loading
Proszę czekać...
reklama_pozioma
Prezydent A. Duda zawetował nowelę ustawy dotyczącej ordynacji wyborczej do PE
Opublikowano dnia 16.08.2018 12:13
Prezydent Andrzej Duda odmówił podpisania noweli ustawy dotyczącej ordynacji wyborczej do Parlamentu Europejskiego. - Uważam, że absolutnie W zbyt daleko idący sposób odbiega od zasady proporcjonalności w wyborach - tłumaczył prezydent.

Tomasz Gutry - Jakub Szymczuk/ KPRP
- Chcę ogłosić, ze moja decyzja ws. tej ustawy jest następująca: odmawiam jej podpisania i zwracam tę ustawę Sejmowi do ponownego rozpatrzenia. Z kilku względów. Po pierwsze, dlatego że uważam, że absolutnie W zbyt daleko idący sposób odbiega od zasady proporcjonalności w wyborach - mówił prezydent.

Przypominamy, że PiS chciało zmienić ordynację do Parlamentu Europejskiego, która premiowałaby większe partie. Liderzy mniejszych ugrupowań mówią o betonowaniu sceny politycznej.

- Pan prezydent mówi o poważnych wątpliwościach. Wiemy, że w poniedziałek po południu odbędzie się też spotkanie z tymi partiami politycznymi, które poprosiły o taką możliwość spotkania, tymi, które kwestionują te nowe przepisy wskazując, że byłyby to takie przepisy, które wykluczałyby w praktyce komitety wyborcze o mniejszym poparciu z puli tych, które mają możliwość w podziale mandatów, dlatego, że wiemy, że te nowe zasady bardzo wysoko określają ten efektywny próg wyborczy – mówił na antenie TVP Info zastępca szefa Kancelarii Prezydenta RP, Paweł Mucha.

- Cel jest jeden – ubezwłasnowolnienie opinii prawicowej, w tym katolickiej. PiS całkowicie świadomie chce wzmocnić Platformę, żeby – mówiąc językiem brydżowym - ustawić prawicowych wyborców wobec przymusu: jak nie my to oni, nie ma innej alternatywy. To bardzo gorszące, bo władza, która opowiada, że chce słuchać ludzi, próbuje odebrać im samodzielny głos - mówił w rozmowie z "Naszym Dziennikiem" były prezes Prawicy Rzeczpospolitej, europoseł Marek Jurek w rozmowie.

Źródło: TVP Info/TOK FM/

 
Wydarzenia
więcej
Opinie
więcej
Najnowszy numer
Związek
więcej
Wideo Agnieszka Romaszewska: Ukraina postawiła na Niemcy. I się na tym przejedzie
Blogi
avatar
Maciej
Michalski

[Kliknij aby zobaczyć całość] Nowy rysunek Michalskiego: Konstytucja
Ten i więcej rysunków w najnowszym "Tygodniku Solidarność" dostępnym również w aplikacji mobilnej.
avatar
Przemysław
Jarasz

Przemysław Jarasz: Baby-boom także w Zabrzu. Pozytywny efekt programu 500+ widać w centrum porodowym
Baby-boom dotarł i do Zabrza. Na poród w należącym do gminy nowoczesnym Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka w Zabrzu - Biskupicach decyduje się coraz więcej kobiet. Dyrekcja placówki zapewnia i potwierdza, że pacjentki doceniają kompetencje personelu, przestronne, wyposażone w nowoczesny sprzęt medyczny sale porodowe oraz kompleksowość oferty zabrzańskiej placówki. Nie bez znaczenia wydaje się jednak w tym kontekście prorodzinna polityka obecnego rządu, w tym zwłaszcza program 500+. 
avatar
Przemysław
Jarasz

Przemysław Jarasz: Poderżnął gardło partnerce na ostatniej randce, bo kobieta postanowiła odejść
Prokuratura Rejonowa w Rudzie Śląskiej skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko Arkadiuszowi Z., który podciął gardło swej partnerce, bo ta postanowiła się z nim rozstać. Ofiara na szczęście przeżyła, a mężczyzna odpowiadać będzie przed Sądem Okręgowym w Gliwicach za usiłowanie zabójstwa. 
ciastkoWykorzystujemy pliki "cookies" aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Możesz zablokować możliwość wykorzystywania tych plików poprzez zmianę ustawień w swojej przeglądarce internetowej.