loading
Proszę czekać...
reklama_pozioma
[Artykuł 7] Korespondent RMF: Bruksela zastanawia się jak zachować twarz
Opublikowano dnia 04.05.2018 11:35
- Bruksela zastanawia się jak zachować twarz - pisze korespondent RMF w brukseli Katarzyna Szymańska Borginon komentując rozmowy ministra spraw zagranicznych Jacka Czaputowicza z Fransem Timmermansem dotyczące zamknięcia procedury Artykułu 7 wobec Polski, która została wszczęta w związku z polską reformą sądownictwa. Z jej opinią zgadza się korespondent TVP Dominika Cosic

screen YouTube
- Zamknięcie procedury art. 7 jest na wyciagnięcie ręki, chociaż oficjalnie obie strony są nadal bardzo ostrożne. Dyskusja dotyczy już nie tylko tego, czy zamknąć procedurę art. 7, ale w jaki sposób to będzie zrobione.
(...)
Szef polskiej dyplomacji Jacek Czaputowicz przeprowadził najpierw rozmowę z Fransem Timmermansem w cztery oczy - tutaj zapadły z pewnością konkretne ustalenia - a potem prowadzono ją w szerszym gronie (ze strony KE było 12 osób). Dyskusja była miejscami dosyć trudna. Oficjalnie usłyszymy teraz, że KE - analizuje poprawki ograniczające skargę nadzwyczajną i nominacje asesorów. Dokumenty z tymi poprawkami może nawet trafią do ekspertów i prawników KE, jednak ruch Brukseli będzie polityczny.

Mimo że wciąż oficjalnie chodzi o praworządność w Polsce,  to KE będzie się teraz bardziej zastanawiać czy to, co zaproponował polski rząd wystarczy, żeby Timmermans, który z walki o praworządność w Polsce zrobił sedno swojej kadencji komisarza, zachował twarz i żeby KE mogła obronić porozumienie przed Parlamentem Europejskim (i osobami takimi jak Guy Verhofstadt) oraz międzynarodowym środowiskiem sędziowskim

- pisze Katarzyna Szymańska Borginon

Całość korespondencji na stronie RMF24.pl

 nn
Wydarzenia
więcej
Opinie
więcej
Najnowszy numer
Związek
więcej
reklama_pionowa
Wideo Adam Andruszkiewicz [K'15]: Głosowałem w obronie ministra Macierewicza i już tłumaczę dlaczego
Blogi
avatar
Jerzy
Bukowski

Niech KOD wymyśli coś nowego
Jeżeli protest społeczny ma odnieść pożądany przez jego organizatorów skutek, to musi być ciekawy i różnorodny.
avatar
.
Rosemann

Rosemann: Rabaty pełne Cybów
Jednym z ulubionych komentarzy zwolenników PiS, udzielających się w sieci w odniesieniu do przejawów czystej nienawiści pojawiających się w wypowiedziach zwolenników radykalnej opozycji jest ostrzeżenie przed wyhodowaniem kolejnego Cyby. Ja mam poważniejsze obawy. Wydaje mi się, że chodzi nie o hodowlę kolejnego Cyby a o cale rabaty Cybów. Rosnące, niestety, prawdopodobnie po obu stronach. Już nie sporu a pełnej zajadłości i pozbawionej zasad wojny.
avatar
Adam
Zyzman

Adam Zyzman: Powrót do "ery pary"
"Parowozjada" w Chabówce
ciastkoWykorzystujemy pliki "cookies" aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Możesz zablokować możliwość wykorzystywania tych plików poprzez zmianę ustawień w swojej przeglądarce internetowej.