loading
Proszę czekać...
reklama_pozioma
[video] Andrzej Duda po rozmowie z sekretarzem genralnym NATO: "Nie ma rozbieżności między nami"
Opublikowano dnia 28.05.2018 17:36
– Nie ma między nami żadnych rozbieżności, zgadzamy się co do wszystkich głównych celów, które Sojusz Północnoatlantycki powinien w najbliższych latach realizować – ogłosił prezydent Andrzej Duda po poniedziałkowych rozmowach z Sekretarzem Generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem. 

Jakub Szymczuk - KPRP

W trakcie  konferencji prasowej po spotkaniu z Jensem Stoltenbergiem w Belwederze Andrzej Duda pokreślił, że tematem ich rozmowy były sprawy najistotniejsze z punktu widzenia "działań Sojuszu przewidywanych na najbliższe lata", a także nadchodzących spotkań: tzw. bukaresztańskiej dziewiątki oraz szczytu NATO w Brukseli.

– Nie ma pomiędzy nami żadnych rozbieżności; zgadzamy się właściwie z panem sekretarzem co do wszystkich głównych celów, które Sojusz powinien w najbliższych latach realizować, co do pewnego profilu, który został przyjęty –  zaznaczył prezydent, wskazując m.in. na wspólną satysfakcję związaną z dynamiczną realizacją postanowień szczytów NATO w Walii i w Warszawie – powiedział Duda.

- Cieszymy się ogromnie, że w dynamiczny sposób realizowane są postanowienia Szczytu w Walii i Szczytu NATO w Warszawie w 2016 roku. Przede wszystkim patrząc z naszego, polskiego punktu widzenia, cieszymy się z obecności wojsk sojuszniczych - tej tzw. enhanced forward presence. Że te postanowienia Szczytu w Warszawie w tym zakresie zostały zrealizowane – dodał prezydent.

 

 

Andrzej Duda zaznaczył jednocześnie, że w kontekście zbliżającego się szczytu w Brukseli musimy myśleć "o kolejnych decyzjach, które zostaną tam podjęte, w przedmiocie sprawności funkcjonowania Sojuszu, tzn. reagowania, które będzie następowało po tym momencie, kiedy doszłoby do ewentualnego zaangażowania militarnego sił wysuniętej obecności, po to, żeby te siły zostały wzmocnione kolejnymi".
 

- Potrzebne nam są w tym zakresie odpowiednie działania dostosowawcze w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego i w tym przedmiocie decyzje powinny zostać podjęte na najbliższym szczycie - dodał prezydent.

Andrzej Duda powiedział też, że omówił z Jensem Stoltenbergiem również zagadnienie współdziałania pomiędzy Sojuszem Północnoatlantyckim a Ukrainą i Gruzją.

– Mamy nadzieję, że będzie mogło dojść do posiedzenia NATO-Ukraina i NATO-Gruzja – do wspólnych komisji na odpowiednim poziomie ministerialnym. To kwestia decyzji, które zapadną w perspektywie zbliżającego się szczytu NATO – zapowiedział prezydent.

Jens Stoltenberg podkreślił z kolei, że Polska jest bardzo silnym sojusznikiem NATO.

- Polska uczestniczy i przyczynia się do naszego wspólnego bezpieczeństwa na wiele sposobów, w tym przeznacza 2 proc. PKB na obronność - powiedział sekretarz generalny NATO.


Wskazał również na to, że Polska jest gospodarzem wielu grup bojowych NATO oraz przyczynia się do grupy bojowej, jaką Sojusz ma na Litwie. Jest również gospodarzem obrony przeciwrakietowej NATO - dodał Jens Stoltenberg.


Sekretarz Generalny stwierdził, że szczyt NATO, który odbywał się w Warszawie w 2016 r. był bardzo ważny, ponieważ zapadły na nim decyzje, które przekształciły i zmieniły NATO. - Głównym wynikiem tego szczytu było przede wszystkim zwiększenie naszej obecności we wschodnich częściach Sojuszu, w postaci czterech grup batalionowych w krajach bałtyckich - Polsce, krajach Morza Czarnego i na Bałkanach - wskazał.

Sekretarz Generalny zapowiedział też, że o ile szczyt warszawski skupiał się głównie na zwiększeniu obecności, w tym wojskowej, na wschodniej flance NATO z grupami bojowymi i z dostosowaną wysuniętą obecnością, o tyle szczyt lipcowy będzie mówił o działaniach następczych. - Musimy skupić się na umiejętności przemieszczania naszych sił - podkreślił Jens Stoltenberg.

Rozmowa w Belwederze trwała ponad godzinę. W roboczym lunchu wydanym przez Prezydenta RP z okazji wizyty Sekretarza Generalnego NATO uczestniczyli także m.in. minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch i Szef Gabinetu Prezydenta RP Krzysztof Szczerski oraz Ambasador RP przy NATO Marek Źółkowski.

W poniedziałek rano w Sejmie RP odbyła się sesja plenarna Zgromadzenia Parlamentarnego NATO z udziałem Prezydenta RP Andrzeja Dudy, premiera Mateusza Morawieckiego, Sekretarza Generalnego NATO Jensa Stoltenberga, przewodniczącego Zgromadzenia Parlamentarnego NATO Paolo Alli oraz marszałków Sejmu i Senatu: Marka Kuchcińskiego i Stanisława Karczewskiego. 

Źródło: prezydent.pl
/k

Wydarzenia
więcej
Opinie
więcej
Najnowszy numer
Związek
więcej
reklama_pionowa
Wideo Adam Andruszkiewicz [K'15]: Głosowałem w obronie ministra Macierewicza i już tłumaczę dlaczego
Blogi
avatar
Jerzy
Bukowski

Jerzy Bukowski: Mamy charyzmatycznego premiera
Premier zawiesił bardzo wysoko poprzeczkę w kampanii samorządowej nie tylko liderom opozycji, ale także własnemu obozowi politycznemu.
avatar
Marian
Panic

Marian Panic: Deutschlandfunk tłumaczy dyplomatyczną zdradę Niemiec
Niedawno przyjmowany był w Berlinie (w sposób nieomal tajny) rosyjski szef sztabu, Gierasimow, człowiek objęty zakazem wjazdu do Unii, a wczoraj gościł u naszych niemieckich "przyjaciół" sam Putin. Ciekawe są komentarze niemieckich mediów mainstreamowych, które wyczuwają co prawda, że coś jest nie tak, że to wszystko wygląda na niemieckie sobiepaństwo, na - jak to oni nazywają - "Alleingang" i przytaczają nawet z pewną troską głosy zaniepokojonej zagranicy, skąd padają nawet tak śmiałe supozycje, jak "dyplomatyczna zdrada". Zawsze jednak bardzo szybko znajdują usprawiedliwienie dla owego niemieckiego "Alleingangu", wszak Angela, jak przystało na przywódczynię Europy, rozmawia z Putinem nie w imieniu Niemiec, lecz całego kontynentu.
avatar
Marcin
Brixen

Marcin Brixen: Kanapki
Kiedy dwie kobiety przebywają blisko siebie dłuższy czas, zawsze dochodzi pomiędzy nimi do rywalizacji na jakiejś płaszczyźnie. I nieważne czy są te kobiety sobie zupełnie obce, czy też to najlepsze przyjaciółki, czy w ostateczności rodzina. I to jest po prostu faktyczny fakt.
ciastkoWykorzystujemy pliki "cookies" aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Możesz zablokować możliwość wykorzystywania tych plików poprzez zmianę ustawień w swojej przeglądarce internetowej.