Mały wypadek? Gdzie znaleźć najszybszą pomoc

Wraz z wiekiem sprawność naszego organizmu znacząco się zmniejsza. Rzeczy, które jeszcze niedawno nie sprawiały najmniejszego problemu, jak dłuższy spacer lub wejście na wysokie schody, wymagają od starszych osób niemałego wysiłku. Niestety, osłabienie organizmu oznacza także większą podatność na urazy i uszkodzenia ciała. Takie wypadki mogą okazać się szczególnie niebezpieczne dla osób żyjących samotnie, które nie mogą liczyć na szybką pomoc bliskich. Warto zatem wiedzieć jak zachować się w przypadku kontuzji lub zasłabnięcia, tak aby ograniczyć ryzyko poważnego uszczerbku na zdrowiu.
 Mały wypadek? Gdzie znaleźć najszybszą pomoc
/ fot. pixabay.com
Konrad Wernicki

Zasłabnięcie - jak reagować?


Zasłabnięcie to stan przejściowego zaburzenia świadomości, jednak bez całkowitej jej utraty. Towarzyszą mu najczęściej takie objawy jak zawroty głowy, mdłości, nadmierne pocenie się, zaburzenia wzroku i świadomości oraz obniżenie napięcia mięśni, co prowadzi do upadków. Zasłabnięcia mogą mieć wiele przyczyn. Wynikać mogą choćby z osłabienia organizmu wynikającego z głodu lub odwodnienia, gorąca albo niedoboru świeżego powietrza, chorób krążenia czy też zatrucia. Często spowodowane są też przez duże emocje takie jak radość, nerwy lub stres.

Brak szybkiej reakcji na początkowe objawy zasłabnięcia mogą prowadzić do pełnej utraty świadomości czyli omdlenia, które może prowadzić nawet do zagrożenia życia. W momencie wystąpienia pierwszych objawów zasłabnięcia należy szybko reagować, aby nie doprowadzić do pogorszenia naszego stanu zdrowia. W takiej sytuacji najlepiej położyć się na wznak i unieść nogi nad poziom głowy, aby krew zaczęła intensywniej dotleniać mózg. Trzeba przy tym pamiętać, aby wstawać powoli, dopiero w momencie kiedy nasze samopoczucie się poprawi. Jeśli nie mamy warunków, aby położyć się, należy usiąść lub przyklęknąć na jedno kolano i lekko pochylić się do przodu.

Ważne jest także, aby unikać czynników powodujących osłabienie organizmu. U osób starszych szczególnie istotne jest odpowiednie odżywianie i regularne posiłki oraz nawadnianie organizmu. Przyjmuje się, że dorosły człowiek powinien wypijać codziennie 2-3 litry wody, a w wyjątkowo upalne dni nawet 4 litry. Powinno również unikać się w miarę możliwości nadmiernych emocji i stresujących sytuacji, nie przebywać w dusznych pomieszczeniach i na pełnym słońcu. Niezależnie od przyczyn i skutków omdlenia, powinno się porozmawiać o tego rodzaju zdarzeniu z lekarzem, ponieważ może stanowić ono objaw poważniejszej choroby np. układu krążenia lub cukrzycy lub być efektem przyjmowanych lekarstw.

Pomoc przy złamaniach

Kłopoty z układem kostnym często towarzyszą osobom starszym. W ich wieku nawet drobny upadek może skutkować złamaniem kości. W takiej sytuacji pierwszym krokiem powinno zawsze być unieruchomienie uszkodzonej kończyny. Zapobiega to dalszemu pogarszaniu się stanu zdrowia poszkodowanej osoby. W przypadku złamań miednicy czy żeber należy do minimum ograniczyć poruszanie się poszkodowanego, aby zmniejszyć ból i zapobiec uszkodzeniu narządów wewnętrznych. Aby uniknąć zwiększenia obrzęku miejsce urazu można obłożyć lodem. Po wstępnym opatrzeniu koniecznie należy wezwać specjalistyczną pomoc lekarską.

Na rynku dostępne są medyczne pakiety ubezpieczeń, które zapewniają pomoc w przypadku nagłych zdarzeń takich jak omdlenie czy złamanie. Tego rodzaju pakiety pozwalają skorzystać z pomocy lekarza lub pielęgniarki we własnym domu. Takie usługi często świadczone są dodatkowo, na przykład w ramach umowy na dostawę energii elektrycznej m.in. oferta „Na ratunek” z energią firmy Energa, przeznaczonej dla osób starszych.

