Konstytucja bardziej społeczna. "Wniosek o referendum konsultacyjne zostanie złożony"

– Bardzo dobre spotkanie. W wystąpieniu prezydenta usłyszeliśmy bardzo ważne słowa o zabezpieczeniach konstytucyjnych wieku emerytalnego oraz kwestie, o których mówiłem w swoim wystąpieniu, czyli wpisania do artykułu 87 konstytucji, jako źródła prawa, układów zbiorowych pracy – mówił o kongresie „Wspólnie o Konstytucji na Narodowym” szef Solidarności Piotr Duda.
 Konstytucja bardziej społeczna. "Wniosek o referendum konsultacyjne zostanie złożony"
/ fot. Marcin Żegliński, Tygodnik Solidarność
Jakub Pacan

W ostatni czwartek kwietnia prezydent Andrzej Duda przewodniczył Kongresowi „Wspólnie o Konstytucji na Narodowym”. Wydarzenie na Stadionie Narodowym wpisuje się w zainicjowaną przez prezydenta kampanię przed referendum o kierunkach zmian w konstytucji. To wydarzenie o tyle ważne, że od początku tych konsultacji ważną rolę odgrywała w nich NSZZ Solidarność. Pierwsza debata odbyła się zresztą w Sali BHP Stoczni Gdańskiej, a jednym z jej głównych prelegentów był przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ Solidarność Piotr Duda.

Prezydent zaznaczył, aby w konstytucji bardziej podkreślić rolę rodziny, wpisać większe prawa dla osób niepełnosprawnych oraz podział jednostek samorządu terytorialnego. – Jedno jest dla mnie jasne: zasadniczym celem reformy konstytucyjnej pozostaje umocnienie polskiej niepodległości, suwerenności i pomyślnego bytu Polaków. Szanowni państwo, jestem przekonany, że również dzisiejsze spotkanie, które jest podsumowaniem dotychczasowego dorobku, stanie się ważnym krokiem w procesie doskonalenia systemu ustrojowego – mówił prezydent Andrzej Duda.

Prezydent podkreślił następnie, że należy wzmocnić w naszym systemie politycznym inicjatywę referendum. – Konstytucja w ogóle nie przewiduje inicjatywy referendum ze strony samych zainteresowanych, czyli obywateli, a wymaga natomiast udziału ponad połowy ogółu uprawnionych obywateli. Konstytucja nie rozróżnia przy tym referendum stanowiącego i konsultacyjnego – tłumaczył prezydent Polski.

– Myślę, że jasno wszyscy dzisiaj wszyscy zrozumieli, że mój wniosek o referendum konsultacyjne zostanie złożony, więc chcę tym samym przeciąć te wszystkie spekulacje medialne: czy prezydent Duda wystąpi do Senatu, czy nie wystąpi. Oczywiście, że to wystąpienie będzie – zapewnił Andrzej Duda.

Pytany o o prawdopodobną liczbę pytań referendalnych stwierdził: – Myślę, że będzie ich ok. 10. Nie chciałbym, by było ich więcej, tak żeby karta referendalna zmieniła się w ankietę. Chciałbym, by to były takie pytania, które rzeczywiście będą wynikały z tych ponad 20 debat, które zostały przeprowadzone, z których kilka było w Pałacu Prezydenckim, a cały szereg w mniejszych i większych polskich miastach.

To nasze wspólne dzieło! 
– Podsumowanie mamy w miejscu wyjątkowym, w jednym z najczytelniejszych symboli zmian, jakie zaszły w naszej ojczyźnie od 1989 roku. Właśnie tu, na Stadionie Narodowym. Cieszy mnie, że projekt, którego rozpoczęcie zapowiedziałem w zeszłym roku, nadal się rozwija. Pamiętamy, że twórcy tamtej ustawy z 1791 roku, która miała wzmocnić Rzeczpospolitą i dać jej nowe siły do rozwoju, planowali dalekowzrocznie, by co 25 lat podejmować debaty ws. rewizji zapisów. Dziś stajemy przed podobnym wyzwaniem. Polsce potrzebna jest konstytucja na miarę rzeczywistości XXI wieku – podkreślił.

