loading
Proszę czekać...
reklama_pozioma
[RAPORT]: Polska gospodarka bardziej solidarna niż 5 lat temu
Opublikowano dnia 22.08.2018 17:37
Polska gospodarka jest mniej liberalna a bardziej solidarna niż jeszcze 5 czy 15 lat temu - wynika z raportu "Kapitalizm po polsku" przedstawionego przez ekspertów z Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Źródło: screen YouTube
Polski Instytut Ekonomiczny (obecnie jeszcze IBRKK) przedstawił pierwszy raport przygotowany dla Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Wynika z niego, że polski model gospodarczy w ostatnich latach ewoluował; z kraju liberalnego, w którym rola państwa ulegała znacznemu ograniczeniu, stała się państwem łączącym solidaryzm polityki społecznej państwa z zasadami konkurencyjnej gospodarki.

Z raportu wynika, że nasz kraj po 1989 r. był jednym z liderów globalnego wzrostu gospodarczego. PKB per capita Polski wzrósł od początku transformacji gospodarczej o 135 procent. Szybciej od Polski rozwijały się jedynie niektóre państwa Afryki i Azji. Autorzy raportu zaznaczyli jednak, że rozwój gospodarczy Polski przez lata koncentrował się przede wszystkim na budowie konkurencyjności nie koncentrując się na potrzebach społecznych.

"Nowy model gospodarczy budowany przez rząd Mateusza Morawieckiego jest miksem podatkowo-wydatkowym. Z jednej strony mamy większą ściągalność VAT, opodatkowanie najbogatszych, a z drugiej kapitał na inwestycje i solidaryzm społeczny" - tłumaczy Bogusław Bławat, dyrektor IBRKK.

Źródło: Portal spożywczy.pl
Wydarzenia
więcej
Opinie
więcej
Najnowszy numer
Związek
więcej
Wideo Prof. Romuald Szeremietiew: Polska może wrócić do pozycji mocarstwowej
Blogi
avatar
Greg
Zabrisky

Greg Zabrisky: Gdańszczanie, obudźcie się
Druga tura wyborów na prezydenta Gdańska to "być albo nie być" dla jego mieszkańców.
avatar
Jerzy
Bukowski

Jerzy Bukowski: Wyborczy rekord PiS
Wszystkie 15 mandatów w radzie gminy Bukowina Tatrzańska zdobyli kandydaci z Prawa i Sprawiedliwości.
avatar
Dariusz
Łaszyca

Dariusz Łaszyca: Halloween – dobry obyczaj czy nadużycie obyczajowe
Jak co roku 31 października, niektórzy z nas będą celebrować tzw. Halloween. Zanim przebierzemy swoje dziecko w kościotrupa, śmierć lub ducha, zastanówmy się w czym tak naprawdę pozwalamy naszym dzieciom uczestniczyć.
ciastkoWykorzystujemy pliki "cookies" aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Możesz zablokować możliwość wykorzystywania tych plików poprzez zmianę ustawień w swojej przeglądarce internetowej.