loading
Proszę czekać...
reklama_pozioma
Prezydent podejmie dzisiaj prezydenta Rumuni, w temacie rozmów rosyjskie zagrożenie
Opublikowano dnia 07.06.2018 09:04
Czwartkowe rozmowy Prezydentów Polski Andrzeja Dudy i Rumunii Klausa Iohannisa będą dotyczyły przede wszystkim polityki bezpieczeństwa w naszym regionie, koordynacji działań przed lipcowym szczytem NATO w Brukseli. Wizyta Prezydenta Rumunii w Warszawie jest ściśle związana z piątkowym spotkaniem Bukaresztańskiej Dziewiątki, którego Polska i Rumunia są współgospodarzami. 

Wizyta Prezydenta RP Andrzeja Dudy w Rumunii. 11.2015 r. /prezydent.pl

Bukaresztańska dziewiątka to kraje wschodniej flanki NATO: Polska, Rumunia, Estonia, Litwa, Łotwa, Słowacja, Węgry, Czechy i Bułgaria.

- Tradycją jest, że przed tym spotkaniem, którego współgospodarzami są Prezydenci Polski i Rumunii, głowy tych państw spotykają się najpierw na dwustronne rozmowy. Tak było poprzednio w Bukareszcie, tak jest teraz w Warszawie - powiedział Szef Gabinetu Prezydenta RP Krzysztof Szczerski.

Jak mówił minister Szczerski, rozmowy Prezydentów Dudy i Iohannisa będą więc dotyczyły przede wszystkim polityki bezpieczeństwa w naszym regionie, koordynacji działań przed lipcowym szczytem NATO w Brukseli. - Chcemy, żeby głos całego regionu był na tym szczycie bardzo silny. Do tego potrzebna jest intensywna wymiana opinii, współpraca i omówienie planów krajów tego regionu - powiedział Sekretarz Stanu w KPRP. 

Jak mówił, Prezydenci omówią zagrożenia wynikające z napięć, które w naszym regionie są niestety dość silnie obecne. Zaznaczył, że kraje wschodniej flanki NATO sąsiadują z krajami, gdzie mają miejsce "zamrożone konflikty", jak na przykład w Mołdawii i w Gruzji, a także konfliktami otwartymi, jak ten we wschodniej Ukrainie.

- Także działania Rosji, która w tym regionie nie tylko urządza manewry, ale też buduje potencjał ofensywny, muszą spotkać się z obronną odpowiedzią naszych krajów. Kluczową rolę odgrywa tutaj współpraca wojskowa oraz współpraca w zakresie szeroko rozumianego bezpieczeństwa między Polską a Rumunią - podkreślił minister.

Zaznaczył, że Prezydenci omówią także sytuację ekonomiczną w Europie oraz współpracę w ramach krajów Inicjatywy Trójmorza, których szczyt odbędzie się jesienią w Bukareszcie. - Prezydent Iohannis będzie gospodarzem tego szczytu, a więc w rozmowach na pewno pojawi się kwestia przygotowań do niego. Chcemy, by dał on silny sygnał współpracy regionalnej w sferze ekonomicznej, szczególnie w kontekście obecnej dyskusji w UE na temat przyszłego budżetu - powiedział Krzysztof Szczerski.
Wskazał, że Europa Środkowo-Wschodnia ma dwa ważne przesłania dla UE. Pierwsze z nich brzmi - mówił - że NATO i relacje transatlantyckie są filarem bezpieczeństwa całej Europy, "a wschodnia flanka NATO jest obszarem, w którym to bezpieczeństwo całego świata transatlantyckiego będzie się rozgrywało w najbliższym czasie".

- Drugie przesłanie dotyczy z kolei polityki europejskiej. - Chcemy, żeby Europa była Europą spójności, która będzie rozwijała się w sposób harmonijny, zrównoważony, i która w związku z tym utrzyma w swoim budżecie polityki, które jednoczą Europę, a takimi są Wspólna Polityka Rolna i Polityka Spójności - powiedział Szef Gabinetu Prezydenta RP.

 
Wydarzenia
więcej
Opinie
więcej
Najnowszy numer
Związek
więcej
reklama_pionowa
Wideo "Konstytucja dla obywateli, nie dla elit". Wywiad z Ewą Tomaszewską
Blogi
avatar
Jerzy
Bukowski

Niech KOD wymyśli coś nowego
Jeżeli protest społeczny ma odnieść pożądany przez jego organizatorów skutek, to musi być ciekawy i różnorodny.
avatar
.
Rosemann

Rosemann: Rabaty pełne Cybów
Jednym z ulubionych komentarzy zwolenników PiS, udzielających się w sieci w odniesieniu do przejawów czystej nienawiści pojawiających się w wypowiedziach zwolenników radykalnej opozycji jest ostrzeżenie przed wyhodowaniem kolejnego Cyby. Ja mam poważniejsze obawy. Wydaje mi się, że chodzi nie o hodowlę kolejnego Cyby a o cale rabaty Cybów. Rosnące, niestety, prawdopodobnie po obu stronach. Już nie sporu a pełnej zajadłości i pozbawionej zasad wojny.
avatar
Adam
Zyzman

Adam Zyzman: Powrót do "ery pary"
"Parowozjada" w Chabówce
ciastkoWykorzystujemy pliki "cookies" aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Możesz zablokować możliwość wykorzystywania tych plików poprzez zmianę ustawień w swojej przeglądarce internetowej.