loading
Proszę czekać...
reklama_pozioma
Michał Ossowski, red. naczelny "TS": „Apolityczne” sądownictwo
Opublikowano dnia 23.04.2018 17:59
"Wielokrotnie słyszałem, że zawiodłem swoje środowisko i że kiedyś za to wszystko odpowiem w odpowiedni sposób i w odpowiednim trybie, a przecież nie naruszyłem prawa ani nie zachowałem się nieetycznie” – mówi w rozmowie z Przemysławem Jaraszem Arkadiusz Cichocki, prezes Sądu Okręgowego w Gliwicach, sędzia, bohater głośnego odejścia ze stowarzyszenia sędziów Iustitia. 

pixabay.com
Jak to możliwe, że ostracyzmem objęty jest sędzia z kilkunastoletnim doświadczeniem, nienaruszający prawa ani etyki zawodowej, którego jedynym „grzechem” jest poparcie dla reformy sądownictwa wprowadzanej przez legalnie wybrane władze? Czy obrona interesów swoich i całego środowiska za wszelką cenę, włączając w to zagrożenie destabilizacji państwa, jest zgodna z prymatem zachowania ciągłości i bezpieczeństwa państwa? Środowisko prawnicze nie jest mi obce, na temat reformy sądownictwa mam swoje zdanie, podobnie jak na temat wielu reform wprowadzanych przez różne ugrupowania. Jedne popieram, a z innymi się nie zgadzam, czy wręcz uważam za szkodliwe dla państwa. Tak to już jest w demokratycznym społeczeństwie, że rzadko kiedy zadowoleni są wszyscy. Wykorzystywanie reformy sądownictwa do politycznej walki mogę jeszcze zrozumieć. Polityka rządzi się swoimi prawami. Jednak nie mogę zrozumieć niespotykanego zaangażowania środowisk sędziowskich nie tyle na polu merytorycznym, co jest nawet wskazane, ale na wiecach, manifestacjach czy w mediach, gdzie nie mówi się o konkretach, a jedynie operuje populistycznymi chwytliwymi hasłami.

Michał Ossowski

Artykuł pochodzi z najnowszego numeru "TS" (17/2018) do kupienia w wersji cyfrowej tutaj.
Wydarzenia
więcej
Opinie
więcej
Najnowszy numer
Związek
więcej
Wideo Adam Andruszkiewicz [K'15]: Głosowałem w obronie ministra Macierewicza i już tłumaczę dlaczego
Blogi
avatar
Marcin
Brixen

Marcin Brixen: Samochodowa cisza wyborcza
Hiobowscy byli w centrum handlowym na zakupach. Robili ja na zapas. Bo w niedzielę sklepy miały być zamknięte.\n- I to jest najlepszy dowód na to, że w Polsce jest faszyzm - sarkała mama Łukaszka. - Hitler też zaczynał od sztucznej regulacji handlu!
avatar
Jerzy
Bukowski

Jerzy Bukowski: Ks. Isakowicz-Zaleski pyta - Ilu uchodźców przyjął bp Pieronek?
"Ile też ośrodków charytatywnych powstało z jego inicjatywy w diecezji w Sosnowcu, której był sufraganem?"
avatar
Dariusz
Łaszyca

Dariusz Łaszyca: Postmodernizm – filozofia wyczerpania czy intelektualna moda?
„Wszystkie granice są przekraczalne,\nale istnienie granic jest nieprzekraczalne”\nB. Pascal
ciastkoWykorzystujemy pliki "cookies" aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Możesz zablokować możliwość wykorzystywania tych plików poprzez zmianę ustawień w swojej przeglądarce internetowej.