loading
Proszę czekać...
reklama_pozioma
Zgaga i refluks – dolegliwości błahe?
Opublikowano dnia 15.03.2017 08:26
Nie bez powodu kłótliwą osobę, która bezustannie dokucza innym, nazywamy zgagą. Dolegliwość opisywana jako uczucie palenia lub pieczenia za mostkiem, połączone niekiedy z kwaśnym odbijaniem lub wrażeniem obecności kwasu w jamie ustnej, potrafi skutecznie uprzykrzyć nam życie.

Fotolia
Symptomy zgagi odczuwane są najczęściej pośrodku klatki piersiowej oraz w nadbrzuszu, ale w skrajnej postaci ból może promieniować do szyi, gardła, krtani, żuchwy, a nawet bocznych części klatki piersiowej. Wbrew obiegowej opinii zgaga zwykle nie jest wynikiem nadmiernej produkcji kwasu solnego w żołądku, czyli nadkwaśności. W zdecydowanej większości przypadków jej przyczynę stanowi następstwo wstecznego odpływu kwaśnej zawartości żołądka do przełyku, a nawet jamy ustnej. To zjawisko określane jest mianem refluksu, czyli zarzucania żołądkowo-przełykowego. Szacuje się, że choroba refluksowa odpowiada za około 75 proc. przypadków zgagi, ale mogą ją również powodować zaburzenia nerwicowe.

Co to jest refluks?
Choroba refluksowa to cały zespół dolegliwości towarzyszących zarzucaniu treści pokarmowej z żołądka do przełyku. Najbardziej typowe jest uczucie kwaśnej treści w przełyku lub jamie ustnej, co wynika z kwasowej treści żołądkowej. Czasem jednak pH zarzucanej treści może być niekwaśne, dlatego refluks bywa kwaśny, alkaliczny lub mieszany.
Dlaczego pokarm wraca? Połknięty trafia z jamy ustnej, poprzez gardło i przełyk – do żołądka. Granicę między przełykiem a żołądkiem stanowi specjalna bariera o charakterze zastawki, która zapobiega cofaniu się treści pokarmowych z żołądka do przełyku. W sytuacji, gdy nie funkcjonuje ona sprawnie, możemy mieć do czynienia z chorobą refluksową przełyku. Na tę barierę składają się dwa mięśnie: przepona – główny mięsień oddechowy człowieka, który oddziela klatkę piersiową od jamy brzusznej, oraz dolny zwieracz przełyku (z ang. LES). W normalnych warunkach LES ulega rozluźnieniu tylko w trakcie przechodzenia pokarmów, a poza tym jest w stanie ciągłego napięcia. Jeśli jednak jest ono zbyt słabe, kwaśna treść pokarmowa przedostaje się z żołądka do przełyku. Wraz z nią dociera tam wytwarzany w żołądku kwas solny i enzymy trawienne, powodując zgagę.
Trzeba odróżnić refluks fizjologiczny, który występuje sporadycznie niemal u każdej zdrowej osoby (odczuwany np. jako odbicie po obfitym posiłku), od refluksu patologicznego, który może powodować uszkodzenie błony śluzowej przełyku, czyli nadżerkę. Refluks bywa niekiedy podłożem występowania napadów astmatycznych i dolegliwości laryngologicznych, np. przewlekłego kaszlu. W krajach wysoko rozwiniętych objawy refluksu występują codziennie u około 5-10 proc. osób, a raz na tydzień u około 20 proc.

Przyczyny refluksu
Wśród czynników predysponujących do choroby refluksowej wymienia się: nieprawidłową czynność dolnego zwieracza przełyku, zaburzenia opróżniania żołądka, otyłość i ciążę. Do rozwoju choroby może dojść także w przebiegu innych chorób, np.: cukrzycy, twardziny, chorób związanych z przewlekłym nadużywaniem alkoholu oraz niektórych zaburzeń hormonalnych. Refluks mogą powodować przyjmowane przez chorego leki, zwłaszcza doustne środki antykoncepcyjne, leki stosowane w chorobie niedokrwiennej serca, nadciśnieniu tętniczym i chorobach płuc. Chorobie sprzyja przepuklina rozworu przełykowego (otworu w przeponie, przez który przechodzi przełyk), wodobrzusze i praca fizyczna w zgiętej pozycji.
Na zbyt słabe napięcie dolnego zwieracza przełyku wpływa spożycie określonych pokarmów i napojów, a nawet... sam sposób jedzenia. Jedzenie w pośpiechu, szybkie połykanie bez dokładnego pogryzienia, dieta uboga w błonnik – mogą prowadzić do nadprodukcji gazów i wzdęć. A wzdęcia powodują wzrost ciśnienia w jamie brzusznej i w efekcie rozluźnienie LES.

Jakie są objawy refluksu?
Do typowych objawów należą: zgaga, puste odbijania oraz uczucie cofania się treści żołądkowej do przełyku. Często dolegliwości określane są także jako pieczenie za mostkiem, nadkwasota, kwaśne odbijania czy ból górnej części brzucha. Symptomy nasilają się w ułożeniu na wznak, zwłaszcza po obfitym lub tłustym posiłku, przy pochylaniu się i podczas parcia. Objawami niepokojącymi (tzw. objawy alarmowe), wymagającymi zgłoszenia się do lekarza (!) są zaburzenia połykania, ból przy połykaniu, utrata masy ciała lub krwawienie z przełyku. Choroba refluksowa może też powodować objawy nietypowe, takie jak: chrypka, suchy kaszel oraz ból w klatce piersiowej, naśladujący pochodzenie sercowe, a także uczucie „kluski w gardle”.
Objawy refluksu można łatwo pomylić z dolegliwościami w przebiegu choroby niedokrwiennej serca, a nawet zawału mięśnia sercowego. Trzeba zwrócić uwagę na to, kiedy pojawia się ból – ból wieńcowy ma bowiem związek z wysiłkiem fizycznym, a ustępuje po odpoczynku i zażyciu nitrogliceryny.

Zmiana stylu życia
Choroba refluksowa przełyku jest schorzeniem przewlekłym, przebiegającym z okresami zaostrzeń i remisji. Nie zagraża ona życiu, jednak może znacznie ograniczać codzienną aktywność, niezbędne jest też stałe leczenie podtrzymujące. Dla poprawy komfortu życia bardzo istotna jest właściwa dieta i zmiana złych nawyków. Lekarze zalecają przede wszystkim rzucenie palenia papierosów oraz unikanie alkoholu.
Warto wypróbować spanie na łóżku z wezgłowiem uniesionym o kilkanaście centymetrów. Poza tym należy unikać prac w pozycji wymuszającej ucisk brzucha, nie nosić ciasnych ubrań i pasków. Dowiedziono, że umiarkowana aktywność fizyczna, np. rekreacyjna jazda na rowerze, pływanie, spacery, zmniejszają ryzyko wystąpienia choroby refluksowej. Powstrzymać się trzeba od nadmiernego wysiłku fizycznego, schylania się, wyginania w łuk oraz ćwiczeń w krótkim czasie po posiłku. Warto zrezygnować też z dźwigania ciężarów, brzuszków, skłonów i ćwiczeń z nisko położoną głową i nadbrzuszem.
Wydarzenia
więcej
Opinie
więcej
Najnowszy numer
Związek
więcej
Wideo Agnieszka Romaszewska: Ukraina postawiła na Niemcy. I się na tym przejedzie
Blogi
avatar
.
Rosemann

Rosemann: Czy Warszawa była tego warta (na gorąco)
Szkoda Jakiego bo faktycznie szarpał przeciwnika niesamowicie. I gdyby dano mu to robić w spokoju, bez medialnego szumi i zabójczej „pomocy” Kurskiego, być może dałby radę. Tak, jak dali radę w spokoju osiągnąć jakiś sukces Płażyński w Gdańsku i Wassermann w Krakowie.
avatar
Jerzy
Bukowski

Jerzy Bukowski: Czy Wassermann i Majchrowski wreszcie się obudzą?
Nie oczekuję żadnych fajerwerków programowych, ani sensacyjnych obietnic, bo stateczny Kraków nie wierzy w gruszki rosnące na wierzbach, lecz ceni spokój, rozwagę, konsekwencję.
avatar
Jerzy
Bukowski

Jerzy Bukowski: Dobre wieści z krakowskiego wzgórza Kaim
Cieszę się, że sprawa przyszłości wzgórza Kaim wydaje się być na dobrej drodze do załatwienia jej zgodnie z historycznym charakterem tego miejsca na obrzeżach Krakowa.
ciastkoWykorzystujemy pliki "cookies" aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Możesz zablokować możliwość wykorzystywania tych plików poprzez zmianę ustawień w swojej przeglądarce internetowej.