Budżet i aktywne starzenie się na posiedzeniu plenarnym Rady Dialogu Społecznego.

Podczas posiedzenia plenarnego Rady Dialogu Społecznego 21 września dyskutowano o projekcie ustawy budżetowej na 2019 rok oraz działaniach na rzecz aktywnego starzenia się społeczeństwa.
 Budżet i aktywne starzenie się na posiedzeniu plenarnym Rady Dialogu Społecznego.
/ Fot. Mateusz Szymański
Projekt budżetu państwa przedstawiła Minister Finansów Teresa Czerwińska. Minister podkreślała spadający deficyt budżetu, wskazując na to, że łączy on potrzebę zapewnienia stabilności finansowej oraz prowadzenie polityk prospołecznych. Uwzględnia on także wydatki w związku z realizacją szeregu programów, jak np. program „500+”, „dobry start”, programów infrastrukturalnych, wydatków na obronność i innych.

Minister Czerwińska przedstawiła planowane wydatki na wynagrodzenia. W ocenie Minister, budżet uwzględnia wzrost wynagrodzeń pracowników objętych mnożnikowym i niemnożnikowym systemem wynagrodzeń. Kwoty bazowe mają docelowo wzrosnąć o 2,3 pp. Planuje się także odmrożenie ZFŚS o kolejny rok. Wydatki na cele społeczne mają wynieść 63,7 mld zł. W dalszej części dyskusji, Minister Czerwińska poinformowała o przyjętym przez Radę Ministrów poziomie płacy minimalnej na poziomie 2250 zł. Mówiła także o tym, że podniesienie płac w sferze budżetowej to początek i planuje się kontynuację tego procesu w kolejnych latach.

Przewodniczący Zespołu ds. budżetu, wynagrodzeń i świadczeń socjalnych RDS Henryk Nakonieczny przedstawił informację z prac Zespołu. Poinformował, że nie udało się stronom wypracować wspólnego stanowiska.

Przedstawiciele „Solidarności” , w czasie debaty, zwracali uwagę na kwestie związane z podatkami. Podkreślano, że państwo nierówno traktuje osoby fizyczne i przedsiębiorców. Wskazano na mrożenie stawek podatkowych, kosztów uzyskania przychodu, podwyższonych stawek VAT oraz kilometrówki. Zwrócono uwagę na to, że poziom wzrostu kwoty bazowej w praktyce nie będzie oznaczał wzrostu wynagrodzeń, ponieważ planowany wzrost cen odpowiada dokładnie tej samej wartości. Przypomniano zatem postulat Związku, by wynagrodzenia w sferze budżetowej podnieść o 12%. Przedstawiono problem kominów płacowych, które są związane z tym, że w ostatnich latach podwyżki były przyznawane w sposób uznaniowy, a nie za pomocą waloryzacji kwoty bazowej. Skrytykowano odmrożenie ZFŚS jedynie o rok.

W drugiej części posiedzenia dyskutowano na temat aktywnego starzenia się. Prezentację działań rządowych przedstawiła Minister Elżbieta Bojanowska. Wskazała na przemiany demograficzne i rosnącą liczbę osób starszych. Przedstawiła dokument strategiczny Rządu w tym zakresie „Polityka społeczna wobec osób starszych do 2030 roku. Bezpieczeństwo-Uczestnictwo-Solidarność”. Jest to pierwsza taka strategia w Polsce. Wskazała na stopniowo rosnący poziom zatrudnienia osób starszych oraz spadający poziom bezrobocia. Przypomniała o obniżeniu wieku emerytalnego. Podkreśliła, że na emeryturę przeszły głównie te osoby, które były nieaktywne zawodowo. Celem działań rządowych jest przede wszystkim umożliwienie wykonywania pracy zawodowej przez osoby starsze. Promowana będzie także aktywność pozazawodowa.

Sławomir Broniarz, Przewodniczący Zespołu ds. usług publicznych przedstawił rekomendacje strony społecznej w zakresie promocji aktywności osób starszych. Rekomendacje dotyczą m.in.: konieczności zwrócenia uwagi na problem aktywnego starzenia się biorąc pod uwagę osoby w różnym wieku, nie tylko starszych, oceny dostępności oferty szkoleniowej w kontekście idei uczenia się przez całe życie oraz oferty dla starszych pracowników, organizacji czasu pracy starszych pracowników, mentoringu,  badań medycyny pracy oraz bhp. W dokumencie proponuje się, by poszczególne zagadnienia były przedmiotem dyskusji na forach Zespołów prawa pracy oraz polityki gospodarczej i rynku pracy

W imieniu NSZZ „Solidarność” głos zabrali Jarosław Lange oraz Katarzyna Zimmer-Drabczyk. W swoich wypowiedziach podkreślali przyjęcie w marcu 2017 porozumienia partnerów społecznych na poziomie europejskim, który może stanowić inspirację do prac na poziomie krajowym. Mówili także o Europejskim Filarze Praw Socjalnych, w którym można znaleźć zasady odnoszące się do usług publicznych i opieki długoterminowej.

Na zakończenie obrad, Piotr Duda Przewodniczący Komisji Krajowej, poinformował o złożeniu skargi przez NSZZ „Solidarność” do MOP w związku z dyskryminacją poszczególnych organizacji związkowych. Wiąże się to z podpisaniem przez Ministra Zdrowia porozumienia ze Związkiem Zawodowym Pielęgniarek i Położnych. Ponadto, Przewodniczący poinformował o proteście związkowym w Radomsku, który związany jest z łamaniem praw związkowych przez Jysk Polska. Poinformował również o planowanej pikiecie NSZZ „Solidarność” w PGE, w związku z brakiem dialogu społecznego w spółce.

W trakcie posiedzenia, strona społeczna Rady przyjęła ponadto cztery uchwały, które dotyczyły takich zagadnień jak „Koncepcja nowego Prawa Zamówień Publicznych”, jakości w ochronie zdrowia, rejestrów medycznych oraz kształcenia zawodowego.

msz

Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Leon Foksiński. Uczestnik Marszu Śmierci Wiadomości
Leon Foksiński. Uczestnik Marszu Śmierci

Urodzony 23.06.1919 r. w Bestwinie pow. bielski, syn Franciszka i Anny z d. Bolek, zamieszkały w tej miejscowości. Mając szesnaście lat – w 1935 r., rozpoczął pracę zarobkową jako pomocnik a następnie samodzielny pracownik w cegielni. Podczas okupacji hitlerowskiej, w styczniu 1940 r. wywieziony na roboty przymusowe do Niemiec – Brandenburg Hawel. W lipcu 1941 r. uciekł z miejsca przymusowego zatrudnienia i wrócił do Bestwiny, gdzie w październiku tegoż roku jako uciekinier został aresztowany przez policję niemiecką.

Gen. Rajmund Andrzejczak: Trzeba się szykować do wojny z ostatniej chwili
Gen. Rajmund Andrzejczak: Trzeba się szykować do wojny

Czy Polsce grozi wojna? – Trzeba się szykować – twierdzi gen. Rajmund Andrzejczak, były Szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego w "Gościu Wydarzeń" na antenie Polsat News.

Agnieszka Romaszewska-Guzy zwolniona dyscyplinarnie. Były minister kultury nie przebierał w słowach z ostatniej chwili
Agnieszka Romaszewska-Guzy zwolniona dyscyplinarnie. Były minister kultury nie przebierał w słowach

– Agnieszka Romaszewska-Guzy stworzyła wspaniałą instytucję. (…) Takie mafijno-ubeckie metody są masowo stosowane wobec niezależnych dyrektorów instytucji, które nie zostały opanowane przez obecną władzę. Ten szantaż i to przekupstwo mają miejsce – twierdzi były minister kultury Piotr Gliński.

Paweł Jędrzejewski: Trzy przyczyny dla których aż 30% młodych amerykańskich kobiet identyfikuje się jako LGBTQ Wiadomości
Paweł Jędrzejewski: Trzy przyczyny dla których aż 30% młodych amerykańskich kobiet identyfikuje się jako LGBTQ

W zeszłym tygodniu Instytut Gallupa ogłosił wyniki badań, które ujawniają wielką zmianę w społeczeństwie amerykańskim. Wszyscy są zgodni, że jest to kolosalna zmiana, wręcz rewolucyjna, pozostaje jedynie kwestią interpretacji i sporu, na czym ta zmiana naprawdę polega i o czym świadczy.

