loading
Proszę czekać...
Stereotypy i uprzedzenia będą nam z głowy wybijać prądem?
Opublikowano dnia 20.10.2018 12:46
Amerykańscy i włoscy naukowcy stwierdzili, że za naszymi uprzedzeniami stoją doświadczenia odległych przodków z czasów, kiedy ludzie musieli rywalizować, by zapewnić sobie przetrwanie. Według uczonych stanowi to już obecnie kwestię reakcji biologicznych i da się usunąć poprzez... elektrowstrząsy?

pixabay.com
W branżowym piśmie "Trends in Cognitive Science" uczeni stwierdzili, że to co kiedyś służyło przetrwaniu w obecnych czasach może szkodzić rozwojowi społeczeństwa poprzez eskalację konfliktów oraz dyskryminację. Opublikowano tam informacje dotyczące umiejscowienia w mózgu płaszczyzn, które odpowiadają za myślenie stereotypowe, a także zaproponowano - rzekomo nieinwazyjną - terapię prądem.

Dr Alvaro Pascual-Leone i dr Maddalena Marini w badaniu uprzedzeń zastosowali tzw. „nieinwazyjną stymulację mózgu” - przezczaszkową stymulację magnetyczną i przezczaszkowa stymulację prądem stałym, których zadaniem było zakłócenie niektórych procesów wewnątrzmózgowych.
 


Modulowanie aktywności mózgu (…) może dostarczyć nam istotnych informacji na temat naszych nowoczesnych, coraz bardziej zróżnicowanych społeczności, w przypadku których nasza prymitywna grupowa lojalność może prowadzić do konfliktu z naszymi własnymi standardami równości szans, uczciwości i  sprawiedliwości

- stwierdził Alvaro Pascual-Leone.
 

Żadne interwencje o charakterze behawioralnym, zmierzające do zmiany przekonań społecznych, takie jak trening empatii, nie prowadziły do stałych i długotrwałych skutków...

- uznała Maddalena Martini, twierdząc, że zmiana tych przekonań będzie wymagała konfiguracji procesów biologicznych.
 
Czy to już zapowiedź totalitaryzmu przez duże „T”?


adg

źródło: rmf24.pl
 
Wydarzenia
więcej
Opinie
więcej
reklama_pionowaNajnowszy numer
Związek
więcej
Wideo Konferencja "Układy zbiorowe droga do społecznej gospodarki rynkowej" - Debata publicystów
Blogi
avatar
.
Rosemann

Roseman: 8 miesięcy czyli w co gra Czarnecki
Nie da się wykluczyć i takiej możliwości, że Czarnecki ma takich nagrań więcej i to, o czym już wiemy to tylko sprytna przygrywka przed dalszym ciągiem. Który nastąpi wiosną i jesienią. Ale to się dopiero okaże.
avatar
europoseł Zbigniew
Kuźmiuk

Zbigniew Kuźmiuk: Jest porozumienie w sprawie Brexitu, ale z brytyjskiego rządu odchodzi aż 5 ministrów
W środę zarówno strona unijna jak i rząd W. Brytanii ogłosili, że jest porozumienie w sprawie uporządkowanego wyjścia tego kraju z Unii Europejskiej, ale już w czwartek dowiedzieliśmy się, że odchodzi aż 5 ministrów, w tym ten odpowiedzialny za negocjacje Brexitu.
avatar
Marian
Panic

Marian Panic: "Autokracja z zachowaniem praw obywatelskich", czyli o Polsce i Węgrzech na łamach FAZ
"Dokonano analizy systemu władzy i sposobu sprawowania rządów przez dwóch silnych ludzi: Viktora Orbana i Jarosława Kaczyńskiego a także ich partii: Fidesz i PiS. Chodzi o ideologiczne i biograficzne tło, o podobieństwa i różnice. Przy czym wniosek redaktorów tego tomu (Manfreda Sappera, Volkera Weichsela) zdaje się być taki, iż o demokracji w tych dwóch krajach nie ma już właściwie mowy. Nawet nie o demokracji illiberalnej. Pojawia się za to dość osobliwa atrybucja w postaci pojęcia »liberalna autokracja« czyli autokracja, w której obowiązują jeszcze prawa człowieka. To dotyczy w szczególności Węgier, a Polska znajduje na drodze do tego" - czytamy na łamach Frankfurter Allgemeine Zeitung.
ciastkoWykorzystujemy pliki "cookies" aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Możesz zablokować możliwość wykorzystywania tych plików poprzez zmianę ustawień w swojej przeglądarce internetowej.