Właściciel pubu wezwał 35 samorządowców miasta do ugody sądowej. Roszczenia wyliczył na 4,5 mln zł

Szykuje się w Zabrzu proces cywilny bez precedensu w historii miasta. Waldemar Lasoń - drobny biznesmen prowadzący dość znany w mieście pub Voyager (nieopodal Urzędu Miejskiego) i organizujący w nim zabawy taneczne, w związku ze swą działalnością czuje się od lat szykanowany przez władze miejskie i urzędników. Jak twierdzi, zupełnie niezasadnie samorządowcy zarzucają mu nielegalną działalność, czego dowodzić ma kilkanaście spraw sądowych wytoczonych mu przez straż miejską, w zdecydowanej większości przez nią przegranych. Dlatego teraz to on zmęczony nieustannymi bojami przystąpił do kontrofensywy prawnej. Oficjalną drogą właśnie zawezwał do ugody sądowej wszystkich wskazanych z imienia i nazwiska radnych miejskich, kilku naczelników wydziałów urzędu miejskiego, prezydent miasta i jej zastępcę – łącznie 35 osób. Zadośćuczynienia i odszkodowania domaga się także od gminy miejskiej jako takiej. Łączna wartość całego zawezwania sądowego opiewa na kwotę ponad 4,5 miliona złotych, z czego od każdego z samorządowców oczekuje zapłacenia po 95 tys. złotych! Jeśli do ugody tej nie dojdzie, następnym krokiem może być już normalny proces cywilny przeciwko wszystkim najważniejszym samorządowcom Zabrza.
 Właściciel pubu wezwał 35 samorządowców miasta do ugody sądowej. Roszczenia wyliczył na 4,5 mln zł
/ Głos Zabrza i Rudy Śląskiej
Sprawa bynajmniej nie jest ani „czarno-biała”, ani prosta. Spór pomiędzy gminą, a właścicielem Voyagera trwa od wielu już lat. Mówiąc w pewnym skrócie – gmina zarzuca biznesmenowi, że organizowane przez niego potańcówki zakłócają spokój okolicznych mieszkańców, a alkohol sprzedawano nielegalnie. Odebrano mu także część lokalu stanowiącą własność miasta, a którą on wynajmował. Prosto „wykurzyć” się go jednak nie da, bo zasadnicza część nieruchomości jest jego niezbywalną własnością. Dlatego też Lasoń uważa, że na siłę próbuje się rękami straży miejskiej szukać na niego haków prawnych i dowodzić nielegalności działania w myśl zasady, „dajcie mi człowieka, a znajdę na niego paragraf”. Zwraca też uwagę na to, iż organizowanie imprez rozrywkowych w centrach miast nie jest niczym nadzwyczajnym i wręcz praktykowanym przez wiele samorządów, w tym ten zabrzański. Jego zdaniem jeśli ludzie decydują się na mieszkanie w śródmieściu, to muszą liczyć się czasem z pewnymi dolegliwościami, jak chociażby nieco głośniejsza muzyka „za ścianą” i to bynajmniej nie na co dzień.

Problem jak bumerang
Trudno rozstrzygać, gdzie leży racja w tej wzajemnie wyniszczającej wojnie. Faktem jest, iż aktywność rozrywkowa Voyagera, pod wpływem interwencji mieszkańców była w przeszłości tematem kilku publikacji lokalnej prasy, a sprawa co rusz to wracała - w różnych odsłonach - w samorządzie niczym przysłowiowy bumerang. Można też już tylko podejrzewać, że miastu może być nie w smak fakt, iż niemal za miedzą nowo otwartego pawilonu – wejścia do kluczowej sztolni dziedzicznej – organizowane są potańcówki z głośną muzyką rozrywkową, nie zawsze najwyższych lotów artystycznych. Z drugiej strony warto podkreślić, że teren pubu jest wyraźnie wydzielony estetycznym ogrodzeniem, a zabawy organizowane są pod równie elegancko wyglądającym wielkim namiotem biesiadnym z ławkami i stolikami. Byle kto tu też nie przyjdzie obecnie z ulicy, bo imprezy mają charakter zamknięty – wyłącznie dla umówionych gości. 

