loading
Proszę czekać...
reklama_pozioma
Prezydent: Wolność Polski i Słowenii narodziła się z krwi naszych żołnierzy
Opublikowano dnia 23.05.2018 18:24
- Ci, którzy tutaj polegli, w tym nasi słoweńscy przyjaciele, przyczynili się do odzyskania przez Polskę niepodległości - podkreślił Prezydent RP Andrzej Duda podczas ceremonii odsłonięcia pomnika upamiętniającego żołnierzy słoweńskich poległych w latach 1914-1918. W uroczystości na cmentarzu wojennym nr 91 w Gorlicach wziął też udział Prezydent Słowenii Borut Pahor.

prezydent.pl
- I za to oddajemy im hołd. Wielka cześć i chwała bohaterom bitwy gorlickiej - powiedział. Dodał, że ta bitwa doprowadziła do przełamania frontu i zdynamizowała wojnę; przyczyniła się do przełamania dotychczasowych dziejów wojny, gdzie hegemonię dzierżyło carstwo rosyjskie. - To w efekcie tej bitwy, tamtego wydarzenia, i wydarzeń późniejszych Polska mogła odzyskać niepodległość – podkreślił.

Andrzej Duda wspomniał, że I wojna światowa przyniosła w efekcie Polsce - po 123 latach niebytności na mapach Europy i świata, po 123 latach zaborów - niepodległość oraz przyniosła w dużym stopniu wolność i autonomię Słowenii.

Andrzej Duda zaznaczył, że w tamtych latach i jedno, i drugie społeczeństwo miało swoich bohaterów, wodzów, którzy walczyli o suwerenność nas jako narodów, o przywrócenie na mapę naszych państw; wodzów, którzy walczyli o niepodległość i wolność. Przypomniał, że Polska miała Marszałka Józefa Piłsudskiego, a Słoweńcy - swojego później generała Rudolfa Maistra, którego do dziś nazywają obrońcą granic Słowenii.

- Chcę z tego miejsca, z tego cmentarza, u stóp tego pomnika mocno zawołać: Cześć i chwała bohaterom tamtej wojny, żołnierzom słoweńskim i żołnierzom polskim! Chcę mocno zawołać: Niech Pan Bóg błogosławi wolną, suwerenną i niepodległą Polskę,  niech Pan Bóg błogosławi wolną, niepodległą i suwerenną Słowenię, za którą oni wszyscy polegli! - zakończył Andrzej Duda.

Prezydent Pahor podkreślał, że pokój nie jest wartością daną, trzeba się o niego starać każdego dnia, wyrzekając się mowy nienawiści, okazując sobie nawzajem szacunek, szukając pokojowych sposobów i dróg rozwiązania wszystkich problemów tak, by nie wykluczać nikogo.

- Tym pomnikiem czcimy pamięć ofiar wielkiej wojny, tak wielkiej, że żadna siła nie mogła jej zatrzymać; wojny, która przekroczyła wszelkie granice, przyniosła wiele okropieństw, burząc wszelkie normy moralne, która kazała wątpić w pojęcie człowieczeństwa; zaprowadziła młodych chłopców tak daleko od domu, jak daleko znajdują się Gorlice od Adriatyku; to były pola śmierci naszych chłopców, miejsca, ku którym kierowała się żałoba ich matek - mówił słoweński Prezydent.

W środę Prezydent Republiki Słowenii Borut Pahor składa wizytę w Polsce. Rano w Warszawie powitał go Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda. Następnie odbyło się krótkie spotkanie Prezydentów. Uczestniczył w nim także Szef Gabinetu Prezydenta RP Krzysztof Szczerski. Po krótkiej rozmowie politycy udali się do Gorlic.

 Prezydent RP z Małżonką składał oficjalną wizytę w Słowenii w marcu 2017 roku.  W lipcu zeszłego roku Borut Pahor był w Warszawie na Szczycie Inicjatywy Trójmorza.
Źródło: prezydent.pl
 
Wydarzenia
więcej
Opinie
więcej
reklama_pionowaNajnowszy numer
Związek
więcej
Wideo Konferencja "Układy zbiorowe drogą do społecznej gospodarki rynkowej" - Piotr Duda
Blogi
avatar
Jerzy
Bukowski

Jerzy Bukowski: "Niech KOD wymyśli coś nowego"
Jeżeli protest społeczny ma odnieść pożądany przez jego organizatorów skutek, to musi być ciekawy i różnorodny.
avatar
.
Rosemann

Rosemann: Rabaty pełne Cybów
Jednym z ulubionych komentarzy zwolenników PiS, udzielających się w sieci w odniesieniu do przejawów czystej nienawiści pojawiających się w wypowiedziach zwolenników radykalnej opozycji jest ostrzeżenie przed wyhodowaniem kolejnego Cyby. Ja mam poważniejsze obawy. Wydaje mi się, że chodzi nie o hodowlę kolejnego Cyby a o cale rabaty Cybów. Rosnące, niestety, prawdopodobnie po obu stronach. Już nie sporu a pełnej zajadłości i pozbawionej zasad wojny.
avatar
Adam
Zyzman

Adam Zyzman: Powrót do "ery pary"
"Parowozjada" w Chabówce
ciastkoWykorzystujemy pliki "cookies" aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Możesz zablokować możliwość wykorzystywania tych plików poprzez zmianę ustawień w swojej przeglądarce internetowej.