Sutryk zakazał organizacji protestów rolników we Wrocławiu z ostatniej chwili
Sutryk zakazał organizacji protestów rolników we Wrocławiu

„Wydałem cztery decyzje zakazujące organizacji protestów rolniczych na terenie administracyjnym Wrocławia” – poinformował prezydent Wrocławia Jacek Sutryk.

Putin przegrał wybory w Polsce z ostatniej chwili
Putin przegrał wybory w Polsce

Polska jest jednym z krajów, gdzie Władimir Putin przegrał zakończone w niedzielę trzydniowe wybory prezydenckie w Rosji – wynika z informacji podanej przez rosyjski niezależny portal Meduza.

Francuski europoseł: Sytuacja w Polsce jest poważna, rząd Tuska prześladuje sędziów, media i konserwatywnych polityków z ostatniej chwili
Francuski europoseł: Sytuacja w Polsce jest poważna, rząd Tuska prześladuje sędziów, media i konserwatywnych polityków

Zdaniem znanego francuskiego europarlamentarzysty rząd Donalda Tuska „prześladuje sędziów, media i konserwatywnych polityków”.

Złe wieści dla Tuska. Jest nowy sondaż z ostatniej chwili
Złe wieści dla Tuska. Jest nowy sondaż

Prawo i Sprawiedliwość jest najchętniej wybieraną partią polityczną w Polsce – wynika z najnowszego sondażu „Super Expressu” przeprowadzonego przez Instytut Badań Pollster.

Spięcie w koalicji. Poseł Lewicy atakuje Hołownię: „Jest kłamcą” z ostatniej chwili
Spięcie w koalicji. Poseł Lewicy atakuje Hołownię: „Jest kłamcą”

– Kłamcą jest on, bo to on ściemnia, on manipuluje, on twierdzi, że nie można tego procedować teraz – mówi o marszałku Sejmu Szymonowi Hołowni poseł Lewicy Tomasz Trela.

Jest decyzja UE ws. zwiększenia finansowania dla ukraińskiej armii z ostatniej chwili
Jest decyzja UE ws. zwiększenia finansowania dla ukraińskiej armii

W poniedziałek szefowie MSZ państw UE zgodzili się zwiększyć wsparcie dla ukraińskich sił zbrojnych o 5 miliardów euro za pośrednictwem specjalnego funduszu pomocowego.

REKLAMA

Budżet i aktywne starzenie się na posiedzeniu plenarnym Rady Dialogu Społecznego.

Podczas posiedzenia plenarnego Rady Dialogu Społecznego 21 września dyskutowano o projekcie ustawy budżetowej na 2019 rok oraz działaniach na rzecz aktywnego starzenia się społeczeństwa.
 Budżet i aktywne starzenie się na posiedzeniu plenarnym Rady Dialogu Społecznego.
/ Fot. Mateusz Szymański
Projekt budżetu państwa przedstawiła Minister Finansów Teresa Czerwińska. Minister podkreślała spadający deficyt budżetu, wskazując na to, że łączy on potrzebę zapewnienia stabilności finansowej oraz prowadzenie polityk prospołecznych. Uwzględnia on także wydatki w związku z realizacją szeregu programów, jak np. program „500+”, „dobry start”, programów infrastrukturalnych, wydatków na obronność i innych.

Minister Czerwińska przedstawiła planowane wydatki na wynagrodzenia. W ocenie Minister, budżet uwzględnia wzrost wynagrodzeń pracowników objętych mnożnikowym i niemnożnikowym systemem wynagrodzeń. Kwoty bazowe mają docelowo wzrosnąć o 2,3 pp. Planuje się także odmrożenie ZFŚS o kolejny rok. Wydatki na cele społeczne mają wynieść 63,7 mld zł. W dalszej części dyskusji, Minister Czerwińska poinformowała o przyjętym przez Radę Ministrów poziomie płacy minimalnej na poziomie 2250 zł. Mówiła także o tym, że podniesienie płac w sferze budżetowej to początek i planuje się kontynuację tego procesu w kolejnych latach.

