loading
Proszę czekać...
reklama_pozioma
Minister Dera o spotkaniu prezydenta Dudy z Fulopem: Ciepła tam nie było
Opublikowano dnia 17.05.2018 11:56
Prezydencki minister Andrzej Dera, oceniając przebieg rozmowy prezydenta Andrzeja Dudy z burmistrzem Jersey City Stevenem Fulopem, powiedział w programie TVP1 „Kwadrans polityczny”, że „ciepła tam nie było”.

Źródło: prezydent.pl
Prezydent, który przebywa z kilkudniową wizytą w Stanach Zjednoczonych, złożył w środę po południu czasu miejscowego kwiaty pod Pomnikiem Katyńskim w Jersey City. Razem z prezydentem wiązankę składała pierwsza dama Agata Kornhauser–Duda.

Podczas uroczystości, która odbyła się po południu miejscowego czasu, obecny był m.in. burmistrz Jersey City, z którym prezydent, po złożeniu kwiatów, krótko rozmawiał.

Andrzej Dera mówił w czwartek w TVP 1, że podczas uroczystości nastąpiło „zwyczajowe przekazanie upominku i wypowiedź pana prezydenta”, który powiedział burmistrzowi, że oczekuje godnego traktowania Pomnika Katyńskiego w Jersey City.

Jak podkreślił prezydencki minister, podczas wizyt prezydenta zarówno w kraju, jak i za granicą, może być obecny przedstawiciel władzy lokalnej. „Jeżeli prezydent składa wiązankę kwiatów, to burmistrz ma – tak mówi protokół – ma możliwość funkcjonowania, bo jest gospodarzem tego miejsca” – wyjaśnił.


Dera dodał, że „odbyło się to w kategoriach ceremonialnych, protokolarnych, a nie w kategoriach chęci spotkania z panem burmistrzem”. Pytany o temperaturę spotkania, Dera odparł: „Pogoda na zewnątrz jakby pokazywała te relacje między panem prezydentem i burmistrzem”. „Było deszczowo, padało, ciepła tam nie było – tak mogę to spointować” – mówił.

Prezydencki minister pytany o powody uzupełnienia programu o złożenie kwiatów pod pomnikiem, podkreślił, że prezydent chciał „wesprzeć Polonię amerykańską w walce o ten pomnik” i „pokazać, że dla Polski i Polaków jest to bardzo ważne miejsce pokazujące martyrologię polskich oficerów”.


Źródło: TVP Info
Wydarzenia
więcej
Opinie
więcej
reklama_pionowaNajnowszy numer
Związek
więcej
Wideo gen. Komornicki: Rosjanie przygotowują się do wojny na dużą skalę
Blogi
avatar
Jerzy
Bukowski

Kukliński patrzy na defiladę
Marzę, aby w roku 100-lecia odzyskania przez naszą Ojczyznę niepodległości śp. generał Ryszard Kukliński został wreszcie zaliczony w poczet kawalerów jej najwyższego odznaczenia - Orderu Orła Białego.
avatar
Jerzy
Bukowski

Jerzy Bukoski: Chwilowa zgoda narodowa
Związek Harcerstwa Polskiego nie będzie narażony na wplątanie go w żenującą rozgrywkę prowadzoną przez reprezentantów dwóch zwaśnionych obozów politycznych.
avatar
Marek
Budzisz

Marek Budzisz: Konwencja w sprawie Morza Kaspijskiego, czyli jak Rosja rozgrywa Iran.
12 sierpnia na szczycie w kazachskim porcie Aktau podpisano konwencję regulującą status Morza Kaspijskiego oraz zasady współpracy 5 państw mających doń dostęp. Negocjacje trwały 22 lata, odbyło się 5 szczytów liderów państw, setki spotkań na niższych szczeblach i negocjacji eksperckich, a do ostatniej chwili nie było wiadomo czy umowa zostanie podpisana. Irańskie media oceniały, przed szczytem, że szansa jej zawarcia wynosi 50 na 50. Już to, że rozmowy trwały tak długo i ostatecznie doszło do zawarcia jakiejś formy porozumienia każe przyjrzeć się temu, co się stało, z większą uwagą. Przede wszystkim z tego powodu, że kształt kompromisu odbija jak w zwierciadle zmieniający się układ sił w regionie oraz zamierzenia i interesy głównych graczy.
ciastkoWykorzystujemy pliki "cookies" aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Możesz zablokować możliwość wykorzystywania tych plików poprzez zmianę ustawień w swojej przeglądarce internetowej.