loading
Proszę czekać...
reklama_pozioma
Afera w krakowskim sądzie apelacyjnym: kolejne zatrzymania i prokuratorskie zarzuty
Opublikowano dnia 18.07.2018 23:31
Kolejne cztery osoby pracujące w Sądzie Apelacyjnym w Krakowie, a zamieszane w głośną aferę korupcyjną w krakowskim sądownictwie, zatrzymali dziś na polecenie Prokuratury Regionalnej w Rzeszowie funkcjonariusze CBA. Doprowadzeni przed oblicze śledczych to pracownicy działu finansowego małopolskiej apelacji: Józefa M., Katarzyna Ś., Katarzyna S. oraz Tomasz P. Przedstawiono im zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej mającej na celu popełnianie przestępstw przywłaszczania środków pieniężnych przekazywanych przez Skarb Państwa do dysponowania Sądowi Apelacyjnemu w Krakowie. Ponadto prokurator zarzucił im popełnienie przestępstw przekroczenia uprawnień i niedopełnieniu obowiązków w celu osiągnięcia korzyści majątkowych lub osobistych.

screen YouTube
Jak ustalono w śledztwie, na skutek przestępczej działalności grupy, sąd ten stracił prawie 30 milionów złotych.

- Zatrzymanym dziś osobom zarzuca się także podejmowanie czynności w celu upozorowania legalności źródeł pochodzenia środków pieniężnych pochodzących z dokonanego przywłaszczenia na szkodę Sądu Apelacyjnego w Krakowie. Na skutek popełnionych czynów zabronionych podejrzani uzyskali korzyści w kwotach od 28 tysięcy złotych do 180 tysięcy złotych

- informuje Ewa Bialik, rzecznik prasowa Prokuratury Krajowej. 
 
Dotychczas w toku tego śledztwa, zarzuty karne usłyszało już 30 osób, w tym wiele pełniących kierownicze funkcje w Sądzie Apelacyjnym w Krakowie oraz w Centrum Zakupów dla Sądownictwa w Krakowie. 

- Zarzuty przedstawiono również przedsiębiorcom, którzy wystawiali na rzecz Sądu Apelacyjnego w Krakowie fikcyjne faktury VAT i inne dokumenty poświadczające rzekome wykonanie zleceń na rzecz tego sądu w celu uzyskania nienależnych środków pieniężnych. Wśród podejrzanych są między innymi: były Prezes Sądu Apelacyjnego w Krakowie (wobec którego skierowano już akt oskarżenia), Dyrektor Sądu Apelacyjnego w Krakowie, Główna Księgowa tego sądu i Dyrektor Centrum Zakupów Dla Sądownictwa

- przypomina prokurator Bialik.

Aktualnie wobec pięciu podejrzanych, w tym trzech były pracowników Sądu Apelacyjnego w Krakowie, stosowane są środki zapobiegawcze w postaci tymczasowego aresztowania. Sprawa ma charakter rozwojowy. Niewykluczone są kolejne zatrzymania i zarzuty.
 
Przemysław Jarasz
Wydarzenia
więcej
Opinie
więcej
Najnowszy numer
Związek
więcej
Wideo Prof. Romuald Szeremietiew: Polska może wrócić do pozycji mocarstwowej
Blogi
avatar
Jerzy
Bukowski

Wyborczy rekord PiS
Wszystkie 15 mandatów w radzie gminy Bukowina Tatrzańska zdobyli kandydaci z Prawa i Sprawiedliwości.
avatar
Dariusz
Łaszyca

Dariusz Łaszyca: Halloween – dobry obyczaj czy nadużycie obyczajowe
Jak co roku 31 października niektórzy z nas będą celebrować tzw. Halloween. Zanim przebierzemy swoje dziecko w kościotrupa, śmierć lub ducha, zastanówmy się w czym tak naprawdę pozwalamy naszym dzieciom uczestniczyć.
avatar
Marek
Budzisz

Marek Budzisz: "Waszyngton gra kartą atomową"
John Bolton jest w Moskwie. Wczoraj spotkał się z szefem Rady Bezpieczeństwa, generałem Patruszewem, z którym rozmawiał ostatnio w Genewie w sierpniu, a dziś (wtorek), jak podały agencje planowane jest spotkanie z prezydentem Putinem.
ciastkoWykorzystujemy pliki "cookies" aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Możesz zablokować możliwość wykorzystywania tych plików poprzez zmianę ustawień w swojej przeglądarce internetowej.