Huta Stalowa Wola w 30. rocznicę strajków Solidarności

Od 31 sierpnia do 2 września odbywały się uroczystości i spotkania w 30. rocznicę strajków Solidarności w Hucie Stalowa Wola. Zwieńczeniem była Eucharystia w intencji Ojczyzny w niedzielę 2 września w Bazylice Matki Bożej Królowej Polski i oficjalne uroczystości w Bibliotece Miejskiej, połączone z wręczeniem odznaczeń państwowych.
 Huta Stalowa Wola w 30. rocznicę strajków Solidarności
/ arch. ZR Ziemia Sandomierska NSZZ "S"

Krzyż przed Narzędziownią

 

31 sierpnia jest Dniem Wolności i Solidarności, obchodzonym już po raz 13 jako polskie święto państwowe. 31 sierpnia wspominamy uroczyście kolejną rocznicę Porozumień Gdańskich, które były dniem narodzin wielkiego ruchu Solidarności.

31 sierpnia jest od lat w naszym Regionie dniem tradycyjnego spotkania związkowców i środowisk solidarnościowych pod Krzyżem przed Narzędziownią Huty Stalowa Wola. 25 sierpnia 1988 roku, w czasie wielkiego strajku Solidarności strajkujący pracownicy Huty postawili krzyż przed Narzędziownią.

Po godzinie 14.00 rozpoczęło się uroczyste posiedzenie Komisji Zakładowej Międzyzakładowej Organizacji Związkowej NSZZ Solidarność Huty Stalowa Wola. Gościem uroczystego spotkania był ksiądz doktor Krzysztof Kida Duszpasterz Ludzi Pracy Stalowej Woli, który podziękował wszystkim za wierność ideałom Solidarności. Uczestnicy uroczystości, z pocztami sztandarowymi Solidarności: Regionu Ziemia Sandomierska, Huty Stalowa Wola, Narzędziowni Huty Stalowa Wola i Huty Stali Jakościowych Stalowa Wola.

Spotkanie pod Krzyżem przed Narzędziownią poprowadził Henryk Szostak przewodniczący Międzyzakładowej Organizacji Związkowej NSZZ Solidarność Huty Stalowa Wola. Wśród zaproszonych gości, którzy wystąpili do uczestników uroczystości byli: Stanisław Krupka pierwszy przewodniczący Zarządu Regionu Ziemia Sandomierska NSZZ Solidarność, Wiesław Łyszczek Główny Inspektor Pracy, senator Janina Sagatowska, poseł Rafał Weber, starosta stalowowolski Janusz Zarzeczny.

– Spotykamy się po raz 30. Spotykamy się 31 sierpnia w święto wolności i Solidarności. To też jest symbol. Ale w roku szczególnym. W 100- lecie odzyskania niepodległości przez Polskę. Jest to też rok 80 rocznicy powstania Huty Stalowa Wola. Stajemy w miejscu symbolicznym, bo i symbolicznym dla Polski, ale i symbolicznym dla Solidarności. 80 lat temu to było sercem powstającej HSW, Narzędziowni. 38 lat temu to tu, na Narzędziowni powstała pierwsza „Solidarność” w regionie i stąd też pochodził pierwszy przewodniczący Regionu Ziemia Sandomierska Stanisław Krupka. To tu było serce strajku w roku 88, dlatego jest to symbol, ale też ważne miejsce dla nas. Gdyby nie Narzędziownia, gdyby jej nie było, to może nie byłaby tak mocna Solidarność w Regionie Ziemia Sandomierska – powiedział Andrzej Kaczmarek przewodniczący Zarządu Regionu Ziemia Sandomierska NSZZ Solidarność.

– Ten ogromny wysiłek, umysłów, serc, woli, rąk, pracy wydał owoce i stało się tak, jak mówił poeta Stanisław Wyspiański: „Cokolwiek będzie, cokolwiek się stanie, jedno wiem tylko, sprawiedliwość będzie, Polska wolną będzie, Polska zmartwychwstanie” – powiedział ksiądz biskup Edward Frankowski. Ksiądz biskup poprowadził wspólną modlitwę pod krzyżem przed Narzędziownią.

Turniej Szachowy

 

W sobotę 1 września po raz kolejny w Miejskiej Bibliotece Publicznej odbył się Turniej Szachowy o Puchar „Solidarności”. Uczestniczyli w nim szachiści w wieku od 9 do 79 lat. Jak co roku Turniej Szachowy miał otwartą formułę, gromadząc szachistów z kilku pokoleń i spoza Stalowej Woli m.in. z Rudnika nad Sanem i Biłgoraja. Turniej ma charakter rodzinny, uczestniczą w nim często rodzice z dziećmi, a nawet dziadkowie z wnuczkami. A rodzice dzielnie dopingują młodym szachistom, nie zrażając się długim czasem trwania Turnieju w kolejnych rundach.

Organizacji Turnieju Szachowego po raz kolejny podjęli się wspólnie: Katolicki Klub Sportowy „Victoria” w Stalowej Woli Sekcja Szachowa, MOZ NSZZ „Solidarność” Huty Stalowa Wola i Zarząd Regionu Ziemia Sandomierska NSZZ „Solidarność”. W przerwie Turnieju uczestnicy mogli posilić się, dzięki zorganizowanemu cateringowi. W tym zdecydowanymi faworytami i zwycięzcami Turnieju Szachowego o Puchar Solidarności byli młodzi szachiści. To oni otrzymali puchary i bony do sklepu sportowego w Stalowej Woli. Kolejni najlepsi szachiści otrzymali nagrody książkowe, nagrodzeni zostali też najmłodsi uczestnicy.

 

Bieg Niepodległości i Solidarności

 

Dzięki inicjatywie Międzyzakładowej Organizacji Związkowej NSZZ „Solidarność” Huty Stalowa Wola z przewodniczącym Henrykiem Szostakiem w 30 rocznicę strajków został zorganizowany Bieg Niepodległości i Solidarności. W organizację Biegu włączył się Zarząd Regionu Ziemia Sandomierska NSZZ „Solidarność”. A dzięki ofiarności wielu sponsorów można było ufundować nagrody dla najlepszych biegaczy w poszczególnych biegaczy, jak i dla uczestników Biegu Rodzinnego. Miejscem startu i mety Biegu w sobotnie przedpołudnie 1 września był budynek byłej dyrekcji Huty Stalowa Wola.

Uczestnicy biegu rodzinnego, na dystansie 1,0 kilometra wystartowali o godzinie 10.30. A pół godziny później wystartował bieg główny open na trasie 5 kilometrów. W pierwszym Biegu Niepodległości i Solidarności uczestniczyło sporo biegaczy, zarówno w biegu rodzinnym, jak i w biegu głównym.

 

Solidarni, nasz jest ten dzień…

 

Hymn Solidarności – "Solidarni, nasz jest ten dzień", autorstwa Jerzego Narbutta, zabrzmiał w niedzielę 2 września podczas oficjalnych uroczystości, połączonych z wręczeniem odznaczeń państwowych. W południe w Bazylice Matki Bożej Królowej Polski rozpoczęła się Eucharystia, koncelebrowana pod przewodnictwem księdza biskupa Edwarda Frankowskiego. W homilii ksiądz biskup przypomniał wielki strajk „Solidarności” sprzed 30 lat i rolę Kościoła we wspieraniu dążeń „Solidarności” do odzyskania niepodległości. Eucharystię uświetniła obecność pocztów sztandarowych „Solidarności”: Regionu Ziemia Sandomierska, Huty Stalowa Wola, Zakładów Metalowych Dezamet Nowa Dęba, Cementowni Ożarów, Zakładów Porcelany Ćmielów.

Po Mszy św. uczestnicy uroczystości przeszli do Biblioteki Miejskiej. Po wystąpieniach gości, Zofia Romaszewska minister w Kancelarii Prezydenta RP odczytała list Prezydenta do uczestników rocznicowych uroczystości.

Pani Zofia Romaszewska, minister w Kancelarii Prezydenta RP, wręczyła w imieniu Prezydenta nadane odznaczenia państwowe. Odznaczenia zostały nadane przez prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę w związku z obchodami 30 rocznicy strajków „Solidarności” w Hucie Stalowa Wola. Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski otrzymali: Anna Paszkiewicz, Salwiusz Paszkiewicz, Dariusz Sikora. Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski otrzymali: Jacenty Jędruch, Jacek Koralewski, Jacek Majewski, Wacław Olszówka, Stanisław Popek. Złoty Krzyż Zasługi otrzymali: Jan Flis, Henryk Kiciński, Wojciech Pękała, Mirosław Rogoziński, Stanisława Targosz, Krystyna Tracz. W imieniu odznaczonych podziękował Wojciech Pękała, wspominając wydarzenia sprzed 30 lat, w czasie strajku „Solidarności” w Hucie Stalowa Wola.

Koncert pieśni patriotycznych, w wykonaniu Nadsańskiej Orkiestry Kameralnej pod dyrekcją Edwarda Horoszki, Chóru Lasowiackiego i Zespołu Wokalnego „Pałacyk Michla” zakończył oficjalną uroczystość w Bibliotece Miejskiej. A uczestnicy spotkali się później na poczęstunku. Warto podkreślić pomoc i zaangażowanie prezydenta miasta Stalowa Wola, Miejskiej Biblioteki Publicznej i Miejskiego Domu Kultury w organizacji uroczystości.

Na czas uroczystości w Miejskiej Bibliotece w Stalowej Woli od 1 do 30 września przygotowana została wystawa o strajkach „Solidarności” Huty Stalowa Wola w 1988 roku. Wystawa będzie czynna w Bibliotece do końca września.

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Burza w Pałacu Buckingham. Lekarz przerywa milczenie w sprawie Kate Middleton z ostatniej chwili
Burza w Pałacu Buckingham. Lekarz przerywa milczenie w sprawie Kate Middleton

Księżna Kate, żona brytyjskiego następcy tronu, księcia Williama, poinformowała w piątek, że jej styczniowy pobyt w szpitalu i przebyta operacja jamy brzusznej, była związana z wykrytym u niej rakiem. Lekarz zabrała głos.

Przyjaciel Putina Gerhard Schröder chce negocjować zakończenie wojny z ostatniej chwili
"Przyjaciel Putina" Gerhard Schröder chce negocjować zakończenie wojny

Były kanclerz Niemiec Gerard Schröder kolejny raz zaproponował swoją pomoc w "wynegocjowaniu końca wojny na Ukrainie". Polityk ten cały czas z dumą ogłasza, że jest przyjacielem Vladimira Putina.

Poważny kłopot Rosji. To skutek ukraińskich ataków z ostatniej chwili
Poważny kłopot Rosji. To skutek ukraińskich ataków

Rosja znacznie zwiększyła w marcu import białoruskiej benzyny, by uniknąć braków na rynku z powodu ukraińskich ataków dronami na rosyjskie rafinerie – poinformowała agencja Reutera, powołując się na cztery różne źródła.

Dramat znanej aktorki. „Mam 30 zmian w mózgu i drgawki” z ostatniej chwili
Dramat znanej aktorki. „Mam 30 zmian w mózgu i drgawki”

Znana aktorka jest poważnie chora. W najnowszym wywiadzie wyznała, jak się czuje.

„New York Times”: CIA ostrzegało Kreml z ostatniej chwili
„New York Times”: CIA ostrzegało Kreml

Amerykańska Centralna Agencja Wywiadowcza (CIA) przekazała 6 marca rosyjskim władzom prywatne ostrzeżenie, że organizacja terrorystyczna Państwo Islamskie Prowincji Chorasan planuje zamach w Rosji; Kreml jednak zlekceważył te doniesienia – powiadomił w czwartek dziennik „New York Times”.

Eksport zbóż z Ukrainy. Premier Szmyhal przedstawił swoją wizję z ostatniej chwili
Eksport zbóż z Ukrainy. Premier Szmyhal przedstawił swoją wizję

– Nasz rząd wprowadził weryfikację eksportu kukurydzy, rzepaku, słonecznika i pszenicy; bez licencji eksport tych kategorii nie będzie dokonywany – powiedział w czwartek premier Ukrainy Denys Szmyhal. Jak dodał, wydawanie pozwoleń będzie następowało we współpracy ze stroną polską.

