loading
Proszę czekać...
reklama_pozioma
Małgorzata Puternicka: Niemiecka ambiwalencja groźbą dla świata?
Opublikowano dnia 17.06.2018 00:26
„I powiedział im: Wy jesteście tymi, którzy chcą uchodzić w oczach ludzi za sprawiedliwych, lecz Bóg zna serca wasze. Gdyż to, co u ludzi jest wyniosłe, obrzydliwością jest przed Bogiem.” ŁUK. 16,15 (BW)

morguefile.com
Mocno wzburzył mnie, właśnie ogłoszony, niemiecki raport o stanie pokoju na świecie. Zarówno od strony identyfikacji problemów jak i proponowanych środków zaradczych przeciwko pogłębiającemu się kryzysowi pokoju na świecie. Bo, że z takim kryzysem o czynienia mamy – nikt myślący nie zaprzeczy. Bliski Wschód, Afryka, Azja. Liczba konfliktów zbrojnych na całym świecie jest ogromna. Mówi się o liczbach konfliktów najwyższych od roku 1945.

Od bezczelnej aneksji Krymu przez Rosjan płonie rejon ukraińskiego Donbasu. I co – i nic. Europa spokojnie dba o interes Rosji forsując budowę Nord Stream 2 i zawierając inne, lukratywne kontrakty. W Rosji odbywają Mundial, chociaż możni tego świata doskonale wiedzą, że całość imprezy oparta jest na niebywałej korupcji, podobnej do organizacji Olimpiady w tym kraju.  Nikomu to snu z powiek nie spędza.  

W raporcie eksperci niemieccy wspominają o Krymie: „Krytykują Rosję za aneksję Krymu, w Turcji zaś pod rządami Erdogana "naruszany jest trójpodział władzy i ograniczana wolność obywateli". Także na Węgrzech i w Polsce "coraz bardziej zwiększa się presja na liberalną demokrację".

Czymże jest owa liberalna demokracja, która w Polsce i na Węgrzech jest podobno zagrożona? Brakiem synapsy pomiędzy wolnością osobistą a wolnością polityczną?   Bo przecież nie brakiem demokracji parlamentarnej. Mamy ewidentnie do czynienia z demokracją przedstawicielską, a wyniki wyborów dobitnie wskazują na oczekiwania społeczne.  Ale dajmy spokój rozważaniom o skoślawieniu pojęć demokracji i destrukcji systemów wartości.  Postawienie przykładu Węgier i Polski, jako zagrożenia dla światowego pokoju jest kuriozalne.

Widocznie post liberałom tego post demokratycznego świata i środowiskom lewicowym niezmiennie przeszkadzają państwa o wysokim poziomie tożsamości narodowej.. Bo to mocna zapora dla budowy świata NWO. I tyle.
 
Eksperci dalej stwierdzają, ze „Na świecie jest duże zapotrzebowanie na europejski model wartości - wskazano w raporcie. „
Kolejne kuriozum. Bo przecież ta próba zarażenia świata arabskiego i tzw. Arabska wiosna zaowocowały serią niepokojów, walk i doprowadziły de facto do powstania państw autorytarnych! 

W raporcie znajdziemy też „pocieszające” wieści: otóż okazało się, ze zwiększenie ataków terrorystycznych nie łączy się ze zwiększoną imigracją do Europy.”. „Zdecydowana większość osób, które w latach 2015-2018 dokonały ataków terrorystycznych w Europie, żyje w drugim lub trzecim pokoleniu w Europie" - czytamy w analizie. I to ma być uspokojenie? O czym to świadczy? Ano o tym, że to już 2 lub 3 pokolenie nie utożsamia się ani z krajem pobytu, ani z jego „wartościami”, Czyli integracja jest nigdy nierealizowanym hasłem. „Idea „jedności w różnorodności” będzie charakterystyczna dla tożsamości zbiorowych w Europie; zgodnie z tym scenariuszem, obok narodów i zbudowanej na ich podstawie tożsamości, rozwijać się będzie idea „europejskości” oraz tożsamość europejska. Powstanie „europejskiego pan- -nacjonalizmu” legnie u podstaw nowego rodzaju tożsamości zbiorowej, - realizmowi tworzenia takiej idei przeczy właśnie niemiecki raport. 