Zapobiegać zamiast leczyć

W przypadku osób starszych bardzo ważną rolę pełni profilaktyka. Wielu urazom można zapobiec dzięki odpowiedniemu stylowi życia. Odpowiednia dieta, bogata w minerały (szczególnie wapń i żelazo) i witaminy wzmocni organizm i sprawi, że będzie dużo bardziej odporny na urazy i kontuzje. Bardzo wiele daje aktywność fizyczna. Sport nie jest tylko domeną młodych, a odrobina codziennego wysiłku pozwoli utrzymać organizm w dużo lepszej formie. W świetlicach i klubach fitness coraz częściej prowadzone są zajęcia dla seniorów, prowadzone przez specjalistów, którzy potrafią dopasować odpowiedni zestaw ćwiczeń do wieku i kondycji każdej osoby. Ruch i ćwiczenia pozytywnie wpłyną na zdrowie seniora, a uwalnianie w trakcie treningu endorfiny poprawiają nastrój i samopoczucie.

Artykuł pochodzi z najnowszego numeru "TS" (45/2017) do kupienia w wersji cyfrowej tutaj.

#REKLAMA_POZIOMA#

 

Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Aktywiści klimatyczni blokowali drogę. Konfederacja apeluje do Trzaskowskiego z ostatniej chwili
Aktywiści klimatyczni blokowali drogę. Konfederacja apeluje do Trzaskowskiego

W ostatnich dniach aktywiści klimatyczni z ruchu 'Ostatnie Pokolenie' w ramach protestu usiedli na jednej z warszawskich ulic. Pięć osób zablokowało dwa pasy ulicy Świętokrzyskiej, niedaleko skrzyżowania z ulicą Marszałkowską. Do akcji musiała wkroczyć policja. Już po fakcie w sprawie zainterweniowała Konfederacja, która zaapelowała do prezydenta Trzaskowskiego.

Bild: Uczniowie w Niemczech przechodzą na islam, bo nie chcą być outsiderami w szkole z ostatniej chwili
"Bild": Uczniowie w Niemczech przechodzą na islam, bo nie chcą być outsiderami w szkole

Coraz więcej rodziców w Niemczech zwraca się do poradni, ponieważ ich wyznające chrześcijaństwo dzieci chcą przejść na islam, "aby nie być już outsiderami w szkole" - informuje we wtorek portal tabloidu "Bild", powołując się na urzędnika ds. bezpieczeństwa.

Wyspy Kanaryjskie już nie dają sobie rady z liczbą nieletnich migrantów z ostatniej chwili
Wyspy Kanaryjskie już nie dają sobie rady z liczbą nieletnich migrantów

Hiszpański rząd ogłosił obowiązkową relokację nieletnich imigrantów z Afryki, którzy przybyli nielegalnie na Wyspy Kanaryjskie. Zapowiedź ich skierowania do innych hiszpańskich regionów to odpowiedź na prośby o wsparcie kierowane od kilku miesięcy przez władze archipelagu.

Przygotowuje Polskę do resetu 2.0 z Rosją. Mariusz Błaszczak ostro odpowiada Tuskowi z ostatniej chwili
"Przygotowuje Polskę do resetu 2.0 z Rosją". Mariusz Błaszczak ostro odpowiada Tuskowi

– Jeżeli rządzący dziś odnoszą się z dystansem do tego programu, to tylko o nich źle świadczy – mówił na wtorkowej konferencji prasowej w Sejmie były minister obrony Mariusz Błaszczak, komentując słowa Donalda Tuska ws. programu Nuclear Sharing.

Premier Wielkiej Brytanii: Zwiększymy wydatki na obronność do 2,5 proc. PKB z ostatniej chwili
Premier Wielkiej Brytanii: Zwiększymy wydatki na obronność do 2,5 proc. PKB

Wielka Brytania zwiększy wydatki na obronność do 2,5 proc. PKB do 2030 roku - zapowiedział we wtorek premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak podczas wystąpienia w 1. Warszawskiej Brygadzie Pancernej im. gen. Tadeusza Kościuszki w Warszawie.

