loading
Proszę czekać...
Adam Zyzman: Konferencja UNESCO w Polsce
Opublikowano dnia 12.06.2018 14:05
Międzynarodowa konferencja w Krakowie i w Katowicach.

UNESCO logo
W dniach 12 – 15 czerwca odbywa XII Doroczna Konferencja Miast Kreatywnych UNESCO. Organizatorami konferencji są dwa polskie miasta, Kraków i Katowice noszące tytuły Światowej Stolicy Literatury – Kraków i światowej Stolicy Muzyki – Katowice, występujące w tym wypadku pod wspólną nazwą „Krakowice”.
Polska konferencja ma na celu nie tylko zaprezentować dorobek kulturalny polskich miast funkcjonujących w tej sieci, ale także nakreślenie zadań w realizacji tzw. Agendy 2030, regulującej funkcjonowanie większych i mniejszych miast na całym  świecie w realizacji idei zrównoważonego rozwoju, tzn. uwzględniającego jednocześnie rozwój gospodarczy i społeczny, jak również kulturalny. – Okazuje się bowiem, że wieloletnie tradycje i dziedzictwo kulturalne poszczególnych miast mogą być motorem rozwoju miast na równi z jego gospodarką – mówił na uroczystości otwarcia konferencji Ernesto Ottone Ramirez, z-ca dyrektora generalnego UNESCO ds. kultury.
Jak przystało na organizację zajmującą się dziedzictwem kulturalnym otwarciu konferencji w Krakowie towarzyszył zarówno koncert śląskiego artysty Miłosza, śpiewającego rokowe wersje utworów polskiego noblisty, Czesława Miłosza, jak również wystąpienie krakowskiego poety Adama Zagajewskiego, jak również amerykańskiego poety Tyehimby Jess, który zaprezentował zaskakujący sposób pisania wierszy umożliwiających różnorodne ich odczytywanie.
Goście z całego świata zapoznają się też z dorobkiem kulturalnym Krakowa, a w piątek 15 czerwca przejadą do Katowic, prezentujących się jako Miasto Ogrodów, by kontynuować obrady, a także zapoznać się z dorobkiem kulturalnym, przede wszystkim muzycznym, tego miasta. 
Program Sieci Miast Kreatywnych UNESCO został utworzony w 2004 r., aby wspierać rozwój ekonomiczny, społeczny i kulturalny miast oparty na zasadach trwałego i zrównoważonego rozwoju. Przyłączając się do Sieci miasta potwierdzają swoje zobowiązanie do rozwijania partnerstwa, promowania kreatywności, dzielenia się najlepszymi praktykami i wzmacniania uczestnictwa mieszkańców w życiu kulturalnym. Koncepcję creative city zaproponował w latach 80. Charles Landry, brytyjski urbanista i ekspert w zakresie zrównoważonego rozwoju miast i wykorzystywania wyobraźni i kreatywności w polityce miejskiej.
Celem programu Miast Kreatywnych jest zwiększenie świadomości społecznej na temat znaczenia kultury i jej prorozwojowego potencjału w różnych segmentach życia społecznego, w tym również w gospodarce. Tytuł miasta kreatywnego gwarantuje wzrost prestiżu miasta na arenie międzynarodowej, a rozpoznawalna na całym świecie marka miasta kreatywnego jest znakiem jakości przyciągającym do miasta turystów, stając się dodatkowym impulsem do rozwoju lokalnej gospodarki.
Sieć Miast Kreatywnych UNESCO obejmuje siedem dziedzin kreatywności: rzemiosło i sztuka ludowa, wzornictwo, film, gastronomia, literatura, muzyka oraz sztuka mediów. Obecnie Sieć zrzesza 180 miast reprezentujących różne pola aktywności kulturalnej. W roku 2013 tytuł Miasta Kreatywnego w dziedzinie literatury uzyskał Kraków, w 2015 Katowice - w dziedzinie muzyki, a w 2017 Łódź - w dziedzinie filmu.
Adam Zyzman
 
Wydarzenia
więcej
Opinie
więcej
Najnowszy numer
Związek
więcej
Wideo "Konstytucja dla obywateli, nie dla elit". Wywiad z Ewą Tomaszewską
Blogi
avatar
Marek
Budzisz

Grillowanie Rosji – start.
Wczoraj, na giełdzie w Londynie cena baryłki ropy marki Brent w kontraktach na styczeń spadła do poziomu poniżej 65 dolarów, a dokładnie do 64,87. Patrząc na to z punktu widzenia maksymalnej ceny, którą ropa notowała w październiku mamy do czynienia z korektą przekraczającą już 20 dolarów. Zdaniem specjalistów niewiele wskazuje na to, aby trend ten był krótkotrwały. Decyduje o tym przynajmniej kilka czynników. Po pierwsze ostatni raport OPEC wskazuje, że światowy popyt w roku przyszłym może być mniejszy niźli jeszcze niedawno sądzono, po drugie w Stanach Zjednoczonych wydobycie, szczególnie w basenie Permian rośnie znacznie szybciej a na dodatek problemy logistyczne (brak rurociągów i konieczność przewożenia ropy cysternami) mają się ku końcowi. I wreszcie, po trzecie, spadek dostaw z Iranu został dość łatwo uzupełniony wzrostem wydobycia w Arabii Saudyjskiej, Zjednoczonych Emiratach i w Rosji. Zresztą amerykańskie Ministerstwo Finansów wprowadziło szereg wyjątków (m.in. dla Indii i Chin) w reżimie sankcyjnym, wobec czego ich skutki dla rynku ropy są mniej dolegliwe niźli się spodziewano.
avatar
Jerzy
Bukowski

Jerzy Bukowski: Chora miłość do okupantów
Zadaję to pytanie wszystkim, którzy nadal bronią dalszego istnienia w Polsce Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie oraz pomników Armii Czerwonej w przestrzeni publicznej III RP.
avatar
europoseł Zbigniew
Kuźmiuk

Zbigniew Kuźmiuk: Ambitne propozycje PE i pesymizm w krajach członkowskich w sprawie budżetu po 2020 roku
Wczoraj odbyła się debata na sprawozdaniem dotyczącym unijnego budżetu na lata 2021-2027, w którym Parlament Europejski potwierdził swoje ambitne stanowisko ustanowienia górnego pułapu wydatków na poziomie 1,3% DNB UE-27, czyli 1324 mld euro w cenach z 2018 roku, a więc o blisko 200 mld euro więcej niż propozycja KE (1,14% DNB UE-27).
ciastkoWykorzystujemy pliki "cookies" aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Możesz zablokować możliwość wykorzystywania tych plików poprzez zmianę ustawień w swojej przeglądarce internetowej.