Wizja wpuszczenia milionów imigrantów może w kolejnych latach przynosić jeszcze gorsze konsekwencje niż mamy obecnie: dzielnice imigranckie w krajach UE, do których boi się wejść policja, kuloodporne bariery pod wieżą Eiffela, barykady wjazdowe przed deptakami w wielu miastach europejskich, stany wyjątkowe (Francja!)Policję i wojsko z bronią na ulicach… i coraz większe ograniczenia wolności swobód dla mieszkańców państw w UE pod hasłem: obrony wolności! Na które wszyscy się zgadzają w momencie priorytetowej wolności: prawa do życia. 

Eksperci oczywiście poruszają problem napływu imigrantów, tym z Afryki, Azji i Bliskiego oraz Dalekiego Wschodu. 
Remedium na zagrożenia dla światowego pokoju jest współpraca „eksperci namawiają polityków w Berlinie do ścisłej współpracy z innymi państwami Unii zwłaszcza z Francją.”. Jak to przeczytałam, to nie wiedziałam: czy śmiać się czy płakać. 

Francuska polityka wobec Afryki od upadku stref kolonialnych - jest niezmienna. Pod hasłem „ Afryka dla Afrykanów „ kryje się także inne: wojskowe zarządzanie kryzysami oraz polityka gospodarcza. * Zaiste, Francja to świetny doradca. Dał temu dowód prezydent Macron, ganiąc Włochów za odprawienie od swoich granic …niemieckiego statku z imigrantami z Afryki. Czy zdecydowana reakcja premiera Conti na te zarzuty doprowadziła do konceptu na osi Wiedeń-Paryż Rzym? „Prezydent Francji Emmanuel Macron przyjął w piątek w Pałacu Elizejskim nowego premiera Włoch Giuseppe Contego. Tematem spotkania był kryzys migracyjny. Aby ograniczyć napływ ludzi do UE, obaj przywódcy popierają plan stworzenia europejskich centrów dla migrantów w krajach pochodzenia”. Po 3 latach kryzysu migracyjnego dochodzą do wniosków wysuwanych od lat przez PiS, oficjalnie po raz pierwszy zaprezentowanych w przez premier Beatę Szydło w 2015 roku w Brukseli. „**
Reasumując można spokojnie ten raport wyrzucić do kosza i poczekać na realny opis tak zagrożeń jak i narzędzi, mogących te zagrożenia rzeczywiście zniwelować. 

Bo póki co ta niemiecka analiza, jak i przywoływane przez zagorzałych liberałów bliżej niedoprecyzowane „wartości europejskie” na bazie różnorodności – przypominają mi historyjkę saudyjskiego multimilionera. Otóż oskarżony o gwałt na 18-latce bronił się w następujący sposób: nastolatka pociągnęła go za głowę, potknął się i na nią upadł. Obecność spermy w pochwie nastolatki wyjaśnił „wysunięciem się samoistnym przyrodzenia w trakcie upadku” i pozostawieniem resztek płynu ustrojowego pochodzących z poprzednio odbytego stosunku. 

Sąd brytyjski multimilionera zwolnił od odpowiedzialności. UE nie kontestowała tego wyroku. Choć do niezależności od statusu oskarżonego było w tym wyroku niezwykle daleko. Podobnie jak od rozumu.  ·* Politolog Albert Bourgi w artykule zatytułowanym Contrats, cadeaux, champagne et diplomatie musclée, opublikowanym w tygodniku brytyjskim „The Economist”, mówi wręcz o „perfidii sieci powiązań wykorzystywanych w stosunkach z Afryką Subsaharyjską od trzydziestu lat”4. Polski badacz Marcin W. Solarz podkreśla szczególne znaczenie francuskojęzycznej części kontynentu dla Paryża, które było określane wymownymi terminami – pays du champ, pays de l’ex-champ, chasse gardée, domaine reservé, pré-carré – wskazującymi na wyłączność francuskiej strefy wpływu, „zamkniętej zarówno dla wrogów, jak i dla sojuszników” (Solarz 2004: 51).

**Chcemy poważnie porozmawiać z Turcją, jakie są możliwości, aby Turcja współpracowała z Unią Europejską w celu zatrzymania tej fali. W jaki sposób można pomóc Turcji, aby emigrantów i uchodźców zatrzymać w państwach bezpiecznych, a Turcja jako państwo należące w końcu do NATO - nasz najbliższy sojusznik w tamtym regionie - musi być traktowana jako państwo bezpieczne - powiedział w piątek szef MSZ Witold Waszczykowski

Małgorzata Puternicka
 

http://fakty.interia.pl/deutsche-welle/news-raport-na-temat-pokoju-na-swiecie-przygnebiajace-wnioski,nId,2594672#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chrome

https://pl.globalvoices.org/2013/03/od-gabonu-do-mali-historia-francuskich-interwencji-wojskowych-w-afryce/#

http://mazowsze.hist.pl/28/Zeszyty_Naukowe_Ostroleckiego_Towarzystwa_Naukowego/1037/2015/37394/

http://fakty.interia.pl/swiat/news-europejskie-centra-dla-migrantow-w-krajach-pochodzenia-tego-,nId,2594863

https://wiadomosci.wp.pl/beata-szydlo-stanowisko-polski-ws-emigrantow-niezmienne-6027711689487489a

https://www.tvp.info/23195301/tlumaczyl-ze-potknal-sie-i-upadl-na-dziewczyne-saudyjski-milioner-oczyszczony-z-zarzutu-zgwalcenia-18latki

http://omp.org.pl/artykul.php?artykul=26

https://kulturaliberalna.pl/2018/02/20/luce-puchejda-przyszlosci-liberalnej-demokracji/

http://krytykapolityczna.pl/swiat/ue/europejskie-wartosci-polska-sankcje-ue/

https://europa.eu/youreurope/citizens/residence/family-residence-rights/index_pl.htm

Wydarzenia
więcej
Opinie
więcej
Najnowszy numer
Związek
więcej
Wideo Konferencja "Układy zbiorowe droga do społecznej gospodarki rynkowej" - Debata publicystów
Blogi
avatar
Ryszard
Czarnecki

Ryszard Czarnecki: Źdźbło w polskim oku – belka w…
W dniu gdy niemieccy politycy zaczynają drążyć temat reformy wymiaru sprawiedliwości w Polsce w kontekście sporu Bruksela (czy Luksemburg) – Warszawa, jestem zmuszony przypomnieć, że właśnie jedne z liderów frakcji CDU w Bundestagu, a więc urzędujący polityk został wybrany na wiceszefa Trybunału Konstytucyjnego RFN – już wiadomo, że za rok ma zastąpić prezesa tegoż Trybunału w Karlsruhe, gdy ten przejdzie na emeryturę. Zatem akurat u naszego zachodniego sąsiada ta ingerencja polityków w wymiar sprawiedliwości jest dużo większa niż u nas.
avatar
Jerzy
Bukowski

Jerzy Bukowski: Tusk w roli Pytii
Od tygodnia dogłębnej analizie podlega przemówienie, które wygłosił przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk na Łódzkich Igrzyskach Wolności.
avatar
Ryszard
Czarnecki

„Pójdź, Henning-Kloska, ja Cię uczyć każę"....
Wartością z punktu widzenia polskiego bezpieczeństwa jest NATO, jest Pakt Północnoatlantycki i żadne propozycje czy nowe formuły, które się pojawiają, nie mogą wylać dziecka z kąpielą. Nie mogą zaszkodzić, ograniczyć możliwości działania NATO czy zmniejszyć jego aktywność. Dlatego też z pewnym dystansem patrzę na głoszoną i przez prezydenta Macrona, i przez kanclerz Merkel koncepcję wspólnej armii, ponieważ jak znam życie, a w polityce międzynarodowej jednak siedzę od dłuższego czasu, to wiem, że w praktyce politycznej ta koncepcja będzie oznaczała olbrzymią ilość zamówień dla francuskich czy niemieckich firm zbrojeniowych
ciastkoWykorzystujemy pliki "cookies" aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Możesz zablokować możliwość wykorzystywania tych plików poprzez zmianę ustawień w swojej przeglądarce internetowej.