Przewodniczący Zespołu ds. budżetu, wynagrodzeń i świadczeń socjalnych RDS Henryk Nakonieczny przedstawił informację z prac Zespołu. Poinformował, że nie udało się stronom wypracować wspólnego stanowiska.

Przedstawiciele „Solidarności” , w czasie debaty, zwracali uwagę na kwestie związane z podatkami. Podkreślano, że państwo nierówno traktuje osoby fizyczne i przedsiębiorców. Wskazano na mrożenie stawek podatkowych, kosztów uzyskania przychodu, podwyższonych stawek VAT oraz kilometrówki. Zwrócono uwagę na to, że poziom wzrostu kwoty bazowej w praktyce nie będzie oznaczał wzrostu wynagrodzeń, ponieważ planowany wzrost cen odpowiada dokładnie tej samej wartości. Przypomniano zatem postulat Związku, by wynagrodzenia w sferze budżetowej podnieść o 12%. Przedstawiono problem kominów płacowych, które są związane z tym, że w ostatnich latach podwyżki były przyznawane w sposób uznaniowy, a nie za pomocą waloryzacji kwoty bazowej. Skrytykowano odmrożenie ZFŚS jedynie o rok.

W drugiej części posiedzenia dyskutowano na temat aktywnego starzenia się. Prezentację działań rządowych przedstawiła Minister Elżbieta Bojanowska. Wskazała na przemiany demograficzne i rosnącą liczbę osób starszych. Przedstawiła dokument strategiczny Rządu w tym zakresie „Polityka społeczna wobec osób starszych do 2030 roku. Bezpieczeństwo-Uczestnictwo-Solidarność”. Jest to pierwsza taka strategia w Polsce. Wskazała na stopniowo rosnący poziom zatrudnienia osób starszych oraz spadający poziom bezrobocia. Przypomniała o obniżeniu wieku emerytalnego. Podkreśliła, że na emeryturę przeszły głównie te osoby, które były nieaktywne zawodowo. Celem działań rządowych jest przede wszystkim umożliwienie wykonywania pracy zawodowej przez osoby starsze. Promowana będzie także aktywność pozazawodowa.

Sławomir Broniarz, Przewodniczący Zespołu ds. usług publicznych przedstawił rekomendacje strony społecznej w zakresie promocji aktywności osób starszych. Rekomendacje dotyczą m.in.: konieczności zwrócenia uwagi na problem aktywnego starzenia się biorąc pod uwagę osoby w różnym wieku, nie tylko starszych, oceny dostępności oferty szkoleniowej w kontekście idei uczenia się przez całe życie oraz oferty dla starszych pracowników, organizacji czasu pracy starszych pracowników, mentoringu,  badań medycyny pracy oraz bhp. W dokumencie proponuje się, by poszczególne zagadnienia były przedmiotem dyskusji na forach Zespołów prawa pracy oraz polityki gospodarczej i rynku pracy

W imieniu NSZZ „Solidarność” głos zabrali Jarosław Lange oraz Katarzyna Zimmer-Drabczyk. W swoich wypowiedziach podkreślali przyjęcie w marcu 2017 porozumienia partnerów społecznych na poziomie europejskim, który może stanowić inspirację do prac na poziomie krajowym. Mówili także o Europejskim Filarze Praw Socjalnych, w którym można znaleźć zasady odnoszące się do usług publicznych i opieki długoterminowej.

Na zakończenie obrad, Piotr Duda Przewodniczący Komisji Krajowej, poinformował o złożeniu skargi przez NSZZ „Solidarność” do MOP w związku z dyskryminacją poszczególnych organizacji związkowych. Wiąże się to z podpisaniem przez Ministra Zdrowia porozumienia ze Związkiem Zawodowym Pielęgniarek i Położnych. Ponadto, Przewodniczący poinformował o proteście związkowym w Radomsku, który związany jest z łamaniem praw związkowych przez Jysk Polska. Poinformował również o planowanej pikiecie NSZZ „Solidarność” w PGE, w związku z brakiem dialogu społecznego w spółce.

W trakcie posiedzenia, strona społeczna Rady przyjęła ponadto cztery uchwały, które dotyczyły takich zagadnień jak „Koncepcja nowego Prawa Zamówień Publicznych”, jakości w ochronie zdrowia, rejestrów medycznych oraz kształcenia zawodowego.

msz


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe