypłatę środków zgromadzonych w PPK uczestnik może liczyć również, gdy on lub jego najbliżsi zapadną na jedną z wyszczególnionych w akcie prawnym chorób. W myśl ustawy poważną chorobą jest m.in.: bakteryjne zapalenie mózgu lub opon mózgowo-rdzeniowych, wirusowe zapalenie mózgu, choroba Alzheimera, choroba Leśniowskiego- -Crohna, choroba Parkinsona, gruźlica, niewydolność nerek, stwardnienie rozsiane, choroba wywołana przez ludzki wirus upośledzenia odporności (HIV), nowotwór złośliwy, udar mózgu, utrata mowy, słuchu lub wzroku, wrzodziejące zapalenie jelita grubego, zawał serca lub amputacja kończyny. Katalog chorób ma charakter zamknięty, co oznacza, że jeśli uczestnik zapadnie na inną chorobę niż wyszczególnioną i jednocześnie nie otrzyma orzeczenia o niezdolności, to nie będzie mógł liczyć na wypłatę środków. 

Ustawa zawiera również katalog chorób dzieci. W ich przypadku poważne zachorowanie oznacza zdiagnozowanie m.in.: choroby Heinego-Medina, zapalenia opon mózgowych, zapalenia mózgu, anemii aplastycznej, przewlekłego aktywnego zapalenia wątroby, padaczki, gorączki reumatycznej, nabytej przewlekłej choroby serca, porażenia (paraliżu), utraty wzroku, głuchoty (utrata słuchu), potransfuzyjnego zakażenia wirusem HIV, schyłkowej niewydolności nerek, tężca, cukrzycy, łagodnego guza mózgu, także nowotworu złośliwego. Rodzic będzie mógł wypłacić część środków. jeśli nastąpi u dziecka przeszczep narządów, zabieg rekonstrukcyjny zastawek lub zabieg rekonstrukcyjny aorty lub będzie ono niepełnosprawne i jednocześnie będzie mieć mniej niż 16 lat. 

Projekt ustawy o PPK przewiduje również możliwość wypłaty nawet wszystkich zgromadzonych w systemie środków, przed osiągnięciem 60 lat, jeśli przeznaczone zostaną na wkład własny w związku z zaciągnięciem kredytu na zakup mieszkania lub domu, budowę domu, przebudowę domu, nabycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub ustanowienie prawa odrębnej własności do lokalu mieszkalnego. O możliwości wypłaty mówi art. 98 projektu ustawy. Jest to istotne, ponieważ zgodnie z obecnie obowiązującymi zaleceniami Komisji Nadzoru Finansowego minimalny wkład własny wynosi 20 proc. wartości kredytu hipotecznego i dla przeciętnego Kowalskiego jest to znacząca suma. 

Jednak środki przeznaczone na wkład własny trzeba będzie zwrócić do systemu PPK. Termin zwrotu nie może rozpocząć się później niż 5 lat od dnia wypłaty środków i nie może trwać dłużej niż 15 lat od dnia wypłaty środków. A zatem wypłata środków na wkład własny przy kredycie hipotecznym jest formą nieoprocentowanego kredytu. Co w przypadku, gdy uczestnik nie rozpocznie spłaty „kredytu” w ustawowym terminie? Przepisy ustawy tego nie precyzują. 

Z dobrodziejstw wzięcia „kredytu z PPK” na wkład własny nie będą mogli skorzystać uczestnicy systemu, którzy ukończyli 45 lat. 

Aby wypłacić pieniądze na cele mieszkaniowe, uczestnik będzie musiał zawrzeć stosowną umowę z obsługującą jego konto instytucją finansową. W umowie zawarte będą dane o inwestycji oraz określone zostaną zasady i terminy wypłaty środków z PPK, jak również zasady i terminy ich zwrotu. Uczestnik będzie mógł zawrzeć tylko jedną tego typu umowę w ciągu swojego życia.


Pytanie do eksperta:
Czy warto będzie korzystać z możliwości wypłaty wszystkich środków w celu finansowania wkładu własnego przy kredytach hipotecznych?

Odpowiada Paweł Szczerbak, Dyrektor Sprzedaży w PKO TFI:
 

Obok wypłaty części środków w przypadku poważnego zachorowania mamy też możliwość wypłaty nawet do 100 proc. zgromadzonych środków na rachunku PPK na cele mieszkaniowe. To wygodna opcja, bo w przeciwieństwie do sytuacji sprzed kilku lat, gdy banki pożyczały nawet na 100 proc. kupowanej nieruchomości, dziś, żeby ubiegać się o kredyt, trzeba dysponować wkładem własnym (obecnie minimum 20 proc.). Dotyczy to jednakże osób, które nie przekroczyły 45. roku życia, i pozostaje pytanie o wysokość zgromadzonego kapitału oraz czy wystarczy on na pokrycie wkładu własnego. Niemniej jednak jest to jedna z nielicznych możliwości, kiedy możemy wykorzystać środki odkładane na emeryturę przed ukończeniem 60. roku życia. 

W tym przypadku będzie to rodzaj pożyczki z naszego rachunku w PPK, bo te pieniądze z powrotem trzeba będzie zwrócić, ale będzie na to sporo czasu, zgodnie z warunkami zapisanymi w ustawie nawet do 15 lat. Należy dodać, że korzystając z tej opcji, będziemy mieli do dyspozycji nieoprocentowaną pożyczkę. 

Jeśli uczestnik nie zwróci wypłaconych w ten sposób środków, będzie musiał zapłacić podatek od dochodów kapitałowych (od tej części, której nie zdołał z powrotem wpłacić do PPK). 

Podsumowując, na rachunku PPK będziemy odkładać środki na poczet ich wykorzystania po osiągnięciu 60. roku życia, czyli wtedy, kiedy będziemy się zbliżać do końca naszego życia zawodowego bądź będziemy już na emeryturze. Należy sobie zadać pytanie, czy warto je wykorzystać wcześniej – na pewno jest to kuszące, choć idea wprowadzenia PPK jest zgoła inna.


Artykuł pochodzi z najnowszego numeru "TS" (46/2018) do kupienia w wersji cyfrowej tutaj. 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe