loading
Proszę czekać...
reklama_pozioma
Sąd uznał, że Do Rzeczy nie miało prawa publikować rozmowy Kwaśniewskiego i Kalisza
Opublikowano dnia 20.03.2018 08:45
Sąd Apelacyjny w Warszawie stwierdził, że "Tygodnik do Rzeczy” (Orle Pióro) nie powinien publikować podsłuchanej rozmowy Aleksandra Kwaśniewskiego i Ryszarda Kalisza. Wyrok jest prawomocny.

Youtube.com

6 lipca 2015 roku ” w artykule Cezarego Gmyza „Korupcja na szczytach władzy?”  tygodnik udostępnił fragment rozmowy byłego prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego i byłego szefa Kancelarii Prezydenta RP Ryszarda Kalisza (fragmenty rozmowy zostały też opublikowane w internecie). Zapis ich rozmów opublikowały też m.in. "Fakt" i "Super Express". 

Byli politycy stwierdzili, że naruszono ich dobra osobiste, ponieważ prasa "opublikowała pochodzące z przestępstwa nagrania całkowicie prywatnego spotkania przyjaciół w niedzielny wieczór sprzed prawie dwóch lat" -  tak uzasadniali swój pozew przeciwko spółce Orle Pióro, wydawcy "Tygodnika do Rzeczy" i redaktorowi naczelnemu Pawłowi Lisickiemu. 

Kalisz i Kwaśniewski zażądali przeprosin za naruszenie prawa do prywatności i 200 tys. zł zadośćuczynienia.

We wrześniu 2016 roku Sąd Okręgowy w Warszawie oddalił powództwo Aleksandra Kwaśniewskiego i Ryszarda Kalisza twierdząc, że w takich okolicznościach ponad prawem do prywatności stoi prawo opinii publicznej do informacji. Politycy odwołali się od tego wyroku.

Sąd Apelacyjny w Warszawie zmienił wyrok sądu pierwszej instancji i nakazał pozwanym publikację przeprosin na swojej stronie internetowej i usunięcie stamtąd i z kanału tygodnika na YouTube nagrania rozmowy.

Wyrok jest prawomocny. Wydawca "Tygodnika do Rzeczy" ma 60 dni na złożenie skargi kasacyjnej.Źródło: press.pl

BB

 

Wydarzenia
więcej
Opinie
więcej
Najnowszy numer
Związek
więcej
Wideo Tysol.pl Wywiad Cezarego Krysztopy z Tomaszem Szatkowskim
Blogi
avatar
Jerzy
Bukowski

Jerzy Bukowski: Jak sprytnie poradzić sobie z reliktami komunizmu?
Problemy z pamiątkami minionego ustroju mają też inne dawniej zniewolone przez Sowietów państwa.
avatar
Jerzy
Bukowski

Bukowski: Zakończono budowę pomnika gen. Kuklińskiego
Monument robi spore wrażenie, chociaż osobiście wolałbym, żeby był on figuralny, a nie symboliczny.
avatar
prof. Romuald
Szeremietiew

Romuald Szeremietiew: Dwa sztandary - Żydowski Związek Wojskowy
Przypominając powstanie w getcie warszawskim w 75. rocznicę wybuchu walk, warto pamiętać, kto wówczas walczył. Obok Żydowskiej Organizacji Bojowej, znanej dzięki licznym opracowaniom historycznym, był też przemilczany w latach PRL Żydowski Związek Wojskowy.
ciastkoWykorzystujemy pliki "cookies" aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Możesz zablokować możliwość wykorzystywania tych plików poprzez zmianę ustawień w swojej przeglądarce internetowej.