Dzięki interwencji prokuratora czwórka dzieci wróciła do ojca

Sąd Rejonowy w Żaganiu 26 stycznia 2018 roku z urzędu wszczął postępowanie w kierunku umieszczenia czwórki małoletnich dzieci w wieku 16, 14, 9 i 8 lat w rodzinnej lub instytucjonalnej pieczy zastępczej, bądź pozbawienia uczestnika postępowania Andrzeja T. władzy rodzicielskiej nad małoletnimi dziećmi. Na czas trwania postępowania Sąd umieścił dzieci w placówce opiekuńczo – wychowawczej wskazanej przez Państwowe Centrum Pomocy Rodzinie w Żaganiu: Państwowym Domu Dziecka.
 Dzięki interwencji prokuratora czwórka dzieci wróciła do ojca
/ screen yt

Tego samego dnia, 26 stycznia 2018 roku, sprawą zajęła się Prokuratura Okręgowa w Zielonej Górze oraz właściwa miejscowo Prokuratura Rejonowa w Żaganiu, z której prokurator – na podstawie art. 7 i art. 60 kodeksu postępowania cywilnego - zgłosił swój udział w postępowaniu przed Sądem.

Postępowanie to pozostawało także w zainteresowaniu Departamentu Postępowania Sądowego Prokuratury Krajowej.

Ojciec nie uiścił grzywny i trafił do aresztu

W toku postępowania ustalono, że Andrzej T. był jedynym prawnym opiekunem zamieszkujących z nim dzieci. Ich matka została bowiem pozbawiona władzy rodzicielskiej postanowieniem Sądu Rejonowego w Nowej Soli z 17 lipca 2014 roku.

Ojciec dzieci Andrzej T. 26 stycznia 2018 roku został zatrzymany i doprowadzony do Aresztu Śledczego w Nowej Soli, celem odbycia zastępczej kary 30 dni pozbawienia wolności. Została ona zarządzona w miejsce nieuiszczonej grzywny w wysokości 3 tysięcy 600 złotych (60 stawek dziennych w wysokości 60 złotych jedna stawka), orzeczonej za przestępstwo skarbowe – tzw. paserstwo akcyzowe. Przestępstwo to polegało na przesłaniu przez Andrzeja T. trzech przesyłek kurierskich z zawartością 30 kilogramów suszu tytoniowego bez polskich znaków akcyzy.

O zatrzymaniu Andrzeja T. został powiadomiony kurator rodzinny. Uznał on, że obecna partnerka Andrzeja T. nie daje gwarancji opiekuńczo-wychowawczych, bowiem jest osobą obcą dla dzieci i sama posiada na wychowaniu dziecko z innego związku. Kurator nie posiadał również żadnego kontaktu z bliższą rodziną Andrzeja T. i w związku z tym podjął decyzję o zawiadomieniu Sądu Rejonowego w Żaganiu, który tego samego dnia zdecydował o umieszczeniu dzieci w Państwowym Domu Dziecka.

Ojciec dzieci Andrzej T. został zwolniony z aresztu 16 lutego 2018 roku po uiszczeniu kwoty 178,20 złotych tytułem reszty kary grzywny. Po opuszczeniu izolacji Andrzej T. ustanowił pełnomocnika, radcę prawnego, który złożył w jego imieniu środek odwoławczy od postanowienia Sądu, na mocy którego umieszczono jego dzieci w placówce opiekuńczo – wychowawczej.

W postępowaniu tym udział brał również prokurator z Prokuratury Rejonowej w Żaganiu.

Prokurator wniósł o powrót dzieci do domu

W toku postępowania przed Sądem Rejonowym w Żaganiu uzyskano między innymi informacje z Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej, w której przebywały dzieci. Wynikało z niej, że dzieci są bardzo ze sobą związane emocjonalnie, są bardzo ze sobą zżyte, wzajemnie się wspierają i wyrażają tęsknotę za tatą. Ustalono ponadto, że ojciec regularnie odwiedzał dzieci w Państwowym Domu Dziecka i często nawiązywał z nimi kontakt telefonicznych. Po tych odwiedzinach i rozmowach dzieci stawały się spokojniejsze i bardziej radosne.

Z opinii Ośrodka Pomocy Społecznej oraz z wywiadu środowiskowego wynikało ponadto, że dzieci są związane emocjonalnie z ojcem i tęsknią za nim. Ojciec, przed osadzeniem w areszcie śledczym i przed umieszczeniem dzieci w placówce opiekuńczo - wychowawczej, starał się rozpoznawać potrzeby dzieci i podejmować wobec nich odpowiednie działania motywujące i aktywizujące. Starał się również zapewnić im odpowiednią atmosferę w domu. Stara się on także o poprawę warunków bytowych dla dzieci i podejmuje współpracę z kuratorem sprawującym nadzór nad wykonywaniem przez niego władzy rodzicielskiej.

Powołani w toku postępowania biegli z II Opiniodawczego Zespołu Specjalistów Sądowych w Poznaniu wskazali na silną więź ojca z małoletnimi dziećmi. Uznali oni, że ojciec dzieci, przy wsparciu instytucjonalnym, daje gwarancje prawidłowego sprawowania pieczy nad dziećmi. Biegli zalecili powrót dzieci do domu.

Uczestniczący w postępowaniu prokurator skierował do Sądu wniosek o uchylenie części postanowienia Sądu Rejonowego w Żaganiu z 26 stycznia 2018 roku, na mocy którego czwórka małoletnich dzieci została umieszczona w placówce opiekuńczo – wychowawczej. W ocenie prokuratora konieczna była pilna zmiana sytuacji małoletnich dzieci i ich powrót do domu.

Sąd Rejonowy w Żaganiu uwzględnił wniosek złożony przez prokuratora. Postanowieniem z 27 lipca 2018 roku Sąd stwierdził brak podstaw do pozbawienia Andrzeja T. władzy rodzicielskiej nad czwórką małoletnich dzieci. Dzieci aktualnie pozostają pod opieką ojca.

Podziękowania skierowane do Prokuratora Generalnego

W związku z dużym zaangażowaniem w tą sprawę i szybką reakcją Prokuratury Okręgowej w Zielonej Górze i Prokuratury Rejonowej w Żaganiu na ręce Ministra Sprawiedliwości – Prokuratora Generalnego Zbigniewa Ziobro podziękowania złożył Członek Komisji Wspólnej Rządu i Mniejszości Narodowych i Etnicznych Prezes Królewskiej Fundacji Romów. W swoim liście podkreślił on, że „(…) Tak szybkie działanie prokuratury i podjęte kroki świadczą o tym, że obywatele mogą czuć się bezpiecznie, a prokuratura potrafi nie tylko wnioskować o ukaranie, ale i stanąć w obronie niewinnych (…)”.

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Dramat w Neapolu. 30 osób zostało rannych z ostatniej chwili
Dramat w Neapolu. 30 osób zostało rannych

Około 30 osób odniosło w piątek obrażenia, gdy w porcie w Neapolu statek pasażerski uderzył o nabrzeże - podała agencja Ansa.

Wystawa Michała Wiertla Przebłysk w Centrum Sztuki Współczesnej Wiadomości
Wystawa Michała Wiertla "Przebłysk" w Centrum Sztuki Współczesnej

Wystawa Michała Wirtela jest czwartą ekspozycją z cyklu prezentacji młodych twórców {Project Room} 23/24, w ramach którego dostają szansę zrealizowania indywidualnej wystawy w jednej z najważniejszych instytucji sztuki współczesnej w Polsce. Wystawę można oglądać w CSW Zamek Ujazdowski do 19 maja.

Uczestnik programu Gogglebox przekazał radosną wiadomość z ostatniej chwili
Uczestnik programu "Gogglebox" przekazał radosną wiadomość

"Gogglebox. Przed telewizorem" to program cieszący się popularnością wśród polskich widzów. Jeden z uczestników show podzielił się właśnie radosną wiadomością.

Akcja służb w Paryżu: Mężczyzna groził, że się wysadzi w konsulacie Iranu z ostatniej chwili
Akcja służb w Paryżu: Mężczyzna groził, że się wysadzi w konsulacie Iranu

Zatrzymano mężczyznę, który groził, że się wysadzi w konsulacie Iranu w Paryżu –Według informacji podanych przez media, około godz. 11 widziano mężczyznę, który wszedł do irańskiego konsulatu około godz. 11 z czymś, co przypominało granat i kamizelkę z materiałami wybuchowymi. Niedługo potem policja przekazała, że jest na miejscu zdarzenia, a ruch na linii metra nr 6, położonej koło konsulatu, został zawieszony. Zatrzymano mężczyznę grożącego wysadzeniem się w konsulacie Jak podkreśla stacja BFM, policja zatrzymała mężczyznę, który groził, że wysadzi się w irańskim konsulacie. Dodano, że zatrzymany nie miał przy sobie materiałów wybuchowych. informuje telewizja BFM. Zatrzymany nie miał przy sobie materiałów wybuchowych.

Wyciek niebezpiecznej substancji. Dwie osoby w szpitalu z ostatniej chwili
Wyciek niebezpiecznej substancji. Dwie osoby w szpitalu

W zakładzie piekarniczym w Nowym Dworze Mazowieckim doszło do wycieku amoniaku. Dziesięć osób skarżyło się na złe samopoczucie, dwie z nich trafiły do szpitala. Na miejscu w pierwszej fazie akcji działało dziewięć zastępów straży pożarnej. Wyciek został szybko zatrzymany.

Współorganizator protestów na granicy z Ukrainą dla Tysol.pl: Nie zamierzamy się poddawać! z ostatniej chwili
Współorganizator protestów na granicy z Ukrainą dla Tysol.pl: Nie zamierzamy się poddawać!

– Tusk sprzedał polskie rolnictwo w imię dobrych relacji z Ursulą von der Leyen, to działanie w interesie Komisji Europejskiej, przeciwko polskim rolnikom – twierdzi Jan Błajda, współorganizator protestów na przejściu granicznym w Hrebennej.

Książę William wrócił do obowiązków publicznych. Złożył ważną deklarację z ostatniej chwili
Książę William wrócił do obowiązków publicznych. Złożył ważną deklarację

Wiadomość o chorobie nowotworowej księżnej Kate odbiła się głośnym echem w mediach. Nie tylko członkowie rodziny królewskiej martwią się o nią, ale także poddani.

Atak nożownika w niemieckiej szkole. Pilna akcja służb z ostatniej chwili
Atak nożownika w niemieckiej szkole. Pilna akcja służb

Jak informuje serwis dziennika „Bild”, w jednej ze szkół w mieście Wuppertal na zachodzie Niemiec doszło do groźnego incydentu. Na miejscu zjawiły się służby, w tym policyjni antyterroryści.

Ławrow: „Teraz Polska, kraje bałtyckie, Czechy, Bułgaria – oni nadają ton” z ostatniej chwili
Ławrow: „Teraz Polska, kraje bałtyckie, Czechy, Bułgaria – oni nadają ton”

Sergiej Ławrow wymienił Polskę wśród państw, których żołnierze i funkcjonariusze służb mają być obecni na Ukrainie.

Problemy zdrowotne Zbigniewa Ziobry. Nowe informacje z ostatniej chwili
Problemy zdrowotne Zbigniewa Ziobry. Nowe informacje

W sprawie chorego na nowotwór byłego ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry pojawiły się nowe informacje. Szczegóły zdradzili dziennikarze portalu Gazeta.pl.

REKLAMA

Dzięki interwencji prokuratora czwórka dzieci wróciła do ojca

Sąd Rejonowy w Żaganiu 26 stycznia 2018 roku z urzędu wszczął postępowanie w kierunku umieszczenia czwórki małoletnich dzieci w wieku 16, 14, 9 i 8 lat w rodzinnej lub instytucjonalnej pieczy zastępczej, bądź pozbawienia uczestnika postępowania Andrzeja T. władzy rodzicielskiej nad małoletnimi dziećmi. Na czas trwania postępowania Sąd umieścił dzieci w placówce opiekuńczo – wychowawczej wskazanej przez Państwowe Centrum Pomocy Rodzinie w Żaganiu: Państwowym Domu Dziecka.
 Dzięki interwencji prokuratora czwórka dzieci wróciła do ojca
/ screen yt

Tego samego dnia, 26 stycznia 2018 roku, sprawą zajęła się Prokuratura Okręgowa w Zielonej Górze oraz właściwa miejscowo Prokuratura Rejonowa w Żaganiu, z której prokurator – na podstawie art. 7 i art. 60 kodeksu postępowania cywilnego - zgłosił swój udział w postępowaniu przed Sądem.

Postępowanie to pozostawało także w zainteresowaniu Departamentu Postępowania Sądowego Prokuratury Krajowej.

Ojciec nie uiścił grzywny i trafił do aresztu

W toku postępowania ustalono, że Andrzej T. był jedynym prawnym opiekunem zamieszkujących z nim dzieci. Ich matka została bowiem pozbawiona władzy rodzicielskiej postanowieniem Sądu Rejonowego w Nowej Soli z 17 lipca 2014 roku.

Ojciec dzieci Andrzej T. 26 stycznia 2018 roku został zatrzymany i doprowadzony do Aresztu Śledczego w Nowej Soli, celem odbycia zastępczej kary 30 dni pozbawienia wolności. Została ona zarządzona w miejsce nieuiszczonej grzywny w wysokości 3 tysięcy 600 złotych (60 stawek dziennych w wysokości 60 złotych jedna stawka), orzeczonej za przestępstwo skarbowe – tzw. paserstwo akcyzowe. Przestępstwo to polegało na przesłaniu przez Andrzeja T. trzech przesyłek kurierskich z zawartością 30 kilogramów suszu tytoniowego bez polskich znaków akcyzy.

