RDS, czyli Rada Dialogu Skutecznego

– Oddaję sprawne narzędzie, ale najważniejszy jest uczciwy dialog – mówił przewodniczący NSZZ Solidarność i pierwszy przewodniczący Rady Dialogu Społecznego Piotr Duda podczas uroczystego posiedzenia RDS z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy oraz premier Beaty Szydło. Było to przede wszystkim podsumowanie pierwszego roku funkcjonowania Rady pod kierownictwem szefa Solidarności, który przekazał jej ster Henryce Bochniarz, Prezydent Konfederacji Lewiatan.
Grzegorz Jakubowski RDS, czyli Rada Dialogu Skutecznego
Grzegorz Jakubowski / KPRP
Jak zaznaczył w swoim wystąpieniu otwierającym uroczyste posiedzenie RDS 19 października 2016 r. prezydent RP Andrzej Duda, „Rada Dialogu Społecznego to ciało niezwykle ważne i potrzebne w polskim państwie”. Przypomniał, że do powołania RDS doszło z inicjatywy pracowników i o pracodawców.

Dziękuję za ciężką pracę

– Ogromnie się cieszę, że Rada Dialogu Społecznego pracowała przez rok w sposób niezwykle wytężony i pożyteczny

– zaznaczył prezydent.

– Dialog jest niezwykle potrzebny partnerom społecznym i przedstawicielom pracodawców, ale także polskiemu rządowi, po to, żeby omówić problemy, omówić i ocenić projekty ustaw, żeby wprowadzać takie rozwiązania, które nie tylko spotykają się z akceptacją ze strony partnerów społecznych i przedstawicieli pracodawców, ale także takie, które przede wszystkim są potrzebne Rzeczypospolitej, które pozwalają naprawiać polskie państwo.

– Miałem tę możliwość, aby w spotkaniach Rady brać udział. Dziękuję za to, bo było to bardzo ciekawe doświadczenie, móc wysłuchać głosów tych, którzy dzisiaj są rzeczywistą, w moim przekonaniu, reprezentacją społeczną, reprezentacją pracowników i pracodawców, a także reprezentacją strony rządowej

– zaznaczył prezydent. Jak zauważył, trudności w rozmowach stron są i zawsze będą, ale najistotniejsze jest to, że dialog trwa, niezależnie od tego, czy dochodzi do kompromisu czy nie.

– Ważne, że siedzicie przy stole, że ten dialog jest

– mówił.
Podsumowując, Andrzej Duda podziękował odchodzącemu przewodniczącemu Rady Piotrowi Dudzie za rok wytężonej pracy.

Czas na wsparcie przedsiębiorców

– To były bardzo dobre miesiące, choć trudne, w których podejmowaliśmy ważne decyzje

– mówiła z kolei premier Beata Szydło. Podkreśliła, że przez rok udało się przyjąć rozwiązania ważne społecznie: program Rodzina 500 plus, podniesienie płacy minimalnej czy wprowadzenie minimalnej stawki godzinowej.

– Teraz jest czas, żebyśmy przede wszystkim myśleli o wspieraniu polskich przedsiębiorców

– powiedziała premier. Chodzi o to, „by mieli nie tylko w Polsce możliwość realizowania swoich zamierzeń, ale żeby mieli szanse konkurowania z najsilniejszymi na świecie”. W jej opinii, realizacji ambitnych planów gospodarczych ma służyć plan Morawieckiego.
Szefowa rządu wyraziła również zadowolenie z powołania 19 października br. w skład Rady członka Rady Ministrów Elżbiety Witek. Zaznaczyła, że jest ona jej najbliższym współpracownikiem, przez co na pewno będzie doskonale poinformowania o pracy RDS.

Konsensus był szansą na nowe otwarcie

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska podkreślała znaczenie porozumienia, jakie miało miejsce przy pracach nad nową ustawą o RDS w okresie od 2013 do 2015 r.

– Konsensus dawał nowe otwarcie w dialogu społecznym. Ten pierwszy rok został dobrze wykorzystany. Pracowały i Rada, i zespoły problemowe, gdzie toczy się bieżąca, intensywna praca

– mówiła minister rodziny. Przypomniała o wypracowanych w RDS rozwiązaniach dotyczących m.in.: pakietu klimatycznego, syndromu pierwszej dniówki, stawki godzinowej, ustawy o promocji zatrudniania i instytucjach rynku pracy. Ale także o współpracy z rządem w takich kwestiach jak: Program Rodzina 500 Plus, delegowanie pracowników, system ubezpieczeń społecznych, ustawa o związkach zawodowych czy minimalne wynagrodzenie za pracę.

– Był to trudny rok owocnej współpracy, za którą dziękuję. Dziękuję odchodzącemu przewodniczącemu Piotrowi Dudzie, a nowej przewodniczącej życzę, by utrzymała tę wysoko postawioną poprzeczkę

– podsumowała Elżbieta Rafalska.

Dialog wolny od polityki

Przewodniczący NSZZ Solidarność Piotr Duda zaznaczył, że przez ten rok udało się wypracować wiele wspólnych stanowisk. Podkreślił zaangażowanie prezydenta w działalność Rady. Za bardzo istotne uznał to, że „udało się uchronić Radę od polityki” i wyraził nadzieję, że będzie to kontynuowane. – Byliśmy poza sporem politycznym. Był spór, ale merytoryczny – powiedział Piotr Duda.
Zadeklarował wsparcie nowej szefowej RDS w przygotowywaniu jak najlepszych opinii, stanowisk mających służyć dobru wszystkich obywateli.
– Mamy bardzo dobre narzędzie, jakim jest ustawa o RDS, ale to tylko narzędzie. Ważniejsze jest nasze podejście do dialogu – zaznaczył odchodzący przewodniczący Rady. To podejście, w jego ocenie, nie było złe. Można wręcz powiedzieć, że partnerzy, którzy znali się przecież od lat, poznawali się od nowa, z lepszej strony, zdolnej do szanowania swoich racji.
– Cieszę się, że udało nam się wrócić do dialogu. Przepraszam wszystkich, jeśli zrobiłem coś nie tak i dziękuję – zakończył.

Anna Grabowska

Cały artykuł dostępny w najnowszym (44/2016) numerze "TS". Dostępny także w wersji cyfrowej tutaj.

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Sąd Najwyższy podjął decyzję w sprawie wnuka byłego prezydenta Lecha Wałęsy z ostatniej chwili
Sąd Najwyższy podjął decyzję w sprawie wnuka byłego prezydenta Lecha Wałęsy

Sąd Najwyższy oddalił wniosek kasacyjny w sprawie dwóch młodych mężczyzn skazanych za rozbój i pobicie obywateli Szwecji. Jednym z nich był wnuk byłego prezydenta Lecha Wałęsy. Bartłomiej W. odbywa karę 4 lat więzienia.

PE za wprowadzeniem limitu płatności gotówką. O jakie kwoty chodzi? z ostatniej chwili
PE za wprowadzeniem limitu płatności gotówką. O jakie kwoty chodzi?

Europarlament przyjął w środę przepisy, które mają wzmocnić walkę z praniem brudnych pieniędzy w UE. Jeśli zatwierdzi je Rada UE, zakaz płatności gotówką powyżej określonej kwoty zostanie wprowadzony.

Ryoyu Kobayashi skoczył 291 metrów! Zobacz najdłuższy skok w historii [WIDEO] z ostatniej chwili
Ryoyu Kobayashi skoczył 291 metrów! Zobacz najdłuższy skok w historii [WIDEO]

Japończyk Ryoyu Kobayashi ustanowił nieoficjalny rekord świata w długości lotu narciarskiego, osiągając odległość 291 metrów na specjalnie przygotowanej skoczni na zboczu wzgórza Hlidarfjall w miejscowości Akureyri na Islandii.

Były premier alarmuje: Ceny prądu dla przedsiębiorców będą no limit z ostatniej chwili
Były premier alarmuje: Ceny prądu dla przedsiębiorców będą no limit

„Pani Hennig-Kloska zapominała złożyć wniosek o notyfikacje pomocy dla przedsiębiorców. Innymi słowy ceny prądu dla przedsiębiorców będą noLimit” – alarmuje były premier Mateusz Morawiecki.

Obrońca ks. Michała Olszewskiego ujawnia szokujące kulisy sprawy z ostatniej chwili
Obrońca ks. Michała Olszewskiego ujawnia szokujące kulisy sprawy

„Ponieważ sprawa się rozlewa po dziennikarzach (rozmaitych barw i orientacji) pragnę odnieść się do ujawnionych już informacji” – pisze mec. dr Krzysztof Wąsowski, pełnomocnik ks. Michała Olszewskiego.

Mariusz Kamiński: Nie bójcie się, czasy walki z korupcją wrócą z ostatniej chwili
Mariusz Kamiński: Nie bójcie się, czasy walki z korupcją wrócą

– Jedyne moje przesłanie do funkcjonariuszy służb antykorupcyjnych w naszym kraju było takie: walić w złodziei niezależnie od tego, do jakiego ugrupowania się przykleili – mówił na antenie RMF były szef MSWiA Mariusz Kamiński.

Lista podsłuchwianych przez system Pegasus nie będzie jawna. Bodnar podał powody z ostatniej chwili
Lista podsłuchwianych przez system Pegasus nie będzie jawna. Bodnar podał powody

– To jest dla mnie przykre, że nawet na tej sali zwracam się do osób, które zostały objęte inwigilacją – mówił w Sejmie minister sprawiedliwości Adam Bodnar, przedstawiając sprawozdanie w Sejmie. Dodał, że lista podsłuchiwanych przez system Pegasus nie będzie jawna.

Niemieckie media: Polski pokaz siły w Waszyngtonie z ostatniej chwili
Niemieckie media: Polski pokaz siły w Waszyngtonie

„Pozycja Polski w NATO daje jej ogromny wpływ na sojuszników. Mówi się, że dyplomaci odegrali ważną rolę w porozumieniu USA w sprawie miliardowej pomocy dla Ukrainy. W przeciwieństwie do swoich europejskich sojuszników Warszawa ma do dyspozycji ważny zestaw instrumentów” – pisze niemiecki „Die Welt”.

Apel Piotra Dudy: To nie czas na bierność, to czas na solidarność z ostatniej chwili
Apel Piotra Dudy: To nie czas na bierność, to czas na solidarność

Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”, wystosował apel do członków i sympatyków NSZZ „Solidarność”, w którym wzywa do obecności na demonstracji, jaką Solidarność i Solidarność RI organizują 10 maja w Warszawie.

„Narodowy Dzień gwałtu”. Szokująca akcja na TikToku z ostatniej chwili
„Narodowy Dzień gwałtu”. Szokująca akcja na TikToku

Na platformie społecznościowej TikTok w Niemczech pojawiają się fake'owe materiały promujące informację, jakoby 24 kwietnia miał miejsce „National Rape Day” [Narodowy Dzień Gwałtu – red.], w którym napaści seksualne na kobiety i dziewczynki rzekomo pozostają bezkarne. Sprawa wzbudziła reakcję berlińskich władz.

REKLAMA

RDS, czyli Rada Dialogu Skutecznego

– Oddaję sprawne narzędzie, ale najważniejszy jest uczciwy dialog – mówił przewodniczący NSZZ Solidarność i pierwszy przewodniczący Rady Dialogu Społecznego Piotr Duda podczas uroczystego posiedzenia RDS z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy oraz premier Beaty Szydło. Było to przede wszystkim podsumowanie pierwszego roku funkcjonowania Rady pod kierownictwem szefa Solidarności, który przekazał jej ster Henryce Bochniarz, Prezydent Konfederacji Lewiatan.
Grzegorz Jakubowski RDS, czyli Rada Dialogu Skutecznego
Grzegorz Jakubowski / KPRP
Jak zaznaczył w swoim wystąpieniu otwierającym uroczyste posiedzenie RDS 19 października 2016 r. prezydent RP Andrzej Duda, „Rada Dialogu Społecznego to ciało niezwykle ważne i potrzebne w polskim państwie”. Przypomniał, że do powołania RDS doszło z inicjatywy pracowników i o pracodawców.

Dziękuję za ciężką pracę

– Ogromnie się cieszę, że Rada Dialogu Społecznego pracowała przez rok w sposób niezwykle wytężony i pożyteczny

– zaznaczył prezydent.

– Dialog jest niezwykle potrzebny partnerom społecznym i przedstawicielom pracodawców, ale także polskiemu rządowi, po to, żeby omówić problemy, omówić i ocenić projekty ustaw, żeby wprowadzać takie rozwiązania, które nie tylko spotykają się z akceptacją ze strony partnerów społecznych i przedstawicieli pracodawców, ale także takie, które przede wszystkim są potrzebne Rzeczypospolitej, które pozwalają naprawiać polskie państwo.