Po prezydencie głos zabrał przewodniczący NSZZ Solidarność Piotr Duda. – Solidarność jest zawsze z Panem, bo to nasze wspólne dzieło! – mówił lider „S”. Szef Solidarności położył nacisk na konieczność wzmocnienia praw pracowników w ustawie zasadniczej i dodał, że inicjatywa prezydenta może dokończyć dzieło Solidarności z 1994 r. Wtedy Solidarność zaproponowała swój projekt konstytucji, ale trafił on do kosza.

Przypomnijmy, że NSZZ Solidarność opowiedziała się wtedy za społecznym projektem konstytucji. Zebrano pod nim blisko dwa miliony podpisów poparcia. Zawarte tam propozycje od art. 36 do 42, dotyczące m.in. ochrony pracowniczej, sporów zbiorowych, płacy minimalnej i pomocy państwa dla bezrobotnych, są niepokojąco aktualne do dzisiaj. 

Rada Dialogu Społecznego do konstytucji
Po południu odbyły się cztery eksperckie panele dyskusyjne: „Młodzi i przyszłość”, „Gospodarka i praca”, „Wieś, rolnictwo, zrównoważony rozwój” oraz „Samorząd i społeczeństwo obywatelskie”.

W panelu „Gospodarka i praca” udział wziął przewodniczący Solidarności Piotr Duda. Debacie przewodziła red. Barbara Kasprzycka z „Dziennika Gazety Prawnej”. Wśród ekspertów byli jeszcze Andrzej Dera, szef stanu w Kancelarii Prezydenta RP, dr hab. Marek Dobrowolski z KUL oraz Marek Kowalski, wiceprezydent Pracodawców RP. 

– W tym panelu będziemy poruszać się wokół artykułu 20 konstytucji – zaznaczył na początku szef „S”. Ten artykuł brzmi: „Społeczna gospodarka rynkowa oparta na wolności działalności gospodarczej, własności prywatnej oraz solidarności, dialogu i współpracy partnerów społecznych stanowi podstawę ustroju gospodarczego Rzeczypospolitej Polskiej”. Przewodniczący „S” stwierdził, że dotychczas nie było społecznej gospodarki rynkowej. 

– Do tej pory było tak, że 99 proc. było gospodarki liberalnej i 1 proc. społecznej. Ten brak równowagi był obecny przez wiele lat. I był bardzo widoczny – zaznaczył Piotr Duda.

Układy zbiorowe
Z szefem Solidarności zgodził się minister Dera. – Jak traktować pojęcie solidaryzmu, jak uszczegółowić ten zapis? Pytam o to od dwudziestu lat i ciągle trudno mi znaleźć odpowiedź. Niestety uważam, że na dzień dzisiejszy art. 20 jest przepisem martwym – podsumował.

W ostatni czwartek kwietnia prezydent Andrzej Duda przewodniczył Kongresowi „Wspólnie o Konstytucji na Narodowym”. Wydarzenie na Stadionie Narodowym wpisuje się w zainicjowaną przez prezydenta kampanię przed referendum o kierunkach zmian w konstytucji. To wydarzenie o tyle ważne, że od początku tych konsultacji ważną rolę odgrywała w nich NSZZ Solidarność. Pierwsza debata odbyła się zresztą w Sali BHP Stoczni Gdańskiej, a jednym z jej głównych prelegentów był przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ Solidarność Piotr Duda...



#REKLAMA_POZIOMA#

Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Sąd Najwyższy podjął decyzję w sprawie wnuka byłego prezydenta Lecha Wałęsy z ostatniej chwili
Sąd Najwyższy podjął decyzję w sprawie wnuka byłego prezydenta Lecha Wałęsy

Sąd Najwyższy oddalił wniosek kasacyjny w sprawie dwóch młodych mężczyzn skazanych za rozbój i pobicie obywateli Szwecji. Jednym z nich był wnuk byłego prezydenta Lecha Wałęsy. Bartłomiej W. odbywa karę 4 lat więzienia.

