loading
Proszę czekać...
reklama_pozioma
17 marca - Dzień św. Patryka, jedno z najpopularniejszych katolickich świąt, obchodzone nawet w Chinach
Opublikowano dnia 17.03.2018 13:19
Dziś Kościół katolicki obchodzi wspomnienie św. Patryka - patrona Irlandii. Na przestrzeni lat święto to upowszechniło się na świecie tak bardzo, że obchodzone jest nawet w Chinach. W tym roku na zielono zostanie podświetlonych bardzo wiele obiektów na całym świecie np. Wielki Mur Chiński, 19 z nich zaświeci w polskich miastach. Znakiem rozpoznawczym Dnia Św. Patryka jest zielone piwo, rozpowszechnione na całym świecie, poza ... Irlandią, w której dzień ten, w przeciwieństwie do reszty świata, jest mniej popkulturowy i ma charakter znacznie bardziej religijny. O obchodach święta w Irlandii opowiadał w Polskim Radiu zastępca Szefa Misji w ambasadzie Irlandii w Polsce, James Kilcourse.

YT, print screen
W 19 z nich [polskich miast-red.] najważniejsze obiekty zostaną podświetlone na zielono, np. Pałac Kultury i Nauki w Warszawie, molo w Kołobrzegu czy ratusz w Poznaniu
- powiedział w Polskim Radiu James Kilcourse.
 
Chociaż trwa post, tradycyjnie Kościół katolicki udziela w tym dniu dyspensy, żeby można było świętować
- poinformował.

A zasługi św. Patryka dla Kościoła są niemałe. Jak czytamy w encyklopedii intenetowej:
Gdy miał 16 lat, uprowadzono go [z Walii - red.] i sprzedano w niewolę do Irlandii, gdzie pracował jako pasterz. Po tym okresie udało się mu uciec i przepłynąć statkiem na kontynent do Galii. Wkrótce potem przyjął święcenia kapłańskie. Kiedy zamierzał wrócić do ojczyzny, miał we śnie widzenie, w którym usłyszał wezwanie, by wrócił do Irlandii i głosił tam wiarę w Chrystusa.(...) w 432 [roku] został biskupem. Wtedy też powrócił do Irlandii jako biskup misyjny. Praca św. Patryka doprowadziła do ewangelizacji północnej, środkowej i zachodniej części wyspy oraz wprowadzenia zorganizowanej formy działalności kościelnej (...) Według legend przywracał wzrok ślepcom, ożywiał zmarłych i uwolnił Irlandię od plagi węży. Pod koniec życia dokonał chrztu kraju

źródło: TT, PR, Wikipedia

Wydarzenia
więcej
Opinie
więcej
Najnowszy numer
Związek
więcej
Wideo Konferencja "Układy zbiorowe drogą do społecznej gospodarki rynkowej" - Piotr Duda
Blogi
avatar
Jerzy
Bukowski

Jerzy Bukowski: Jak sprytnie poradzić sobie z reliktami komunizmu?
Problemy z pamiątkami minionego ustroju mają też inne dawniej zniewolone przez Sowietów państwa.
avatar
Jerzy
Bukowski

Bukowski: Zakończono budowę pomnika gen. Kuklińskiego
Monument robi spore wrażenie, chociaż osobiście wolałbym, żeby był on figuralny, a nie symboliczny.
avatar
prof. Romuald
Szeremietiew

Romuald Szeremietiew: Dwa sztandary - Żydowski Związek Wojskowy
Przypominając powstanie w getcie warszawskim w 75. rocznicę wybuchu walk, warto pamiętać, kto wówczas walczył. Obok Żydowskiej Organizacji Bojowej, znanej dzięki licznym opracowaniom historycznym, był też przemilczany w latach PRL Żydowski Związek Wojskowy.
ciastkoWykorzystujemy pliki "cookies" aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Możesz zablokować możliwość wykorzystywania tych plików poprzez zmianę ustawień w swojej przeglądarce internetowej.