loading
Proszę czekać...
reklama_pozioma
[tylko u nas] Z.Gryglas o fundacji Otwarty Dialog: Pytanie, czy nie powinna być z mocy prawa zlikwidowana
Opublikowano dnia 21.08.2018 19:20
– Mamy do czynienia z działaniem polegającym na ochronie bezpieczeństwa państwa. Przypomnę, że fundacja Otwarty Dialog wzywała w mediach społecznościowych do zatrzymania (obalenia-red.) rządu. To jest działanie antypaństwowe (...) Gdyby służby nie działały, ja jako obywatel czułbym się bardzo zaniepokojony, bo oznaczałoby to, że my, Polacy, nie możemy czuć się bezpiecznie. Istnieje organ nadzoru nad tego typu podmiotami i on powinien zareagować. Nie wiem czy taka fundacja, z takimi celami jakie sobie stawiała, powinna w Polsce funkcjonować, czy nie powinna być z mocy prawa zlikwidowana – mówił poseł Zbigniew Gryglas nt. wydalenia Ludmiły Kozłowskiej w rozmowie z portalem Tysol.pl. Rozmawiał Robert Wąsik.

Zbigniew Gryglas, screen YT
„PIS WZIĄŁ MILIONY, pozostaje bezkarny”… Jak się panu podobają najnowsze billboardy Platformy Obywatelskiej? 
Nie podobają mi się. To kolejny przejaw agresji w polskiej polityce. Nie tak powinna wyglądać kampania, to kampania negatywna, a nie merytoryczna czy pozytywna, którą partie powinny uprawiać. Ja jestem zwolennikiem debaty spokojnej, merytorycznej i mam nadzieję, że ona będzie dominowała w kampanii samorządowej, gdzie osią powinny być konkretne sprawy dotyczące naszych małych ojczyzn, miast, gmin, czyli ulice, chodniki, kanalizacja, przestrzeń miejska. W ten sposób powinniśmy rozmawiać. 

PiS odpowie w tym samym stylu, czy możemy spodziewać się jednak kampanii merytorycznej, przedstawiającej jakiś program?
Nie będziemy wpisywać się w tę retorykę, odpowiemy spokojnie. Premier już w Radomiu zapowiedział, że Prawo i Sprawiedliwość uszczelniło system podatkowy i te miliony, które wpłynęły do budżetu są przekazywane obywatelom, a nie na jakieś cele bliżej nieokreślone. Więc to zupełnie odmienne podejście do kwestii wydatkowania pieniędzy.

Protestujący przeciwko reformie sądownictwa porozwieszali koszulki z napisem "Konstytucja" na krzyżach. Czy Pana zdaniem używanie takich symboli jest dopuszczalne w ramach tego typu protestów, czy może mamy do czynienia z obrazą uczuć religijnych i powinna się tym zająć prokuratura?
Z całą pewnością jest na to konkretny paragraf w kodeksie karnym, więc tutaj nie ma wątpliwości, że jest to materiał dla prokuratury. Dotyczy to w szczególności pomników, miejsc pamięci, ale także krzyży, bo to obraża nasze uczucia, większości Polaków, którzy są wierzący, praktykujący. To absolutnie niedopuszczalne. Mogę sobie wyobrazić, że tego rodzaju happeningi mogą mieć miejsce na postumentach krasnoludków, ale absolutnie nie na pomnikach, czy symbolach religijnych.

Chciałem zapytać o Ludmiłę Kozłowską. ABW zagrała bezkompromisowo, blokując jej możliwość wjazdu na teren Polski i UE. Czy nie boi się Pan, że ta sprawa może zostać podchwycona przez zachodnio-liberalne media by znowu przedstawić rząd PiS jako ten zły, brutalny, który za nic ma pluralizm i demokrację? Czy postać Ludmiły Kozłowskiej rzeczywiście jest tego warta? Czy PiS nie wytoczył armaty na wróbelka, tak zapytam?
Nie, absolutnie nie. Także w krajach zachodnich mają miejsce działania polegające na ochronie bezpieczeństwa państwa i tutaj właśnie z takimi działaniami mamy do czynienia. Przypomnę, że fundacja Otwarty Dialog wzywała w mediach społecznościowych do zatrzymania (obalenia-red.) rządu. To jest działanie antypaństwowe. Jeśli ktoś chciałby unieruchomić, czy sparaliżować Państwo Polskie, jest to działanie antypaństwowe. Gdyby służby nie działały, ja jako obywatel czułbym się bardzo zaniepokojony, bo oznaczałoby to, że my, Polacy, nie możemy czuć się bezpiecznie. Przypomnę, że ta fundacja miała pozwolenie na handel bronią i wzywanie przez nią do swego rodzaju Majdanu w Polsce, jest niebezpieczne. Ponadto mieliśmy do czynienia z wielkimi wątpliwościami dotyczącymi finansowania tej organizacji. A więc ja oczekuję także konkretnych działań na gruncie prawa dotyczącego fundacji, bo jest organ nadzoru nad tego typu podmiotami. On powinien zareagować. Nie wiem czy taka fundacja, z takimi celami, jakie sobie stawiała, powinna w Polsce funkcjonować, czy nie powinna być z mocy prawa zlikwidowana. 


Wydarzenia
więcej
Opinie
więcej
reklama_pionowaNajnowszy numer
Związek
więcej
Wideo Konferencja "Układy zbiorowe drogą do społecznej gospodarki rynkowej" - Piotr Duda
Blogi
avatar
europoseł Zbigniew
Kuźmiuk

Zbigniew Kuźmiuk: Jest porozumienie w sprawie Brexitu, ale z brytyjskiego rządu odchodzi aż 5 ministrów
W środę zarówno strona unijna jak i rząd W. Brytanii ogłosili, że jest porozumienie w sprawie uporządkowanego wyjścia tego kraju z Unii Europejskiej, ale już w czwartek dowiedzieliśmy się, że odchodzi aż 5 ministrów, w tym ten odpowiedzialny za negocjacje Brexitu.
avatar
Marian
Panic

Marian Panic: "Autokracja z zachowaniem praw obywatelskich", czyli o Polsce i Węgrzech na łamach FAZ
"Dokonano analizy systemu władzy i sposobu sprawowania rządów przez dwóch silnych ludzi: Viktora Orbana i Jarosława Kaczyńskiego a także ich partii: Fidesz i PiS. Chodzi o ideologiczne i biograficzne tło, o podobieństwa i różnice. Przy czym wniosek redaktorów tego tomu (Manfreda Sappera, Volkera Weichsela) zdaje się być taki, iż o demokracji w tych dwóch krajach nie ma już właściwie mowy. Nawet nie o demokracji illiberalnej. Pojawia się za to dość osobliwa atrybucja w postaci pojęcia »liberalna autokracja« czyli autokracja, w której obowiązują jeszcze prawa człowieka. To dotyczy w szczególności Węgier, a Polska znajduje na drodze do tego" - czytamy na łamach Frankfurter Allgemeine Zeitung.
avatar
Jerzy
Bukowski

Jerzy Bukowski: Zerowy prezydent Krakowa
Jestem przekonany, że ceniący oszczędny tryb życia krakowianie z uznaniem patrzą na swojego prezydenta.
ciastkoWykorzystujemy pliki "cookies" aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Możesz zablokować możliwość wykorzystywania tych plików poprzez zmianę ustawień w swojej przeglądarce internetowej.