loading
Proszę czekać...
reklama_pozioma
Prezydent A. Duda zawetował nowelę ustawy dotyczącej ordynacji wyborczej do PE
Opublikowano dnia 16.08.2018 12:13
Prezydent Andrzej Duda odmówił podpisania noweli ustawy dotyczącej ordynacji wyborczej do Parlamentu Europejskiego. - Uważam, że absolutnie W zbyt daleko idący sposób odbiega od zasady proporcjonalności w wyborach - tłumaczył prezydent.

Tomasz Gutry - Jakub Szymczuk/ KPRP
- Chcę ogłosić, ze moja decyzja ws. tej ustawy jest następująca: odmawiam jej podpisania i zwracam tę ustawę Sejmowi do ponownego rozpatrzenia. Z kilku względów. Po pierwsze, dlatego że uważam, że absolutnie W zbyt daleko idący sposób odbiega od zasady proporcjonalności w wyborach - mówił prezydent.

Przypominamy, że PiS chciało zmienić ordynację do Parlamentu Europejskiego, która premiowałaby większe partie. Liderzy mniejszych ugrupowań mówią o betonowaniu sceny politycznej.

- Pan prezydent mówi o poważnych wątpliwościach. Wiemy, że w poniedziałek po południu odbędzie się też spotkanie z tymi partiami politycznymi, które poprosiły o taką możliwość spotkania, tymi, które kwestionują te nowe przepisy wskazując, że byłyby to takie przepisy, które wykluczałyby w praktyce komitety wyborcze o mniejszym poparciu z puli tych, które mają możliwość w podziale mandatów, dlatego, że wiemy, że te nowe zasady bardzo wysoko określają ten efektywny próg wyborczy – mówił na antenie TVP Info zastępca szefa Kancelarii Prezydenta RP, Paweł Mucha.

- Cel jest jeden – ubezwłasnowolnienie opinii prawicowej, w tym katolickiej. PiS całkowicie świadomie chce wzmocnić Platformę, żeby – mówiąc językiem brydżowym - ustawić prawicowych wyborców wobec przymusu: jak nie my to oni, nie ma innej alternatywy. To bardzo gorszące, bo władza, która opowiada, że chce słuchać ludzi, próbuje odebrać im samodzielny głos - mówił w rozmowie z "Naszym Dziennikiem" były prezes Prawicy Rzeczpospolitej, europoseł Marek Jurek w rozmowie.

Źródło: TVP Info/TOK FM/

 
Wydarzenia
więcej
Opinie
więcej
Najnowszy numer
Związek
więcej
Wideo Konferencja "Układy zbiorowe drogą do społecznej gospodarki rynkowej" - Piotr Duda
Blogi
avatar
Marek
Budzisz

Grillowanie Rosji – start.
Wczoraj, na giełdzie w Londynie cena baryłki ropy marki Brent w kontraktach na styczeń spadła do poziomu poniżej 65 dolarów, a dokładnie do 64,87. Patrząc na to z punktu widzenia maksymalnej ceny, którą ropa notowała w październiku mamy do czynienia z korektą przekraczającą już 20 dolarów. Zdaniem specjalistów niewiele wskazuje na to, aby trend ten był krótkotrwały. Decyduje o tym przynajmniej kilka czynników. Po pierwsze ostatni raport OPEC wskazuje, że światowy popyt w roku przyszłym może być mniejszy niźli jeszcze niedawno sądzono, po drugie w Stanach Zjednoczonych wydobycie, szczególnie w basenie Permian rośnie znacznie szybciej a na dodatek problemy logistyczne (brak rurociągów i konieczność przewożenia ropy cysternami) mają się ku końcowi. I wreszcie, po trzecie, spadek dostaw z Iranu został dość łatwo uzupełniony wzrostem wydobycia w Arabii Saudyjskiej, Zjednoczonych Emiratach i w Rosji. Zresztą amerykańskie Ministerstwo Finansów wprowadziło szereg wyjątków (m.in. dla Indii i Chin) w reżimie sankcyjnym, wobec czego ich skutki dla rynku ropy są mniej dolegliwe niźli się spodziewano.
avatar
Jerzy
Bukowski

Jerzy Bukowski: Chora miłość do okupantów
Zadaję to pytanie wszystkim, którzy nadal bronią dalszego istnienia w Polsce Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie oraz pomników Armii Czerwonej w przestrzeni publicznej III RP.
avatar
europoseł Zbigniew
Kuźmiuk

Zbigniew Kuźmiuk: Ambitne propozycje PE i pesymizm w krajach członkowskich w sprawie budżetu po 2020 roku
Wczoraj odbyła się debata na sprawozdaniem dotyczącym unijnego budżetu na lata 2021-2027, w którym Parlament Europejski potwierdził swoje ambitne stanowisko ustanowienia górnego pułapu wydatków na poziomie 1,3% DNB UE-27, czyli 1324 mld euro w cenach z 2018 roku, a więc o blisko 200 mld euro więcej niż propozycja KE (1,14% DNB UE-27).
ciastkoWykorzystujemy pliki "cookies" aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Możesz zablokować możliwość wykorzystywania tych plików poprzez zmianę ustawień w swojej przeglądarce internetowej.