loading
Proszę czekać...
Czy zdarzyło ci się usłyszeć na poczcie, że nie możesz podjąć przesyłki?
Opublikowano dnia 03.11.2016 11:58
Czy zdarzyło ci się usłyszeć na poczcie, że nie możesz podjąć przesyłki, chociaż jesteś mężem, żoną, synem bądź innym członkiem rodziny adresata i mieszkasz z nim pod jednym dachem?

T. Gutry - Tygodnik Solidarność
Przepisy prawa pocztowego, w szczególności art. 37 i 38 ustawy z dnia 23 listopada 2012 r. Prawo pocztowe (tj. Dz. U. z 2016 r. poz. 1113) wyraźnie określają, że przesyłka może być wydana ze skutkiem doręczenia przedstawicielowi ustawowemu adresata lub jego pełnomocnikowi upoważnionemu na podstawie pełnomocnictwa udzielonego na zasadach ogólnych lub na podstawie pełnomocnictwa pocztowego.

Przesyłkę doręczyć również można osobie pełnoletniej zamieszkałej razem z adresatem, jeżeli adresat nie złożył zastrzeżenia w zakresie doręczenia przesyłki rejestrowanej lub przekazu pocztowego. Doręczenie przesyłki uznaje się także za skuteczne, kiedy jej odebranie nastąpi w placówce pocztowej, po złożeniu przez osobę pełnoletnią na piśmie oświadczenia o zamieszkiwaniu razem z adresatem (i w tym przypadku zastrzeżenie złożone przez adresata ma zastosowanie).

Podsumowując: odebrać zwykły list polecony zarówno w domu, jak i na poczcie może co do zasady każda pełnoletnia osoba wspólnie zamieszkująca z adresatem.

Gdyby jednak okazało się, że chociaż spełnimy wszystkie wymogi przewidziane przepisami, a mimo to nadal nie możemy odebrać przesyłki, możemy składać w tych sprawach skargi w formie pisemnej, zarówno w dowolnej placówce pocztowej, jak i na adres mailowy: skargi@centrala.poczta-polska.pl

Inne zasady panują, gdy chodzi o przesyłkę sądową

Doręczenie korespondencji sądowej odbywa się na innych zasadach niż doręczanie zwykłej korespondencji poleconej.

I tak w postępowaniu karnym awizowaną przesyłkę może odebrać tylko adresat lub jego przedstawiciel ustawowy, czyli rodzic lub opiekun prawny małoletniego, bądź opiekun osoby ubezwłasnowolnionej całkowicie. Z powyższego wynika, iż w prowadzonym postępowaniu karnym przesyłki awizowanej do adresata nie może odebrać jego pełnomocnik, np. pracownik kancelarii radcowskiej czy adwokackiej.
Więc kiedy mamy do czynienia z postępowaniem karnym, możliwość wydania przesyłki ustanowionemu pełnomocnikowi nie istnieje. Pozostaje możliwość wydania w placówce pocztowej przesyłki jedynie adresatowi lub jego przedstawicielowi ustawowemu.
Inaczej jest w postępowaniu cywilnym. Przepisy wskazują, że oprócz adresata przesyłkę może odebrać osoba upoważniona na podstawie pełnomocnictwa pocztowego, natomiast w przypadku osób prawnych lub jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej jest to osoba uprawniona do reprezentacji adresata przed sądem lub upoważniony pracownik.

Tomasz Oleksiewicz

Wersja cyfrowa artykułu, który ukazał się w najnowszym numerze "TS" (45/2016). Cały numer do kupienia tutaj
Wydarzenia
więcej
Opinie
więcej
Najnowszy numer
Związek
więcej
Wideo Adam Andruszkiewicz [K'15]: Głosowałem w obronie ministra Macierewicza i już tłumaczę dlaczego
Blogi
avatar
Jerzy
Bukowski

Jerzy Bukowski: Betlejemskie Światło Pokoju
Ten piękny zwyczaj jest szczególnie bliski mojemu harcerskiemu sercu.
avatar
.
Rosemann

Rosemann: Trzaskowski czyli krety Kaczyńskiego
Narzucona przez ekipę obecnego Prezydenta Warszawy uchwała jest prezentem, jakiego PiS naprawdę nie mógł się spodziewać. Otrzymanym w momencie, kiedy bezskutecznie partia ta próbowała się pozbyć trwającej już od dłuższego czasu zadyszki. Narracja, w której PO jawi się jako wyborczy oszust spadła PiS-owi z nieba. Jak bardzo jest ona dla PO groźna świadczy choćby fakt, że nawet TVN nie pozostawił na ekipie z warszawskiego ratusza suchej nitki.
avatar
Jerzy
Bukowski

Jerzy Bukowski: Może w Warszawie jeszcze nie wszystko stracone
Może więc jeszcze nie wszystko zostało zaprzepaszczone w tej ważnej nie tylko dla Warszawy, ale dla całej Polski - „wiadoma rzecz, stolica” - kwestii?

Drogi Użytkowniku,

Nasz Serwis korzysta z plików cookies. Przez dalsze aktywne korzystanie z naszego Serwisu (zamknięcie komunikatu, kliknięcie na elementy na stronie poza komunikatem, przeglądanie Serwisu z otwartym komunikatem) bez zmian ustawień Twojej przeglądarki, wyrażasz zgodę na:
• przetwarzanie danych osobowych przez Tysol Sp. z o.o. i naszych zaufanych partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji. Wyrażenie zgody jest dobrowolne a wyrażoną zgodę możesz w każdej chwili cofnąć, niezależnie od zgód wyrażonych na pozostałe rodzaje przetwarzania danych. Dowiedz się więcej o zgodzie marketingowej w naszej Polityce prywatności / Cofnij zgodę.

• na zapisywanie plików cookies w Twoim urządzeniu końcowym oraz na korzystanie z informacji w nich zapisanych. Ten rodzaj plików cookies pozwala nam na dopasowanie treści dostępnych w Serwisie do Twoich preferencji, utrzymywania sesji po zalogowaniu oraz zapewnienia optymalnej funkcjonalności Serwisu. Więcej o plikach cookies i sposobie przetwarzania Twoich danych osobowych dowiesz się w naszej Polityce prywatności.