loading
Proszę czekać...
reklama_pozioma
Cyrea szymborska
Opublikowano dnia 11.05.2018 07:41
Nowy gatunek otwornicy otrzymał nazwę Cyrea szymborska na cześć polskiej noblistki.
            Odkrywczyni nowego gatunku otwornicy na francuskim Lazurowym Wybrzeżu, doktor Maria Holzmann, nazwała tego jednokomórkowca Cyreą szymborską na cześć polskiej noblistki - poinformowało Radio Kraków.
            - Byliśmy zaskoczeni, kiedy do Krakowa przyszedł list z Departamentu Genetyki i Ewolucji Uniwersytetu Genewskiego. Okazało się, że nie jest to pomyłka i że jedno z nowo odkrytych stworzeń będzie nazywało się na cześć Wisławy Szymborskiej - powiedziała krakowskiej rozgłośni Paulina Bandura z Fundacji Wisławy Szymborskiej.
            Członek Fundacji, były sekretarz poetki doktor habilitowany Michał Rusinek uważa, że byłaby ona zachwycona tym pomysłem.
            - Ten świat bardzo ją interesował. Pamiętam taką scenę, gdy byliśmy razem z panią Wisławą w Irlandii na słynnych wapiennych klifach. Poetka powiedziała wówczas, że to wszystko są przecież organizmy i ich skamieliny utworzyły te skały - wspomniał w rozmowie z RK.
            Czym są otwornice?
           - To są bardzo ładne pierwotniaki, formy jednokomórkowe. Jednakże są na tyle przebiegłe, wykazują daleko rozwinięte cechy, których nie zawsze biologia rozumie. Potrafią doskonale przystosować do środowiska, skoro tyle lat przeżyły. Kiedyś dałem wiersz pani Szymborskiej do analizy moim studentom. Jest tam wiele ciekawych spostrzeżeń, nawet dość poprawnych geologicznie - wyjaśnił na antenie Radia Kraków mikropaleontolog, kierownik Zakładu Paleozoologii w Instytucie Nauk Geologicznych Uniwersytetu Jagiellońskiego profesor Adam Gasiński.
           A oto wiersz pt. „Otwornice” opublikowany przez Wisławę Szymborską w tomiku „Tutaj” w 2009 roku:
          No cóż, na przykład takie otwornice. 
          Żyły tutaj, bo były, a były, bo żyły.
         Jak mogły, skoro mogły i jak potrafiły. 
         W liczbie mnogiej, bo mnogiej,
        choć każda z osobna,
        we własnej, bo we własnej
        wapiennej skorupce.
        Warstwami, bo warstwami
        czas je potem streszczał,
       nie wdając się w szczegóły, 
       bo w szczegółach litość.
       I oto mam przed sobą
       dwa widoki w jednym:
       żałosne cmentarzysko
      wiecznych odpoczywań
     czyli
     zachwycające, wyłonione z morza,
     lazurowego morza białe skały,
     skały, które tu są, ponieważ są.
 
 
Wydarzenia
więcej
Opinie
więcej
reklama_pionowaNajnowszy numer
Związek
więcej
Wideo gen. Komornicki: Rosjanie przygotowują się do wojny na dużą skalę
Blogi
avatar
Jacek
Matysiak

Trump popychadłem Putina?
Lewica nie ma innego wyjścia jak walka z Trumpem. W mainstreamowych mediach aż huczy od oskarżeń Trumpa o zdradę i o to, że temu KGB-ście Putinowi dał się owinąć wokół małego palca, a wszystko dlatego, że Putin ma na niego jakiś poważny bród. Były szef CIA John Brennan w rządzie Obamy, wrzucił na twitterze, że zachowanie Trumpa było kryminalne i pachnie zdradą,
avatar
Portal
Stoczniowy

PGZ Stocznia Wojenna rekrutuje specjalistów
Państwowa stocznia należąca do Polskiej Grupy Zbrojeniowej ogłosiła szeroką rekrutację. Firma zamierza w najbliższym czasie zatrudnić ok. 150 osób. Potrzebni są spawacze, monterzy, elektromonterzy, elektrycy, rurarze, malarze, elektronicy, automatycy. Stocznia Wojenna szuka też technologów i projektantów, spółka podała w komunikacie.
avatar
Jerzy
Bukowski

Jerzy Bukowski: "Gafa Putina, niedopatrzenie ochroniarzy innych VIP-ów"
Prezydentowi Rosji zabrakło refleksu i wyczucia sytuacji, co w niczym nie zwalnia jednak z odpowiedzialności za ten skandal służb ochrony pozostałych moknących w deszczu na Łużnikach VIP-ów.
ciastkoWykorzystujemy pliki "cookies" aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Możesz zablokować możliwość wykorzystywania tych plików poprzez zmianę ustawień w swojej przeglądarce internetowej.