Chińscy szpiedzy w Niemczech. Nowe zatrzymania z ostatniej chwili
Chińscy szpiedzy w Niemczech. Nowe zatrzymania

Współpracownik europosła prawicowo-narodowej partii Alternatywa dla Niemiec (AfD) został zatrzymany w Dreźnie pod zarzutem szpiegostwa na rzecz Chin. Mężczyźnie zarzuca się przekazywanie informacji z Parlamentu Europejskiego oraz szpiegowanie chińskiej opozycji w Niemczech - przekazał prokurator generalny.

Abdykacja już pewna. Monarcha potwierdza z ostatniej chwili
Abdykacja już pewna. Monarcha potwierdza

Media obiegły sensacyjne informacje. Okazuje się, że kolejny monarcha z Europy zaplanował już abdykację.

PiS stawia na nowy kierunek? Stanisław Karczewski ujawnia w wywiadzie dla Tysol.pl tylko u nas
PiS stawia na nowy kierunek? Stanisław Karczewski ujawnia w wywiadzie dla Tysol.pl

- Młodzi wyborcy odchodzą od tej "koalicji 13 grudnia" ze względu na to, że jest ona niewiarygodna, nie realizuje swoich podstawowych obietnic z kampanii wyborczej. Młodzi zapewne dostrzegają, że to nie był program - mówię tutaj o Platformie Obywatelskiej - dla rozwoju Polski, był to jedynie zbitek wielu pomysłów, z których większość jest nierealizowana. Polacy nie lubią, jak się ich oszukuje, a Donald Tusk po prostu oszukał - powiedział senator Prawa i Sprawiedliwości, były marszałek Sejmu Stanisław Karczewski w wywiadzie dla Tysol.pl.

„Jest pan świnią”. Mariusz Kamiński opuścił posiedzenie komisji po pytaniu Jońskiego [WIDEO] z ostatniej chwili
„Jest pan świnią”. Mariusz Kamiński opuścił posiedzenie komisji po pytaniu Jońskiego [WIDEO]

We wtorek sejmowa komisja śledcza do spraw tzw. wyborów kopertowych przesłuchiwała byłego szefa MSWiA Mariusza Kamińskiego. Po skandalicznym pytaniu, jakie zadał przewodniczący komisji Dariusz Joński, Mariusz Kamiński zdecydował się opuścić posiedzenie.

Wybory do Parlamentu Europejskiego: ważne zebranie PiS z ostatniej chwili
Wybory do Parlamentu Europejskiego: ważne zebranie PiS

Komitet Polityczny PiS w czwartek po południu będzie zatwierdzał listy kandydatów ugrupowania na wybory do PE; rejestracja list być może nastąpi w tym tygodniu. Ponadto w środę na wyjazdowym posiedzeniu zbierze się klub PiS - wynika z informacji PAP uzyskanych w ugrupowaniu.

REKLAMA

Mały wypadek? Gdzie znaleźć najszybszą pomoc

Wraz z wiekiem sprawność naszego organizmu znacząco się zmniejsza. Rzeczy, które jeszcze niedawno nie sprawiały najmniejszego problemu, jak dłuższy spacer lub wejście na wysokie schody, wymagają od starszych osób niemałego wysiłku. Niestety, osłabienie organizmu oznacza także większą podatność na urazy i uszkodzenia ciała. Takie wypadki mogą okazać się szczególnie niebezpieczne dla osób żyjących samotnie, które nie mogą liczyć na szybką pomoc bliskich. Warto zatem wiedzieć jak zachować się w przypadku kontuzji lub zasłabnięcia, tak aby ograniczyć ryzyko poważnego uszczerbku na zdrowiu.
 Mały wypadek? Gdzie znaleźć najszybszą pomoc
/ fot. pixabay.com
Konrad Wernicki

Zasłabnięcie - jak reagować?


Zasłabnięcie to stan przejściowego zaburzenia świadomości, jednak bez całkowitej jej utraty. Towarzyszą mu najczęściej takie objawy jak zawroty głowy, mdłości, nadmierne pocenie się, zaburzenia wzroku i świadomości oraz obniżenie napięcia mięśni, co prowadzi do upadków. Zasłabnięcia mogą mieć wiele przyczyn. Wynikać mogą choćby z osłabienia organizmu wynikającego z głodu lub odwodnienia, gorąca albo niedoboru świeżego powietrza, chorób krążenia czy też zatrucia. Często spowodowane są też przez duże emocje takie jak radość, nerwy lub stres.

Brak szybkiej reakcji na początkowe objawy zasłabnięcia mogą prowadzić do pełnej utraty świadomości czyli omdlenia, które może prowadzić nawet do zagrożenia życia. W momencie wystąpienia pierwszych objawów zasłabnięcia należy szybko reagować, aby nie doprowadzić do pogorszenia naszego stanu zdrowia. W takiej sytuacji najlepiej położyć się na wznak i unieść nogi nad poziom głowy, aby krew zaczęła intensywniej dotleniać mózg. Trzeba przy tym pamiętać, aby wstawać powoli, dopiero w momencie kiedy nasze samopoczucie się poprawi. Jeśli nie mamy warunków, aby położyć się, należy usiąść lub przyklęknąć na jedno kolano i lekko pochylić się do przodu.

Ważne jest także, aby unikać czynników powodujących osłabienie organizmu. U osób starszych szczególnie istotne jest odpowiednie odżywianie i regularne posiłki oraz nawadnianie organizmu. Przyjmuje się, że dorosły człowiek powinien wypijać codziennie 2-3 litry wody, a w wyjątkowo upalne dni nawet 4 litry. Powinno również unikać się w miarę możliwości nadmiernych emocji i stresujących sytuacji, nie przebywać w dusznych pomieszczeniach i na pełnym słońcu. Niezależnie od przyczyn i skutków omdlenia, powinno się porozmawiać o tego rodzaju zdarzeniu z lekarzem, ponieważ może stanowić ono objaw poważniejszej choroby np. układu krążenia lub cukrzycy lub być efektem przyjmowanych lekarstw.

Pomoc przy złamaniach

Kłopoty z układem kostnym często towarzyszą osobom starszym. W ich wieku nawet drobny upadek może skutkować złamaniem kości. W takiej sytuacji pierwszym krokiem powinno zawsze być unieruchomienie uszkodzonej kończyny. Zapobiega to dalszemu pogarszaniu się stanu zdrowia poszkodowanej osoby. W przypadku złamań miednicy czy żeber należy do minimum ograniczyć poruszanie się poszkodowanego, aby zmniejszyć ból i zapobiec uszkodzeniu narządów wewnętrznych. Aby uniknąć zwiększenia obrzęku miejsce urazu można obłożyć lodem. Po wstępnym opatrzeniu koniecznie należy wezwać specjalistyczną pomoc lekarską.

Na rynku dostępne są medyczne pakiety ubezpieczeń, które zapewniają pomoc w przypadku nagłych zdarzeń takich jak omdlenie czy złamanie. Tego rodzaju pakiety pozwalają skorzystać z pomocy lekarza lub pielęgniarki we własnym domu. Takie usługi często świadczone są dodatkowo, na przykład w ramach umowy na dostawę energii elektrycznej m.in. oferta „Na ratunek” z energią firmy Energa, przeznaczonej dla osób starszych.

Zapobiegać zamiast leczyć

W przypadku osób starszych bardzo ważną rolę pełni profilaktyka. Wielu urazom można zapobiec dzięki odpowiedniemu stylowi życia. Odpowiednia dieta, bogata w minerały (szczególnie wapń i żelazo) i witaminy wzmocni organizm i sprawi, że będzie dużo bardziej odporny na urazy i kontuzje. Bardzo wiele daje aktywność fizyczna. Sport nie jest tylko domeną młodych, a odrobina codziennego wysiłku pozwoli utrzymać organizm w dużo lepszej formie. W świetlicach i klubach fitness coraz częściej prowadzone są zajęcia dla seniorów, prowadzone przez specjalistów, którzy potrafią dopasować odpowiedni zestaw ćwiczeń do wieku i kondycji każdej osoby. Ruch i ćwiczenia pozytywnie wpłyną na zdrowie seniora, a uwalnianie w trakcie treningu endorfiny poprawiają nastrój i samopoczucie.

Artykuł pochodzi z najnowszego numeru "TS" (45/2017) do kupienia w wersji cyfrowej tutaj.

#REKLAMA_POZIOMA#

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe