loading
Proszę czekać...
reklama_pozioma
17 marca - Dzień św. Patryka, jedno z najpopularniejszych katolickich świąt, obchodzone nawet w Chinach
Opublikowano dnia 17.03.2018 13:19
Dziś Kościół katolicki obchodzi wspomnienie św. Patryka - patrona Irlandii. Na przestrzeni lat święto to upowszechniło się na świecie tak bardzo, że obchodzone jest nawet w Chinach. W tym roku na zielono zostanie podświetlonych bardzo wiele obiektów na całym świecie np. Wielki Mur Chiński, 19 z nich zaświeci w polskich miastach. Znakiem rozpoznawczym Dnia Św. Patryka jest zielone piwo, rozpowszechnione na całym świecie, poza ... Irlandią, w której dzień ten, w przeciwieństwie do reszty świata, jest mniej popkulturowy i ma charakter znacznie bardziej religijny. O obchodach święta w Irlandii opowiadał w Polskim Radiu zastępca Szefa Misji w ambasadzie Irlandii w Polsce, James Kilcourse.

YT, print screen
W 19 z nich [polskich miast-red.] najważniejsze obiekty zostaną podświetlone na zielono, np. Pałac Kultury i Nauki w Warszawie, molo w Kołobrzegu czy ratusz w Poznaniu
- powiedział w Polskim Radiu James Kilcourse.
 
Chociaż trwa post, tradycyjnie Kościół katolicki udziela w tym dniu dyspensy, żeby można było świętować
- poinformował.

A zasługi św. Patryka dla Kościoła są niemałe. Jak czytamy w encyklopedii intenetowej:
Gdy miał 16 lat, uprowadzono go [z Walii - red.] i sprzedano w niewolę do Irlandii, gdzie pracował jako pasterz. Po tym okresie udało się mu uciec i przepłynąć statkiem na kontynent do Galii. Wkrótce potem przyjął święcenia kapłańskie. Kiedy zamierzał wrócić do ojczyzny, miał we śnie widzenie, w którym usłyszał wezwanie, by wrócił do Irlandii i głosił tam wiarę w Chrystusa.(...) w 432 [roku] został biskupem. Wtedy też powrócił do Irlandii jako biskup misyjny. Praca św. Patryka doprowadziła do ewangelizacji północnej, środkowej i zachodniej części wyspy oraz wprowadzenia zorganizowanej formy działalności kościelnej (...) Według legend przywracał wzrok ślepcom, ożywiał zmarłych i uwolnił Irlandię od plagi węży. Pod koniec życia dokonał chrztu kraju

źródło: TT, PR, Wikipedia

Wydarzenia
więcej
Opinie
więcej
Najnowszy numer
Związek
więcej
reklama_pionowa
Wideo Tysol.pl Wywiad Cezarego Krysztopy z Tomaszem Szatkowskim
Blogi
avatar
Jerzy
Bukowski

22 lipca - zwyczajny dzień
Nie ma już dzisiaj fałszywych świąt i rocznic, nie ma ogłupiającej propagandy, nie ma zastępowania prawdy kłamstwem.
avatar
Zbigniew "Zebe"
Kula

Zbigniew "Zebe" Kula: Pierwszy gwizdek w Krakowie
Pierwszy gwizdek rozpoczynający sezon piłkarski 2018/19 rozległ się w Krakowie, gdzie w piątek o godz. 17.45 walkę o punkty w I Lidze rozpoczęli zawodnicy Garbarni i Stali Mielec. Tam też padła pierwsza bramka sezonu, którą w 13’ spotkania zdobył zawodnik Stali, Martin Dobrotka.
avatar
Jerzy
Bukowski

Bukowski: Udany powrót za kraty przez spalony dom
Podpalacz ostatnie dziesięciolecie spędził w kryminale i traktował to miejsce jako swój prawdziwy dom, do którego koniecznie chciał powrócić.
ciastkoWykorzystujemy pliki "cookies" aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Możesz zablokować możliwość wykorzystywania tych plików poprzez zmianę ustawień w swojej przeglądarce internetowej.