loading
Proszę czekać...
Abp Wojciech Polak: Wniebowzięcie Maryi jest jak drogowskaz, który ukazuje nam wszystkim sens
Opublikowano dnia 15.08.2018 14:36
O godz. 24.00 odbyła się uroczysta Msza św. pod przewodnictwem i z homilią prymasa Polski abpa Wojciecha Polaka. Przed Mszą św. nastąpiło uroczyste posadzenie Prymasowskiego Dębu Niepodległości w Maryjnym Ogrodzie Różańcowym przy sanktuarium w Ludźmierzu.

flickr.com/archidiecezja krakowska

- Przykrywamy ziemią korzenie tego dębu. Pragniemy, aby w stulecie niepodległości przypominał nam tutaj na Podhalu nade wszystko o tych korzeniach, z których wyrastamy, aby nadal były silne wiarą, silne miłością, silne nadzieją - mówił prymas.

Kustosz sanktuarium w Ludźmierzu ks. Jerzy Filek powitał prymasa Polski oraz wszystkich zebranych. Podkreślił, że zasadzenie Prymasowskiego Dębu Niepodległości jest potwierdzeniem, że Kościół Polski dalej będzie stał przy polskim narodzie, dalej będzie bronił jego chrześcijańskich korzeni i wspomagał go w kroczeniu drogą Bożych przykazań.

W homilii prymas przypomniał za papieżem Franciszkiem, że Wniebowzięcie Matki Bożej jest tajemnicą, która dotyczy przyszłości każdego z nas.
- Wniebowzięcie Maryi jest jak drogowskaz, który ukazuje nam wszystkim sens i cel naszej ziemskiej wędrówki (...) Wniebowzięcie Maryi zapowiada nowe niebo i nową ziemię wraz ze zwycięstwem Zmartwychwstałego Chrystusa nad śmiercią i definitywnym pokonaniem złego. Wpatrujemy się w niebo, bo Chrystus nam je otworzył.

Abp Polak nawiązał także do słów bpa Karola Wojtyły wypowiedzianych przed laty w Ludźmierzu, że Maryja została wzięta do nieba ze wszystkim co Ją stanowiło, całą Jej ludzką istotą - duszą i ciałem, człowieczeństwem i macierzyństwem. Została wzięta, jak mówił bp Wojtyła, dzięki mocy zmartwychwstania.
- Jeżeli w Niej Chrystus objawił moc swego zmartwychwstania, to przecież w każdym z nas, w tobie i we mnie, przez sakrament chrztu św. dokonało się zmartwychwstanie. (...) Idziemy drogą do nieba. Wniebowzięcie Maryi zachęca nas abyśmy nie zniechęcili się i nie ustali w drodze. Abyśmy z niej nie zawrócili i nie dali się uwieść mirażom tego życia.

Źródło: diecezja.pl 
kos

Wydarzenia
więcej
Opinie
więcej
Najnowszy numer
Związek
więcej
Wideo Agnieszka Romaszewska: Ukraina postawiła na Niemcy. I się na tym przejedzie
Blogi
avatar
Marek
Budzisz

Grillowanie Rosji – start.
Wczoraj, na giełdzie w Londynie cena baryłki ropy marki Brent w kontraktach na styczeń spadła do poziomu poniżej 65 dolarów, a dokładnie do 64,87. Patrząc na to z punktu widzenia maksymalnej ceny, którą ropa notowała w październiku mamy do czynienia z korektą przekraczającą już 20 dolarów. Zdaniem specjalistów niewiele wskazuje na to, aby trend ten był krótkotrwały. Decyduje o tym przynajmniej kilka czynników. Po pierwsze ostatni raport OPEC wskazuje, że światowy popyt w roku przyszłym może być mniejszy niźli jeszcze niedawno sądzono, po drugie w Stanach Zjednoczonych wydobycie, szczególnie w basenie Permian rośnie znacznie szybciej a na dodatek problemy logistyczne (brak rurociągów i konieczność przewożenia ropy cysternami) mają się ku końcowi. I wreszcie, po trzecie, spadek dostaw z Iranu został dość łatwo uzupełniony wzrostem wydobycia w Arabii Saudyjskiej, Zjednoczonych Emiratach i w Rosji. Zresztą amerykańskie Ministerstwo Finansów wprowadziło szereg wyjątków (m.in. dla Indii i Chin) w reżimie sankcyjnym, wobec czego ich skutki dla rynku ropy są mniej dolegliwe niźli się spodziewano.
avatar
Jerzy
Bukowski

Jerzy Bukowski: Chora miłość do okupantów
Zadaję to pytanie wszystkim, którzy nadal bronią dalszego istnienia w Polsce Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie oraz pomników Armii Czerwonej w przestrzeni publicznej III RP.
avatar
europoseł Zbigniew
Kuźmiuk

Zbigniew Kuźmiuk: Ambitne propozycje PE i pesymizm w krajach członkowskich w sprawie budżetu po 2020 roku
Wczoraj odbyła się debata na sprawozdaniem dotyczącym unijnego budżetu na lata 2021-2027, w którym Parlament Europejski potwierdził swoje ambitne stanowisko ustanowienia górnego pułapu wydatków na poziomie 1,3% DNB UE-27, czyli 1324 mld euro w cenach z 2018 roku, a więc o blisko 200 mld euro więcej niż propozycja KE (1,14% DNB UE-27).
ciastkoWykorzystujemy pliki "cookies" aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Możesz zablokować możliwość wykorzystywania tych plików poprzez zmianę ustawień w swojej przeglądarce internetowej.