loading
Proszę czekać...
reklama_pozioma
Piotr Duda: Trzeba podchodzić do polityki klimatycznej realistycznie. Niezbędna jest równowaga
Opublikowano dnia 11.05.2018 07:37
– Trzeba podchodzić do polityki klimatycznej realistycznie, żeby nie zniszczyć gospodarki, nie tracić miejsc pracy. Niezbędna jest równowaga – mówił na Posiedzeniu Plenarnym RDS przewodniczący NSZZ Solidarność Piotr Duda. 

P. Glanert - KK Solidarność
Anna Grabowska

W 2018 r. w Katowicach odbędzie się Szczyt klimatyczny ONZ  (tzw. COP24), podczas którego negocjowane będą działania na rzecz polityki klimatycznej. Partnerzy społeczni z RDS przygotowali rozmawiali o nim na Posiedzeniu Plenarnym Rady 25 kwietnia. 

Promować polskie rozwiązania
Przewodniczący zespołu ds. polityki gospodarczej i rynku pracy Andrzej Malinowski, prezydent Pracodawców RP, zaznaczył w dyskusji, że strona rządowa nie przyłączyła się do wypracowywania stanowiska. W jego opinii, społeczeństwo takiego działania właśnie oczekuje. 

„Wspólne rządowo-społeczne stanowisko to kwestia naszej związkowej i pracodawców aktywności, ale także aktywności rządu” – przekonywał.

Malinowski mówił, że partnerzy społeczni „chcą wspierać rząd, ale nie mogą go zastępować”. Dodał, że strona społeczna liczyła, że na początek otrzyma stanowisko rządowe, a dopiero potem uzupełni go swoimi uwagami. 

Minister ochrony środowiska Henryk Kowalczyk stwierdził, że szczyt w Katowicach jest ogromnym wyzwaniem dla resortu. Za priorytet uznał przyjęcie  protokołu z Kioto tak, „aby było ono powszechne, ale też dobrowolne”. 

„Powinniśmy mówić nie tylko o naszych atutach do ograniczania emisji, ale do pochłaniania dwutlenku węgla” – argumentował. 

Kowalczyk podkreślił, że kwestie związane z emisją związaną ze wzrostem gospodarczym są istotne również dla przedstawicieli związków i pracodawców. Dlatego rząd opowiada się za współpracą stron, a nie jedynie za opiniowaniem stanowiska rządu przez stronę społeczną. 

Dariusz Trzcionka z FZZ mówił o takim podejściu do polityki klimatycznej, które pozwoli na zrównoważony rozwój, przy akceptacji celów społecznych. Z jednej strony trzeba dbać o ochronę klimatu, ale z drugiej zapobiegać utracie miejsc pracy. Do tego niezbędne jest wsparcie ekspertów partnerów społecznych. Zaznaczył, że całkowicie z węgla wycofują się państwa, które mają np. duży zapas gazu, jak Kanada. 
„Jako strona społeczna pokazujemy, że węgiel nie jest brudnym paliwem. Trzeba tylko stworzyć ramy do jego skutecznego wykorzystania. Należy natomiast walczyć z energetycznym ubóstwem” – powiedział Trzcionka. 

Kontrolować wydatki
Jak zaznaczył Tadeusz Ryśnik z NSZZ Solidarność, szczególnie istotne jest dokonanie oceny skuteczności realizacji dotychczasowej polityki klimatycznej i kosztów jej wdrażania. Przedstawiciel związku wskazywał na potrzebę przeanalizowania, w jaki sposób państwa wydały środki otrzymane z opłat za emisję CO2...Wydarzenia
więcej
Opinie
więcej
Najnowszy numer
Związek
więcej
Wideo Agnieszka Romaszewska: Ukraina postawiła na Niemcy. I się na tym przejedzie
Blogi
avatar
Jerzy
Bukowski

Co łączy byłego I Sekretarza KC PZRP z dzisiejszym PSL?
Czas płynie, ustrój się zmienił, do polityki weszło od 1980 roku kilka pokoleń polityków, a w PSL (i zapewne nie tylko w tym ugrupowaniu) niechęć do poszerzania wiedzy nadal kwitnie.
avatar
europoseł Zbigniew
Kuźmiuk

Z. Kuźmiuk: Do tej pory tylko się domyślaliśmy, Pawlak mówi jak jest z mediami zagranicznymi w Polsce
Ujawnione wczoraj przez portal TVP Info fragmenty rozmowy pomiędzy Waldemarem Pawlakiem, wtedy wicepremierem i ministrem gospodarki, a jednym z najbogatszych przedsiębiorców w Polsce Michałem Sołowowem, rozwiewa wszelkie wątpliwości dotyczące wpływu mediów o zagranicznym kapitale na polską politykę.
avatar
Jerzy
Bukowski

Jerzy Bukowski: Czy obronimy konstytucję przed uzurpatorami?
Od pewnego czasu wykrzykiwanie go na każdej antyrządowej demonstracji stało się znakiem wywoławczym i sztandarem totalnej opozycji wobec obecnego obozu władzy.
ciastkoWykorzystujemy pliki "cookies" aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Możesz zablokować możliwość wykorzystywania tych plików poprzez zmianę ustawień w swojej przeglądarce internetowej.