O zatrzymaniu Andrzeja T. został powiadomiony kurator rodzinny. Uznał on, że obecna partnerka Andrzeja T. nie daje gwarancji opiekuńczo-wychowawczych, bowiem jest osobą obcą dla dzieci i sama posiada na wychowaniu dziecko z innego związku. Kurator nie posiadał również żadnego kontaktu z bliższą rodziną Andrzeja T. i w związku z tym podjął decyzję o zawiadomieniu Sądu Rejonowego w Żaganiu, który tego samego dnia zdecydował o umieszczeniu dzieci w Państwowym Domu Dziecka.

Ojciec dzieci Andrzej T. został zwolniony z aresztu 16 lutego 2018 roku po uiszczeniu kwoty 178,20 złotych tytułem reszty kary grzywny. Po opuszczeniu izolacji Andrzej T. ustanowił pełnomocnika, radcę prawnego, który złożył w jego imieniu środek odwoławczy od postanowienia Sądu, na mocy którego umieszczono jego dzieci w placówce opiekuńczo – wychowawczej.

W postępowaniu tym udział brał również prokurator z Prokuratury Rejonowej w Żaganiu.

Prokurator wniósł o powrót dzieci do domu

W toku postępowania przed Sądem Rejonowym w Żaganiu uzyskano między innymi informacje z Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej, w której przebywały dzieci. Wynikało z niej, że dzieci są bardzo ze sobą związane emocjonalnie, są bardzo ze sobą zżyte, wzajemnie się wspierają i wyrażają tęsknotę za tatą. Ustalono ponadto, że ojciec regularnie odwiedzał dzieci w Państwowym Domu Dziecka i często nawiązywał z nimi kontakt telefonicznych. Po tych odwiedzinach i rozmowach dzieci stawały się spokojniejsze i bardziej radosne.

Z opinii Ośrodka Pomocy Społecznej oraz z wywiadu środowiskowego wynikało ponadto, że dzieci są związane emocjonalnie z ojcem i tęsknią za nim. Ojciec, przed osadzeniem w areszcie śledczym i przed umieszczeniem dzieci w placówce opiekuńczo - wychowawczej, starał się rozpoznawać potrzeby dzieci i podejmować wobec nich odpowiednie działania motywujące i aktywizujące. Starał się również zapewnić im odpowiednią atmosferę w domu. Stara się on także o poprawę warunków bytowych dla dzieci i podejmuje współpracę z kuratorem sprawującym nadzór nad wykonywaniem przez niego władzy rodzicielskiej.

Powołani w toku postępowania biegli z II Opiniodawczego Zespołu Specjalistów Sądowych w Poznaniu wskazali na silną więź ojca z małoletnimi dziećmi. Uznali oni, że ojciec dzieci, przy wsparciu instytucjonalnym, daje gwarancje prawidłowego sprawowania pieczy nad dziećmi. Biegli zalecili powrót dzieci do domu.

Uczestniczący w postępowaniu prokurator skierował do Sądu wniosek o uchylenie części postanowienia Sądu Rejonowego w Żaganiu z 26 stycznia 2018 roku, na mocy którego czwórka małoletnich dzieci została umieszczona w placówce opiekuńczo – wychowawczej. W ocenie prokuratora konieczna była pilna zmiana sytuacji małoletnich dzieci i ich powrót do domu.

Sąd Rejonowy w Żaganiu uwzględnił wniosek złożony przez prokuratora. Postanowieniem z 27 lipca 2018 roku Sąd stwierdził brak podstaw do pozbawienia Andrzeja T. władzy rodzicielskiej nad czwórką małoletnich dzieci. Dzieci aktualnie pozostają pod opieką ojca.

Podziękowania skierowane do Prokuratora Generalnego

W związku z dużym zaangażowaniem w tą sprawę i szybką reakcją Prokuratury Okręgowej w Zielonej Górze i Prokuratury Rejonowej w Żaganiu na ręce Ministra Sprawiedliwości – Prokuratora Generalnego Zbigniewa Ziobro podziękowania złożył Członek Komisji Wspólnej Rządu i Mniejszości Narodowych i Etnicznych Prezes Królewskiej Fundacji Romów. W swoim liście podkreślił on, że „(…) Tak szybkie działanie prokuratury i podjęte kroki świadczą o tym, że obywatele mogą czuć się bezpiecznie, a prokuratura potrafi nie tylko wnioskować o ukaranie, ale i stanąć w obronie niewinnych (…)”.

 



Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe