loading
Proszę czekać...
reklama_pozioma
17 marca - Dzień św. Patryka, jedno z najpopularniejszych katolickich świąt, obchodzone nawet w Chinach
Opublikowano dnia 17.03.2018 13:19
Dziś Kościół katolicki obchodzi wspomnienie św. Patryka - patrona Irlandii. Na przestrzeni lat święto to upowszechniło się na świecie tak bardzo, że obchodzone jest nawet w Chinach. W tym roku na zielono zostanie podświetlonych bardzo wiele obiektów na całym świecie np. Wielki Mur Chiński, 19 z nich zaświeci w polskich miastach. Znakiem rozpoznawczym Dnia Św. Patryka jest zielone piwo, rozpowszechnione na całym świecie, poza ... Irlandią, w której dzień ten, w przeciwieństwie do reszty świata, jest mniej popkulturowy i ma charakter znacznie bardziej religijny. O obchodach święta w Irlandii opowiadał w Polskim Radiu zastępca Szefa Misji w ambasadzie Irlandii w Polsce, James Kilcourse.

YT, print screen
W 19 z nich [polskich miast-red.] najważniejsze obiekty zostaną podświetlone na zielono, np. Pałac Kultury i Nauki w Warszawie, molo w Kołobrzegu czy ratusz w Poznaniu
- powiedział w Polskim Radiu James Kilcourse.
 
Chociaż trwa post, tradycyjnie Kościół katolicki udziela w tym dniu dyspensy, żeby można było świętować
- poinformował.

A zasługi św. Patryka dla Kościoła są niemałe. Jak czytamy w encyklopedii intenetowej:
Gdy miał 16 lat, uprowadzono go [z Walii - red.] i sprzedano w niewolę do Irlandii, gdzie pracował jako pasterz. Po tym okresie udało się mu uciec i przepłynąć statkiem na kontynent do Galii. Wkrótce potem przyjął święcenia kapłańskie. Kiedy zamierzał wrócić do ojczyzny, miał we śnie widzenie, w którym usłyszał wezwanie, by wrócił do Irlandii i głosił tam wiarę w Chrystusa.(...) w 432 [roku] został biskupem. Wtedy też powrócił do Irlandii jako biskup misyjny. Praca św. Patryka doprowadziła do ewangelizacji północnej, środkowej i zachodniej części wyspy oraz wprowadzenia zorganizowanej formy działalności kościelnej (...) Według legend przywracał wzrok ślepcom, ożywiał zmarłych i uwolnił Irlandię od plagi węży. Pod koniec życia dokonał chrztu kraju

źródło: TT, PR, Wikipedia

Wydarzenia
więcej
Opinie
więcej
Najnowszy numer
Związek
więcej
Wideo Agnieszka Romaszewska: Ukraina postawiła na Niemcy. I się na tym przejedzie
Blogi
avatar
Jerzy
Bukowski

Jerzy Bukowski: Wyborcze esemesy
Mam nadzieję, że nikt, kto wysłał dzisiaj esemesa lub odbył rozmowę telefoniczną o kandydatach do samorządów nie zostanie pociągnięty do odpowiedzialności karnej.
avatar
Resortowy
Renegat

Resortowy Renegat: Cisza wyborcza…
Od wielu lat, kiedy dostęp do sieci jest powszechny, politycy publicyści czy komentatorzy zadają sobie pytane, właśnie o ową ciszę wyborczą.
avatar
Ryszard
Czarnecki

Ryszard Czarnecki: W Pardubicach odbyło się święto polskiego żużla
Dziś cisza wyborcza - a więc będzie o sporcie. W Czechach (Pardubice) odbył się decydujący o tytule mistrza świata juniorów na żużlu trzeci turniej IMŚJ ( poprzednie w Polsce i na Łotwie). Wygrał go Polak, mistrzem został Polak, wicemistrzem tez Polak. Poniżej publikuję wywiad, którego udzieliłem na ten temat „Tygodnikowi Żużlowemu”. Rozmawiał ze mną red Radosław Zieliński.
ciastkoWykorzystujemy pliki "cookies" aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Możesz zablokować możliwość wykorzystywania tych plików poprzez zmianę ustawień w swojej przeglądarce internetowej.