loading
Proszę czekać...
reklama_pozioma
Netanyahu chwali Paragwaj za pomoc Żydom. O udziale polskich dyplomatów "zapomniał". TVN24 też
Opublikowano dnia 23.05.2018 11:27
- To był akt dobroci i miłosierdzia, który na zawsze został wyryty w naszych sercach - mówił Beniamin Netanyahu podczas spotkania z prezydentem Paragwaju Horacio Cartesem z okazji otwarcia ambasady Paragwaju. Premier Izraela nawiązał do akcji ratowania Żydów podczas Holocaustu

Wikipedia domena publiczna
Beniamin Netanyahu "zapomniał" jednak o bardzo ważnym elemencie tej historii. Otóż spiritus movens operacji ratowania Żydów byli polscy dyplomaci z ambasady w Szwajcarii, którzy zdając sobie sprawę z tego, że pod niemiecką okupacją relatywnie bezpieczni są wyłacznie Żydzi posiadający paszporty państw neutralnych. Aleksander Ładoś stworzył całą siatkę złożoną z polskich dyplomatów i przedstawicieli środowisk żydowskioch, która weszła w kontakt z konsulem Paragwaju we współpracy z którym udało się uratować kilkuset Żydów.

Paszportów wystawiono około czterech tysięcy, nie tylko paragwajskich, ale również honduraskich, boliwijskich i salwadorskich. Niestety sprawa się wydała, a w jej fiasku i przypieczętowaniu losu Żydów zgromadzonych w Hotelu Polskim mieli udział również żydowscy kolaboranci zlikwidowani później przez Armię Krajową.

O tym aspekcie jednak premier Izraela nie wspomniał. Nie wspomniuało o niej również TVN24.pl, które opisało owszem pochwały jakie spotkały Paragwaj, ale nie podniosło sprawy udziału w operacji polskich dyplomatów

Źródło: jpost.com, Niezlomni.com, Sztetl.org.pl, Wikipedia.pl, jhi.pl, tvn24.pl

cyk\n\n\n
Wydarzenia
więcej
Opinie
więcej
Najnowszy numer
Związek
więcej
Wideo Agnieszka Romaszewska: Ukraina postawiła na Niemcy. I się na tym przejedzie
Blogi
avatar
Marian
Panic

Marian Panic: "Dyskutujmy zamiast się obrażać", czyli niemieckie media uczą Polaków... wolności prasy
To już któryś z rządu tekst w niemieckich mediach, gdzie niejako w roli Wergiliusza - owego przewodnika po "polskim piekle" - występuje znany z "miłości" do Polski pisarz Szczepan Twardoch. Tutaj co prawda jego rola jest dość ograniczona: kończy się na dostarczeniu pewnej głębokiej jak patelnia, choć "astronomicznej" metafory, która stała się źródłem inspiracji dla autora tekstu - niejakiego Stephana Stacha.
avatar
europoseł Zbigniew
Kuźmiuk

Zbigniew Kuźmiuk: Porozumienie podpisane - gaz amerykański i norweski zastąpi gaz rosyjski
W ostatnią środę miało miejsce niezwykle ważne wydarzenie, w obecności premiera Mateusza Morawieckiego i ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher polska spółka gazowa PGNiG zawarła porozumienie z dwoma amerykańskim firmami zajmującymi się eksportem gazu skroplonego o dostawach 2 mln ton gazu (2,7 mld m3) rocznie przez 20 lat rocznie, przy czym eksport rozpocznie się w roku 2023.
avatar
Jerzy
Bukowski

Jerzy Bukowski: Co łączy byłego I Sekretarza KC PZPR z dzisiejszym PSL?
Czas płynie, ustrój się zmienił, do polityki weszło od 1980 roku kilka pokoleń polityków, a w PSL (i zapewne nie tylko w tym ugrupowaniu) niechęć do poszerzania wiedzy nadal kwitnie.
ciastkoWykorzystujemy pliki "cookies" aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Możesz zablokować możliwość wykorzystywania tych plików poprzez zmianę ustawień w swojej przeglądarce internetowej.