Sam Lasoń nie obnosi się publicznie ze swymi zamiarami wobec członków samorządu, nie skarży się też w redakcjach. Wszczęcie odpowiedniej procedury sądowej potwierdziła nam sędzia Agnieszka Kubis – prezes Sądu Rejonowego w Zabrzu.

- Zawezwanie do sądowej próby ugodowej na razie nie oznacza jeszcze procesu sądowego, a wszyscy wymienieni samorządowcy nie mają obowiązku przystąpienia do tej ugody czy stawienia się w sądzie. Jeśli tego nie uczynią, sprawa po prostu zostanie zamknięta i być może wtedy strona powodowa wystąpi już z „normalnym” pozwem cywilnym. Na razie termin posiedzenia w sprawie zawezwania do próby ugodowej wyznaczono na 20 listopada
– wyjaśnia sytuację prawną sędzia Kubis. 

Żąda milionów
Z treści 13-stronicowego, szczegółowego zawezwania wynika, iż Lasoń żąda od gminy Zabrze dla siebie 470 tysięcy złotych odszkodowania oraz 300 tys. złotych zadośćuczynienia, a także kolejne pół miliona na organizację pożytku publicznego. Z kolei od każdego z 35 samorządowców oczekuje zapłacenia po 15 tys. złotych odszkodowania każdy, plus po 30 tys. zł zadośćuczynienia („za wyrządzoną krzywdę poprzez niezgodne z prawem oraz etyką postępowanie funkcjonariuszy publicznych działających w imieniu gminy Zabrze”), a także po 50 tys. złotych od każdego na wskazaną organizację pożytku publicznego. Biznesmen oczekuje także naprawienia szkody poprzez wycofanie wniosku o eksmisję złożonego już w sądzie oraz przywrócenia mu tytułu prawnego do lokalu o powierzchni 72 metrów kw. 

W piśmie kierowanym do sądu Lasoń opisuje także sposób, w jaki jest niszczony przez urzędników i władzę. Chodzi m.in. o używanie w korespondencji urzędowej i wydanych decyzjach pejoratywnych zwrotów i niekorzystnych wobec niego określeń wskazujących, jakoby działał nielegalnie i bez wymaganych pozwoleń. Jego zdaniem to swoiste tworzenie kwitów na niego, wbrew faktom i prawdzie obiektywnej. 

„Podkreślenia wymaga fakt, iż dotychczasowe wnioski kierowane przez straż miejską zakończyły się prawomocnymi wyrokami uniewinniającymi mnie od stawianych zarzutów, a w kilku sprawach sąd rejonowy całkowicie odmówił wszczęcia postępowania z uwagi na całkowity brak podstaw do ukarania – co także świadczy o niekompetencji osób pracujących w straży miejskiej w Zabrzu i celowości tych działań” – to tylko drobny fragment sądowego zawezwania wysłanego samorządowcom. 

Alkohol bez zezwolenia

Dla pełnej jasności sytuacji należy jednak wspomnieć, że w tej urzędowo-biznesowej wojnie także gmina odnotowała pewne celne trafienia.
- W marcu 2016 roku, z naszego oskarżenia właściciel tegoż pubu został prawomocnie skazany przez sąd karny na grzywnę 600 złotych za to, że w okresie od marca do czerwca 2015 roku w lokalu tym sprzedawano napoje alkoholowe bez wymaganego prawem zezwolenia prezydenta miasta. Wyrok został podtrzymany przez sąd apelacyjny
– potwierdza Krzysztof Garbala, szef Prokuratury Rejonowej w Zabrzu.

