loading
Proszę czekać...
Apel więźnia KL Auschwitz Tadeusza Sobolewicza nr 23053 wygłoszony pod Ścianą Śmierci
Opublikowano dnia 01.07.2018 21:28
Apel więźnia KL Auschwitz Tadeusza Sobolewicza nr 23053 wygłoszony pod Ścianą Śmierci podczas uroczystości Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Niemieckich Obozów Koncentracyjnych 14 czerwca 2014 r. Zmarł 28 października 2015 r. Pozostawił nam to zobowiązanie.

screen YouTube
Mija kolejna już rocznica deportacji pierwszego transportu polskich więźniów politycznych do największego obozu koncentracyjnego i obozu zagłady KL Auschwitz. Od 2006 roku, postanowieniem Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej, dzień 14 czerwca jest Dniem Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych. 

Pierwszy transport z Tarnowa liczył 728 więźniów, drugi transport deportowany z Wiśnicza … Po nich kolejne i kolejne nowe transporty naszych braci niedoli trafiały tu do Auschwitz, w ramach zaplanowanej i przeprowadzanej skrupulatnie przez niemieckiego okupanta eksterminacji narodu polskiego. Cel był jasny - Polacy mieli stać się w centrum Europy współczesnymi niewolnikami, bez swojego państwa, bez przeszłości i przyszłości, zdanymi na łaskę niemieckich Übermenschen.
 
 W sumie do KL Auschwitz deportowano około 150 tys. naszych rodaków, z czego około 75 tysięcy poniosło męczeńską śmierć. 
 W ciągu pierwszych dwóch lat funkcjonowania KL Auschwitz - to głównie Polacy byli w nim więzieni.
 
Do Auschwitz trafiała: inteligencja polska, harcerze, uczestnicy konspiracji, ale także zwykli obywatele, którzy na przykład pomagali Żydom lub ofiary terroru „łapanek” jako formy zbiorowej odpowiedzialności stosowanej wobec przypadkowych cywilów. W obozie byliśmy poddawani wyniszczającej pracy, a wszechobecna śmierć, zbiorowe egzekucje oraz ich rozmiar wkrótce przybrały charakter zbrodni określanej we współczesnym świecie ludobójstwem.
 
Polacy stanowili po Żydach drugą co do wielkości grupę ofiar. O tym nie wolno nam nigdy zapomnieć, tak jak i o pozostałych ofiarach: Żydach, Romach, jeńcach sowieckich i innych.

Kompleks obozowy Auschwitz pochłonął co najmniej 1,1 miliona ofiar: około 960 tysięcy Żydów, 70-75 tysięcy Polaków, 23 tysięcy Romów, 15 tysięcy jeńców radzieckich, 10-15 tysięcy więźniów innych narodowości.
 
Cześć Ich Pamięci! Uczcijmy Ofiary minutą ciszy.
 
Od wielu lat, w ramach obchodów rocznicowych 14 czerwca, na dziedzińcu przed Blokiem 11 odbywają się msze święte w intencji ofiar KL Auschwitz. Pragnę przypomnieć, że również po wojnie, w tym miejscu odbyła się pamiętna msza święta, której uczestnicy oddali hołd ofiarom tej „fabryki śmierci”, i która była wielką manifestacją ocalałych przeciwko niemieckiemu ludobójstwu. Także my, którym było ocaleć wraz z obecnymi pokoleniami Polaków, tu pod Ścianą Śmierci rokrocznie dajemy świadectwo męczeństwa narodu polskiego w KL Auschwitz. Niestety zostało nas już niewielu. 
 
Dzisiaj to mnie, numerowi 23053, przypadł zaszczyt wystąpienia przed wami, w tym szczególnym – symbolicznym, ale przede wszystkim rzeczywistym do bólu miejscu.

Mam nadzieję, że w przyszłości, gdy nas zabraknie nadal będą to czynić duchowi spadkobiercy naszego więźniarskiego testamentu.  

Niechaj zawsze z tego miejsca, płynie w świat zarówno świadectwo martyrologii Polaków jak i przesłanie pokoju dla świata. 
 
