loading
Proszę czekać...
reklama_pozioma
Zbrodnie nigdy nierozliczone. 73. rocznica wyzwolenia Ravensbruck
Opublikowano dnia 22.04.2018 14:29
Sprawa obozu była badana za czasów PRL, w latach siedemdziesiątych, została jednak zawieszona. Dziś Polska wraca do kontroli zbrodni, które miały tam miejsce. Z danych IPN wynika, że Polki stanowiły około 1/4 wszystkich więźniarek, czyli 40 tys. osób, spośród których przeżyło jedynie 8 tys.

Wikipedia licencja Creative Commons/Bundesarchiv

W obozie więzione były m. in. kobiety walczące w AK, spory odsetek stanowiły osoby biorące udział w Powstaniu Warszawskim, razem z Żydówkami  były one ofiarami masowych mordów, poddawano je także medycznym eksperymentom. Najmłodsza z ofiar eksperymentów liczyła 16 lat. 

Kobiety umierały tam także z głodu, wyziębienia, wycieńczenia oraz w wyniku licznych chorób. 

Spośród kadry obozu niewielką część skazano w Norymberdze na karę śmierci, większa grupa otrzymała wyroki długoletniego więzienia, jednakże opuściła je już po pięciu latach. Niektórzy z lekarzy pracujących w obozie dostali prawo wykonywania zawodu po krótkiej karencji. 

Kiedy w 1995 roku polskie ofiary obozu chciały, by umieszczono w muzeum, które znajduje się na miejscu dawnego miejsca kaźni, tablicę przypominającą ich tragiczne przejścia, dyrekcja muzeum odmówiła. Tablica pojawiła się tam dopiero po roku.

Wśród więźniarek, które przeżyły obóz była m. in. akrorka Zofia Rysiówna i  dr n. med. Wanda Półtawska oraz Karolina Lanckorońska.

aj

źródło: IPN

Wydarzenia
więcej
Opinie
więcej
Najnowszy numer
Związek
więcej
Wideo "Konstytucja dla obywateli, nie dla elit". Wywiad z Ewą Tomaszewską
Blogi
avatar
Jerzy
Bukowski

Jerzy Bukowski: Szturm na papieski tort
Tort z wizerunkiem Jana Pawła II musiał być pilnowany przez ochroniarzy, aby nie zjedzono go zbyt wcześnie.
avatar
Balli
Marzec

Balli Marzec: Co się odwlecze to nie uciecze
Dzisiaj książę Harry żeni się z Amerykanką, rozwódką z afroamerykańskimi korzeniami i rodzina królewska, choć z pewną rezerwą, to akceptuje. Jak widać czasy się zmieniają…
avatar
Jerzy
Bukowski

Jerzy Bukowski: Zbiórka Harcerstwa Niepokornego
Przyznających się do działania w Ruchu instruktorów represjonowano, a kierowane przez nich drużyny i szczepy rozwiązywano.
ciastkoWykorzystujemy pliki "cookies" aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Możesz zablokować możliwość wykorzystywania tych plików poprzez zmianę ustawień w swojej przeglądarce internetowej.