loading
Proszę czekać...
reklama_pozioma
Abraham Foxman nazywa fejkiem przemówienie Andrzeja Dudy w rocznicę powstania w getcie
Opublikowano dnia 21.04.2018 11:13
Abraham Foxman, emerytowany dyrektor Ligi Anty-Defamacyjnej oraz szef programu studiów dotyczących antysemityzmu w Muzeum Dziedzictwa Żydowskiego - Żywym Wspomnieniu Holokaustu w Nowym Jorku zabrał głos w sprawie polskich obchodów 75. rocznicy wybuchu powstania w warszawskim getcie. Konkretnie zaś odniósł się do przemówienia prezydenta Andrzeja Dudy.

YT, print screen
Polska potrzebuje porządnego demokratycznego przywództwa, a Prezydent Duda często podnosił się do tej roli (...) Dzisiejsze przemówienie było poważną porażką
- uznał Foxman.
 
Duda pochwalił żydowski ruch oporu za wykazanie "Niemcom, że Żydzi nie będą tak łatwo pokonani i deptani". Ale polski prezydent wywołał złość twierdzeniem, że bojownicy getta "umarli walcząc o godność, wolność, ale także dla Polski, ponieważ byli obywatelami polskimi"
- pisze Algemeier.com.

 
"Polscy Żydzi byli wyróżniani jako Żydzi, byli segregowani jako Żydzi, prześladowani jak Żydzi, walczyli i ginęli jako Żydzi - nie jako Polacy, ale jako Żydzi" - Foxman, który został uratowany przez swoją polską katolicką nianię ze szponów hitlerowcy, zanim ponownie zjednoczyli się z rodzicami w 1944 r., twierdzili. "Żadna ilość zniekształceń tego nie zmieni"
- cytuje Foxmana izraelski portal.

 
Ich celem było wydostanie się z Polski, w taki czy inny sposób, i dotarcie do Erec Israel (...) Nie sądzę, że uważali się za umierających dla Polski
- twierdzi badacz historii Mordechai Paldiel.

 
Moralna równoważność jest szokująca i nadal zakłóca przerażającą historię Shoah (...) Uratowała mnie Polka, ale niektóre z moich ciotek i wujków zostały zabite przez Polaków lub sprzedane przez Polaków. Żadne prawodawstwo tego nie obejmie i żadne fałszywe przemówienie historyczne go nie zmieni
- mówi Foxman.

 
Nie było politycznej współpracy między Polakami a Niemcami, ponieważ naziści chcieli jedynie włączyć Polskę do niemieckiej prowincji (...) Gdy jednak chodziło o zabijanie Żydów, była to zupełnie inna historia
- podkreśla Paldiel.

 

aj

źródło: algemeiner.com, TT

Wydarzenia
więcej
Opinie
więcej
Najnowszy numer
Związek
więcej
reklama_pionowa
Wideo "Konstytucja dla obywateli, nie dla elit". Wywiad z Ewą Tomaszewską
Blogi
avatar
Jerzy
Bukowski

Kraków bez transgenderu
W rywalizacji o prezydenturę Krakowa nie weźmie udziału jedyny(a) w Polsce kandydat(ka) transgenderowy(a) Vala Tomasz Foltyn.
avatar
Balli
Marzec

Bali Marzec: Debata o demokracji w Polsce w … Bundestagu.
Niemcy zaprosili osobę, którą Polska wprowadziła do systemu SIS, jako bardzo niebezpieczną i zagrażającą bezpieczeństwu Polski i Unii Europejskiej. Ale Niemcy zignorowali polskie ostrzeżenie i złamali zasady strefy Schengen.
avatar
Marek
Budzisz

Marek Budzisz: Po zestrzeleniu rosyjskiego Ił-20. Lekki, anty-irański dryf Moskwy w Syrii.
W poniedziałek wieczorem, kiedy w Soczi kończyło się spotkanie Putin – Erdogan napłynęły informacje o ataku izraelskiego lotnictwa na cele położone w prowincji Latakia, w Syrii. Jak się później okazało z komunikatu strony izraelskiej uderzono po to, aby przeciwdziałać trwającemu przekazaniu instalacji do produkcji broni przez Irańczyków na rzecz oddziałów libańskiego Hezbollahu. Samo uderzenie izraelskiego lotnictwa na cele zlokalizowane w Syrii nie jest niczym nadzwyczajnym, nawet, jeśli weźmie się pod uwagę, że w tej samej prowincji znajduje się rosyjska baza lotnicza. Znacznie ciekawsze jest to, co się stało później. Otóż rakiety wystrzelone przez Syryjczyków zestrzeliły rosyjski samolot zwiadu elektronicznego Ił- 20 z 15 osobową ekipą na pokładzie. Choć poszukiwania nadal trwają, to raczej nikt w Rosji nie ma wątpliwości, że wszyscy zginęli.
ciastkoWykorzystujemy pliki "cookies" aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Możesz zablokować możliwość wykorzystywania tych plików poprzez zmianę ustawień w swojej przeglądarce internetowej.