Niestety, z przykrością odnotowujemy w światowych mediach, kolejne nierzetelne, a czasami kłamliwe i skandaliczne wypowiedzi dotyczące ofiar KL Auschwitz. Stało się już prawie tradycją, że kolejni kanclerze Niemiec nie zauważają i pomijają wśród ofiar Auschwitz – Polaków, nas którzy stanowiliśmy drugą co wielkości grupę narodowościową ofiar KL Auschwitz. Przypomnę – zarówno kanclerza Niemiec Gerharda Schrödera, jak i Joachima Gaucka, którzy mówiąc o ofiarach KL Auschwitz wymieniali między innymi: Żydów, Romów, homoseksualistów i przedstawicieli innych grup. Zabrakło w ich pamięci – polskich ofiar KL Auschwitz!

Te nieprawdziwe lub inne wypowiedzi szkalujące Polskę i Polaków zawsze winny spotkać się ze zdecydowanym i bezkompromisowym przeciwdziałaniem państwa polskiego, i jestem głęboko przekonany, że należy je traktować i ścigać z urzędu jako „kłamstwo oświęcimskie”.
 
Drodzy, w imieniu świadków męczeństwa i ludobójstwa na narodach świata - apeluję do wszystkich, którym na sercu leży dobro naszej ojczyzny - Polski, aby zrobili co w ich mocy, by pamięć o Auschwitz, na zawsze pozostała ważnym elementem tożsamości narodowej i polskiej racji stanu!

Źródło: Akcja społeczna Przypomnijmy o Rotmistrzu
Wydarzenia
więcej
Opinie
więcej
Najnowszy numer
Związek
więcej
reklama_pionowa
Wideo Tysol.pl Wywiad Cezarego Krysztopy z Tomaszem Szatkowskim
Blogi
avatar
Jerzy
Bukowski

Jerzy Bukowski: Uprzejma motornicza i nieczuli pasażerowie
Ta historia, którą pochwaliło się na Facebooku Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Krakowie ma dwa oblicza: radosne i smutne.
avatar
europoseł Zbigniew
Kuźmiuk

Zbigniew Kuźmiuk: Nigdy po roku 1989 nie było tak dużej pomocy dla rodzin wychowujących dzieci
Już ponad 2 lata realizowany jest program Rodzina 500 plus, rusza właśnie program wyprawki szkolnej dla wszystkich uczących się dzieci w wysokości 300 zł wypłacanej corocznie przed rozpoczęciem roku szkolnego, realizowane jest także finansowanie darmowych podręczników w szkołach podstawowych i w ostatniej już klasie gimnazjum, co oznacza, że wsparcie państwa dla rodzin wychowujących dzieci jest obecnie najwyższe w naszej najnowszej historii po roku 1989.
avatar
Marek
Budzisz

Marek Budzisz: Rosja i Zachód. Kto słabnie, kto rośnie?
W jakim stanie jest Rosja? Kwitnie, znajduje się w stagnacji, czy wręcz upada? Nie ma, co do tego zgody na świecie. Są tacy badacze, nawet bardzo znani i prominentni, jak np. Joseph Neye Jr. z Harvardu, autor i badacz kategorii soft i smart power, którzy uważają, że w XXI wieku nasz wschodni sąsiad znajduje się w zmierzchowym stadium swej potęgi, a może wręcz upada. Inni, wśród których znajdują się autorzy amerykańskiej strategii bezpieczeństwa narodowego wręcz odwrotnie, są zdania, że Rosja jest światową potęgą nr 2, która rzuca właśnie wyzwanie pozycji Stanów Zjednoczonych i w związku z tym Waszyngton winien odpowiednio zmodyfikować swoją politykę. Wreszcie nie brak i takich, jak Andrew Kuchins z Georgtown University, którzy uważają, że obydwa te poglądy są uprawnione, bo Rosja w niektórych obszarach się wzmacnia i jest silniejsza a w innych, odwrotnie, słabnie.
ciastkoWykorzystujemy pliki "cookies" aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Możesz zablokować możliwość wykorzystywania tych plików poprzez zmianę ustawień w swojej przeglądarce internetowej.