loading
Proszę czekać...
Bez dialogu w Amazon – pikieta w Luksemburgu
Opublikowano dnia 30.09.2016 18:40
Amazon unika płacenia podatków, a śledztwo w tej sprawie prowadzi Komisja Europejska. Amazon pozoruje prowadzenie dialogu ze związkami zawodowymi. To główne powody, dla których związkowcy zaangażowani w globalną kampanię na rzecz poprawy warunków pracy w Amazon zorganizowali pikietę pod luksemburską siedzibą spółki Amazon EU Sarl w ramach dwudniowego spotkania organizowanego przez UNI Global Union w Luxemburgu.

fot.K.Stachowski
Uczestnicy spotkania podzielili się doświadczeniami z prowadzonych krajowych kampanii, dokonali porównania standardów pracy w poszczególnych lokalizacjach oraz wypracowali plan kolejnych działań mających doprowadzić do zawierania porozumień zbiorowych w przyszłości. Wszystkie aktywności związkowe mają doprowadzić do zaprowadzenia w firmie realnego dialogu, gdyż obecnie Amazon wiele rozwiązań wprowadza jednostronnymi decyzjami.

- We Francji Amazon inwestuje w otwieranie nowych zakładów pracy, ale system dostaw paczek dla klientów w 24 godziny sprawia, że pracownicy są zmuszani do ponadnormatywnej wydajności pracy, a ich czas pracy jest ściśle monitorowany. Takie warunki pracy wpływają niekorzystnie na zdrowie pracowników, a pracownicy coraz częściej chorują, popadają w depresję, a nawet miewają paranoje – wyjaśnia sytuację, jaka panuje we francuskich oddziałach Amazon, Khaled Bouchajra z CGT.

Nieprawidłowości w obszarze bezpieczeństwa i higieny pracy potwierdzają także związkowcy z Niemiec. – Dzienny odsetek zachorowań w niemieckich centrach dystrybucyjnych wynosi 20%. Kwestie ochrony zdrowia są dla nas bardzo istotne, dlatego wnosimy je jako priorytet do agendy negocjacji zbiorowych, a ponadto zorganizowaliśmy demonstrację podczas Światowego Dnia Zdrowia – tak z kolei przedstawiał ostatnie działania Thomas Voss z niemieckiego Ver.di, który dodał, że cały czas utrzymywana jest mobilność strajkowa.

Sytuacja pracowników w Polsce, Hiszpanii i Czechach jest równie niekorzystna.

W ramach spotkania odbyła się także pikieta pod siedzibą spółki Amazon EU Sarl. Związkowcy byli zmuszeni do wrzucenia petycji skierowanej do Roya Perticucci’ego - wiceprezesa Amazon Operations Europe (zobacz tu) do skrzynki pocztowej, ponieważ żaden z przedstawicieli kwatery głównej firmy nie pokusił się o wyjście do blisko 50 protestujących osób. W petycji związkowcy domagają się przestrzegania praw związkowych, poprawy warunków pracy i płacy oraz rozpoczęcia negocjacji zbiorowych. Pikieta cieszyła się dużym zainteresowaniem miejscowych mediów, min. luksemburskiego RTL i lokalnej prasy, którzy przeprowadzili szereg wywiadów w przedstawicielami pracowników.

W spotkaniu organizowanym przez UNI Global Union udział wzięło 20 przedstawicieli związkowych z Francji, Niemiec, Hiszpanii, Polski, Czech, Luksemburga, Włoch i Wielkiej Brytanii. NSZZ „Solidarność” reprezentowali Grzegorz Cisoń – przewodniczący komisji zakładowej NSZZ „Solidarność” przy Amazon, Alfred Bujara – przewodniczący Krajowego Sekretariatu Banku, Handlu i Ubezpieczeń NSZZ „Solidarność” oraz Kacper Stachowski – kierownik Działu Rozwoju Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”.

Następne spotkanie grupy strategicznej ds. globalnej kampanii w Amazon odbędzie się w Polsce, a jego współorganizatorem będzie NSZZ „Solidarność”.

Letter Amazon


ks
 
Wydarzenia
więcej
Opinie
więcej
reklama_pionowaNajnowszy numer
Związek
więcej
Wideo Tysol.pl Wywiad Cezarego Krysztopy z Tomaszem Szatkowskim
Blogi
avatar
Jerzy
Bukowski

Jerzy Bukowski: Uprzejma motornicza i nieczuli pasażerowie
Ta historia, którą pochwaliło się na Facebooku Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Krakowie ma dwa oblicza: radosne i smutne.
avatar
europoseł Zbigniew
Kuźmiuk

Zbigniew Kuźmiuk: Nigdy po roku 1989 nie było tak dużej pomocy dla rodzin wychowujących dzieci
Już ponad 2 lata realizowany jest program Rodzina 500 plus, rusza właśnie program wyprawki szkolnej dla wszystkich uczących się dzieci w wysokości 300 zł wypłacanej corocznie przed rozpoczęciem roku szkolnego, realizowane jest także finansowanie darmowych podręczników w szkołach podstawowych i w ostatniej już klasie gimnazjum, co oznacza, że wsparcie państwa dla rodzin wychowujących dzieci jest obecnie najwyższe w naszej najnowszej historii po roku 1989.
avatar
Marek
Budzisz

Marek Budzisz: Rosja i Zachód. Kto słabnie, kto rośnie?
W jakim stanie jest Rosja? Kwitnie, znajduje się w stagnacji, czy wręcz upada? Nie ma, co do tego zgody na świecie. Są tacy badacze, nawet bardzo znani i prominentni, jak np. Joseph Neye Jr. z Harvardu, autor i badacz kategorii soft i smart power, którzy uważają, że w XXI wieku nasz wschodni sąsiad znajduje się w zmierzchowym stadium swej potęgi, a może wręcz upada. Inni, wśród których znajdują się autorzy amerykańskiej strategii bezpieczeństwa narodowego wręcz odwrotnie, są zdania, że Rosja jest światową potęgą nr 2, która rzuca właśnie wyzwanie pozycji Stanów Zjednoczonych i w związku z tym Waszyngton winien odpowiednio zmodyfikować swoją politykę. Wreszcie nie brak i takich, jak Andrew Kuchins z Georgtown University, którzy uważają, że obydwa te poglądy są uprawnione, bo Rosja w niektórych obszarach się wzmacnia i jest silniejsza a w innych, odwrotnie, słabnie.
ciastkoWykorzystujemy pliki "cookies" aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Możesz zablokować możliwość wykorzystywania tych plików poprzez zmianę ustawień w swojej przeglądarce internetowej.