loading
Proszę czekać...
reklama_pozioma
KE uruchomiła wobec Polski procedurę o naruszenie prawa UE w związku z ustawą o Sądzie Najwyższym
Opublikowano dnia 02.07.2018 13:49
Rzecznik Komisji Europejskiej poinformował, że w związku z wejściem w życie ustawy o Sądzie Najwyższym Komisja podjęła decyzję, by w trybie pilnym uruchomić procedurę o naruszeniu prawa UE. Punktem spornym jest obniżenie wieku emerytalnego dla sędziów SN.

pixabay.com
Władze w Warszawie mają miesiąc, aby odpowiedzieć na wezwanie KE do usunięcia uchybienia.
 

Biorąc pod uwagę brak postępu i nadchodzące wdrożenie nowego reżimu emerytalnego dla sędziów Sądu Najwyższego, KE zdecydowała dziś w trybie pilnym o uruchomieniu procedury o naruszenie prawa UE


- powiedział rzecznik KE, Margaritis Schinas. Dodał jednak, że Komisja Europejska jest gotowa do kontynuowania dialogu z Polską. 

Zazwyczaj Komisja w takich wypadkach daje państwu członkowskiemu dwa miesiące na odpowiedź, tym razem skrócono ten termin o połowę. Jeśli po miesiącu KE stwierdzi, że Polska nie wypełnia swoich zobowiązań, może nastąpić uruchomienie drugiego etapu procedury, który polega na przesłaniu Warszawie "uzasadnionej opinii". Ten dokument również wymaga czasu na reakcję. Dopiero następnie sprawa może zostać skierowana do Trybunału Sprawiedliwości UE.

źródło: tvp info, niezalezna.pl

raw

Wydarzenia
więcej
Opinie
więcej
Najnowszy numer
Związek
więcej
Wideo Agnieszka Romaszewska: Ukraina postawiła na Niemcy. I się na tym przejedzie
Blogi
avatar
Jerzy
Bukowski

Wyborczy rekord PiS
Wszystkie 15 mandatów w radzie gminy Bukowina Tatrzańska zdobyli kandydaci z Prawa i Sprawiedliwości.
avatar
Dariusz
Łaszyca

Dariusz Łaszyca: Halloween – dobry obyczaj czy nadużycie obyczajowe
Jak co roku 31 października niektórzy z nas będą celebrować tzw. Halloween. Zanim przebierzemy swoje dziecko w kościotrupa, śmierć lub ducha, zastanówmy się w czym tak naprawdę pozwalamy naszym dzieciom uczestniczyć.
avatar
Marek
Budzisz

Marek Budzisz: "Waszyngton gra kartą atomową"
John Bolton jest w Moskwie. Wczoraj spotkał się z szefem Rady Bezpieczeństwa, generałem Patruszewem, z którym rozmawiał ostatnio w Genewie w sierpniu, a dziś (wtorek), jak podały agencje planowane jest spotkanie z prezydentem Putinem.
ciastkoWykorzystujemy pliki "cookies" aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Możesz zablokować możliwość wykorzystywania tych plików poprzez zmianę ustawień w swojej przeglądarce internetowej.