Polityk „koalicji 13 grudnia” skomentowała sprawę prok. Wrzosek. Wpis skasowała, ale w internecie nic nie ginie z ostatniej chwili
Polityk „koalicji 13 grudnia” skomentowała sprawę prok. Wrzosek. Wpis skasowała, ale w internecie nic nie ginie

Szefowa klubu parlamentarnego Lewicy Anna Maria Żukowska zaskakująco skomentowała aferę z prokurator Ewą Wrzosek, która wybuchła po publikacji Wirtualnej Polski w czwartek. Wpis swój dosyć szybko usunęła. Zanim to jednak nastąpiło, odniosła się do niego sama prokurator Wrzosek.

Po konsultacjach władz Polski i Ukrainy. Tusk zabiera głos z ostatniej chwili
Po konsultacjach władz Polski i Ukrainy. Tusk zabiera głos

– Kończymy w czwartek rozmowy polsko-ukraińskie z jeszcze głębszym przeświadczeniem, że nie ma takiej siły na świecie, która mogłaby podważyć naszą przyjaźń, solidarność i współpracę, szczególnie w obliczu zagrożenia, jakim jest agresywna polityka Rosji – powiedział w czwartek premier Donald Tusk.

Nie żyje uczestnik znanego programu z ostatniej chwili
Nie żyje uczestnik znanego programu

Media obiegła informacja o śmierci jednego z uczestników znanego programu rozrywkowego „Gogglebox. Przed telewizorem”. 40-letni George Gilbey zmarł w wyniku nieszczęśliwego wypadku.

Sprawa Tomasza Komendy. Zaskakujące informacje z ostatniej chwili
Sprawa Tomasza Komendy. Zaskakujące informacje

Sprawa niesłusznie skazanego na 25 lat więzienia Tomasza Komendy wciąż budzi wiele kontrowersji. Śmierć mężczyzny, który odsiedział 18 lat więzienia z zasądzonego mu wyroku, wstrząsnęła opinią publiczną. W sprawie pojawiły się nowe informacje. Okazuje się, że adwokaci chcą zgłębić prawdę dotyczącą jego problemów zdrowotnych.

REKLAMA

Huta Stalowa Wola w 30. rocznicę strajków Solidarności

Od 31 sierpnia do 2 września odbywały się uroczystości i spotkania w 30. rocznicę strajków Solidarności w Hucie Stalowa Wola. Zwieńczeniem była Eucharystia w intencji Ojczyzny w niedzielę 2 września w Bazylice Matki Bożej Królowej Polski i oficjalne uroczystości w Bibliotece Miejskiej, połączone z wręczeniem odznaczeń państwowych.
 Huta Stalowa Wola w 30. rocznicę strajków Solidarności
/ arch. ZR Ziemia Sandomierska NSZZ "S"

Krzyż przed Narzędziownią

 

31 sierpnia jest Dniem Wolności i Solidarności, obchodzonym już po raz 13 jako polskie święto państwowe. 31 sierpnia wspominamy uroczyście kolejną rocznicę Porozumień Gdańskich, które były dniem narodzin wielkiego ruchu Solidarności.

31 sierpnia jest od lat w naszym Regionie dniem tradycyjnego spotkania związkowców i środowisk solidarnościowych pod Krzyżem przed Narzędziownią Huty Stalowa Wola. 25 sierpnia 1988 roku, w czasie wielkiego strajku Solidarności strajkujący pracownicy Huty postawili krzyż przed Narzędziownią.

Po godzinie 14.00 rozpoczęło się uroczyste posiedzenie Komisji Zakładowej Międzyzakładowej Organizacji Związkowej NSZZ Solidarność Huty Stalowa Wola. Gościem uroczystego spotkania był ksiądz doktor Krzysztof Kida Duszpasterz Ludzi Pracy Stalowej Woli, który podziękował wszystkim za wierność ideałom Solidarności. Uczestnicy uroczystości, z pocztami sztandarowymi Solidarności: Regionu Ziemia Sandomierska, Huty Stalowa Wola, Narzędziowni Huty Stalowa Wola i Huty Stali Jakościowych Stalowa Wola.

