loading
Proszę czekać...
reklama_pozioma
Michał Ossowski, red. naczelny "TS": „Apolityczne” sądownictwo
Opublikowano dnia 23.04.2018 17:59
"Wielokrotnie słyszałem, że zawiodłem swoje środowisko i że kiedyś za to wszystko odpowiem w odpowiedni sposób i w odpowiednim trybie, a przecież nie naruszyłem prawa ani nie zachowałem się nieetycznie” – mówi w rozmowie z Przemysławem Jaraszem Arkadiusz Cichocki, prezes Sądu Okręgowego w Gliwicach, sędzia, bohater głośnego odejścia ze stowarzyszenia sędziów Iustitia. 

pixabay.com
Jak to możliwe, że ostracyzmem objęty jest sędzia z kilkunastoletnim doświadczeniem, nienaruszający prawa ani etyki zawodowej, którego jedynym „grzechem” jest poparcie dla reformy sądownictwa wprowadzanej przez legalnie wybrane władze? Czy obrona interesów swoich i całego środowiska za wszelką cenę, włączając w to zagrożenie destabilizacji państwa, jest zgodna z prymatem zachowania ciągłości i bezpieczeństwa państwa? Środowisko prawnicze nie jest mi obce, na temat reformy sądownictwa mam swoje zdanie, podobnie jak na temat wielu reform wprowadzanych przez różne ugrupowania. Jedne popieram, a z innymi się nie zgadzam, czy wręcz uważam za szkodliwe dla państwa. Tak to już jest w demokratycznym społeczeństwie, że rzadko kiedy zadowoleni są wszyscy. Wykorzystywanie reformy sądownictwa do politycznej walki mogę jeszcze zrozumieć. Polityka rządzi się swoimi prawami. Jednak nie mogę zrozumieć niespotykanego zaangażowania środowisk sędziowskich nie tyle na polu merytorycznym, co jest nawet wskazane, ale na wiecach, manifestacjach czy w mediach, gdzie nie mówi się o konkretach, a jedynie operuje populistycznymi chwytliwymi hasłami.

Michał Ossowski

Artykuł pochodzi z najnowszego numeru "TS" (17/2018) do kupienia w wersji cyfrowej tutaj.
Wydarzenia
więcej
Opinie
więcej
Najnowszy numer
Związek
więcej
Wideo Tysol.pl Wywiad Cezarego Krysztopy z Tomaszem Szatkowskim
Blogi
avatar
Jerzy
Bukowski

Jerzy Bukowski: Prezydenci zaproszeni pod pomnik gen. Kuklińskiego
Taka wielka, patriotyczna uroczystość ponad wszelkimi politycznymi podziałami należy się „pierwszemu polskiemu oficerowi w NATO”.
avatar
Marek
Budzisz

Marek Budzisz: Mon cher Vladimir
Wczoraj, w trakcie Petersburskiego Forum Ekonomicznego, odbyło się główne wydarzenie spotkania – plenarna dyskusja z udziałem prezydentów Rosji, Francji, premiera Japonii, prezes Międzynarodowego Funduszu Walutowego oraz Wang Qishana, wiceprzewodniczącego Chin, według oficjalnej hierarchii osoby nr 2 w Państwie Środka.
avatar
Jerzy
Bukowski

Jerzy Bukowski: Odszedł weteran spod Tobruku i spod Monte Cassino
Na trumnie, a potem na grobie podpułkownika Mieczysława Heroda na pewno nie zabraknie czerwonych maków.
ciastkoWykorzystujemy pliki "cookies" aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Możesz zablokować możliwość wykorzystywania tych plików poprzez zmianę ustawień w swojej przeglądarce internetowej.