Jak dodaje, kierownictwo Straży Miejskiej domagało się także wszczęcia postępowania karnego w związku z rzekomym nakłanianiem przez biznesmena do składania fałszach zeznań przez jednego ze strażników miejskich.
– Nie znaleźliśmy jednak żadnych podstaw do wszczęcia takiego dochodzenia. Żadne inne postępowania przeciwko temu panu się u nas nie toczyły  
– podsumowuje prokurator Garbala.

Sam Lasoń w rozmowie z dziennikarzem podkreślał, że tak desperacki krok prawny z jego strony wobec samorządowców to wyraz kategorycznego sprzeciwu wobec próby – jak to określił – zaszczucia go przez urzędników i władzę miejską.
– Łatwo się formułowało wnioski o ukaranie mnie do sądu. Zobaczymy, jak teraz ci wszyscy samorządowcy będą zgodnie z obowiązującym prawem udowadniać przed sądem cywilnym nieprawdziwość moich zarzutów pod ich adresem. A co do wyroku karnego w mojej sprawie, to dla mnie ta sprawa nie jest jeszcze zakończona, ale na razie nie chcę mówić o szczegółach
– podkreślił właściciel Voyagera.
 
A jak sprawa jest odbierana przez samych radnych? Dla wielu z pewnością jest to niemiłe zaskoczenie, bo – jak pokazuje praktyka samorządowa – część z nich ma trochę niezrozumiałe przekonanie o tym, że nie ponoszą indywidualnej odpowiedzialności za kolektywnie podejmowane decyzje. Lasoń przypomniał im swym sądowym wnioskiem, iż tak niekoniecznie musi być. Póki co jednak, raczej nikt z radnych nie zamierza iść na ugodę z biznesmenem i płacić z własnej kieszeni tak ogromnych pieniędzy. 
- Nie przypominam sobie, abyśmy jako Rada Miasta kiedykolwiek podejmowali uchwały w sprawie tego pana czy jego lokalu. Z tego co się orientuję, nikt z radnych nie zamierza zawierać takiej ugody. Zwłaszcza, iż mamy zapewnienie profesora Bogdana Dolnickiego, że w razie pozwu sądowego będzie wraz z całym biurem prawnym urzędu nas reprezentował
– mówi Krystian Jonecko, wiceprzewodniczący Rady Miasta z ramienia rządzących miastem Skutecznych dla Zabrza.

Z kolei w imieniu prezydent Małgorzaty Mańki-Szulik sprawę skomentował Dariusz Krawczyk, naczelnik Wydziału Kontaktów Społecznych:

- Podstawowym zadaniem samorządu jest troska o mieszkańców Zabrza. To ich interesy musi przede wszystkim reprezentować administracja lokalna. W przypadku sporu przedsiębiorcy z mieszkańcami należy więc brać pod uwagę względy społeczne. Zawsze jednak najlepszym rozwiązaniem konfliktu jest wypracowanie kompromisu. Dlatego wciąż jesteśmy otwarci na dialog. Wielokrotnie już komunikowaliśmy się w tej sprawie z zainteresowanymi. I nadal gotowi jesteśmy do rozmów – podkreślił.
PRZEMYSŁAW JARASZ
Głos Zabrza i Rudy Śl.

Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Waldemar Krysiak: Lekarze zmieniający dzieciom płeć zostaną zmuszeni do ujawnienia szczegółów swoich eksperymentów Wiadomości
Waldemar Krysiak: Lekarze "zmieniający dzieciom płeć" zostaną zmuszeni do ujawnienia szczegółów swoich eksperymentów

Kolejny, ciężki cios dla ideologii gender: Szkocja wycofuje się z prób „zmiany płci” u dzieci, a angielscy lekarze, którzy takich procedur się dopuszczali, zostaną zmuszeni do ujawnienia szczegółów eksperymentów. W Wielkiej Brytanii kończy się masowe okaleczanie dzieci motywowane lewicowym szaleństwem.

