loading
Proszę czekać...
Netanyahu chwali Paragwaj za pomoc Żydom. O udziale polskich dyplomatów "zapomniał". TVN24 też
Opublikowano dnia 23.05.2018 11:27
- To był akt dobroci i miłosierdzia, który na zawsze został wyryty w naszych sercach - mówił Beniamin Netanyahu podczas spotkania z prezydentem Paragwaju Horacio Cartesem z okazji otwarcia ambasady Paragwaju. Premier Izraela nawiązał do akcji ratowania Żydów podczas Holocaustu

Wikipedia domena publiczna
Beniamin Netanyahu "zapomniał" jednak o bardzo ważnym elemencie tej historii. Otóż spiritus movens operacji ratowania Żydów byli polscy dyplomaci z ambasady w Szwajcarii, którzy zdając sobie sprawę z tego, że pod niemiecką okupacją relatywnie bezpieczni są wyłacznie Żydzi posiadający paszporty państw neutralnych. Aleksander Ładoś stworzył całą siatkę złożoną z polskich dyplomatów i przedstawicieli środowisk żydowskioch, która weszła w kontakt z konsulem Paragwaju we współpracy z którym udało się uratować kilkuset Żydów.

Paszportów wystawiono około czterech tysięcy, nie tylko paragwajskich, ale również honduraskich, boliwijskich i salwadorskich. Niestety sprawa się wydała, a w jej fiasku i przypieczętowaniu losu Żydów zgromadzonych w Hotelu Polskim mieli udział również żydowscy kolaboranci zlikwidowani później przez Armię Krajową.

O tym aspekcie jednak premier Izraela nie wspomniał. Nie wspomniuało o niej również TVN24.pl, które opisało owszem pochwały jakie spotkały Paragwaj, ale nie podniosło sprawy udziału w operacji polskich dyplomatów

Źródło: jpost.com, Niezlomni.com, Sztetl.org.pl, Wikipedia.pl, jhi.pl, tvn24.pl

cyk\n\n\n
Wydarzenia
więcej
Opinie
więcej
Najnowszy numer
Związek
więcej
Wideo gen. Komornicki: Rosjanie przygotowują się do wojny na dużą skalę
Blogi
avatar
Marek
Budzisz

Marek Budzisz: Czy Poroszenko zaryzykuje pokerowe zagranie?
Choć wybory prezydenckie na Ukrainie dopiero za 9 miesięcy, a parlamentarne jeszcze później, to wszystko wskazuje na to, że zasadnicze rozstrzygnięcia polityczne mogą mieć miejsce w najbliższych tygodniach, jeśli nie dniach.
avatar
Portal
Stoczniowy

Portal Stoczniowy: US Navy - nowy niszczyciel rakietowy typu Arleigh Burke odebrany
Marynarka wojenna Stanów Zjednoczonych US Navy odebrała nowy okręt. To niszczyciel USS Thomas Hudner, wyposażony w kierowane pociski rakietowe Tomahawk. Okręt zbudowała amerykańska stocznia General Dynamics Bath Iron Works.
avatar
Jerzy
Bukowski

Jerzy Bukowski: Trzeba wznieść w Krakowie dwa obiecane kombatantom pomniki
Okazja jest znakomita: rok stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości.
ciastkoWykorzystujemy pliki "cookies" aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Możesz zablokować możliwość wykorzystywania tych plików poprzez zmianę ustawień w swojej przeglądarce internetowej.