loading
Proszę czekać...
reklama_pozioma
Netanyahu chwali Paragwaj za pomoc Żydom. O udziale polskich dyplomatów "zapomniał". TVN24 też
Opublikowano dnia 23.05.2018 11:27
- To był akt dobroci i miłosierdzia, który na zawsze został wyryty w naszych sercach - mówił Beniamin Netanyahu podczas spotkania z prezydentem Paragwaju Horacio Cartesem z okazji otwarcia ambasady Paragwaju. Premier Izraela nawiązał do akcji ratowania Żydów podczas Holocaustu

Wikipedia domena publiczna
Beniamin Netanyahu "zapomniał" jednak o bardzo ważnym elemencie tej historii. Otóż spiritus movens operacji ratowania Żydów byli polscy dyplomaci z ambasady w Szwajcarii, którzy zdając sobie sprawę z tego, że pod niemiecką okupacją relatywnie bezpieczni są wyłacznie Żydzi posiadający paszporty państw neutralnych. Aleksander Ładoś stworzył całą siatkę złożoną z polskich dyplomatów i przedstawicieli środowisk żydowskioch, która weszła w kontakt z konsulem Paragwaju we współpracy z którym udało się uratować kilkuset Żydów.

Paszportów wystawiono około czterech tysięcy, nie tylko paragwajskich, ale również honduraskich, boliwijskich i salwadorskich. Niestety sprawa się wydała, a w jej fiasku i przypieczętowaniu losu Żydów zgromadzonych w Hotelu Polskim mieli udział również żydowscy kolaboranci zlikwidowani później przez Armię Krajową.

O tym aspekcie jednak premier Izraela nie wspomniał. Nie wspomniuało o niej również TVN24.pl, które opisało owszem pochwały jakie spotkały Paragwaj, ale nie podniosło sprawy udziału w operacji polskich dyplomatów

Źródło: jpost.com, Niezlomni.com, Sztetl.org.pl, Wikipedia.pl, jhi.pl, tvn24.pl

cyk\n\n\n
Wydarzenia
więcej
Opinie
więcej
reklama_pionowaNajnowszy numer
Związek
więcej
Wideo Konferencja "Układy zbiorowe drogą do społecznej gospodarki rynkowej" - Piotr Duda
Blogi
avatar
Jerzy
Bukowski

Jerzy Bukowski: "Niech KOD wymyśli coś nowego"
Jeżeli protest społeczny ma odnieść pożądany przez jego organizatorów skutek, to musi być ciekawy i różnorodny.
avatar
.
Rosemann

Rosemann: Rabaty pełne Cybów
Jednym z ulubionych komentarzy zwolenników PiS, udzielających się w sieci w odniesieniu do przejawów czystej nienawiści pojawiających się w wypowiedziach zwolenników radykalnej opozycji jest ostrzeżenie przed wyhodowaniem kolejnego Cyby. Ja mam poważniejsze obawy. Wydaje mi się, że chodzi nie o hodowlę kolejnego Cyby a o cale rabaty Cybów. Rosnące, niestety, prawdopodobnie po obu stronach. Już nie sporu a pełnej zajadłości i pozbawionej zasad wojny.
avatar
Adam
Zyzman

Adam Zyzman: Powrót do "ery pary"
"Parowozjada" w Chabówce
ciastkoWykorzystujemy pliki "cookies" aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Możesz zablokować możliwość wykorzystywania tych plików poprzez zmianę ustawień w swojej przeglądarce internetowej.