loading
Proszę czekać...
Polska i Rumunia wspólnie za koniecznością dywersyfikacji źródeł dostaw gazu
Opublikowano dnia 25.05.2018 17:52
Niezwykle się cieszę, że doszło do pierwszych, historycznych konsultacji międzyrządowych z szeroką delegacją z Rumunii w Warszawie. To przełomowy dzień, w którym uzgodniliśmy stanowiska w wielu sprawach – mówił premier Mateusz Morawiecki po zakończeniu polsko-rumuńskich konsultacji międzyrządowych w Warszawie.

premier.gov.pl
Trzeba podkreślić, że współpraca polsko-rumuńska układa się niezwykle pozytywnie od wielu lat. Nawiązaliśmy dziś do pewnych wspomnień historycznych, kiedy współpraca w obszarze kulturalnym, gospodarczym i militarnym  bardzo dobrze układała się w okresie międzywojennym – mówił szef polskiego rządu.

Jak zaznaczył premier Mateusz Morawiecki, dla obu krajów niezwykle ważne są powiązania infrastrukturalne na czele z drogą Via Carpatia, która będzie realizowana w najbliższych latach.  Dodał, że poprzez wymiar środkowo-europejski chcemy budować silną Unię Europejską. Nie jest to  przeciwko komukolwiek, ale jest za wzmocnieniem UE w tej części Europy i za wzmocnieniem wymiaru współpracy transatlantyckiej.
Kluczowy partner w wielu wymiarach

Jak oświadczył szef polskiego rządu Polska wspiera ambicje Rumunii w zakresie przystąpienia do strefy Schengen. Podkreślił, że w kluczowych obszarach takich jak: polityka spójności, wspólna polityka rolna oraz fundusze Unii Europejskiej Polska będzie starała się wspólnie z Rumunią i innymi krajami jak najmocniej pielęgnować nasze stanowisko.

Polska i Rumunia są dla siebie coraz ważniejszymi partnerami handlowymi oraz gospodarczymi. Rosną inwestycje polskich podmiotów w Rumunii. Bardzo gorąco zachęciłem też panią premier, aby przedsiębiorstwa rumuńskie inwestowały u nas – mówił premier.

Rozmawialiśmy o projekcie Nord Stream 2, gdzie oba nasze państwa podkreśliły wagę i konieczność dywersyfikacji źródeł dostaw gazu. Tworzenie drugiej nitki gazociągu północnego nie należy do takiego budowania wspólnego, zdywersyfikowanego pola do dostaw gazu – wyjaśniał szef polskiego rządu.

Premier wspomniał o swojej wizycie w Orzyszu, w którym stacjonuje brygada wojskowa NATO – i spotkaniu m.in. z rumuńskimi żołnierzami i wyraził zadowolenie z coraz większego zacieśnienia się wojskowej współpracy pod parasolem NATO, pod egidą współpracy transatlantyckiej.

Dla Polski i Rumunii współpraca z USA, a także z UE, to kluczowe dwa filary bezpieczeństwa, w tym bezpieczeństwa energetycznego, jak również filary rozwoju gospodarczego i wzrostu inwestycji. Zarówno Polska, jak i Rumunia są partnerami, które mówią jednym głosem o współpracy transatlantyckiej – oświadczył szef polskiego rządu.

Szef polskiego rządu zaznaczył, że zarówno Polska, jak i Rumunią będą z całą determinacją bronić interesów regionu środkowoeuropejskiego. Uważamy, że partnerstwo europejskie, Europa jednej prędkości, a nie kilku prędkości, to jest obietnica wspólnego rozwoju i my na takich zasadach umawialiśmy się na rozwój w ramach całej UE.

 
Wydarzenia
więcej
Opinie
więcej
reklama_pionowaNajnowszy numer
Związek
więcej
Wideo Konferencja "Układy zbiorowe drogą do społecznej gospodarki rynkowej" - Piotr Duda
Blogi
avatar
Jerzy
Bukowski

Jerzy Bukowski: Mamy charyzmatycznego premiera
Premier zawiesił bardzo wysoko poprzeczkę w kampanii samorządowej nie tylko liderom opozycji, ale także własnemu obozowi politycznemu.
avatar
Marian
Panic

Marian Panic: Deutschlandfunk tłumaczy dyplomatyczną zdradę Niemiec
Niedawno przyjmowany był w Berlinie (w sposób nieomal tajny) rosyjski szef sztabu, Gierasimow, człowiek objęty zakazem wjazdu do Unii, a wczoraj gościł u naszych niemieckich "przyjaciół" sam Putin. Ciekawe są komentarze niemieckich mediów mainstreamowych, które wyczuwają co prawda, że coś jest nie tak, że to wszystko wygląda na niemieckie sobiepaństwo, na - jak to oni nazywają - "Alleingang" i przytaczają nawet z pewną troską głosy zaniepokojonej zagranicy, skąd padają nawet tak śmiałe supozycje, jak "dyplomatyczna zdrada". Zawsze jednak bardzo szybko znajdują usprawiedliwienie dla owego niemieckiego "Alleingangu", wszak Angela, jak przystało na przywódczynię Europy, rozmawia z Putinem nie w imieniu Niemiec, lecz całego kontynentu.
avatar
Marcin
Brixen

Marcin Brixen: Kanapki
Kiedy dwie kobiety przebywają blisko siebie dłuższy czas, zawsze dochodzi pomiędzy nimi do rywalizacji na jakiejś płaszczyźnie. I nieważne czy są te kobiety sobie zupełnie obce, czy też to najlepsze przyjaciółki, czy w ostateczności rodzina. I to jest po prostu faktyczny fakt.
ciastkoWykorzystujemy pliki "cookies" aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Możesz zablokować możliwość wykorzystywania tych plików poprzez zmianę ustawień w swojej przeglądarce internetowej.