PE za wprowadzeniem limitu płatności gotówką. O jakie kwoty chodzi? z ostatniej chwili
PE za wprowadzeniem limitu płatności gotówką. O jakie kwoty chodzi?

Europarlament przyjął w środę przepisy, które mają wzmocnić walkę z praniem brudnych pieniędzy w UE. Jeśli zatwierdzi je Rada UE, zakaz płatności gotówką powyżej określonej kwoty zostanie wprowadzony.

Ryoyu Kobayashi skoczył 291 metrów! Zobacz najdłuższy skok w historii [WIDEO] z ostatniej chwili
Ryoyu Kobayashi skoczył 291 metrów! Zobacz najdłuższy skok w historii [WIDEO]

Japończyk Ryoyu Kobayashi ustanowił nieoficjalny rekord świata w długości lotu narciarskiego, osiągając odległość 291 metrów na specjalnie przygotowanej skoczni na zboczu wzgórza Hlidarfjall w miejscowości Akureyri na Islandii.

Były premier alarmuje: Ceny prądu dla przedsiębiorców będą no limit z ostatniej chwili
Były premier alarmuje: Ceny prądu dla przedsiębiorców będą no limit

„Pani Hennig-Kloska zapominała złożyć wniosek o notyfikacje pomocy dla przedsiębiorców. Innymi słowy ceny prądu dla przedsiębiorców będą noLimit” – alarmuje były premier Mateusz Morawiecki.

Obrońca ks. Michała Olszewskiego ujawnia szokujące kulisy sprawy z ostatniej chwili
Obrońca ks. Michała Olszewskiego ujawnia szokujące kulisy sprawy

„Ponieważ sprawa się rozlewa po dziennikarzach (rozmaitych barw i orientacji) pragnę odnieść się do ujawnionych już informacji” – pisze mec. dr Krzysztof Wąsowski, pełnomocnik ks. Michała Olszewskiego.

Mariusz Kamiński: Nie bójcie się, czasy walki z korupcją wrócą z ostatniej chwili
Mariusz Kamiński: Nie bójcie się, czasy walki z korupcją wrócą

– Jedyne moje przesłanie do funkcjonariuszy służb antykorupcyjnych w naszym kraju było takie: walić w złodziei niezależnie od tego, do jakiego ugrupowania się przykleili – mówił na antenie RMF były szef MSWiA Mariusz Kamiński.

Lista podsłuchwianych przez system Pegasus nie będzie jawna. Bodnar podał powody z ostatniej chwili
Lista podsłuchwianych przez system Pegasus nie będzie jawna. Bodnar podał powody

– To jest dla mnie przykre, że nawet na tej sali zwracam się do osób, które zostały objęte inwigilacją – mówił w Sejmie minister sprawiedliwości Adam Bodnar, przedstawiając sprawozdanie w Sejmie. Dodał, że lista podsłuchiwanych przez system Pegasus nie będzie jawna.

Niemieckie media: Polski pokaz siły w Waszyngtonie z ostatniej chwili
Niemieckie media: Polski pokaz siły w Waszyngtonie

„Pozycja Polski w NATO daje jej ogromny wpływ na sojuszników. Mówi się, że dyplomaci odegrali ważną rolę w porozumieniu USA w sprawie miliardowej pomocy dla Ukrainy. W przeciwieństwie do swoich europejskich sojuszników Warszawa ma do dyspozycji ważny zestaw instrumentów” – pisze niemiecki „Die Welt”.

Apel Piotra Dudy: To nie czas na bierność, to czas na solidarność z ostatniej chwili
Apel Piotra Dudy: To nie czas na bierność, to czas na solidarność

Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”, wystosował apel do członków i sympatyków NSZZ „Solidarność”, w którym wzywa do obecności na demonstracji, jaką Solidarność i Solidarność RI organizują 10 maja w Warszawie.

