loading
Proszę czekać...
reklama_pozioma
Piotr Duda: Trzeba podchodzić do polityki klimatycznej realistycznie. Niezbędna jest równowaga
Opublikowano dnia 11.05.2018 07:37
– Trzeba podchodzić do polityki klimatycznej realistycznie, żeby nie zniszczyć gospodarki, nie tracić miejsc pracy. Niezbędna jest równowaga – mówił na Posiedzeniu Plenarnym RDS przewodniczący NSZZ Solidarność Piotr Duda. 

P. Glanert - KK Solidarność
Anna Grabowska

W 2018 r. w Katowicach odbędzie się Szczyt klimatyczny ONZ  (tzw. COP24), podczas którego negocjowane będą działania na rzecz polityki klimatycznej. Partnerzy społeczni z RDS przygotowali rozmawiali o nim na Posiedzeniu Plenarnym Rady 25 kwietnia. 

Promować polskie rozwiązania
Przewodniczący zespołu ds. polityki gospodarczej i rynku pracy Andrzej Malinowski, prezydent Pracodawców RP, zaznaczył w dyskusji, że strona rządowa nie przyłączyła się do wypracowywania stanowiska. W jego opinii, społeczeństwo takiego działania właśnie oczekuje. 

„Wspólne rządowo-społeczne stanowisko to kwestia naszej związkowej i pracodawców aktywności, ale także aktywności rządu” – przekonywał.

Malinowski mówił, że partnerzy społeczni „chcą wspierać rząd, ale nie mogą go zastępować”. Dodał, że strona społeczna liczyła, że na początek otrzyma stanowisko rządowe, a dopiero potem uzupełni go swoimi uwagami. 

Minister ochrony środowiska Henryk Kowalczyk stwierdził, że szczyt w Katowicach jest ogromnym wyzwaniem dla resortu. Za priorytet uznał przyjęcie  protokołu z Kioto tak, „aby było ono powszechne, ale też dobrowolne”. 

„Powinniśmy mówić nie tylko o naszych atutach do ograniczania emisji, ale do pochłaniania dwutlenku węgla” – argumentował. 

Kowalczyk podkreślił, że kwestie związane z emisją związaną ze wzrostem gospodarczym są istotne również dla przedstawicieli związków i pracodawców. Dlatego rząd opowiada się za współpracą stron, a nie jedynie za opiniowaniem stanowiska rządu przez stronę społeczną. 

Dariusz Trzcionka z FZZ mówił o takim podejściu do polityki klimatycznej, które pozwoli na zrównoważony rozwój, przy akceptacji celów społecznych. Z jednej strony trzeba dbać o ochronę klimatu, ale z drugiej zapobiegać utracie miejsc pracy. Do tego niezbędne jest wsparcie ekspertów partnerów społecznych. Zaznaczył, że całkowicie z węgla wycofują się państwa, które mają np. duży zapas gazu, jak Kanada. 
„Jako strona społeczna pokazujemy, że węgiel nie jest brudnym paliwem. Trzeba tylko stworzyć ramy do jego skutecznego wykorzystania. Należy natomiast walczyć z energetycznym ubóstwem” – powiedział Trzcionka. 

Kontrolować wydatki
Jak zaznaczył Tadeusz Ryśnik z NSZZ Solidarność, szczególnie istotne jest dokonanie oceny skuteczności realizacji dotychczasowej polityki klimatycznej i kosztów jej wdrażania. Przedstawiciel związku wskazywał na potrzebę przeanalizowania, w jaki sposób państwa wydały środki otrzymane z opłat za emisję CO2...Wydarzenia
więcej
Opinie
więcej
Najnowszy numer
Związek
więcej
Wideo gen. Komornicki: Rosjanie przygotowują się do wojny na dużą skalę
Blogi
avatar
Paweł
Janowski

Paweł Janowski: Plastynowanie gotówkowe
Przyglądam się młodym, interesująco inteligentnym, pracowitym inaczej kandydatom z wybitnie zasłużonej partii. O którą chodzi? Proszę odgadnąć. Przyglądam się bardzo dokładnie, a jak tak się przyglądam, to zauważam zadziwiające podobieństwo między nimi. Od Szczecina po Gdańsk, od Wrocławia po Inowrocław, od miasteczka po aglomerację. Jest coś, co ich wszystkich łączy. Co to takiego?
avatar
Historia W
Aspektach Różnych

19-20 czerwca 1574 r. - ucieczka króla Henryka Walezego z Polski
444 lata temu, w nocy z 19 na 20 czerwca 1574 r., król Polski Henryk z rodu Walezjuszy zbiegł ze stołecznego Krakowa i wraz z kilkoma zaufanymi osobami uciekł do rodzinnej Francji, by objąć tron po zmarłym bracie Karolu IX.
avatar
Portal
Stoczniowy

[Wywiad] Konrad Konefał: PGZ Stocznia Wojenna szuka 150 pracowników i liczy na nowe kontrakty
– Jeżeli pozyskamy kontrakty w takim kształcie, do jakiego dążymy, będziemy potrzebowali nawet 150 nowych pracowników w drugim półroczu tego roku. Poszukujemy głównie pracowników produkcyjnych o różnych specjalnościach stoczniowych. Chcemy również uzupełnić wakaty na stanowiskach projektantów i technologów. Szeroko zakrojoną rekrutację zaczynamy z końcem czerwca – mówi prezes zarządu PGZ Stoczni Wojennej Konrad Konefał w rozmowie z Portalem Stoczniowym.
ciastkoWykorzystujemy pliki "cookies" aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Możesz zablokować możliwość wykorzystywania tych plików poprzez zmianę ustawień w swojej przeglądarce internetowej.