loading
Proszę czekać...
reklama_pozioma
Rafał Górski dla "TS": Żywność w baku twojego samochodu?
Opublikowano dnia 21.06.2018 19:58
Ostatnio polskie media obiegł filmik, na którym orangutan podejmuje walkę z buldożerem i ludźmi wycinającymi las będący jego domem. Poruszająca serce scena pochodzi z 2013 roku i została zarejestrowana na indonezyjskiej wyspie Bornego.

pixabay.com
Media użalały się nad losem orangutana, nie wspominając, co jest przyczyną sytuacji, w jakiej się znalazł. A jest nią przede wszystkim chciwość i głupota polityków i konsumentów z Unii Europejskiej. Żeby wyjaśnić sprawę, musimy cofnąć się do 2009 roku, kiedy UE wprowadziła regulacje promujące wykorzystanie oleju palmowego do produkcji biopaliw. W rezultacie zużycie oleju wzrosło z 825 tysięcy ton w 2008 r. do 3,9 miliona ton w 2017 r.

Biopaliwa wiążą się z ekspansją upraw palmy olejowej w Indonezji i Malezji, która prowadzi do wylesiania i osuszania torfowisk. Konsekwencją jest emisja gazów cieplarnianych i niszczenie siedlisk zagrożonych gatunków, m.in. właśnie wspomnianych orangutanów. Indonezja i Malezja są największymi na świecie producentami oleju palmowego, odpowiadają za 85 proc. światowej podaży. Według badania Globiom, wykonanego dla Komisji Europejskiej, biodiesel z oleju palmowego jest trzykrotnie gorszy dla klimatu od zwykłego oleju napędowego.

Samochody osobowe i ciężarowe z silnikami wysokoprężnymi spaliły ponad połowę (51 proc.) oleju palmowego wykorzystanego w Europie w roku 2017. To wzrost zużycia tego rodzaju biodiesla o 13,5 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim. Aktywiści z organizacji obywatelskiej Transport & Environment (T&E) zwracają uwagę, że spalanie oleju palmowego w samochodach osobowych i ciężarowych w celu osiągnięcia europejskich założeń dla energii odnawialnej jest najgłupszą rzeczą, jaką robimy w polityce klimatycznej. Ich zdaniem Komisja Europejska powinna jak najszybciej wycofać się z poparcia dla biodiesla z oleju palmowego.

Z kolei Piotr Skubisz z Instytutu Spraw Obywatelskich zauważa: „Niszczenie lasów tropikalnych w celu produkcji paliwa, które potem jest nazywane czystym, ekologicznym i korzystnym dla klimatu, ociera się o szaleństwo. Prawie cały wzrost (87 proc.) zużycia oleju palmowego w roku 2017 był efektem produkcji biodiesla. A to jest spowodowane prawem unijnym, które zobowiązuje rządy krajowe do używania mieszaniny olejów roślinnych z olejem napędowym. UE powinna jak najszybciej skończyć z przymusem wlewania żywności pochodzącej z drugiego końca świata do europejskich baków”.

Żywność w bakach milionów samochodów. Czy również twojego?

Rafał Górski

Artykuł pochodzi z najnowszego numeru "TS" (25/2018) do kupienia w wersji cyfrowej tutaj. 
Wydarzenia
więcej
Opinie
więcej
reklama_pionowaNajnowszy numer
Związek
więcej
Wideo Tysol.pl Wywiad Cezarego Krysztopy z Tomaszem Szatkowskim
Blogi
avatar
Portal
Stoczniowy

PGZ Stocznia Wojenna rekrutuje specjalistów
Państwowa stocznia należąca do Polskiej Grupy Zbrojeniowej ogłosiła szeroką rekrutację. Firma zamierza w najbliższym czasie zatrudnić ok. 150 osób. Potrzebni są spawacze, monterzy, elektromonterzy, elektrycy, rurarze, malarze, elektronicy, automatycy. Stocznia Wojenna szuka też technologów i projektantów, spółka podała w komunikacie.
avatar
Jerzy
Bukowski

Jerzy Bukowski: "Gafa Putina, niedopatrzenie ochroniarzy innych VIP-ów"
Prezydentowi Rosji zabrakło refleksu i wyczucia sytuacji, co w niczym nie zwalnia jednak z odpowiedzialności za ten skandal służb ochrony pozostałych moknących w deszczu na Łużnikach VIP-ów.
avatar
poseł Janusz
Szewczak

Janusz Szewczak: Normalność kontra totalny odlot
Ostatnie 2,5 roku rządów PiS w znacznym stopniu przywróciło wreszcie w Polsce normalność, choć jest jeszcze nad czym popracować, po blisko 30 latach zaniedbań. Obudziło jednak totalne wariactwo polityczne i niesłychaną frustrację ze strony przegranej opozycji - coraz bardziej antypolskiej i antypaństwowej. Przypomniało w ich wydaniu takie stare demony jak: liberum veto, zdrada i zaprzaństwo, powszechne wręcz kłamstwo stosowane w debacie politycznej. Wzmogły one jeszcze szaleństwa szkodników polskiego interesu narodowego, zaktywizowało tzw. V-kolumnę, wszelkich wrogów polskości, patriotyzmu, tradycji, a nawet zdrowego rozsądku.
ciastkoWykorzystujemy pliki "cookies" aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Możesz zablokować możliwość wykorzystywania tych plików poprzez zmianę ustawień w swojej przeglądarce internetowej.