„Narodowy Dzień gwałtu”. Szokująca akcja na TikToku z ostatniej chwili
„Narodowy Dzień gwałtu”. Szokująca akcja na TikToku

Na platformie społecznościowej TikTok w Niemczech pojawiają się fake'owe materiały promujące informację, jakoby 24 kwietnia miał miejsce „National Rape Day” [Narodowy Dzień Gwałtu – red.], w którym napaści seksualne na kobiety i dziewczynki rzekomo pozostają bezkarne. Sprawa wzbudziła reakcję berlińskich władz.

REKLAMA

Konstytucja bardziej społeczna. "Wniosek o referendum konsultacyjne zostanie złożony"

– Bardzo dobre spotkanie. W wystąpieniu prezydenta usłyszeliśmy bardzo ważne słowa o zabezpieczeniach konstytucyjnych wieku emerytalnego oraz kwestie, o których mówiłem w swoim wystąpieniu, czyli wpisania do artykułu 87 konstytucji, jako źródła prawa, układów zbiorowych pracy – mówił o kongresie „Wspólnie o Konstytucji na Narodowym” szef Solidarności Piotr Duda.
 Konstytucja bardziej społeczna. "Wniosek o referendum konsultacyjne zostanie złożony"
/ fot. Marcin Żegliński, Tygodnik Solidarność
Jakub Pacan

W ostatni czwartek kwietnia prezydent Andrzej Duda przewodniczył Kongresowi „Wspólnie o Konstytucji na Narodowym”. Wydarzenie na Stadionie Narodowym wpisuje się w zainicjowaną przez prezydenta kampanię przed referendum o kierunkach zmian w konstytucji. To wydarzenie o tyle ważne, że od początku tych konsultacji ważną rolę odgrywała w nich NSZZ Solidarność. Pierwsza debata odbyła się zresztą w Sali BHP Stoczni Gdańskiej, a jednym z jej głównych prelegentów był przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ Solidarność Piotr Duda.

Prezydent zaznaczył, aby w konstytucji bardziej podkreślić rolę rodziny, wpisać większe prawa dla osób niepełnosprawnych oraz podział jednostek samorządu terytorialnego. – Jedno jest dla mnie jasne: zasadniczym celem reformy konstytucyjnej pozostaje umocnienie polskiej niepodległości, suwerenności i pomyślnego bytu Polaków. Szanowni państwo, jestem przekonany, że również dzisiejsze spotkanie, które jest podsumowaniem dotychczasowego dorobku, stanie się ważnym krokiem w procesie doskonalenia systemu ustrojowego – mówił prezydent Andrzej Duda.

Prezydent podkreślił następnie, że należy wzmocnić w naszym systemie politycznym inicjatywę referendum. – Konstytucja w ogóle nie przewiduje inicjatywy referendum ze strony samych zainteresowanych, czyli obywateli, a wymaga natomiast udziału ponad połowy ogółu uprawnionych obywateli. Konstytucja nie rozróżnia przy tym referendum stanowiącego i konsultacyjnego – tłumaczył prezydent Polski.

– Myślę, że jasno wszyscy dzisiaj wszyscy zrozumieli, że mój wniosek o referendum konsultacyjne zostanie złożony, więc chcę tym samym przeciąć te wszystkie spekulacje medialne: czy prezydent Duda wystąpi do Senatu, czy nie wystąpi. Oczywiście, że to wystąpienie będzie – zapewnił Andrzej Duda.

Pytany o o prawdopodobną liczbę pytań referendalnych stwierdził: – Myślę, że będzie ich ok. 10. Nie chciałbym, by było ich więcej, tak żeby karta referendalna zmieniła się w ankietę. Chciałbym, by to były takie pytania, które rzeczywiście będą wynikały z tych ponad 20 debat, które zostały przeprowadzone, z których kilka było w Pałacu Prezydenckim, a cały szereg w mniejszych i większych polskich miastach.

To nasze wspólne dzieło! 
– Podsumowanie mamy w miejscu wyjątkowym, w jednym z najczytelniejszych symboli zmian, jakie zaszły w naszej ojczyźnie od 1989 roku. Właśnie tu, na Stadionie Narodowym. Cieszy mnie, że projekt, którego rozpoczęcie zapowiedziałem w zeszłym roku, nadal się rozwija. Pamiętamy, że twórcy tamtej ustawy z 1791 roku, która miała wzmocnić Rzeczpospolitą i dać jej nowe siły do rozwoju, planowali dalekowzrocznie, by co 25 lat podejmować debaty ws. rewizji zapisów. Dziś stajemy przed podobnym wyzwaniem. Polsce potrzebna jest konstytucja na miarę rzeczywistości XXI wieku – podkreślił.

Po prezydencie głos zabrał przewodniczący NSZZ Solidarność Piotr Duda. – Solidarność jest zawsze z Panem, bo to nasze wspólne dzieło! – mówił lider „S”. Szef Solidarności położył nacisk na konieczność wzmocnienia praw pracowników w ustawie zasadniczej i dodał, że inicjatywa prezydenta może dokończyć dzieło Solidarności z 1994 r. Wtedy Solidarność zaproponowała swój projekt konstytucji, ale trafił on do kosza.

Przypomnijmy, że NSZZ Solidarność opowiedziała się wtedy za społecznym projektem konstytucji. Zebrano pod nim blisko dwa miliony podpisów poparcia. Zawarte tam propozycje od art. 36 do 42, dotyczące m.in. ochrony pracowniczej, sporów zbiorowych, płacy minimalnej i pomocy państwa dla bezrobotnych, są niepokojąco aktualne do dzisiaj. 

Rada Dialogu Społecznego do konstytucji
Po południu odbyły się cztery eksperckie panele dyskusyjne: „Młodzi i przyszłość”, „Gospodarka i praca”, „Wieś, rolnictwo, zrównoważony rozwój” oraz „Samorząd i społeczeństwo obywatelskie”.

W panelu „Gospodarka i praca” udział wziął przewodniczący Solidarności Piotr Duda. Debacie przewodziła red. Barbara Kasprzycka z „Dziennika Gazety Prawnej”. Wśród ekspertów byli jeszcze Andrzej Dera, szef stanu w Kancelarii Prezydenta RP, dr hab. Marek Dobrowolski z KUL oraz Marek Kowalski, wiceprezydent Pracodawców RP. 

– W tym panelu będziemy poruszać się wokół artykułu 20 konstytucji – zaznaczył na początku szef „S”. Ten artykuł brzmi: „Społeczna gospodarka rynkowa oparta na wolności działalności gospodarczej, własności prywatnej oraz solidarności, dialogu i współpracy partnerów społecznych stanowi podstawę ustroju gospodarczego Rzeczypospolitej Polskiej”. Przewodniczący „S” stwierdził, że dotychczas nie było społecznej gospodarki rynkowej. 

– Do tej pory było tak, że 99 proc. było gospodarki liberalnej i 1 proc. społecznej. Ten brak równowagi był obecny przez wiele lat. I był bardzo widoczny – zaznaczył Piotr Duda.

Układy zbiorowe
Z szefem Solidarności zgodził się minister Dera. – Jak traktować pojęcie solidaryzmu, jak uszczegółowić ten zapis? Pytam o to od dwudziestu lat i ciągle trudno mi znaleźć odpowiedź. Niestety uważam, że na dzień dzisiejszy art. 20 jest przepisem martwym – podsumował.

W ostatni czwartek kwietnia prezydent Andrzej Duda przewodniczył Kongresowi „Wspólnie o Konstytucji na Narodowym”. Wydarzenie na Stadionie Narodowym wpisuje się w zainicjowaną przez prezydenta kampanię przed referendum o kierunkach zmian w konstytucji. To wydarzenie o tyle ważne, że od początku tych konsultacji ważną rolę odgrywała w nich NSZZ Solidarność. Pierwsza debata odbyła się zresztą w Sali BHP Stoczni Gdańskiej, a jednym z jej głównych prelegentów był przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ Solidarność Piotr Duda...



#REKLAMA_POZIOMA#


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe