loading
Proszę czekać...
reklama_pozioma
Bez dialogu w Amazon – pikieta w Luksemburgu
Opublikowano dnia 30.09.2016 18:40
Amazon unika płacenia podatków, a śledztwo w tej sprawie prowadzi Komisja Europejska. Amazon pozoruje prowadzenie dialogu ze związkami zawodowymi. To główne powody, dla których związkowcy zaangażowani w globalną kampanię na rzecz poprawy warunków pracy w Amazon zorganizowali pikietę pod luksemburską siedzibą spółki Amazon EU Sarl w ramach dwudniowego spotkania organizowanego przez UNI Global Union w Luxemburgu.

fot.K.Stachowski
Uczestnicy spotkania podzielili się doświadczeniami z prowadzonych krajowych kampanii, dokonali porównania standardów pracy w poszczególnych lokalizacjach oraz wypracowali plan kolejnych działań mających doprowadzić do zawierania porozumień zbiorowych w przyszłości. Wszystkie aktywności związkowe mają doprowadzić do zaprowadzenia w firmie realnego dialogu, gdyż obecnie Amazon wiele rozwiązań wprowadza jednostronnymi decyzjami.

- We Francji Amazon inwestuje w otwieranie nowych zakładów pracy, ale system dostaw paczek dla klientów w 24 godziny sprawia, że pracownicy są zmuszani do ponadnormatywnej wydajności pracy, a ich czas pracy jest ściśle monitorowany. Takie warunki pracy wpływają niekorzystnie na zdrowie pracowników, a pracownicy coraz częściej chorują, popadają w depresję, a nawet miewają paranoje – wyjaśnia sytuację, jaka panuje we francuskich oddziałach Amazon, Khaled Bouchajra z CGT.

Nieprawidłowości w obszarze bezpieczeństwa i higieny pracy potwierdzają także związkowcy z Niemiec. – Dzienny odsetek zachorowań w niemieckich centrach dystrybucyjnych wynosi 20%. Kwestie ochrony zdrowia są dla nas bardzo istotne, dlatego wnosimy je jako priorytet do agendy negocjacji zbiorowych, a ponadto zorganizowaliśmy demonstrację podczas Światowego Dnia Zdrowia – tak z kolei przedstawiał ostatnie działania Thomas Voss z niemieckiego Ver.di, który dodał, że cały czas utrzymywana jest mobilność strajkowa.

Sytuacja pracowników w Polsce, Hiszpanii i Czechach jest równie niekorzystna.

W ramach spotkania odbyła się także pikieta pod siedzibą spółki Amazon EU Sarl. Związkowcy byli zmuszeni do wrzucenia petycji skierowanej do Roya Perticucci’ego - wiceprezesa Amazon Operations Europe (zobacz tu) do skrzynki pocztowej, ponieważ żaden z przedstawicieli kwatery głównej firmy nie pokusił się o wyjście do blisko 50 protestujących osób. W petycji związkowcy domagają się przestrzegania praw związkowych, poprawy warunków pracy i płacy oraz rozpoczęcia negocjacji zbiorowych. Pikieta cieszyła się dużym zainteresowaniem miejscowych mediów, min. luksemburskiego RTL i lokalnej prasy, którzy przeprowadzili szereg wywiadów w przedstawicielami pracowników.

W spotkaniu organizowanym przez UNI Global Union udział wzięło 20 przedstawicieli związkowych z Francji, Niemiec, Hiszpanii, Polski, Czech, Luksemburga, Włoch i Wielkiej Brytanii. NSZZ „Solidarność” reprezentowali Grzegorz Cisoń – przewodniczący komisji zakładowej NSZZ „Solidarność” przy Amazon, Alfred Bujara – przewodniczący Krajowego Sekretariatu Banku, Handlu i Ubezpieczeń NSZZ „Solidarność” oraz Kacper Stachowski – kierownik Działu Rozwoju Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”.

Następne spotkanie grupy strategicznej ds. globalnej kampanii w Amazon odbędzie się w Polsce, a jego współorganizatorem będzie NSZZ „Solidarność”.

Letter Amazon


ks
 
Wydarzenia
więcej
Opinie
więcej
Najnowszy numer
Związek
więcej
reklama_pionowa
Wideo gen. Komornicki: Rosjanie przygotowują się do wojny na dużą skalę
Blogi
avatar
Ryszard
Czarnecki

Ryszard Czarnecki: Źdźbło w polskim oku – belka w…
W dniu gdy niemieccy politycy zaczynają drążyć temat reformy wymiaru sprawiedliwości w Polsce w kontekście sporu Bruksela (czy Luksemburg) – Warszawa, jestem zmuszony przypomnieć, że właśnie jedne z liderów frakcji CDU w Bundestagu, a więc urzędujący polityk został wybrany na wiceszefa Trybunału Konstytucyjnego RFN – już wiadomo, że za rok ma zastąpić prezesa tegoż Trybunału w Karlsruhe, gdy ten przejdzie na emeryturę. Zatem akurat u naszego zachodniego sąsiada ta ingerencja polityków w wymiar sprawiedliwości jest dużo większa niż u nas.
avatar
Jerzy
Bukowski

Jerzy Bukowski: Tusk w roli Pytii
Od tygodnia dogłębnej analizie podlega przemówienie, które wygłosił przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk na Łódzkich Igrzyskach Wolności.
avatar
Ryszard
Czarnecki

„Pójdź, Henning-Kloska, ja Cię uczyć każę"....
Wartością z punktu widzenia polskiego bezpieczeństwa jest NATO, jest Pakt Północnoatlantycki i żadne propozycje czy nowe formuły, które się pojawiają, nie mogą wylać dziecka z kąpielą. Nie mogą zaszkodzić, ograniczyć możliwości działania NATO czy zmniejszyć jego aktywność. Dlatego też z pewnym dystansem patrzę na głoszoną i przez prezydenta Macrona, i przez kanclerz Merkel koncepcję wspólnej armii, ponieważ jak znam życie, a w polityce międzynarodowej jednak siedzę od dłuższego czasu, to wiem, że w praktyce politycznej ta koncepcja będzie oznaczała olbrzymią ilość zamówień dla francuskich czy niemieckich firm zbrojeniowych
ciastkoWykorzystujemy pliki "cookies" aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Możesz zablokować możliwość wykorzystywania tych plików poprzez zmianę ustawień w swojej przeglądarce internetowej.