loading
Proszę czekać...
reklama_pozioma
[tylko na Tysol.pl] Prof. Romuald Szeremietiew: Moja rocznica strajku w stoczni gdańskiej w 1988 r.
Opublikowano dnia 12.05.2018 18:37
„… niepokoją mnie warcholskie poczynania osobników w rodzaju Szeremietiewa, którzy w zalążku pragnęliby pogrzebać ideę porozumienia i Okrągłego Stołu.” 

Romuald Szeremietiew - zbiory prywatne
Na stronie Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność” można znaleźć listę uczestników strajku w 1988 r. Jest na niej:
Romuald Szeremietiew – PPN – wsparcie dla strajkujących
Cóż nie tylko „wsparcie”
Wspominam jak odnotowała moją obecność czerwona propaganda:
„… niepokoją mnie warcholskie poczynania osobników w rodzaju Szeremietiewa, którzy w zalążku pragnęliby pogrzebać ideę porozumienia i Okrągłego Stołu.” 
Zbigniew Niemcewicz, „Powtórka z historii”, (Dziennik Bałtycki 03.10.1988.)
Niedawno trafiłem na słowa uczestnika tamtego strajku: 
"W 1988 r podczas strajku w stoczni Pan Romuald Szeremietiew potrafił publicznie zarzucić Wałęsie zdradę ideałów Solidarności i podejrzane kontakty z funkcjonariuszami reżimu .Taka postawa wymagała wtedy dużej odwagi, dziś wszystko się potwierdza. Jestem dumny, że był Pan wtedy z nami w Gdańskiej Stoczni Remontowej im J. Piłsudskiego!"
A po latach przeczytałem, że: "... Naszymi przywódcami byli wówczas Wojciech Ziembiński, Romuald Szeremietiew i Kornel Morawiecki.” 
Sławomir Cenckiewicz, Mit założycielski III RP (Nasz Dziennik 04.06.2009).
------------------------------
Jestem na strajku w stoczni gdańskiej 1988 r. Na zdjęciu w centrum (stoję bokiem), pierwszy z prawej kierujący strajkiem Alojzy Szablewski, wykonuje polecenie Wałęsy, który wskazując na mnie powiedział - nie dawać mu mikrofonu.
 
Wydarzenia
więcej
Opinie
więcej
Najnowszy numer
Związek
więcej
Wideo Tysol.pl Wywiad Cezarego Krysztopy z Tomaszem Szatkowskim
Blogi
avatar
Jerzy
Bukowski

Jerzy Bukowski: Szturm na papieski tort
Tort z wizerunkiem Jana Pawła II musiał być pilnowany przez ochroniarzy, aby nie zjedzono go zbyt wcześnie.
avatar
Balli
Marzec

Balli Marzec: Co się odwlecze to nie uciecze
Dzisiaj książę Harry żeni się z Amerykanką, rozwódką z afroamerykańskimi korzeniami i rodzina królewska, choć z pewną rezerwą, to akceptuje. Jak widać czasy się zmieniają…
avatar
Jerzy
Bukowski

Jerzy Bukowski: Zbiórka Harcerstwa Niepokornego
Przyznających się do działania w Ruchu instruktorów represjonowano, a kierowane przez nich drużyny i szczepy rozwiązywano.
ciastkoWykorzystujemy pliki "cookies" aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Możesz zablokować możliwość wykorzystywania tych plików poprzez zmianę ustawień w swojej przeglądarce internetowej.