loading
Proszę czekać...
reklama_pozioma
Paweł Janowski: Platforma Nowoczesnych Cymbałów
Opublikowano dnia 09.05.2018 18:40
Cymbały to strunowy instrument muzyczny z grupy chordofonów, czyli instrumentów strunowych uderzanych. Czym można uderzać w cymbały, to już zależy od wyobraźni cymablisty i od jego sponsora. Każdy cymbał może mieć swoje oryginalne struny, które mogą być wykonane z metalu, z umiłowania alkoholu, słabości do płci przeciwnej albo wręcz przeciwnie oraz z włókien naturalnych, m.in. jedwabiu, tworzyw sztucznych – nylonu lub odpowiednio spreparowanych jelit zwierzęcych, a także specjalnie udokumentowanych układów korupcyjnych.

pixabay.com
Bardzo interesującym zagadnieniem jest zasada działania cymbałów nowoczesnych. W drgającej strunie jako części integralnej cymbała powstaje fala stojąca, a ponieważ końce struny są dobrze umocowane, niekiedy genetycznie, powstają tam węzły fali lokalne bądź branżowe. Należy jednak pamiętać, że możliwe są tylko takie drgania, dla których długość struny jest równa połowie długości fali, jej wielokrotności lub adekwatnej aktywności motywowanej finansowo.

Ton podstawowy struny w nowoczesnych cymbałach generuje drganie o największej długości fali, lecz barwę dźwięku tworzy suma krótszych fal, tzw. harmonicznych, oraz kumulacja nacisków okołokorupcyjnych. Ważny jest zatem rozkład częstotliwości przelewów, a także częstotliwość zauważalna w widmie akustycznym i w oczach żony, kochanki lub innej wybranki. Muzyk może w pewnym zakresie kontrolować liczbę tonów harmonicznych poprzez technikę flażoletów i odpowiednie dozowanie prezentów, a także przy pomocy odpowiednio skomponowanych wiązanek kwiatowych w zestawie z zegarkami od Sławomira.

Nie zapominajmy, że struna może być uderzana ręcznie (np. cymbały), tangentem (np. klawikord), telefonicznie (sygnał od zaprzyjaźnionego sędziego lub innego wpływowego cymbała), a także młoteczkiem (np. fortepian), młotem (np. mordobicie) oraz przy pomocy butów z betonu (ulubiony sposób włoskich wirtuozów).

Do gry na cymbałach używa się dwóch drewnianych pałeczek o specjalnym wygiętym kształcie i wielu zachęt w temacie rozwoju kariery. Struny w liczbie dochodzącej do 100 rozciągnięte są w tzw. pasmach wzdłuż korpusu instrumentu. Pasma strun mogą mieć od 2 do 5 strun tej samej wysokości dla wzmocnienia głośności instrumentu. Zaczepione są o kołki, podobne do fortepianowych, a stroi się je specjalnym kluczem o kwadratowym przekroju i odpowiednim kursem wymiany rodzimej waluty w stosunku do franka szwajcarskiego. Instrument posiada podstawkę do strun basowych, do lewych przelewów, do strun wyższych i do prezentów okolicznościowych, np. willi w Chorwacji. Kolejne podstawki rozszerzają skalę instrumentu o dodatkowe dźwięki alterowane i możliwości lobbingowe.

W Europie nowoczesne cymbały stały się popularne w okresie późnej Unii Europejskiej. Kierunek ich rozpowszechnienia szedł od Berlina, poprzez Europę Południową i Skandynawię równocześnie, a następnie do Europy Wschodniej. W Ameryce ostatnio popularność cymbałów wyraźnie zmalała, głównie z powodu ich ostrego, lewackiego tonu. Zaczęto uważać, że to instrument nieszlachetny, hałaśliwy i dysfunkcyjny, skutkujący głęboką zapaścią społeczną i depresją powyborczą.

Cymbały są szczególnie popularne w polityce kanapowej. Wykorzystują je sporadycznie kompozytorzy polityki postbolszewickiej, wydobywając dźwięk przez swobodne uderzanie naprzemienne w struny próżności i pychy, wykorzystując w ten sposób naturalne brzęczenie i pogłos. Wyróżnia się różne style gry, od melodycznego, poprzez rozłożone akordy do akompaniowania, aż po styl mieszany. Dodajmy, że wszelkie skojarzenia z Cymbałami obecnymi na polskiej scenie należy zachować dla siebie.

Dr Paweł Janowski
 
Artykuł pochodzi z najnowszego numeru "TS" (19/2018) do kupienia w wersji cyfrowej tutaj.
Wydarzenia
więcej
Opinie
więcej
reklama_pionowaNajnowszy numer
Związek
więcej
Wideo gen. Komornicki: Rosjanie przygotowują się do wojny na dużą skalę
Blogi
avatar
Jacek
Matysiak

Trump popychadłem Putina?
Lewica nie ma innego wyjścia jak walka z Trumpem. W mainstreamowych mediach aż huczy od oskarżeń Trumpa o zdradę i o to, że temu KGB-ście Putinowi dał się owinąć wokół małego palca, a wszystko dlatego, że Putin ma na niego jakiś poważny bród. Były szef CIA John Brennan w rządzie Obamy, wrzucił na twitterze, że zachowanie Trumpa było kryminalne i pachnie zdradą,
avatar
Portal
Stoczniowy

PGZ Stocznia Wojenna rekrutuje specjalistów
Państwowa stocznia należąca do Polskiej Grupy Zbrojeniowej ogłosiła szeroką rekrutację. Firma zamierza w najbliższym czasie zatrudnić ok. 150 osób. Potrzebni są spawacze, monterzy, elektromonterzy, elektrycy, rurarze, malarze, elektronicy, automatycy. Stocznia Wojenna szuka też technologów i projektantów, spółka podała w komunikacie.
avatar
Jerzy
Bukowski

Jerzy Bukowski: "Gafa Putina, niedopatrzenie ochroniarzy innych VIP-ów"
Prezydentowi Rosji zabrakło refleksu i wyczucia sytuacji, co w niczym nie zwalnia jednak z odpowiedzialności za ten skandal służb ochrony pozostałych moknących w deszczu na Łużnikach VIP-ów.
ciastkoWykorzystujemy pliki "cookies" aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Możesz zablokować możliwość wykorzystywania tych plików poprzez zmianę ustawień w swojej przeglądarce internetowej.