– Miałem tę możliwość, aby w spotkaniach Rady brać udział. Dziękuję za to, bo było to bardzo ciekawe doświadczenie, móc wysłuchać głosów tych, którzy dzisiaj są rzeczywistą, w moim przekonaniu, reprezentacją społeczną, reprezentacją pracowników i pracodawców, a także reprezentacją strony rządowej

– zaznaczył prezydent. Jak zauważył, trudności w rozmowach stron są i zawsze będą, ale najistotniejsze jest to, że dialog trwa, niezależnie od tego, czy dochodzi do kompromisu czy nie.

– Ważne, że siedzicie przy stole, że ten dialog jest

– mówił.
Podsumowując, Andrzej Duda podziękował odchodzącemu przewodniczącemu Rady Piotrowi Dudzie za rok wytężonej pracy.

Czas na wsparcie przedsiębiorców

– To były bardzo dobre miesiące, choć trudne, w których podejmowaliśmy ważne decyzje

– mówiła z kolei premier Beata Szydło. Podkreśliła, że przez rok udało się przyjąć rozwiązania ważne społecznie: program Rodzina 500 plus, podniesienie płacy minimalnej czy wprowadzenie minimalnej stawki godzinowej.

– Teraz jest czas, żebyśmy przede wszystkim myśleli o wspieraniu polskich przedsiębiorców

– powiedziała premier. Chodzi o to, „by mieli nie tylko w Polsce możliwość realizowania swoich zamierzeń, ale żeby mieli szanse konkurowania z najsilniejszymi na świecie”. W jej opinii, realizacji ambitnych planów gospodarczych ma służyć plan Morawieckiego.
Szefowa rządu wyraziła również zadowolenie z powołania 19 października br. w skład Rady członka Rady Ministrów Elżbiety Witek. Zaznaczyła, że jest ona jej najbliższym współpracownikiem, przez co na pewno będzie doskonale poinformowania o pracy RDS.

Konsensus był szansą na nowe otwarcie

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska podkreślała znaczenie porozumienia, jakie miało miejsce przy pracach nad nową ustawą o RDS w okresie od 2013 do 2015 r.

– Konsensus dawał nowe otwarcie w dialogu społecznym. Ten pierwszy rok został dobrze wykorzystany. Pracowały i Rada, i zespoły problemowe, gdzie toczy się bieżąca, intensywna praca

– mówiła minister rodziny. Przypomniała o wypracowanych w RDS rozwiązaniach dotyczących m.in.: pakietu klimatycznego, syndromu pierwszej dniówki, stawki godzinowej, ustawy o promocji zatrudniania i instytucjach rynku pracy. Ale także o współpracy z rządem w takich kwestiach jak: Program Rodzina 500 Plus, delegowanie pracowników, system ubezpieczeń społecznych, ustawa o związkach zawodowych czy minimalne wynagrodzenie za pracę.

– Był to trudny rok owocnej współpracy, za którą dziękuję. Dziękuję odchodzącemu przewodniczącemu Piotrowi Dudzie, a nowej przewodniczącej życzę, by utrzymała tę wysoko postawioną poprzeczkę

– podsumowała Elżbieta Rafalska.

Dialog wolny od polityki

Przewodniczący NSZZ Solidarność Piotr Duda zaznaczył, że przez ten rok udało się wypracować wiele wspólnych stanowisk. Podkreślił zaangażowanie prezydenta w działalność Rady. Za bardzo istotne uznał to, że „udało się uchronić Radę od polityki” i wyraził nadzieję, że będzie to kontynuowane. – Byliśmy poza sporem politycznym. Był spór, ale merytoryczny – powiedział Piotr Duda.
Zadeklarował wsparcie nowej szefowej RDS w przygotowywaniu jak najlepszych opinii, stanowisk mających służyć dobru wszystkich obywateli.
– Mamy bardzo dobre narzędzie, jakim jest ustawa o RDS, ale to tylko narzędzie. Ważniejsze jest nasze podejście do dialogu – zaznaczył odchodzący przewodniczący Rady. To podejście, w jego ocenie, nie było złe. Można wręcz powiedzieć, że partnerzy, którzy znali się przecież od lat, poznawali się od nowa, z lepszej strony, zdolnej do szanowania swoich racji.
– Cieszę się, że udało nam się wrócić do dialogu. Przepraszam wszystkich, jeśli zrobiłem coś nie tak i dziękuję – zakończył.

Anna Grabowska

Cały artykuł dostępny w najnowszym (44/2016) numerze "TS". Dostępny także w wersji cyfrowej tutaj.

 



Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe