loading
Proszę czekać...
avatar
Przemysław Jarasz

P. Jarasz: Starosta Opatowski stanie przed sądem za oszustwa i nieprawidłowości przy rozbudowie szpitala
10.10.2018
Prokuratura Okręgowa w Kielcach skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko Bogusławowi W. – Staroście Opatowskiemu, Joannie Sz. – byłej prezes zarządu spółki „Top Medicus” w Opatowie i Janowi G. byłemu prezesowi zarządu i członkowi zarządu spółek „Twoje Zdrowie – Lekarze Specjaliści” w Katowicach i „Medical Stocks – Składy Medyczne” w Katowicach. Zakończone właśnie śledztwo dotyczyło nieprawidłowości podczas remontów i rozbudowy szpitala w Opatowie. Oskarżonym grozi do 10 lat więzienia. Prokurator zastosował wobec oskarżonego starosty zawieszenie w czynnościach służbowych w samorządzie powiatowym.

Youtube.com

 

- Prokurator Prokuratury Okręgowej w Kielcach przedstawił Bogusławowi W. zarzuty popełnienia siedmiu przestępstw związanych z pełnioną przez niego funkcją starosty, a w tym: 4 dotyczących przekraczania uprawnień w celu osiągnięcia korzyści majątkowej i oszustw, co do mienia znacznej wartości na szkodę 4 podmiotów gospodarczych wykonujących remont i rozbudowę szpitala opatowskiego w latach 2013-2014. Wartość wyłudzonych kwot to w sumie 14,5 mln złotych.

- potwierdza Ewa Bialik, rzecznik prasowa Prokuratury Krajowej. 
 
Kolejny zarzut dotyczy oszustwa na szkodę jednej z pokrzywdzonych firm, dokonanego w maju 2014 roku – chodzi o usiłowanie dokonania takiego oszustwa na kwotę 40.000 zł, w tym dokonania na kwotę 25.000 zł. Pozostałe dwa zarzuty dotyczą września i października 2014 r. i są związane z przekraczaniem uprawnień w celu osiągnięcia korzyści majątkowej przy zawieraniu umów na sprzątanie pomieszczeń biurowych starostwa w sytuacji, gdy oskarżony wiedział, iż zlecone prace wykonywały inne osoby. Przez to poświadczył też nieprawdę w dokumentach przesyłanych do ZUS w związku z tymi umowami.

W trakcie tego samego śledztwa przedstawiono Joannie Sz. dwa zarzuty związane z działaniem na szkodę spółki „Top Medicus” w Opatowie, w której pełniła funkcję prezesa zarządu i podejmowała decyzje w jej imieniu. Pierwszy zarzut dotyczy umowy wykupu wierzytelności na kwotę ponad 680.000 zł, w przypadku drugiego wykupu wierzytelności w ramach 4 umów, łącznie na kwotę 6 mln zł. Wykup wierzytelności nastąpił od podmiotów, które dokonywały remontu i rozbudowy szpitala w Opatowie i były wierzycielami spółek „Twoje Zdrowie – Lekarze Specjaliści” w Katowicach oraz „Medical Stocks – Składy Medyczne” w Katowicach.

Ponadto w toku postępowania prokurator przedstawił Janowi G. 18 zarzutów oszustw i usiłowań oszustw, a w tym co do mienia znacznej wartości, na szkodę 4 podmiotów gospodarczych w kwocie łącznej blisko 14 mln zł i dodatkowo w kwocie ponad 1,5 mln zł co do oszustw, których usiłował dokonać. Wszystkie te zarzuty są związane z pracami remontowo-budowlanymi prowadzonymi w opatowskim szpitalu przez spółkę „Twoje Zdrowie – Lekarze Specjaliści” w Katowicach i „Medical Stocks – Składy Medyczne” w Katowicach, w których Jan G. był odpowiednio prezesem zarządu i członkiem zarządu,. Pokrzywdzone firmy to te same cztery podmioty gospodarcze, które zostały ujęte w zarzutach Bogusława W.
Przemysław Jarasz
 
10
Nasi partnerzy
(139 artykułów)
P. Jarasz: Starosta Opatowski stanie przed sądem za oszustwa i nieprawidłowości przy rozbudowie szpitala
Przemysław Jarasz: Baby-boom także w Zabrzu. Pozytywny efekt programu 500+ widać w centrum porodowym
Przemysław Jarasz: Poderżnął gardło partnerce na ostatniej randce, bo kobieta postanowiła odejść
Solidarność pomocy społecznej w Zabrzu protestuje, bo nieraz zarabiają mniej niż dostają ich podopieczni
P. Jarasz: Gliniarze pod sąd. Według prokuratury, w zabrzańskiej policji rozpostarto parasol ochronny
Wydarzenia
więcej
Opinie
więcej
Najnowszy numer
Związek
więcej
Wideo Konferencja "Układy zbiorowe droga do społecznej gospodarki rynkowej" - Debata publicystów
ciastkoWykorzystujemy pliki "cookies" aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Możesz zablokować możliwość wykorzystywania tych plików poprzez zmianę ustawień w swojej przeglądarce internetowej.