loading
Proszę czekać...
reklama_pozioma
Die Welt: "Dlaczego Niemcy mają podążać za francuskim prezydentem"? Alternatywa, to współpraca z Polską
Opublikowano dnia 17.03.2018 15:30
Po spotkaniu szefowej nowo powstałego rządu niemieckiego - Angeli Merkel z Emmanuelem Macronem niemieckie media piszą o różnych drogach dla niemieckiej gospodarki i polityki. Wśród tych głosów pojawił się artykuł Klausa Geigera w "Die Welt".

YT, print screen

Czy prezydent Francji Emmanuel Macron utoruje drogę dla strefy euro, która jest coraz ściślej powiązana (...) stanie się unią transferową? (...) Emmanuel Macron odniósł sukces dzięki błyskotliwym inscenizacjom (...) w prezentowaniu siebie jako Europejczyka

- stwierdza dziennikarz.
 

Ale dlaczego Niemcy miałyby podążać za francuskim prezydentem, za którym zgromadziły do tej pory państwa Europy Południowej ze swoimi etatystycznymi tradycjami?

- pyta.
 

Nawet po wyjściu Wielkiej Brytanii z UE istnieje wiele innych krajów, które mają tradycję wolności gospodarczej, konkurencji i odpowiedzialności budżetowej

- zauważa autor, wymieniając kraje, które nie chcą włączenia do "domowej wspólnoty" z Francją, podkreślając tu rolę Polski i zwracając uwagę, że nie tylko Francja wyznacza obecnie kursy, ale w okresie wzrostu jest także nasz kraj.
 

Nowy rząd pod przewodnictwem Mateusza Morawieckiego jest bardziej pojednawczy. Ma żywotny interes w konstruktywnym uczestnictwie w UE XXI wieku

- twierdzi, że będzie to możliwe, jeśli Polska dbać będzie o poszanowanie demokracji, a chwila ta jest dobra, by przekonać polski rząd do odejścia od izolacji, by unikąć UE z wiodącą rolą wspólpracy na linii Francja-Niemcy.
 

Ani Polska, ani Niemcy nie są zainteresowane uczynieniem z UE konkurencyjnego klubu euro. Zgodnie z dobrą tradycją, w poniedziałek Angela Merkel wyjeżdża do Warszawy

- kończy Geiger.

źródło: welt.de

Wydarzenia
więcej
Opinie
więcej
Najnowszy numer
Związek
więcej
Wideo Tysol.pl Wywiad Cezarego Krysztopy z Tomaszem Szatkowskim
Blogi
avatar
Jerzy
Bukowski

Jerzy Bukowski: Jak sprytnie poradzić sobie z reliktami komunizmu?
Problemy z pamiątkami minionego ustroju mają też inne dawniej zniewolone przez Sowietów państwa.
avatar
Jerzy
Bukowski

Bukowski: Zakończono budowę pomnika gen. Kuklińskiego
Monument robi spore wrażenie, chociaż osobiście wolałbym, żeby był on figuralny, a nie symboliczny.
avatar
prof. Romuald
Szeremietiew

Romuald Szeremietiew: Dwa sztandary - Żydowski Związek Wojskowy
Przypominając powstanie w getcie warszawskim w 75. rocznicę wybuchu walk, warto pamiętać, kto wówczas walczył. Obok Żydowskiej Organizacji Bojowej, znanej dzięki licznym opracowaniom historycznym, był też przemilczany w latach PRL Żydowski Związek Wojskowy.
ciastkoWykorzystujemy pliki "cookies" aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Możesz zablokować możliwość wykorzystywania tych plików poprzez zmianę ustawień w swojej przeglądarce internetowej.