loading
Proszę czekać...
reklama_pozioma
Cyrea szymborska
Opublikowano dnia 11.05.2018 07:41
Nowy gatunek otwornicy otrzymał nazwę Cyrea szymborska na cześć polskiej noblistki.
            Odkrywczyni nowego gatunku otwornicy na francuskim Lazurowym Wybrzeżu, doktor Maria Holzmann, nazwała tego jednokomórkowca Cyreą szymborską na cześć polskiej noblistki - poinformowało Radio Kraków.
            - Byliśmy zaskoczeni, kiedy do Krakowa przyszedł list z Departamentu Genetyki i Ewolucji Uniwersytetu Genewskiego. Okazało się, że nie jest to pomyłka i że jedno z nowo odkrytych stworzeń będzie nazywało się na cześć Wisławy Szymborskiej - powiedziała krakowskiej rozgłośni Paulina Bandura z Fundacji Wisławy Szymborskiej.
            Członek Fundacji, były sekretarz poetki doktor habilitowany Michał Rusinek uważa, że byłaby ona zachwycona tym pomysłem.
            - Ten świat bardzo ją interesował. Pamiętam taką scenę, gdy byliśmy razem z panią Wisławą w Irlandii na słynnych wapiennych klifach. Poetka powiedziała wówczas, że to wszystko są przecież organizmy i ich skamieliny utworzyły te skały - wspomniał w rozmowie z RK.
            Czym są otwornice?
           - To są bardzo ładne pierwotniaki, formy jednokomórkowe. Jednakże są na tyle przebiegłe, wykazują daleko rozwinięte cechy, których nie zawsze biologia rozumie. Potrafią doskonale przystosować do środowiska, skoro tyle lat przeżyły. Kiedyś dałem wiersz pani Szymborskiej do analizy moim studentom. Jest tam wiele ciekawych spostrzeżeń, nawet dość poprawnych geologicznie - wyjaśnił na antenie Radia Kraków mikropaleontolog, kierownik Zakładu Paleozoologii w Instytucie Nauk Geologicznych Uniwersytetu Jagiellońskiego profesor Adam Gasiński.
           A oto wiersz pt. „Otwornice” opublikowany przez Wisławę Szymborską w tomiku „Tutaj” w 2009 roku:
          No cóż, na przykład takie otwornice. 
          Żyły tutaj, bo były, a były, bo żyły.
         Jak mogły, skoro mogły i jak potrafiły. 
         W liczbie mnogiej, bo mnogiej,
        choć każda z osobna,
        we własnej, bo we własnej
        wapiennej skorupce.
        Warstwami, bo warstwami
        czas je potem streszczał,
       nie wdając się w szczegóły, 
       bo w szczegółach litość.
       I oto mam przed sobą
       dwa widoki w jednym:
       żałosne cmentarzysko
      wiecznych odpoczywań
     czyli
     zachwycające, wyłonione z morza,
     lazurowego morza białe skały,
     skały, które tu są, ponieważ są.
 
 
Wydarzenia
więcej
Opinie
więcej
reklama_pionowaNajnowszy numer
Związek
więcej
Wideo Agnieszka Romaszewska: Ukraina postawiła na Niemcy. I się na tym przejedzie
Blogi
avatar
Jerzy
Bukowski

Kraków bez transgenderu
W rywalizacji o prezydenturę Krakowa nie weźmie udziału jedyny(a) w Polsce kandydat(ka) transgenderowy(a) Vala Tomasz Foltyn.
avatar
Balli
Marzec

Bali Marzec: Debata o demokracji w Polsce w … Bundestagu.
Niemcy zaprosili osobę, którą Polska wprowadziła do systemu SIS, jako bardzo niebezpieczną i zagrażającą bezpieczeństwu Polski i Unii Europejskiej. Ale Niemcy zignorowali polskie ostrzeżenie i złamali zasady strefy Schengen.
avatar
Marek
Budzisz

Marek Budzisz: Po zestrzeleniu rosyjskiego Ił-20. Lekki, anty-irański dryf Moskwy w Syrii.
W poniedziałek wieczorem, kiedy w Soczi kończyło się spotkanie Putin – Erdogan napłynęły informacje o ataku izraelskiego lotnictwa na cele położone w prowincji Latakia, w Syrii. Jak się później okazało z komunikatu strony izraelskiej uderzono po to, aby przeciwdziałać trwającemu przekazaniu instalacji do produkcji broni przez Irańczyków na rzecz oddziałów libańskiego Hezbollahu. Samo uderzenie izraelskiego lotnictwa na cele zlokalizowane w Syrii nie jest niczym nadzwyczajnym, nawet, jeśli weźmie się pod uwagę, że w tej samej prowincji znajduje się rosyjska baza lotnicza. Znacznie ciekawsze jest to, co się stało później. Otóż rakiety wystrzelone przez Syryjczyków zestrzeliły rosyjski samolot zwiadu elektronicznego Ił- 20 z 15 osobową ekipą na pokładzie. Choć poszukiwania nadal trwają, to raczej nikt w Rosji nie ma wątpliwości, że wszyscy zginęli.
ciastkoWykorzystujemy pliki "cookies" aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Możesz zablokować możliwość wykorzystywania tych plików poprzez zmianę ustawień w swojej przeglądarce internetowej.