loading
Proszę czekać...
reklama_pozioma
Piotr Duda: Trzeba podchodzić do polityki klimatycznej realistycznie. Niezbędna jest równowaga
Opublikowano dnia 11.05.2018 07:37
– Trzeba podchodzić do polityki klimatycznej realistycznie, żeby nie zniszczyć gospodarki, nie tracić miejsc pracy. Niezbędna jest równowaga – mówił na Posiedzeniu Plenarnym RDS przewodniczący NSZZ Solidarność Piotr Duda. 

P. Glanert - KK Solidarność
Anna Grabowska

W 2018 r. w Katowicach odbędzie się Szczyt klimatyczny ONZ  (tzw. COP24), podczas którego negocjowane będą działania na rzecz polityki klimatycznej. Partnerzy społeczni z RDS przygotowali rozmawiali o nim na Posiedzeniu Plenarnym Rady 25 kwietnia. 

Promować polskie rozwiązania
Przewodniczący zespołu ds. polityki gospodarczej i rynku pracy Andrzej Malinowski, prezydent Pracodawców RP, zaznaczył w dyskusji, że strona rządowa nie przyłączyła się do wypracowywania stanowiska. W jego opinii, społeczeństwo takiego działania właśnie oczekuje. 

„Wspólne rządowo-społeczne stanowisko to kwestia naszej związkowej i pracodawców aktywności, ale także aktywności rządu” – przekonywał.

Malinowski mówił, że partnerzy społeczni „chcą wspierać rząd, ale nie mogą go zastępować”. Dodał, że strona społeczna liczyła, że na początek otrzyma stanowisko rządowe, a dopiero potem uzupełni go swoimi uwagami. 

Minister ochrony środowiska Henryk Kowalczyk stwierdził, że szczyt w Katowicach jest ogromnym wyzwaniem dla resortu. Za priorytet uznał przyjęcie  protokołu z Kioto tak, „aby było ono powszechne, ale też dobrowolne”. 

„Powinniśmy mówić nie tylko o naszych atutach do ograniczania emisji, ale do pochłaniania dwutlenku węgla” – argumentował. 

Kowalczyk podkreślił, że kwestie związane z emisją związaną ze wzrostem gospodarczym są istotne również dla przedstawicieli związków i pracodawców. Dlatego rząd opowiada się za współpracą stron, a nie jedynie za opiniowaniem stanowiska rządu przez stronę społeczną. 

Dariusz Trzcionka z FZZ mówił o takim podejściu do polityki klimatycznej, które pozwoli na zrównoważony rozwój, przy akceptacji celów społecznych. Z jednej strony trzeba dbać o ochronę klimatu, ale z drugiej zapobiegać utracie miejsc pracy. Do tego niezbędne jest wsparcie ekspertów partnerów społecznych. Zaznaczył, że całkowicie z węgla wycofują się państwa, które mają np. duży zapas gazu, jak Kanada. 
„Jako strona społeczna pokazujemy, że węgiel nie jest brudnym paliwem. Trzeba tylko stworzyć ramy do jego skutecznego wykorzystania. Należy natomiast walczyć z energetycznym ubóstwem” – powiedział Trzcionka. 

Kontrolować wydatki
Jak zaznaczył Tadeusz Ryśnik z NSZZ Solidarność, szczególnie istotne jest dokonanie oceny skuteczności realizacji dotychczasowej polityki klimatycznej i kosztów jej wdrażania. Przedstawiciel związku wskazywał na potrzebę przeanalizowania, w jaki sposób państwa wydały środki otrzymane z opłat za emisję CO2...Wydarzenia
więcej
Opinie
więcej
Najnowszy numer
Związek
więcej
reklama_pionowa
Wideo Agnieszka Romaszewska: Ukraina postawiła na Niemcy. I się na tym przejedzie
Blogi
avatar
Jerzy
Bukowski

Jerzy Bukowski: Czy Trzaskowski złoży też wniosek o delegalizację KPP?
Jeśli nie podoba mu się tylko ON-R, a nie przeszkadza mu KPP to znaczy, że jest stronniczy, wybiórczo traktuje przytoczone wyżej artykuły Konstytucji i Kodeksu karnego oraz wyraźnie sympatyzuje z komunistami.
avatar
Przemysław
Jarasz

Lekarz ginekolog podejrzany o zgwałcenie pacjentki i molestowanie innych. Został zatrzymany przez policję
50-letni lekarz ginekolog z Zabrza jest podejrzany o zgwałcenie, a także doprowadzenie czterech pacjentek do poddania się tzw. innym czynnościom seksualnym. Został już zatrzymany przez miejscową policję prowadzącą śledztwo pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Zabrzu. Podejrzany medyk został objęty m.in. policyjnym dozorem i absolutnym zakazem wykonywania zawodu. Grozi mu kara do 12 lat więzienia. Śledczy nie wykluczają, że ofiar lekarza może być więcej i apelują do kobiet, które mogły być pokrzywdzone przez zatrzymanego ginekologa, o zgłaszanie się na policję lub do prokuratury.
avatar
poseł Janusz
Szewczak

Janusz Szewczak: Jan Vincent Rostowski pluje pod wiatr
Ciekawe, kogo chciał obrazić i sprowokować Sztukmistrz z Londynu Jan Vincent Rostowski; Kornela Morawieckiego, premiera Mateusza Morawieckiego, a może śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego, w związku z 10-tą rocznicą jego odważnej akcji w Gruzji, swym ostatnim, głupawym i aroganckim wpisem w mediach społecznościowych.
ciastkoWykorzystujemy pliki "cookies" aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Możesz zablokować możliwość wykorzystywania tych plików poprzez zmianę ustawień w swojej przeglądarce internetowej.