Najnowszy numer "Tygodnika Solidarność". Andrzej Duda: "Atakują nas? Atakuje się silnych"

Tekstem przewodnim najnowszego numeru „Tygodnika Solidarność” jest wywiad z prezydentem Andrzejem Dudą.
 Najnowszy numer "Tygodnika Solidarność". Andrzej Duda: "Atakują nas? Atakuje się silnych"
/ Marcin Żegliński Tygodnik Solidarność
– Trybunał Konstytucyjny orzekł, że nowelizacja przepisów dotyczących zniesienia górnego limitu składek na ZUS jest niezgodna z konstytucją. Podzielił tym samym zdanie NSZZ Solidarność w tej kwestii. To dobra wiadomość. Udało się bowiem, przynajmniej na tę chwilę, uchronić powszechny system emerytalny przed całkowitą destabilizacją
– numer wstępniakiem rozpoczyna Michał Ossowski, redaktor naczelny tygodnika.

Z prezydentem Andrzejem Dudą rozmawiali Michał Ossowski i Cezary Krysztopa.

Prezydent mówił o znaczeniu niepodległości:
Wiem, że niepodległość nie jest dana raz na zawsze, najlepiej wiedzą to ludzie Solidarności. Dlaczego? Bo nie kto inny, tylko ludzie Solidarności, tzn. ci, którzy stworzyli ten dziesięciomilionowy, największy na świecie ruch społeczny, jakim była Solidarność roku ’80 i później, to oni wywalczyli nam niepodległość po raz drugi.

O pozycji Polski w Europie:
Natomiast trzeba podkreślić jedno: różne oszczerstwa na nasz temat są mówione na zachodzie Europy, różne są tego przyczyny. Jedną z przyczyn jest bardzo ostra konkurencja, w którą weszliśmy, rozpychamy się na arenie międzynarodowej, realizując polskie interesy. Polska powinna zajmować miejsce adekwatne do jej wielkości, położenia i znaczenia w Europie. To wymaga pójścia do przodu – co czynimy. Nie każdemu to odpowiada. Jest konkurencja, która się w tym momencie zaostrza. Ja mówię często: Na scenie międzynarodowej nie ma pustych miejsc, wszystkie są od dawna wypełnione. Poszerzenie naszej sfery wpływów, realizacja naszych interesów oznacza, że ktoś się musi przesunąć. Trudno się dziwić, że inni są z tego niezadowoleni i nas atakują. Ale kogo się atakuje? Silnych się atakuje. Po co atakować słabego, który nie ma żadnego znaczenia? Atakuje się tych, którzy mają znaczenie, kogoś, kto walczy o swoją pozycję, więc atakują nas.

O Współpracy Trójmorza z USA:
Bardzo mnie cieszy ta współpraca z Amerykanami. Na podobnej zasadzie do tej inicjatywy chciały się włączyć Niemcy, na zasadzie pewnego partnera. I na takiej partnerskiej zasadzie my oczywiście zgodziliśmy się na udział strony niemieckiej i była na to powszechna zgoda w ramach inicjatywy Trójmorza. To wielka potęga gospodarcza Europy, tak jak Stany Zjednoczone są wielką potęgą gospodarczą świata; to bardzo silna, innowacyjna gospodarka. Trudno więc się dziwić, że też są zainteresowani jakąś partycypacją.

O Marszu Niepodległości pisze Mateusz Kosiński
Hazardowa gra podjęta przez rząd powiodła się. Wspólny marsz okazał się największym marszem ulicznym w historii III RP i wzięło w nim udział ćwierć miliona osób. Skala imponowała, biało-czerwony tłum godzinami szedł przez Most Poniatowskiego. Płomienne przemówienie wygłosił prezydent. – Dziękuję, że przybyliście tutaj dla Polski, że przywieźliście biało-czerwone flagi, że jesteśmy tu i stoimy właśnie pod nimi, pod tymi barwami, za które krew przelewali nasi ojcowie, dziadkowie i pradziadkowie – pokolenia Polaków – po to, żebyśmy mogli swobodnie je nieść, byśmy mogli się pod nimi gromadzić. Jest pod nimi miejsce dla każdego.

O współczesnym patriotyzmie w tekście „Ojczyznę kochać trzeba i szanować” pisze Jakub Pacan
To ewenement w postmodernistycznej Europie, której elity na siłę chcą budować superpaństwo i lwią część swoich sił przekierowują na dekonstruowanie wszystkiego, co ma związek z tradycją narodową i dziedzictwem chrześcijańskim. Polacy zamiast sięgać po wzorce i kanony, które postrzegają jako wytwory sztuczne, a z całą pewnością obce i niebezpieczne, zwrócili się do tego, co już istniało w świadomości społecznej, co leżało w błocie lub psiej kupie, jak flaga narodowa, którą umieścił tam znany ze swej awersji do polskości pewien celebryta.

Na naszych łamach również ciekawa analiza polityczna „PiS – recepta na zwycięstwo, recepta na klęskę” autorstwa Przemysława Waingertnera
Od 2015 r. dyskusje prowadzone przez zwolenników totalnej opozycji porządkują trzy pytania: dlaczego pisowcom, „mordującym” na oczach narodu demokrację i państwo prawa, „nie spada”? Dlaczego pryncypialni obrońcy konstytucji i trójpodziału władzy wciąż rozbijają sobie głowy o „szklany sufit”? Jak PiS może stracić władzę?
„Rozważna i klimatyczna”
– Kształtując politykę klimatyczną, musimy pamiętać o prawie przyszłych pokoleń do realizacji podstawowych potrzeb. Już obecnie setki milionów ludzi żyje bez dostępu do wody, żyznych gleb, żywności, energii czy edukacji. Zwalczanie ubóstwa to jedno z największych wyzwań, przed jakim stoimy –
mówi Jadwiga Wiśniewska, poseł do Parlamentu Europejskiego, członek Komisji Ochrony Środowiska Naturalnego, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności PE, w rozmowie z Teresą Wójcik.
 
Nie wybieram się jeszcze na emeryturę. Jestem zawodowcem. Pracuję obecnie nad kilkoma formatami, ale dopóki nie będą one gotowe, to nie będę nic zdradzał. Może wiosną uchylę rąbka tajemnicy –

mówi Robert Janowski, wokalista, dziennikarz, w rozmowie z Bartoszem Boruciakiem.

Barbara Michałowska pisze  - „Pracownicy Wioski wołają: SOS!”
W ubiegłym roku w Stowarzyszeniu SOS Wioski Dziecięce założono związek zawodowy. Dziś już jednak nie ma tam Solidarności. Byli pracownicy stowarzyszenia zdecydowali się mimo to opowiedzieć o wątpliwościach związanych z pracą w wiosce.

W numerze także dodatek historyczny „Oblicza niepodległości”

Adam Chmielecki „Błękitny Generał”
Nad brzegiem Zatoki Puckiej w padającym deszczu stoi tłum ludzi. Siedzący Generał w błękitnym mundurze wrzuca do wód Bałtyku pierścień. Zaślubiny Polski z morzem 10 lutego 1920 roku w Pucku to jeden z najpiękniejszych obrazów związanych z odbudowywaniem państwa polskiego sto lat temu.
Mateusz Kosiński „Nie podbijać idziecie, ale oswabadzać”
 
II wojna światowa to prawdziwa bitewna odyseja polskich żołnierzy, którzy o niepodległość ojczyzny bili się niemal na wszystkich frontach.
Sebastian Reńca „11 Listopada pod specjalnym nadzorem”
W całej historii PRL Święto Niepodległości tylko dwukrotnie miało bardziej uroczysty charakter. W 1980 i 1981 roku, gdy jego nieoficjalne obchody zorganizowali działacze NSZZ Solidarność.

Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Jest projekt ustawy ws. nowego podatku. Ma dotyczyć jednej grupy z ostatniej chwili
Jest projekt ustawy ws. nowego podatku. Ma dotyczyć jednej grupy

Lewica złożyła w piątek projekt ustawy, która ma zniechęcić tzw. flipperów do spekulacji nieruchomościami. Zakłada on m.in. podniesienie stawki podatku od sprzedaży mieszkań w krótkim czasie od ich zakupu. – To rozwiązania, które nie mają żadnych kosztów dla państwa – podkreśliła poseł Dorota Olko.

Weto prezydenta Dudy ws. tabletki dzień po. Prezydent wsłuchał się w głosy rodziców z ostatniej chwili
Weto prezydenta Dudy ws. tabletki "dzień po". "Prezydent wsłuchał się w głosy rodziców"

Gdyby przepisy dot. tabletki "dzień po" wróciły do Sejmu w odniesieniu do kobiet powyżej 18. roku życia, to decyzja prezydenta będzie inna - powiedziała prezydencka minister Małgorzata Paprocka, komentując prezydenckie weto nowelizacji Prawa farmaceutycznego.

Problem w Pałacu Buckingham. Dramatyczne doniesienia w sprawie księcia Williama z ostatniej chwili
Problem w Pałacu Buckingham. Dramatyczne doniesienia w sprawie księcia Williama

Księżna Kate, żona brytyjskiego następcy tronu, księcia Williama, poinformowała w piątek, że jej styczniowy pobyt w szpitalu i przebyta operacja jamy brzusznej, była związana z wykrytym u niej rakiem. Tabloid „In Touch” przekazał niepokojące informacje w sprawie księcia Williama.

Wypadek w Szczecinie: Czworo dzieci trafiło do szpitala z ostatniej chwili
Wypadek w Szczecinie: Czworo dzieci trafiło do szpitala

Czworo dzieci trafiło do szpitala po tym, jak grupę przedszkolaków podczas spaceru w Puszczy Bukowej przygniótł ok. pięciometrowy konar leżący na wzniesieniu. Jeden z chłopców i przedszkolanka nie wymagali hospitalizacji.

Tabletka dzień po. Jest weto prezydenta Dudy z ostatniej chwili
Tabletka "dzień po". Jest weto prezydenta Dudy

Prezydent RP Andrzej Duda, na podstawie art. 122 ust. 5 Konstytucji RP, zdecydował o skierowaniu nowelizacji Prawa farmaceutycznego do Sejmu RP z wnioskiem o ponowne rozpatrzenie ustawy (tzw. weto) - poinformowano na stronie internetowej Kancelarii Prezydenta RP.

Nie żyje znany polski dziennikarz. Miał 54 lata z ostatniej chwili
Nie żyje znany polski dziennikarz. Miał 54 lata

Nie żyje Marek Cender, który przez ponad 30 lat związany był z Polskim Radiem Kielce. Zajmował się sportem, a dokładnie piłką ręczną. Miał 54 lata.

Migranci zaatakowali patrol Straży Granicznej z ostatniej chwili
Migranci zaatakowali patrol Straży Granicznej

Straż Graniczna opublikowała nowe nagranie z granicy polsko-białoruskiej.

Morawiecki odpowiada Tuskowi: Wszedł Pan na ostatnią minutę z ostatniej chwili
Morawiecki odpowiada Tuskowi: "Wszedł Pan na ostatnią minutę"

Donald Tusk pochwalił się danymi z polskiej gospodarki przedstawionymi przez ministra finansów, Andrzeja Domańskiego. Jest odpowiedź Mateusza Morawieckiego.

Nie żyje polska mistrzyni świata. Miała zaledwie 20 lat z ostatniej chwili
Nie żyje polska mistrzyni świata. Miała zaledwie 20 lat

Nie żyje polska mistrzyni świata i Europy Wiktoria Sieczka. Utalentowana trójboistka siłowa miała zaledwie 20 lat.

KAS odmraża środki rosyjskich firm w Polsce. Ogromne kwoty z ostatniej chwili
KAS odmraża środki rosyjskich firm w Polsce. Ogromne kwoty

1,3 mld zł uwolnionych spod sankcji – Krajowa Administracja Skarbowa odmraża środki rosyjskich firm w Polsce, które zablokowano im w 2022 r. – podaje w piątkowym wydaniu "Rzeczpospolita".

REKLAMA

Najnowszy numer "Tygodnika Solidarność". Andrzej Duda: "Atakują nas? Atakuje się silnych"

Tekstem przewodnim najnowszego numeru „Tygodnika Solidarność” jest wywiad z prezydentem Andrzejem Dudą.
 Najnowszy numer "Tygodnika Solidarność". Andrzej Duda: "Atakują nas? Atakuje się silnych"
/ Marcin Żegliński Tygodnik Solidarność
– Trybunał Konstytucyjny orzekł, że nowelizacja przepisów dotyczących zniesienia górnego limitu składek na ZUS jest niezgodna z konstytucją. Podzielił tym samym zdanie NSZZ Solidarność w tej kwestii. To dobra wiadomość. Udało się bowiem, przynajmniej na tę chwilę, uchronić powszechny system emerytalny przed całkowitą destabilizacją
– numer wstępniakiem rozpoczyna Michał Ossowski, redaktor naczelny tygodnika.

Z prezydentem Andrzejem Dudą rozmawiali Michał Ossowski i Cezary Krysztopa.

Prezydent mówił o znaczeniu niepodległości:
Wiem, że niepodległość nie jest dana raz na zawsze, najlepiej wiedzą to ludzie Solidarności. Dlaczego? Bo nie kto inny, tylko ludzie Solidarności, tzn. ci, którzy stworzyli ten dziesięciomilionowy, największy na świecie ruch społeczny, jakim była Solidarność roku ’80 i później, to oni wywalczyli nam niepodległość po raz drugi.

O pozycji Polski w Europie:
Natomiast trzeba podkreślić jedno: różne oszczerstwa na nasz temat są mówione na zachodzie Europy, różne są tego przyczyny. Jedną z przyczyn jest bardzo ostra konkurencja, w którą weszliśmy, rozpychamy się na arenie międzynarodowej, realizując polskie interesy. Polska powinna zajmować miejsce adekwatne do jej wielkości, położenia i znaczenia w Europie. To wymaga pójścia do przodu – co czynimy. Nie każdemu to odpowiada. Jest konkurencja, która się w tym momencie zaostrza. Ja mówię często: Na scenie międzynarodowej nie ma pustych miejsc, wszystkie są od dawna wypełnione. Poszerzenie naszej sfery wpływów, realizacja naszych interesów oznacza, że ktoś się musi przesunąć. Trudno się dziwić, że inni są z tego niezadowoleni i nas atakują. Ale kogo się atakuje? Silnych się atakuje. Po co atakować słabego, który nie ma żadnego znaczenia? Atakuje się tych, którzy mają znaczenie, kogoś, kto walczy o swoją pozycję, więc atakują nas.

O Współpracy Trójmorza z USA:
Bardzo mnie cieszy ta współpraca z Amerykanami. Na podobnej zasadzie do tej inicjatywy chciały się włączyć Niemcy, na zasadzie pewnego partnera. I na takiej partnerskiej zasadzie my oczywiście zgodziliśmy się na udział strony niemieckiej i była na to powszechna zgoda w ramach inicjatywy Trójmorza. To wielka potęga gospodarcza Europy, tak jak Stany Zjednoczone są wielką potęgą gospodarczą świata; to bardzo silna, innowacyjna gospodarka. Trudno więc się dziwić, że też są zainteresowani jakąś partycypacją.

O Marszu Niepodległości pisze Mateusz Kosiński
Hazardowa gra podjęta przez rząd powiodła się. Wspólny marsz okazał się największym marszem ulicznym w historii III RP i wzięło w nim udział ćwierć miliona osób. Skala imponowała, biało-czerwony tłum godzinami szedł przez Most Poniatowskiego. Płomienne przemówienie wygłosił prezydent. – Dziękuję, że przybyliście tutaj dla Polski, że przywieźliście biało-czerwone flagi, że jesteśmy tu i stoimy właśnie pod nimi, pod tymi barwami, za które krew przelewali nasi ojcowie, dziadkowie i pradziadkowie – pokolenia Polaków – po to, żebyśmy mogli swobodnie je nieść, byśmy mogli się pod nimi gromadzić. Jest pod nimi miejsce dla każdego.

O współczesnym patriotyzmie w tekście „Ojczyznę kochać trzeba i szanować” pisze Jakub Pacan
To ewenement w postmodernistycznej Europie, której elity na siłę chcą budować superpaństwo i lwią część swoich sił przekierowują na dekonstruowanie wszystkiego, co ma związek z tradycją narodową i dziedzictwem chrześcijańskim. Polacy zamiast sięgać po wzorce i kanony, które postrzegają jako wytwory sztuczne, a z całą pewnością obce i niebezpieczne, zwrócili się do tego, co już istniało w świadomości społecznej, co leżało w błocie lub psiej kupie, jak flaga narodowa, którą umieścił tam znany ze swej awersji do polskości pewien celebryta.

Na naszych łamach również ciekawa analiza polityczna „PiS – recepta na zwycięstwo, recepta na klęskę” autorstwa Przemysława Waingertnera
Od 2015 r. dyskusje prowadzone przez zwolenników totalnej opozycji porządkują trzy pytania: dlaczego pisowcom, „mordującym” na oczach narodu demokrację i państwo prawa, „nie spada”? Dlaczego pryncypialni obrońcy konstytucji i trójpodziału władzy wciąż rozbijają sobie głowy o „szklany sufit”? Jak PiS może stracić władzę?
„Rozważna i klimatyczna”
– Kształtując politykę klimatyczną, musimy pamiętać o prawie przyszłych pokoleń do realizacji podstawowych potrzeb. Już obecnie setki milionów ludzi żyje bez dostępu do wody, żyznych gleb, żywności, energii czy edukacji. Zwalczanie ubóstwa to jedno z największych wyzwań, przed jakim stoimy –
mówi Jadwiga Wiśniewska, poseł do Parlamentu Europejskiego, członek Komisji Ochrony Środowiska Naturalnego, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności PE, w rozmowie z Teresą Wójcik.
 
Nie wybieram się jeszcze na emeryturę. Jestem zawodowcem. Pracuję obecnie nad kilkoma formatami, ale dopóki nie będą one gotowe, to nie będę nic zdradzał. Może wiosną uchylę rąbka tajemnicy –

mówi Robert Janowski, wokalista, dziennikarz, w rozmowie z Bartoszem Boruciakiem.

Barbara Michałowska pisze  - „Pracownicy Wioski wołają: SOS!”
W ubiegłym roku w Stowarzyszeniu SOS Wioski Dziecięce założono związek zawodowy. Dziś już jednak nie ma tam Solidarności. Byli pracownicy stowarzyszenia zdecydowali się mimo to opowiedzieć o wątpliwościach związanych z pracą w wiosce.

W numerze także dodatek historyczny „Oblicza niepodległości”

Adam Chmielecki „Błękitny Generał”
Nad brzegiem Zatoki Puckiej w padającym deszczu stoi tłum ludzi. Siedzący Generał w błękitnym mundurze wrzuca do wód Bałtyku pierścień. Zaślubiny Polski z morzem 10 lutego 1920 roku w Pucku to jeden z najpiękniejszych obrazów związanych z odbudowywaniem państwa polskiego sto lat temu.
Mateusz Kosiński „Nie podbijać idziecie, ale oswabadzać”
 
II wojna światowa to prawdziwa bitewna odyseja polskich żołnierzy, którzy o niepodległość ojczyzny bili się niemal na wszystkich frontach.
Sebastian Reńca „11 Listopada pod specjalnym nadzorem”
W całej historii PRL Święto Niepodległości tylko dwukrotnie miało bardziej uroczysty charakter. W 1980 i 1981 roku, gdy jego nieoficjalne obchody zorganizowali działacze NSZZ Solidarność.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe