loading
Proszę czekać...
reklama_pozioma
Prof. Żerko: Ziemie Zach i Płn. Polska otrzymała jako rekompensatę za przyłączone do ZSRR województwa
Opublikowano dnia 17.03.2018 16:48
Na fali kontrowersji, jakie wzbudziła wypowiedź Jarosława Gugały dotycząca reparacji wojennych, które wg dziennikarza Polska otrzymała w postaci ziem zachodnich, wypowiedział się historyk, niemcoznawca - prof. Stanisław Żerko.

YT, print screen
Ziemie Zach i Półn. Polska otrzymała decyzją W. Trójki (wstępnie Teheran 1943, a sam przebieg wytyczono w Poczdamie 1945) jako rekompensata za przyłączone do ZSRR wschodnie województwa II RP. Reparacje dla Polski od Niemiec to jest zupełnie osobna sprawa
- napisał.
 
Mało kto wie, że np. Piła *(w 1944 r. 56 tys, dziś 74 tys. mieszkańców) w 1945 r. była niemalże jedną kupą gruzów - zniszczona w 72% (centrum w 90%). Takie to są te "reparacje" Gugały i in. mądrali
- stwierdził.
 

źródło: TT

Wydarzenia
więcej
Opinie
więcej
reklama_pionowaNajnowszy numer
Związek
więcej
Wideo Prof. Romuald Szeremietiew: Polska może wrócić do pozycji mocarstwowej
Blogi
avatar
Jerzy
Bukowski

22 lipca - zwyczajny dzień
Nie ma już dzisiaj fałszywych świąt i rocznic, nie ma ogłupiającej propagandy, nie ma zastępowania prawdy kłamstwem.
avatar
Zbigniew "Zebe"
Kula

Zbigniew "Zebe" Kula: Pierwszy gwizdek w Krakowie
Pierwszy gwizdek rozpoczynający sezon piłkarski 2018/19 rozległ się w Krakowie, gdzie w piątek o godz. 17.45 walkę o punkty w I Lidze rozpoczęli zawodnicy Garbarni i Stali Mielec. Tam też padła pierwsza bramka sezonu, którą w 13’ spotkania zdobył zawodnik Stali, Martin Dobrotka.
avatar
Jerzy
Bukowski

Bukowski: Udany powrót za kraty przez spalony dom
Podpalacz ostatnie dziesięciolecie spędził w kryminale i traktował to miejsce jako swój prawdziwy dom, do którego koniecznie chciał powrócić.
ciastkoWykorzystujemy pliki "cookies" aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Możesz zablokować możliwość wykorzystywania tych plików poprzez zmianę ustawień w swojej przeglądarce internetowej.