loading
Proszę czekać...
reklama_pozioma
Abraham Foxman nazywa fejkiem przemówienie Andrzeja Dudy w rocznicę powstania w getcie
Opublikowano dnia 21.04.2018 11:13
Abraham Foxman, emerytowany dyrektor Ligi Anty-Defamacyjnej oraz szef programu studiów dotyczących antysemityzmu w Muzeum Dziedzictwa Żydowskiego - Żywym Wspomnieniu Holokaustu w Nowym Jorku zabrał głos w sprawie polskich obchodów 75. rocznicy wybuchu powstania w warszawskim getcie. Konkretnie zaś odniósł się do przemówienia prezydenta Andrzeja Dudy.

YT, print screen
Polska potrzebuje porządnego demokratycznego przywództwa, a Prezydent Duda często podnosił się do tej roli (...) Dzisiejsze przemówienie było poważną porażką
- uznał Foxman.
 
Duda pochwalił żydowski ruch oporu za wykazanie "Niemcom, że Żydzi nie będą tak łatwo pokonani i deptani". Ale polski prezydent wywołał złość twierdzeniem, że bojownicy getta "umarli walcząc o godność, wolność, ale także dla Polski, ponieważ byli obywatelami polskimi"
- pisze Algemeier.com.

 
"Polscy Żydzi byli wyróżniani jako Żydzi, byli segregowani jako Żydzi, prześladowani jak Żydzi, walczyli i ginęli jako Żydzi - nie jako Polacy, ale jako Żydzi" - Foxman, który został uratowany przez swoją polską katolicką nianię ze szponów hitlerowcy, zanim ponownie zjednoczyli się z rodzicami w 1944 r., twierdzili. "Żadna ilość zniekształceń tego nie zmieni"
- cytuje Foxmana izraelski portal.

 
Ich celem było wydostanie się z Polski, w taki czy inny sposób, i dotarcie do Erec Israel (...) Nie sądzę, że uważali się za umierających dla Polski
- twierdzi badacz historii Mordechai Paldiel.

 
Moralna równoważność jest szokująca i nadal zakłóca przerażającą historię Shoah (...) Uratowała mnie Polka, ale niektóre z moich ciotek i wujków zostały zabite przez Polaków lub sprzedane przez Polaków. Żadne prawodawstwo tego nie obejmie i żadne fałszywe przemówienie historyczne go nie zmieni
- mówi Foxman.

 
Nie było politycznej współpracy między Polakami a Niemcami, ponieważ naziści chcieli jedynie włączyć Polskę do niemieckiej prowincji (...) Gdy jednak chodziło o zabijanie Żydów, była to zupełnie inna historia
- podkreśla Paldiel.

 

aj

źródło: algemeiner.com, TT

Wydarzenia
więcej
Opinie
więcej
Najnowszy numer
Związek
więcej
reklama_pionowa
Wideo Konferencja "Układy zbiorowe drogą do społecznej gospodarki rynkowej" - Piotr Duda
Blogi
avatar
Marcin
Brixen

Marcin Brixen: Przemyt ludzi w dobrej sprawie
Mama Łukaszka wpadła do mieszkania z tak zwanym rozwianym włosem.\n- Dzieci! Dzieci! - krzyczała.
avatar
Paweł
Janowski

Paweł Janowski: Leopold II Ludobójca
Fani Guya Verhofstadta marzą o postawieniu mu pomnika. Wyznawcy brukselizmu rewolucyjnego chcieliby w Polsce zaprowadzić prawdziwy, europejski, nowoczesny porządek. Bardzo by chcieli. No i niech sobie chcą. Polacy pamiętają dokonania wybitnych zachodnich polityków. A skoro mowa o panu Guyu, to może przypomnijmy postać zasłużonego dla wolności, równości i braterstwa króla Leopolda II Ludobójcy, z dynastii Koburg.
avatar
Jerzy
Bukowski

Jerzy Bukowski: Szeroka koalicja wyborcza w Krakowie
Mimo podpisania porozumienia prof. Jacek Majchrowski może jeszcze wyciąć jakiś numer swoim sojusznikom, bo niewątpliwie on rozdaje karty w tej grze.
ciastkoWykorzystujemy pliki "cookies" aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Możesz zablokować możliwość wykorzystywania tych plików poprzez zmianę ustawień w swojej przeglądarce internetowej.