Ekspert: Mercosur ma dać Niemcom po zbankrutowaniu rolników swobodę zarządzania głodem

Dlaczego Niemcy zgodzili się na całe zielone szaleństwo które ich przemysł wykańcza? Spuchli na finiszu. To miało być inaczej
- napisał na platformie X ekspert ds. bezpieczeństwa dr Rafał Brzeski.
- Pilne doniesienia z granicy. Komunikat Straży Granicznej
- KRUS wydał komunikat dla rolników
- Wyłączenia prądu. Ważny komunikat dla mieszkańców Pomorza
- Wyłączenia prądu w Warszawie. Komunikat dla mieszkańców
- Elon Musk ujawni algorytm "X". "Cios między żebra urzędników UE"
- Szok w Kampinosie. Eksperci apelują: nie podchodźcie, nie interweniujcie
- Komunikat dla mieszkańców Warszawy
- Groźny pomysł unijnego komisarza da Niemcom militarną kontrolę nad całą UE
- "Farsa". W ramach "operacji wojskowej" w obronie Grenlandii przed USA Niemcy i Francja wyślą po kilkunastu żołnierzy
- Grenlandia między Danią a USA. Status wyspy
"Osłabić Europę"
W jego ocenie "zielone szaleństwo" miało działać szybciej i osłabić Europę znacznie szybciej niż gospodarkę Niemiec. Wówczas Berlinowi byłoby łatwiej uzyskać zgodę państw europejskich na rosyjsko-niemiecki zarząd nad przestrzenią od Władywostoku po Lizbonę, a jednocześnie mocniejszą pozycję w rokowaniach z Moskwą.
Do planowanego małżeństwa Rosja miała wnieść surowce i armię potrzebną do trzymania w ryzach niepokornych oraz szachowania Chin i USA. Niemcy miały wnieść rynek Unii Europejskiej (popyt na surowce a zwłaszcza ropę i gaz), kapitał i technologie. Wprawdzie XIX wieczne, ale za to najlepsze na świecie i na potrzeby rosyjskie wystarczająco nowoczesne. W tym skomplikowanym ruchu elementów o różnych prędkościach coś nie pykło i niemiecki zegarek się rozregulował
- skomentował.
"Kryzys czyha za rogiem"
Na rosyjskim Dalekim Wschodzie Władywostok nazywa się Haj-szen-waj, Chabarowsk - Bólì a Chińczycy ostrzą sobie zęby na przejęcie (odzyskanie) całej prowincji. Powoli, cierpliwie, demograficzne i gospodarczo. W Europie planeta przestaje się palić, lewactwo w USA dało mordą w piach, a kryzys czyha za rogiem. Wizję duumwiratu od Pacyfiku po Atlantyk ma ratować umowa UE (czytaj Berlin) - Mercosur, czyli przejęcie pałeczki po upadku koncepcji gazowej
- diagnozował sytuację.
Plan Niemiec
Wyjaśniał, że Nord Stream 1 i Nord Stream 2 miały dać Berlinowi kranik do trzymania krajów i ludności Europy w ryzach ciepłem w kaloryferach i tanią energią. Ten model padł, więc teraz Mercosur ma dać w zamian Niemcom kontrolę nad żywnością i po zbankrutowaniu rolników swobodę zarządzania głodem, przy wykorzystaniu bogatych doświadczeń rosyjskich z okresu "rozkułaczania".
Czy "plan B" pyknie trudno dzisiaj powiedzieć. Bardzo wiele zależy od francuskich rolników
- stwierdził.
Umowa UE-Mercosur
Państwa Unii Europejskiej zgodziły się w piątek na zawarcie umowy handlowej z blokiem państw Ameryki Południowej Mercosur. Przeciwko porozumieniu głosowały: Polska, Francja, Irlandia, Węgry i Austria, a Belgia wstrzymała się od głosu. Głosowanie odbyło się na posiedzeniu ambasadorów państw UE w Brukseli. Zgoda stolic oznacza, że przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen może udać się do Paragwaju, by podpisać umowę.
Porozumienie handlowe z państwami Mercosuru -Argentyną, Brazylią, Paragwajem i Urugwajem - wprowadzi preferencje celne dla niektórych produktów rolnych. W zamian rynki tych państw otworzą się na towary przemysłowe UE. Wcześniej ambasadorowie przyjęli klauzulę ochronną do umowy z Mercosurem we wzmocnionej wersji; ma ona chronić rodzimych producentów przed zaburzeniami na rynku. W ocenie ekspertów tego zadania jednak nie spełni.
Krytycy wskazują na to, że umowa służy głównie niemieckiemu przemysłowi, który potrzebuje nowych rynków zbytu, nie jest natomiast w interesie państw z silnym rolnictwem, takich jak Polska, czy Francja.
Pozwolę sobie powtórzyć odpowiedź @Soter na pytanie "Dlaczego Niemcy zgodzili się na całe zielone szaleństwo które ich przemysł wykańcza?"
Spuchli na finiszu. To miało być inaczej. "Zielone szaleństwo" miało działać szybciej i osłabić Europę znacznie szybciej niż gospodarkę…— dr Rafał Brzeski (@drRafalBrzeski) January 12, 2026

Komentarze
Niemcy zagoszczą na forum ekonomicznym Putina. „Chcemy utrzymać most do Rosji”
Zapytałem Anonimowego Niemca czy Niemcy gardzą Donaldem Tuskiem

MON robi propagandę dla SAFE. Ta ilość amunicji to zbyt mało, aby obronić kraj

Dmitrij Medwiediew: Obywatele krajów UE, spokojny sen dobiegł końca

Tȟašúŋke Witkó: Niebezpieczna Alternatywa

