loading
Proszę czekać...
reklama_pozioma
Reżyser "Idy" za granicą oskarża Polskę o cenzurę. Ministerstwo - dostał od nas ok. 7 mln
Opublikowano dnia 13.05.2018 11:50
Paweł Pawlikowski, reżyser nagrodzonej Oscarem "Idy" zaraz po premierze swojego najnowszego filmu "Zimna wojna", który startuje w konkursie festiwalu filmowego w Cannes udzielił agencji AFP wywiadu, w którym oskarża polskie władze o wpisanie go na czarną listę twórców. Jak się okazuje polskie instytucje dostarczyły na produkcję jego nowego filmu 7 mln złotych - 1 mln przeznaczyło na ten cel MKiDN, a 6 mln PISF.

YT, print screen

Polski reżyser Paweł Pawlikowski, lat 60, uważa, że ​​jego nagrodzony Oscarem film "Ida" znajduje się na "czarnej liście" dzieł "nie popieranych" w Polsce i polskich "instytutach kultury"

- napisała agencja AFP.
 

Film jest na czarnej liście wszystkich polskich instytutów kultury na całym świecie (...) Mam zaszczyt być na tej liście

- powiedział reżyser.
 

"Ida" nie może występować w telewizji publicznej, ponieważ ma być antypolska (...) Wraz z nowym rządem, całkowicie przejęto kontrolę nad głównym kanałem publicznym, stał się on teraz podobny do okresu komunistycznego

- dodał.

Na te wypowiedzi zareagowali minister Gliński oraz wiceminister Lewandowski:
...w marcu wsparliśmy "Zimną wojnę" dodatkowym milionem, by można było dokończyć produkcję
- napisał min. Gliński.
 

Ten zły minister Piotr Gliński dał 1 milion z budżetu ministerstwa a PISF dał chyba 6 na jego najnowszy film, który ma szansę na Palmę w Cannes

- dodał min. Lewandowski.
 

Jedno pytanie - czy nie zastanawia dziwna koincydencja skandalu i poruszenia wokół wywiadu reżysera dla AFP z premierą jego nowego filmu "Zimna wojna" - tak, tego, na który dostał polskie dotacje, a który staje właśnie w festiwalowe szranki we Francji?

 
aj

źródło: francetvinfo.fr, TT

Wydarzenia
więcej
Opinie
więcej
Najnowszy numer
Związek
więcej
Wideo Konferencja "Układy zbiorowe drogą do społecznej gospodarki rynkowej" - Piotr Duda
Blogi
avatar
Jerzy
Bukowski

Kraków bez transgenderu
W rywalizacji o prezydenturę Krakowa nie weźmie udziału jedyny(a) w Polsce kandydat(ka) transgenderowy(a) Vala Tomasz Foltyn.
avatar
Balli
Marzec

Bali Marzec: Debata o demokracji w Polsce w … Bundestagu.
Niemcy zaprosili osobę, którą Polska wprowadziła do systemu SIS, jako bardzo niebezpieczną i zagrażającą bezpieczeństwu Polski i Unii Europejskiej. Ale Niemcy zignorowali polskie ostrzeżenie i złamali zasady strefy Schengen.
avatar
Marek
Budzisz

Marek Budzisz: Po zestrzeleniu rosyjskiego Ił-20. Lekki, anty-irański dryf Moskwy w Syrii.
W poniedziałek wieczorem, kiedy w Soczi kończyło się spotkanie Putin – Erdogan napłynęły informacje o ataku izraelskiego lotnictwa na cele położone w prowincji Latakia, w Syrii. Jak się później okazało z komunikatu strony izraelskiej uderzono po to, aby przeciwdziałać trwającemu przekazaniu instalacji do produkcji broni przez Irańczyków na rzecz oddziałów libańskiego Hezbollahu. Samo uderzenie izraelskiego lotnictwa na cele zlokalizowane w Syrii nie jest niczym nadzwyczajnym, nawet, jeśli weźmie się pod uwagę, że w tej samej prowincji znajduje się rosyjska baza lotnicza. Znacznie ciekawsze jest to, co się stało później. Otóż rakiety wystrzelone przez Syryjczyków zestrzeliły rosyjski samolot zwiadu elektronicznego Ił- 20 z 15 osobową ekipą na pokładzie. Choć poszukiwania nadal trwają, to raczej nikt w Rosji nie ma wątpliwości, że wszyscy zginęli.
ciastkoWykorzystujemy pliki "cookies" aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Możesz zablokować możliwość wykorzystywania tych plików poprzez zmianę ustawień w swojej przeglądarce internetowej.