loading
Proszę czekać...
Rozmowy prezydentów Polski i Niemiec
Opublikowano dnia 23.10.2018 12:25
Przebywający z wizytą w Niemczech Prezydent Andrzej Duda z małżonką zostali we wtorek powitani przed Pałacem Bellevue przez Prezydenta Franka-Waltera Steinmeiera i jego małżonkę.

Krzysztof Sitkowski - KPRP

Po złożeniu wpisów w księdze pamiątkowej i ceremonii oficjalnego powitania, Prezydenci rozmawiali „w cztery oczy”. Następnie politycy spotkali się z mediami.

 

- Dziękuję, że w kontekście przyjaźni polsko-niemieckiej możemy tu, w Berlinie pięknie obchodzić stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości – mówił Prezydent. Zaznaczył, że 1918 rok inaczej kojarzy się w Niemczech i w Polsce. – Tym bardziej dziękuję za podkreślenie tego - jednego z fundamentów naszej historii, jakim jest odzyskanie przez Polskę niepodległości – powiedział Andrzej Duda.  Wspomniał też, że jego obecna wizyta w Berlinie  jest dopełnieniem czerwcowego spotkania Par Prezydenckich Polski i Niemiec w Warszawie. 

 

- Cieszę, że pogłębia się współpraca między naszymi krajami – mówił Andrzej Duda, wskazując przede wszystkim na współpracę gospodarczą. – Z roku na rok są nowe inwestycje niemieckie w Polsce. Niemcy są naszym największym partnerem handlowym. I bardzo się z tego cieszymy – dodał. 

Następnie Andrzej Duda spotka się z kanclerz Angelą Merkel.

Jak mówił Szef Gabinetu Prezydenta RP Krzysztof Szczerski, rozmowy Andrzeja Dudy z Prezydentem Steinmeierem i kanclerz Merkel będą dotyczyły m.in. przyszłości Europy, relacji transatlantyckich, a także przyszłości polityki bezpieczeństwa w naszym regionie. - Prezydent poruszy też kwestie, które są dzisiaj sporne w relacjach polsko-niemieckich, w tym oczywiście sprawę gazociągu Nord Stream 2, naszej oceny tego projektu, ale także głosów, które na temat tego gazociągu wybrzmiały na ostatnim szczycie państw wyszehradzkich - powiedział minister.

Wieczorem obie Pary Prezydenckie wezmą wspólnie udział w uroczystym koncercie wydawanym przez Ambasadora RP w Berlinie z okazji 100-lecia polskiej niepodległości. Koncert filharmoników poznańskich z Szymonem Nehringiem jako jednym z solistów odbędzie się w berlińskim Konzerthaus.

Prezydentowi podczas wizyty w Niemczech towarzyszą ministrowie Krzysztof Szczerski, Adam Kwiatkowski, Błażej Spychalski. 

Źródło: prezydent.pl

GT

Wydarzenia
więcej
Opinie
więcej
Najnowszy numer
Związek
więcej
reklama_pionowa
Wideo Konferencja "Układy zbiorowe drogą do społecznej gospodarki rynkowej" - Piotr Duda
Blogi
avatar
Jerzy
Bukowski

Jerzy Bukowski: Czy małe ptaszki wrócą do Krakowa?
Miejsca dla budek lęgowych wskazał ornitolog, a zawieszono je w taki sposób, aby nie uszkodzić kory drzew.
avatar
Ryszard
Czarnecki

Komisja Europejska próbowała postawić Polskę do kąta...
To oczywiste, że wymiar sprawiedliwości nie podlega jurysdykcji Unii Europejskiej, ba, w innych krajach-o czym Pani jako wieloletnia korespondentka Polski w Niemczech wie lepiej niż ja pewnie- w wielu krajach europejskich, także w Niemczech, także we Francji, wpływ polityków na wymiar sprawiedliwości, powoływanie sędziów, także sędziów Trybunału Konstytucyjnego, choćby w Austrii, jest znacznie większy niż w naszym kraju. Niedawno mieliśmy do czynienia z sytuacją, gdy jeden z liderów frakcji CDU, czyli partii kanclerz Angeli Merkel, został powołany na wiceprezesa niemieckiego Trybunału Konstytucyjnego. A więc urzędujący polityk zostaje wiceszefem Trybunału Konstytucyjnego i już wiadomo, że za rok zastąpi przechodzącego na emeryturę szefa Trybunału na tym stanowisku. Również prezydent Francji wyszedł jakiś czas temu z inicjatywą poszerzenia swoich prerogatyw w kwestii powoływania sędziów. W jednym i drugim przypadku Trybunał Sprawiedliwości i Komisja Europejska milczą.
avatar
Zbigniew "Zebe"
Kula

Zbigniew "Zebe" Kula: 2 Liga: Zadyszka lidera
Za nami 19 kolejka rozgrywek drugiej ligi. Jeszcze miesiąc temu wydawało się, że Widzew Łódź spacerkiem wygra rozgrywki i zamelduje się w pierwszej lidze. Tymczasem w ostatnich trzech meczach faworyt rozgrywek zdobył tylko dwa punkty i przewaga nad drugim w tabeli Radomiakiem, zmalała do jednego punktu.
ciastkoWykorzystujemy pliki "cookies" aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Możesz zablokować możliwość wykorzystywania tych plików poprzez zmianę ustawień w swojej przeglądarce internetowej.