loading
Proszę czekać...
reklama_pozioma
KE uruchomiła wobec Polski procedurę o naruszenie prawa UE w związku z ustawą o Sądzie Najwyższym
Opublikowano dnia 02.07.2018 13:49
Rzecznik Komisji Europejskiej poinformował, że w związku z wejściem w życie ustawy o Sądzie Najwyższym Komisja podjęła decyzję, by w trybie pilnym uruchomić procedurę o naruszeniu prawa UE. Punktem spornym jest obniżenie wieku emerytalnego dla sędziów SN.

pixabay.com
Władze w Warszawie mają miesiąc, aby odpowiedzieć na wezwanie KE do usunięcia uchybienia.
 

Biorąc pod uwagę brak postępu i nadchodzące wdrożenie nowego reżimu emerytalnego dla sędziów Sądu Najwyższego, KE zdecydowała dziś w trybie pilnym o uruchomieniu procedury o naruszenie prawa UE


- powiedział rzecznik KE, Margaritis Schinas. Dodał jednak, że Komisja Europejska jest gotowa do kontynuowania dialogu z Polską. 

Zazwyczaj Komisja w takich wypadkach daje państwu członkowskiemu dwa miesiące na odpowiedź, tym razem skrócono ten termin o połowę. Jeśli po miesiącu KE stwierdzi, że Polska nie wypełnia swoich zobowiązań, może nastąpić uruchomienie drugiego etapu procedury, który polega na przesłaniu Warszawie "uzasadnionej opinii". Ten dokument również wymaga czasu na reakcję. Dopiero następnie sprawa może zostać skierowana do Trybunału Sprawiedliwości UE.

źródło: tvp info, niezalezna.pl

raw

Wydarzenia
więcej
Opinie
więcej
reklama_pionowaNajnowszy numer
Związek
więcej
Wideo Konferencja "Układy zbiorowe droga do społecznej gospodarki rynkowej" - Debata publicystów
Blogi
avatar
Jerzy
Bukowski

Marsz totalnej opozycji na śmietnik historii
Święto Wojska Polskiego powinno być okazją do radości i dumy dla każdego, kto kocha naszą ojczyznę.
avatar
Marian
Panic

Marian Panic: Jeśli ktoś zastanawia się nad upadkiem niemieckiego dziennikarstwa, spieszę z odpowiedzią
Jeśli ktoś się zastanawia - tak jak ja - nad nieprawdopodobnym wręcz upadkiem dziennikarstwa - i w ogóle mediów - u naszych zachodnich sąsiadów. Jeśli szuka tego przyczyny i próbuje się dowiedzieć, czy tak było zawsze, ewentualnie kiedy się to zaczęło, to odpowiedź jest właściwie tylko jedna: tak było zawsze.
avatar
europoseł Zbigniew
Kuźmiuk

Zbigniew Kuźmiuk: Gospodarka w II kwartale także na „piątkę z plusem”
Wczoraj Główny Urząd Statystyczny (GUS) podał tzw. szybki szacunek PKB w II kwartale tego roku, z którego wynika, że niewyrównany sezonowo wzrósł on realnie o 5,1% w stosunku do II kwartału 2017 roku.
ciastkoWykorzystujemy pliki "cookies" aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Możesz zablokować możliwość wykorzystywania tych plików poprzez zmianę ustawień w swojej przeglądarce internetowej.