Naukowy wieczór z dr Kaweckim: Polacy tworzą urządzenie do badania naszej pozycji względem czasoprzestrzeni Wiadomości
Naukowy wieczór z dr Kaweckim: Polacy tworzą urządzenie do badania naszej pozycji względem czasoprzestrzeni

Moc polskiej nauki! Polacy tworzą najczulsze na Ziemi urządzenie do badania naszej pozycji względem czasoprzestrzeni! To jest projekt rodem science - fiction.

Polacy na lotnisku w Dubaju: 27 godzin czekania, a linie proponują nam lot za pięć dni z ostatniej chwili
Polacy na lotnisku w Dubaju: 27 godzin czekania, a linie proponują nam lot za pięć dni

Główne lotnisko w Dubaju powoli wraca do normalnej pracy po zakłóceniach związanych z gwałtownymi deszczami. "Dziś odleciał do Warszawy w połowie pusty samolot, a naszych bagaży nie ma. Po 27 godzinach czekania na lotnisku linie proponują nam lot powrotny dopiero 23 kwietnia" - powiedziała PAP Nina, jedna z pasażerek.

Prezydent Duda: Idea włączenia się do tzw. kopuły europejskiej dla nas jest nieco spóźniona z ostatniej chwili
Prezydent Duda: Idea włączenia się do tzw. kopuły europejskiej dla nas jest nieco spóźniona

Prezydent Andrzej Duda ocenił w czwartek, że jeśli chodzi o plan włączenia się Polski tzw. kopuły europejskiej, to "ta idea, kiedy dwa lata temu została ogłoszona, była dla nas nieco spóźniona". Jak przypomniał od kilku lat realizujemy nasz system obrony przeciwlotniczej.

Szokujący tytuł Rzeczpospolitej. Ekspert łapie się za głowę z ostatniej chwili
Szokujący tytuł "Rzeczpospolitej". Ekspert łapie się za głowę

Prokuratura Krajowa podała w czwartek, że na terytorium Polski zatrzymano i postawiono zarzuty Pawłowi K., który zgłosił gotowość do działania dla wywiadu wojskowego Rosji. Jak wynika ze śledztwa, informacje Pawła K. miały pomóc w ewentualnym zamachu na życie prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. Artykuł w tej sprawie pojawił się na wielu portalach, w tym rownież na stronie "Rzeczpospolitej". Problem w tym, że na portalu "Rzeczpospolitej" okraszono go szokującym tytułem. Głos zabrał ekspert ds. wojskowych Paweł Zariczny.

Polak z poważnymi zarzutami. W tle plan zamachu na Zełenskiego z ostatniej chwili
Polak z poważnymi zarzutami. W tle plan zamachu na Zełenskiego

Prokuratura Krajowa podała w czwartek, że na terytorium Polski zatrzymano i postawiono zarzuty Pawłowi K., który zgłosił gotowość do działania dla wywiadu wojskowego Rosji. Jak wynika ze śledztwa, informacje Pawła K. miały pomóc w ewentualnym zamachu na życie prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

Dramat w Bydgoszczy. Nie żyje 15-latka z ostatniej chwili
Dramat w Bydgoszczy. Nie żyje 15-latka

Nie żyje 15-letnia dziewczyna, która w czwartek w Bydgoszczy wpadła pod tramwaj na ul. Fordońskiej. Wypadek spowodował poważne utrudnienia w ruchu samochodów i kursowaniu tramwajów - poinformowała kom. Lidia Kowalska z bydgoskiej Komendy Miejskiej Policji.

Mariusz Błaszczak żąda wyjaśnień od kierownictwa MON z ostatniej chwili
Mariusz Błaszczak żąda wyjaśnień od kierownictwa MON

W środę w Warszawie doszło do spotkania generalnego inspektora Bundeswehry gen. Carstena Breuera z szefem Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. Wiesławem Kukułą. Wpis niemieckiego generała wywołał burzę. Mariusz Błaszczak żąda wyjaśnień od kierownictwa MON.

Niemcy przejmują odpowiedzialność za wschodnią flankę NATO. Burza po słowach szefa Bundeswehry z ostatniej chwili
"Niemcy przejmują odpowiedzialność za wschodnią flankę NATO". Burza po słowach szefa Bundeswehry

W środę w Warszawie doszło do spotkania generalnego inspektora Bundeswehry gen. Carstena Breuera z szefem Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. Wiesławem Kukułą. Wpis niemieckiego generała wywołał burzę.

Oni również musieli zrezygnować z Tańca z gwiazdami z ostatniej chwili
Oni również musieli zrezygnować z "Tańca z gwiazdami"

Na trzy dni przed kolejnym odcinkiem „Tańca z gwiazdami” jedna z uczestniczek ogłosiła, że rezygnuje z dalszego uczestnictwa w programie.

REKLAMA

Właściciel pubu wezwał 35 samorządowców miasta do ugody sądowej. Roszczenia wyliczył na 4,5 mln zł

Szykuje się w Zabrzu proces cywilny bez precedensu w historii miasta. Waldemar Lasoń - drobny biznesmen prowadzący dość znany w mieście pub Voyager (nieopodal Urzędu Miejskiego) i organizujący w nim zabawy taneczne, w związku ze swą działalnością czuje się od lat szykanowany przez władze miejskie i urzędników. Jak twierdzi, zupełnie niezasadnie samorządowcy zarzucają mu nielegalną działalność, czego dowodzić ma kilkanaście spraw sądowych wytoczonych mu przez straż miejską, w zdecydowanej większości przez nią przegranych. Dlatego teraz to on zmęczony nieustannymi bojami przystąpił do kontrofensywy prawnej. Oficjalną drogą właśnie zawezwał do ugody sądowej wszystkich wskazanych z imienia i nazwiska radnych miejskich, kilku naczelników wydziałów urzędu miejskiego, prezydent miasta i jej zastępcę – łącznie 35 osób. Zadośćuczynienia i odszkodowania domaga się także od gminy miejskiej jako takiej. Łączna wartość całego zawezwania sądowego opiewa na kwotę ponad 4,5 miliona złotych, z czego od każdego z samorządowców oczekuje zapłacenia po 95 tys. złotych! Jeśli do ugody tej nie dojdzie, następnym krokiem może być już normalny proces cywilny przeciwko wszystkim najważniejszym samorządowcom Zabrza.
 Właściciel pubu wezwał 35 samorządowców miasta do ugody sądowej. Roszczenia wyliczył na 4,5 mln zł
/ Głos Zabrza i Rudy Śląskiej
Sprawa bynajmniej nie jest ani „czarno-biała”, ani prosta. Spór pomiędzy gminą, a właścicielem Voyagera trwa od wielu już lat. Mówiąc w pewnym skrócie – gmina zarzuca biznesmenowi, że organizowane przez niego potańcówki zakłócają spokój okolicznych mieszkańców, a alkohol sprzedawano nielegalnie. Odebrano mu także część lokalu stanowiącą własność miasta, a którą on wynajmował. Prosto „wykurzyć” się go jednak nie da, bo zasadnicza część nieruchomości jest jego niezbywalną własnością. Dlatego też Lasoń uważa, że na siłę próbuje się rękami straży miejskiej szukać na niego haków prawnych i dowodzić nielegalności działania w myśl zasady, „dajcie mi człowieka, a znajdę na niego paragraf”. Zwraca też uwagę na to, iż organizowanie imprez rozrywkowych w centrach miast nie jest niczym nadzwyczajnym i wręcz praktykowanym przez wiele samorządów, w tym ten zabrzański. Jego zdaniem jeśli ludzie decydują się na mieszkanie w śródmieściu, to muszą liczyć się czasem z pewnymi dolegliwościami, jak chociażby nieco głośniejsza muzyka „za ścianą” i to bynajmniej nie na co dzień.

Problem jak bumerang
Trudno rozstrzygać, gdzie leży racja w tej wzajemnie wyniszczającej wojnie. Faktem jest, iż aktywność rozrywkowa Voyagera, pod wpływem interwencji mieszkańców była w przeszłości tematem kilku publikacji lokalnej prasy, a sprawa co rusz to wracała - w różnych odsłonach - w samorządzie niczym przysłowiowy bumerang. Można też już tylko podejrzewać, że miastu może być nie w smak fakt, iż niemal za miedzą nowo otwartego pawilonu – wejścia do kluczowej sztolni dziedzicznej – organizowane są potańcówki z głośną muzyką rozrywkową, nie zawsze najwyższych lotów artystycznych. Z drugiej strony warto podkreślić, że teren pubu jest wyraźnie wydzielony estetycznym ogrodzeniem, a zabawy organizowane są pod równie elegancko wyglądającym wielkim namiotem biesiadnym z ławkami i stolikami. Byle kto tu też nie przyjdzie obecnie z ulicy, bo imprezy mają charakter zamknięty – wyłącznie dla umówionych gości. 

Sam Lasoń nie obnosi się publicznie ze swymi zamiarami wobec członków samorządu, nie skarży się też w redakcjach. Wszczęcie odpowiedniej procedury sądowej potwierdziła nam sędzia Agnieszka Kubis – prezes Sądu Rejonowego w Zabrzu.

- Zawezwanie do sądowej próby ugodowej na razie nie oznacza jeszcze procesu sądowego, a wszyscy wymienieni samorządowcy nie mają obowiązku przystąpienia do tej ugody czy stawienia się w sądzie. Jeśli tego nie uczynią, sprawa po prostu zostanie zamknięta i być może wtedy strona powodowa wystąpi już z „normalnym” pozwem cywilnym. Na razie termin posiedzenia w sprawie zawezwania do próby ugodowej wyznaczono na 20 listopada
– wyjaśnia sytuację prawną sędzia Kubis. 

Żąda milionów
Z treści 13-stronicowego, szczegółowego zawezwania wynika, iż Lasoń żąda od gminy Zabrze dla siebie 470 tysięcy złotych odszkodowania oraz 300 tys. złotych zadośćuczynienia, a także kolejne pół miliona na organizację pożytku publicznego. Z kolei od każdego z 35 samorządowców oczekuje zapłacenia po 15 tys. złotych odszkodowania każdy, plus po 30 tys. zł zadośćuczynienia („za wyrządzoną krzywdę poprzez niezgodne z prawem oraz etyką postępowanie funkcjonariuszy publicznych działających w imieniu gminy Zabrze”), a także po 50 tys. złotych od każdego na wskazaną organizację pożytku publicznego. Biznesmen oczekuje także naprawienia szkody poprzez wycofanie wniosku o eksmisję złożonego już w sądzie oraz przywrócenia mu tytułu prawnego do lokalu o powierzchni 72 metrów kw. 

W piśmie kierowanym do sądu Lasoń opisuje także sposób, w jaki jest niszczony przez urzędników i władzę. Chodzi m.in. o używanie w korespondencji urzędowej i wydanych decyzjach pejoratywnych zwrotów i niekorzystnych wobec niego określeń wskazujących, jakoby działał nielegalnie i bez wymaganych pozwoleń. Jego zdaniem to swoiste tworzenie kwitów na niego, wbrew faktom i prawdzie obiektywnej. 

„Podkreślenia wymaga fakt, iż dotychczasowe wnioski kierowane przez straż miejską zakończyły się prawomocnymi wyrokami uniewinniającymi mnie od stawianych zarzutów, a w kilku sprawach sąd rejonowy całkowicie odmówił wszczęcia postępowania z uwagi na całkowity brak podstaw do ukarania – co także świadczy o niekompetencji osób pracujących w straży miejskiej w Zabrzu i celowości tych działań” – to tylko drobny fragment sądowego zawezwania wysłanego samorządowcom. 

Alkohol bez zezwolenia

Dla pełnej jasności sytuacji należy jednak wspomnieć, że w tej urzędowo-biznesowej wojnie także gmina odnotowała pewne celne trafienia.
- W marcu 2016 roku, z naszego oskarżenia właściciel tegoż pubu został prawomocnie skazany przez sąd karny na grzywnę 600 złotych za to, że w okresie od marca do czerwca 2015 roku w lokalu tym sprzedawano napoje alkoholowe bez wymaganego prawem zezwolenia prezydenta miasta. Wyrok został podtrzymany przez sąd apelacyjny
– potwierdza Krzysztof Garbala, szef Prokuratury Rejonowej w Zabrzu.

Jak dodaje, kierownictwo Straży Miejskiej domagało się także wszczęcia postępowania karnego w związku z rzekomym nakłanianiem przez biznesmena do składania fałszach zeznań przez jednego ze strażników miejskich.
– Nie znaleźliśmy jednak żadnych podstaw do wszczęcia takiego dochodzenia. Żadne inne postępowania przeciwko temu panu się u nas nie toczyły  
– podsumowuje prokurator Garbala.

Sam Lasoń w rozmowie z dziennikarzem podkreślał, że tak desperacki krok prawny z jego strony wobec samorządowców to wyraz kategorycznego sprzeciwu wobec próby – jak to określił – zaszczucia go przez urzędników i władzę miejską.
– Łatwo się formułowało wnioski o ukaranie mnie do sądu. Zobaczymy, jak teraz ci wszyscy samorządowcy będą zgodnie z obowiązującym prawem udowadniać przed sądem cywilnym nieprawdziwość moich zarzutów pod ich adresem. A co do wyroku karnego w mojej sprawie, to dla mnie ta sprawa nie jest jeszcze zakończona, ale na razie nie chcę mówić o szczegółach
– podkreślił właściciel Voyagera.
 
A jak sprawa jest odbierana przez samych radnych? Dla wielu z pewnością jest to niemiłe zaskoczenie, bo – jak pokazuje praktyka samorządowa – część z nich ma trochę niezrozumiałe przekonanie o tym, że nie ponoszą indywidualnej odpowiedzialności za kolektywnie podejmowane decyzje. Lasoń przypomniał im swym sądowym wnioskiem, iż tak niekoniecznie musi być. Póki co jednak, raczej nikt z radnych nie zamierza iść na ugodę z biznesmenem i płacić z własnej kieszeni tak ogromnych pieniędzy. 
- Nie przypominam sobie, abyśmy jako Rada Miasta kiedykolwiek podejmowali uchwały w sprawie tego pana czy jego lokalu. Z tego co się orientuję, nikt z radnych nie zamierza zawierać takiej ugody. Zwłaszcza, iż mamy zapewnienie profesora Bogdana Dolnickiego, że w razie pozwu sądowego będzie wraz z całym biurem prawnym urzędu nas reprezentował
– mówi Krystian Jonecko, wiceprzewodniczący Rady Miasta z ramienia rządzących miastem Skutecznych dla Zabrza.

Z kolei w imieniu prezydent Małgorzaty Mańki-Szulik sprawę skomentował Dariusz Krawczyk, naczelnik Wydziału Kontaktów Społecznych:

- Podstawowym zadaniem samorządu jest troska o mieszkańców Zabrza. To ich interesy musi przede wszystkim reprezentować administracja lokalna. W przypadku sporu przedsiębiorcy z mieszkańcami należy więc brać pod uwagę względy społeczne. Zawsze jednak najlepszym rozwiązaniem konfliktu jest wypracowanie kompromisu. Dlatego wciąż jesteśmy otwarci na dialog. Wielokrotnie już komunikowaliśmy się w tej sprawie z zainteresowanymi. I nadal gotowi jesteśmy do rozmów – podkreślił.
PRZEMYSŁAW JARASZ
Głos Zabrza i Rudy Śl.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe