Najnowszy "Tygodnik Solidarność" Sofia Ennaoui: Na polskie obywatelstwo trzeba sobie zasłużyć

Emigrantów jest w Polce coraz więcej, czy nam się to podoba, czy nie. Czy są zagrożeniem, a może szansą dla Polski? Na to pytanie odpowiadają nasi dziennikarze – temat najnowszego numeru „Tygodnika Solidarność” zdradza w swoim wstępniaku Michał Ossowski, redaktor naczelny.
 Najnowszy "Tygodnik Solidarność" Sofia Ennaoui: Na polskie obywatelstwo trzeba sobie zasłużyć
/ Tygodnik Solidarność
Jeśli chodzi o migrację, jest pełna zgoda międzynarodowa co do jednego: wielotysięczne masy ludności od kilku lat zalewają Europę, przede wszystkim Europę Zachodnią i Skandynawię. Każdego roku ta ludzka fala przybiera na liczebności i staje się coraz bardziej wybuchowym, trudnym do opanowania żywiołem. Nieoficjalnie pojawia się koncepcja państw wielokulturowych, „migracyjnych” zamiast państw narodowych. Zwolennicy globalizacji, w tym politycy i eksperci ONZ, zapewniają, że powszechne migracje są nieuchronnym efektem mobilności wymaganej przez także nieuchronną globalizację i jedyne, co można zrobić, to cywilizować żywioł, na ile się da.
– pisze w tekście „Polityka wobec migracji – postępowa, czyli podstępna?” Teresa Wójcik.
Imigranci mogą korzystać z przyjemności, jakie proponuje Europa, ale nie będą dla niej ponosić żadnych kosztów i ofiar. Chcąc przyjąć europejskie wartości jako swoje, musieliby dokonać duchowej i kulturowej inwersji. Ich przynależność do organizmu państwa jest warunkowa, czyli do momentu, kiedy się to opłaca.
Problem braku asymilacji imigrantów w tekście „Kiedy obcy nie chce być bratem” przedstawia Jakub Pacan.

"Czy w rzeczywistości mamy problem?" Na to pytanie próbuje odpowiedzieć Mateusz Kosiński, który przedstawia swoją opinię na temat burzy medialnej wokół słów na temat imigrantów wypowiedzianych przez już zdymisjonowanego wiceministra Pawła Chorążego.
#PiSOszukał – tysiące wpisów oznaczonych tym hasztagiem przelały się przez polski Twitter, wywołując dyskusję na temat imigrantów w Polsce. Lawinę wywołały słowa Pawła Chorążego, wiceministra inwestycji i rozwoju, podczas spotkania pt. „Jakiej polityki migracyjnej potrzebuje Polska?” w Klubie Jagiellońskim. Na spotkaniu obecna była Monika Piskorz, działaczka Ruchu Narodowego, która na Twitterze przedstawiła zaskakujący przebieg dyskusji.
A jak do tematu podchodzą sami potomkowie imigrantów?
– Nie jestem fanką przyjmowania do naszego kraju imigrantów, którzy nie kwapią się ani do pracy, ani nie chcą przyjąć polskiego obywatelstwa. Uważam, że jeżeli ludzie chcą mieszkać w Polsce i dostawać wsparcie materialne, powinni się wykazać pracą i sobie na nie zasłużyć
– mówi Sofia Ennaoui, srebrna medalistka Mistrzostw Europy w lekkoatletyce, w rozmowie z Marcinem Koziestańskim.

W dziale historia:

„Pokarany duet” Leszek Masierak 
Okręt o nazwie „Schleswig-Holstein” znany jest każdemu absolwentowi polskiej podstawówki. Ci bardziej obeznani z historią wiedzą o jego bliźniaczym „Schlesien”, który też ostrzeliwał obrońców polskiego Wybrzeża w tragicznym wrześniu 1939 roku. Lecz niezbyt wielu wie, że przewrotny los pokarał obu napastników – jeden zatonął w polskim porcie, drugi zakończył istnienie w polskiej hucie.
W dziale związek:
Barbara Michałowska „Tak powstawała Solidarność”
– Wasz upór doprowadził do tego, że dzisiaj żyjemy w wolnym i demokratycznym kraju – powiedział 11 września w Dąbrowie Górniczej podczas uroczystości 38. rocznicy Porozumienia Katowickiego do jego sygnatariuszy przewodniczący KK NSZZ „S” Piotr Duda.

„Wyjątkowy rok, wyjątkowa pielgrzymka”
– Tegoroczna pielgrzymka jest bardziej uroczysta niż zwykle. W końcu świętujemy stulecie odzyskania niepodległości –
 o organizacji 36. Pielgrzymki Ludzi Pracy mówi Mieczysław Jurek, przewodniczący NSZZ Solidarność Pomorza Zachodniego, w rozmowie z Barbarą Michałowską.

Ponadto m.in.

„Co naprawdę zagraża demokracji” Leszek Galarowicz
„Recepta na dozbrojenie” Leszek Masierak
„Gra o Trójmorze a propolski lobbing” Waldemar Biniecki
„Sprawy powtarzanie” prof. Marek Jan Chodakiewicz
„Wychował mnie rap i ziomale” Bartosz Boruciak rozmawia z Hinolem Polska Wersja

W tym numerze również dodatek historyczny „Oblicza niepodległej”



„Z ziemi śląskiej dla Polski” Sebastian Reńca
 
Wojciech Korfanty należał do tych kilku czy kilkunastu niepospolitych jednostek, którymi Opatrzność wyposażyła naród polski w momencie naprawdę przełomowym, bo w okresie, kiedy z niewoli, na skutek jedynej dziejowej możliwości wybijaliśmy się na świt niepodległości.

„Alianckie samoloty nad powstaniem warszawskim” Mateusz Kosiński
Zrzuty alianckich zasobników były jedyną możliwą formą wsparcia dla walczącej Warszawy. Niestety wiązały się one z dużym ryzykiem ponoszonym przez bohaterskich lotników

„Pomysł na niezależny przemysł” Adam Chmielecki
Budowa Centralnego Okręgu Przemysłowego była realizacją równania, które od czasów II Rzeczpospolitej po XXI wiek nic nie straciło ze swej aktualności – nie można zachować niepodległości bez suwerennej polityki gospodarczej, a takiej nie można prowadzić bez własnego silnego przemysłu.

Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Amerykański Senat przyjął pakiet pomocowy dla Ukrainy, Izraela i Tajwanu z ostatniej chwili
Amerykański Senat przyjął pakiet pomocowy dla Ukrainy, Izraela i Tajwanu

Amerykański Senat przegłosował we wtorek wieczorem pakiet środków na wsparcie Ukrainy, Izraela i Tajwanu o wartości 95 mld dolarów. Długo oczekiwana ustawa trafi teraz na biurko prezydenta, który zapowiedział, że natychmiast ją podpisze, a sprzęt na Ukrainę trafi w ciągu kilku dni.

Lubelskie: Śmigłowiec zerwał linie energetyczne z ostatniej chwili
Lubelskie: Śmigłowiec zerwał linie energetyczne

Jak informuje 4 Skrzydło Lotnictwa Szkolnego w mediach społecznościowych, dziś w godzinach popołudniowych w rejonie miejscowości Okrzeja (powiat łukowski) w woj. lubelskim, podczas realizacji lotu szkoleniowego doszło do zerwania linii energetycznej niskiego napięcia.

Lewandowski padł ofiarą oszustów. Sieć obiegło niepokojące nagranie z ostatniej chwili
Lewandowski padł ofiarą oszustów. Sieć obiegło niepokojące nagranie

Wielka popularność Roberta Lewandowskiego przyciągnęła uwagę nie tylko fanów futbolu, ale także oszustów, którzy postanowili wykorzystać jego wizerunek dla własnych celów. Ostatnio w sieci pojawiły się ostrzeżenia przed fałszywymi nagraniami z udziałem polskiego piłkarza, które są produktem zaawansowanej technologii "Deepfake".

USA: Kluczowy krok Senatu ws. przyjęcia pakietu pomocowego dla Ukrainy z ostatniej chwili
USA: Kluczowy krok Senatu ws. przyjęcia pakietu pomocowego dla Ukrainy

Senat zagłosował we wtorek za ograniczeniem debaty nad pakietem 95 mld dol. na pomoc Ukrainie, Izraelowi i Tajwanowi. Głosowanie pozwoli na uchwalenie ustawy najpóźniej w środę, choć końcowe głosowanie możliwe jest jeszcze we wtorek w nocy.

Antoni Rybczyński: Alarm! Niemcy chcą nas chronić przed Rosją Wiadomości
Antoni Rybczyński: Alarm! Niemcy chcą nas chronić przed Rosją

Niemcy przypominają sąsiada, który mówi Ci, że pomoże chronić dom przed bandziorami, a potem pomaga im zrobić skok. Co więcej, ten sąsiad jest tak bezczelny, że po pewnym czasie – mimo iż wszyscy w okolicy doskonale wiedzą, że był cichym wspólnikiem rabusiów – znów zabiera głos na zebraniu mieszkańców i zapewnia, że tym razem to na pewno odstraszy napastników.

Rozenek-Majdan ogłosiła zaskakującą decyzję z ostatniej chwili
Rozenek-Majdan ogłosiła zaskakującą decyzję

Małgorzata Rozenek-Majdan, która do tej pory była bardzo aktywna w mediach społecznościowych podjęła ważną decyzję. Internauci ostatnio byli zaniepokojeni faktem, że na profilach celebrytki pojawia się coraz mniej treści.

Jutro w PE debata nt. skrajnie prawicowego ataku na Zielony Ład z ostatniej chwili
Jutro w PE debata nt. "skrajnie prawicowego ataku" na Zielony Ład

W środę w Parlamencie Europejskim odbędzie się debata dot. protestów przeciwko Zielonemu Ładowi, które w ciągu ostatnich miesięcy przelały się przez Europę, a także Polskę. Debata nosi tytuł "atak na klimat i przyrodę".

Premier Wielkiej Brytanii: Myśliwce Typhoon będą patrolować polskie niebo z ostatniej chwili
Premier Wielkiej Brytanii: Myśliwce Typhoon będą patrolować polskie niebo

Między Polską a Wielką Brytanią istnieje wielka więź, która w sytuacji wojny na Ukrainie buduje bezpieczeństwo - mówił we wtorek premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak. Przypomniał, że Wielka Brytania przeznaczy 500 mln funtów dodatkowej pomocy dla Ukrainy.

Gwiazda muzyki bardzo chora. Fatalne wieści z ostatniej chwili
Gwiazda muzyki bardzo chora. Fatalne wieści

Celine Dion to kanadyjska piosenkarka, kompozytorka i autorka tekstów. Od dłuższego już czasu nie czuje się najlepiej. Artystka cierpi z powodu ciężkiej i uporczywej choroby, która utrudnia jej normalne funkcjonowanie. Bliska osoba gwiazdy wyznała, że jest coraz gorzej. Dion nie jest w stanie wychodzić z domu, ograniczyła również kontakty z mediami. Chwilowa poprawa na początku 2023 okazała się złudna.

Nowe informacje ws. audytu w CPK. Ekspert zabiera głos z ostatniej chwili
Nowe informacje ws. audytu w CPK. Ekspert zabiera głos

Jak poinformowano w oficjalnym komunikacie, spółka CPK dała potencjalnym oferentom dodatkowy miesiąc na przygotowanie ofert w przetargach na audyty zewnętrzne. "Byłoby to wszystko nawet zabawne, gdyby rzecz nie dotyczyła kluczowej inwestycji rozwojowej dla Polski" – gorzko komentuje ekspert ds. lotniczych Maciej Wilk, obecnie dyrektor operacyjny Flair Airlines.

REKLAMA

Najnowszy "Tygodnik Solidarność" Sofia Ennaoui: Na polskie obywatelstwo trzeba sobie zasłużyć

Emigrantów jest w Polce coraz więcej, czy nam się to podoba, czy nie. Czy są zagrożeniem, a może szansą dla Polski? Na to pytanie odpowiadają nasi dziennikarze – temat najnowszego numeru „Tygodnika Solidarność” zdradza w swoim wstępniaku Michał Ossowski, redaktor naczelny.
 Najnowszy "Tygodnik Solidarność" Sofia Ennaoui: Na polskie obywatelstwo trzeba sobie zasłużyć
/ Tygodnik Solidarność
Jeśli chodzi o migrację, jest pełna zgoda międzynarodowa co do jednego: wielotysięczne masy ludności od kilku lat zalewają Europę, przede wszystkim Europę Zachodnią i Skandynawię. Każdego roku ta ludzka fala przybiera na liczebności i staje się coraz bardziej wybuchowym, trudnym do opanowania żywiołem. Nieoficjalnie pojawia się koncepcja państw wielokulturowych, „migracyjnych” zamiast państw narodowych. Zwolennicy globalizacji, w tym politycy i eksperci ONZ, zapewniają, że powszechne migracje są nieuchronnym efektem mobilności wymaganej przez także nieuchronną globalizację i jedyne, co można zrobić, to cywilizować żywioł, na ile się da.
– pisze w tekście „Polityka wobec migracji – postępowa, czyli podstępna?” Teresa Wójcik.
Imigranci mogą korzystać z przyjemności, jakie proponuje Europa, ale nie będą dla niej ponosić żadnych kosztów i ofiar. Chcąc przyjąć europejskie wartości jako swoje, musieliby dokonać duchowej i kulturowej inwersji. Ich przynależność do organizmu państwa jest warunkowa, czyli do momentu, kiedy się to opłaca.
Problem braku asymilacji imigrantów w tekście „Kiedy obcy nie chce być bratem” przedstawia Jakub Pacan.

"Czy w rzeczywistości mamy problem?" Na to pytanie próbuje odpowiedzieć Mateusz Kosiński, który przedstawia swoją opinię na temat burzy medialnej wokół słów na temat imigrantów wypowiedzianych przez już zdymisjonowanego wiceministra Pawła Chorążego.
#PiSOszukał – tysiące wpisów oznaczonych tym hasztagiem przelały się przez polski Twitter, wywołując dyskusję na temat imigrantów w Polsce. Lawinę wywołały słowa Pawła Chorążego, wiceministra inwestycji i rozwoju, podczas spotkania pt. „Jakiej polityki migracyjnej potrzebuje Polska?” w Klubie Jagiellońskim. Na spotkaniu obecna była Monika Piskorz, działaczka Ruchu Narodowego, która na Twitterze przedstawiła zaskakujący przebieg dyskusji.
A jak do tematu podchodzą sami potomkowie imigrantów?
– Nie jestem fanką przyjmowania do naszego kraju imigrantów, którzy nie kwapią się ani do pracy, ani nie chcą przyjąć polskiego obywatelstwa. Uważam, że jeżeli ludzie chcą mieszkać w Polsce i dostawać wsparcie materialne, powinni się wykazać pracą i sobie na nie zasłużyć
– mówi Sofia Ennaoui, srebrna medalistka Mistrzostw Europy w lekkoatletyce, w rozmowie z Marcinem Koziestańskim.

W dziale historia:

„Pokarany duet” Leszek Masierak 
Okręt o nazwie „Schleswig-Holstein” znany jest każdemu absolwentowi polskiej podstawówki. Ci bardziej obeznani z historią wiedzą o jego bliźniaczym „Schlesien”, który też ostrzeliwał obrońców polskiego Wybrzeża w tragicznym wrześniu 1939 roku. Lecz niezbyt wielu wie, że przewrotny los pokarał obu napastników – jeden zatonął w polskim porcie, drugi zakończył istnienie w polskiej hucie.
W dziale związek:
Barbara Michałowska „Tak powstawała Solidarność”
– Wasz upór doprowadził do tego, że dzisiaj żyjemy w wolnym i demokratycznym kraju – powiedział 11 września w Dąbrowie Górniczej podczas uroczystości 38. rocznicy Porozumienia Katowickiego do jego sygnatariuszy przewodniczący KK NSZZ „S” Piotr Duda.

„Wyjątkowy rok, wyjątkowa pielgrzymka”
– Tegoroczna pielgrzymka jest bardziej uroczysta niż zwykle. W końcu świętujemy stulecie odzyskania niepodległości –
 o organizacji 36. Pielgrzymki Ludzi Pracy mówi Mieczysław Jurek, przewodniczący NSZZ Solidarność Pomorza Zachodniego, w rozmowie z Barbarą Michałowską.

Ponadto m.in.

„Co naprawdę zagraża demokracji” Leszek Galarowicz
„Recepta na dozbrojenie” Leszek Masierak
„Gra o Trójmorze a propolski lobbing” Waldemar Biniecki
„Sprawy powtarzanie” prof. Marek Jan Chodakiewicz
„Wychował mnie rap i ziomale” Bartosz Boruciak rozmawia z Hinolem Polska Wersja

W tym numerze również dodatek historyczny „Oblicza niepodległej”



„Z ziemi śląskiej dla Polski” Sebastian Reńca
 
Wojciech Korfanty należał do tych kilku czy kilkunastu niepospolitych jednostek, którymi Opatrzność wyposażyła naród polski w momencie naprawdę przełomowym, bo w okresie, kiedy z niewoli, na skutek jedynej dziejowej możliwości wybijaliśmy się na świt niepodległości.

„Alianckie samoloty nad powstaniem warszawskim” Mateusz Kosiński
Zrzuty alianckich zasobników były jedyną możliwą formą wsparcia dla walczącej Warszawy. Niestety wiązały się one z dużym ryzykiem ponoszonym przez bohaterskich lotników

„Pomysł na niezależny przemysł” Adam Chmielecki
Budowa Centralnego Okręgu Przemysłowego była realizacją równania, które od czasów II Rzeczpospolitej po XXI wiek nic nie straciło ze swej aktualności – nie można zachować niepodległości bez suwerennej polityki gospodarczej, a takiej nie można prowadzić bez własnego silnego przemysłu.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe