loading
Proszę czekać...
reklama_pozioma
Reżyser "Idy" za granicą oskarża Polskę o cenzurę. Ministerstwo - dostał od nas ok. 7 mln
Opublikowano dnia 13.05.2018 11:50
Paweł Pawlikowski, reżyser nagrodzonej Oscarem "Idy" zaraz po premierze swojego najnowszego filmu "Zimna wojna", który startuje w konkursie festiwalu filmowego w Cannes udzielił agencji AFP wywiadu, w którym oskarża polskie władze o wpisanie go na czarną listę twórców. Jak się okazuje polskie instytucje dostarczyły na produkcję jego nowego filmu 7 mln złotych - 1 mln przeznaczyło na ten cel MKiDN, a 6 mln PISF.

YT, print screen

Polski reżyser Paweł Pawlikowski, lat 60, uważa, że ​​jego nagrodzony Oscarem film "Ida" znajduje się na "czarnej liście" dzieł "nie popieranych" w Polsce i polskich "instytutach kultury"

- napisała agencja AFP.
 

Film jest na czarnej liście wszystkich polskich instytutów kultury na całym świecie (...) Mam zaszczyt być na tej liście

- powiedział reżyser.
 

"Ida" nie może występować w telewizji publicznej, ponieważ ma być antypolska (...) Wraz z nowym rządem, całkowicie przejęto kontrolę nad głównym kanałem publicznym, stał się on teraz podobny do okresu komunistycznego

- dodał.

Na te wypowiedzi zareagowali minister Gliński oraz wiceminister Lewandowski:
...w marcu wsparliśmy "Zimną wojnę" dodatkowym milionem, by można było dokończyć produkcję
- napisał min. Gliński.
 

Ten zły minister Piotr Gliński dał 1 milion z budżetu ministerstwa a PISF dał chyba 6 na jego najnowszy film, który ma szansę na Palmę w Cannes

- dodał min. Lewandowski.
 

Jedno pytanie - czy nie zastanawia dziwna koincydencja skandalu i poruszenia wokół wywiadu reżysera dla AFP z premierą jego nowego filmu "Zimna wojna" - tak, tego, na który dostał polskie dotacje, a który staje właśnie w festiwalowe szranki we Francji?

 
aj

źródło: francetvinfo.fr, TT

Wydarzenia
więcej
Opinie
więcej
Najnowszy numer
Związek
więcej
reklama_pionowa
Wideo Konferencja "Układy zbiorowe drogą do społecznej gospodarki rynkowej" - Piotr Duda
Blogi
avatar
Marcin
Brixen

Marcin Brixen: Przemyt ludzi w dobrej sprawie
Mama Łukaszka wpadła do mieszkania z tak zwanym rozwianym włosem.\n- Dzieci! Dzieci! - krzyczała.
avatar
Paweł
Janowski

Paweł Janowski: Leopold II Ludobójca
Fani Guya Verhofstadta marzą o postawieniu mu pomnika. Wyznawcy brukselizmu rewolucyjnego chcieliby w Polsce zaprowadzić prawdziwy, europejski, nowoczesny porządek. Bardzo by chcieli. No i niech sobie chcą. Polacy pamiętają dokonania wybitnych zachodnich polityków. A skoro mowa o panu Guyu, to może przypomnijmy postać zasłużonego dla wolności, równości i braterstwa króla Leopolda II Ludobójcy, z dynastii Koburg.
avatar
Jerzy
Bukowski

Jerzy Bukowski: Szeroka koalicja wyborcza w Krakowie
Mimo podpisania porozumienia prof. Jacek Majchrowski może jeszcze wyciąć jakiś numer swoim sojusznikom, bo niewątpliwie on rozdaje karty w tej grze.
ciastkoWykorzystujemy pliki "cookies" aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Możesz zablokować możliwość wykorzystywania tych plików poprzez zmianę ustawień w swojej przeglądarce internetowej.