Spotkanie pod Krzyżem przed Narzędziownią poprowadził Henryk Szostak przewodniczący Międzyzakładowej Organizacji Związkowej NSZZ Solidarność Huty Stalowa Wola. Wśród zaproszonych gości, którzy wystąpili do uczestników uroczystości byli: Stanisław Krupka pierwszy przewodniczący Zarządu Regionu Ziemia Sandomierska NSZZ Solidarność, Wiesław Łyszczek Główny Inspektor Pracy, senator Janina Sagatowska, poseł Rafał Weber, starosta stalowowolski Janusz Zarzeczny.

– Spotykamy się po raz 30. Spotykamy się 31 sierpnia w święto wolności i Solidarności. To też jest symbol. Ale w roku szczególnym. W 100- lecie odzyskania niepodległości przez Polskę. Jest to też rok 80 rocznicy powstania Huty Stalowa Wola. Stajemy w miejscu symbolicznym, bo i symbolicznym dla Polski, ale i symbolicznym dla Solidarności. 80 lat temu to było sercem powstającej HSW, Narzędziowni. 38 lat temu to tu, na Narzędziowni powstała pierwsza „Solidarność” w regionie i stąd też pochodził pierwszy przewodniczący Regionu Ziemia Sandomierska Stanisław Krupka. To tu było serce strajku w roku 88, dlatego jest to symbol, ale też ważne miejsce dla nas. Gdyby nie Narzędziownia, gdyby jej nie było, to może nie byłaby tak mocna Solidarność w Regionie Ziemia Sandomierska – powiedział Andrzej Kaczmarek przewodniczący Zarządu Regionu Ziemia Sandomierska NSZZ Solidarność.

– Ten ogromny wysiłek, umysłów, serc, woli, rąk, pracy wydał owoce i stało się tak, jak mówił poeta Stanisław Wyspiański: „Cokolwiek będzie, cokolwiek się stanie, jedno wiem tylko, sprawiedliwość będzie, Polska wolną będzie, Polska zmartwychwstanie” – powiedział ksiądz biskup Edward Frankowski. Ksiądz biskup poprowadził wspólną modlitwę pod krzyżem przed Narzędziownią.

Turniej Szachowy

 

W sobotę 1 września po raz kolejny w Miejskiej Bibliotece Publicznej odbył się Turniej Szachowy o Puchar „Solidarności”. Uczestniczyli w nim szachiści w wieku od 9 do 79 lat. Jak co roku Turniej Szachowy miał otwartą formułę, gromadząc szachistów z kilku pokoleń i spoza Stalowej Woli m.in. z Rudnika nad Sanem i Biłgoraja. Turniej ma charakter rodzinny, uczestniczą w nim często rodzice z dziećmi, a nawet dziadkowie z wnuczkami. A rodzice dzielnie dopingują młodym szachistom, nie zrażając się długim czasem trwania Turnieju w kolejnych rundach.

Organizacji Turnieju Szachowego po raz kolejny podjęli się wspólnie: Katolicki Klub Sportowy „Victoria” w Stalowej Woli Sekcja Szachowa, MOZ NSZZ „Solidarność” Huty Stalowa Wola i Zarząd Regionu Ziemia Sandomierska NSZZ „Solidarność”. W przerwie Turnieju uczestnicy mogli posilić się, dzięki zorganizowanemu cateringowi. W tym zdecydowanymi faworytami i zwycięzcami Turnieju Szachowego o Puchar Solidarności byli młodzi szachiści. To oni otrzymali puchary i bony do sklepu sportowego w Stalowej Woli. Kolejni najlepsi szachiści otrzymali nagrody książkowe, nagrodzeni zostali też najmłodsi uczestnicy.

 

Bieg Niepodległości i Solidarności

 

Dzięki inicjatywie Międzyzakładowej Organizacji Związkowej NSZZ „Solidarność” Huty Stalowa Wola z przewodniczącym Henrykiem Szostakiem w 30 rocznicę strajków został zorganizowany Bieg Niepodległości i Solidarności. W organizację Biegu włączył się Zarząd Regionu Ziemia Sandomierska NSZZ „Solidarność”. A dzięki ofiarności wielu sponsorów można było ufundować nagrody dla najlepszych biegaczy w poszczególnych biegaczy, jak i dla uczestników Biegu Rodzinnego. Miejscem startu i mety Biegu w sobotnie przedpołudnie 1 września był budynek byłej dyrekcji Huty Stalowa Wola.

Uczestnicy biegu rodzinnego, na dystansie 1,0 kilometra wystartowali o godzinie 10.30. A pół godziny później wystartował bieg główny open na trasie 5 kilometrów. W pierwszym Biegu Niepodległości i Solidarności uczestniczyło sporo biegaczy, zarówno w biegu rodzinnym, jak i w biegu głównym.

 

Solidarni, nasz jest ten dzień…

 

Hymn Solidarności – "Solidarni, nasz jest ten dzień", autorstwa Jerzego Narbutta, zabrzmiał w niedzielę 2 września podczas oficjalnych uroczystości, połączonych z wręczeniem odznaczeń państwowych. W południe w Bazylice Matki Bożej Królowej Polski rozpoczęła się Eucharystia, koncelebrowana pod przewodnictwem księdza biskupa Edwarda Frankowskiego. W homilii ksiądz biskup przypomniał wielki strajk „Solidarności” sprzed 30 lat i rolę Kościoła we wspieraniu dążeń „Solidarności” do odzyskania niepodległości. Eucharystię uświetniła obecność pocztów sztandarowych „Solidarności”: Regionu Ziemia Sandomierska, Huty Stalowa Wola, Zakładów Metalowych Dezamet Nowa Dęba, Cementowni Ożarów, Zakładów Porcelany Ćmielów.

Po Mszy św. uczestnicy uroczystości przeszli do Biblioteki Miejskiej. Po wystąpieniach gości, Zofia Romaszewska minister w Kancelarii Prezydenta RP odczytała list Prezydenta do uczestników rocznicowych uroczystości.

Pani Zofia Romaszewska, minister w Kancelarii Prezydenta RP, wręczyła w imieniu Prezydenta nadane odznaczenia państwowe. Odznaczenia zostały nadane przez prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę w związku z obchodami 30 rocznicy strajków „Solidarności” w Hucie Stalowa Wola. Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski otrzymali: Anna Paszkiewicz, Salwiusz Paszkiewicz, Dariusz Sikora. Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski otrzymali: Jacenty Jędruch, Jacek Koralewski, Jacek Majewski, Wacław Olszówka, Stanisław Popek. Złoty Krzyż Zasługi otrzymali: Jan Flis, Henryk Kiciński, Wojciech Pękała, Mirosław Rogoziński, Stanisława Targosz, Krystyna Tracz. W imieniu odznaczonych podziękował Wojciech Pękała, wspominając wydarzenia sprzed 30 lat, w czasie strajku „Solidarności” w Hucie Stalowa Wola.

Koncert pieśni patriotycznych, w wykonaniu Nadsańskiej Orkiestry Kameralnej pod dyrekcją Edwarda Horoszki, Chóru Lasowiackiego i Zespołu Wokalnego „Pałacyk Michla” zakończył oficjalną uroczystość w Bibliotece Miejskiej. A uczestnicy spotkali się później na poczęstunku. Warto podkreślić pomoc i zaangażowanie prezydenta miasta Stalowa Wola, Miejskiej Biblioteki Publicznej i Miejskiego Domu Kultury w organizacji uroczystości.

Na czas uroczystości w Miejskiej Bibliotece w Stalowej Woli od 1 do 30 września przygotowana została wystawa o strajkach „Solidarności” Huty Stalowa Wola w 1988 roku. Wystawa będzie czynna w Bibliotece do końca września.

 



Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe