loading
Proszę czekać...
reklama_pozioma
Romana Kahl-Stachniewicz, jedna z założycieleli Konfederacji Polski Niepodległej nie żyje
Opublikowano dnia 16.03.2018 13:34
Wczoraj o godz. 14 w szpitalu w Krakowie zmarła Romana Kahl- Stachniewicz. Zakładała Konfederację Polski Niepodległej.

Pixabay.com/CC0 Creative Commons

W VII 1980 r. wzywała do tworzenia komitetów Wolnych Związków Zawodowych w zakładach pracy, od VIII 1980 r. zbierała informacje o strajkach i represjach (przekazywane m.in. za granicę), zainteresowanym działaczom przekazywała projekty statutów związków zawodowych. W 1981 r. współpracowała z osobami z MKZ Małopolska w sprawie wspierania aresztowanych członków KPN, przeprowadzała akcje ulotkowe, wydawała oświadczenia dotyczące uwolnienia więźniów politycznych oraz informacje o tematyce katyńskiej, kolportowała Rewolucję bez rewolucji Leszka Moczulskiego, rozprowadzała znaczki KPN; od III 1981 r. w KOWzP.

13 XII 1981 r. internowana w areszcie KW MO przy ul. Mogilskiej w Krakowie, od 30 XII 1981 r. w Ośrodku Odosobnienia w Kielcach-Piaskach, od 21 I 1982 w Gołdapi, zwolniona 21 III 1982 r. W 1985 r. uczestniczka rotacyjnej głodówki w parafii Narodzenia NMP w Krakowie-Bieżanowie w proteście przeciwko uwięzieniu 11 osób i zabójstwu ks. Jerzego Popiełuszki.

W 1989 r. rzeczniczka KPN podczas wyborów, organizatorka akcji plakatowych i ulotkowych, mąż zaufania KPN w komisji wyborczej. Od 2003 r. na emeryturze. Honorowy członek KPN.

Odznaczona Złotą Odznaką za Zasługi dla KPN (1994), Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (2007).

Do 9 X 1984 r. rozpracowywana przez Wydz. III WUSW w Krakowie w ramach SOR krypt. Gniazdo.

 

Źródło: www.encysol.pl, Twitter.com BB
Wydarzenia
więcej
Opinie
więcej
reklama_pionowaNajnowszy numer
Związek
więcej
Wideo Konferencja "Układy zbiorowe droga do społecznej gospodarki rynkowej" - Debata publicystów
Blogi
avatar
Jerzy
Bukowski

22 lipca - zwyczajny dzień
Nie ma już dzisiaj fałszywych świąt i rocznic, nie ma ogłupiającej propagandy, nie ma zastępowania prawdy kłamstwem.
avatar
Zbigniew "Zebe"
Kula

Zbigniew "Zebe" Kula: Pierwszy gwizdek w Krakowie
Pierwszy gwizdek rozpoczynający sezon piłkarski 2018/19 rozległ się w Krakowie, gdzie w piątek o godz. 17.45 walkę o punkty w I Lidze rozpoczęli zawodnicy Garbarni i Stali Mielec. Tam też padła pierwsza bramka sezonu, którą w 13’ spotkania zdobył zawodnik Stali, Martin Dobrotka.
avatar
Jerzy
Bukowski

Bukowski: Udany powrót za kraty przez spalony dom
Podpalacz ostatnie dziesięciolecie spędził w kryminale i traktował to miejsce jako swój prawdziwy dom, do którego koniecznie chciał powrócić.
ciastkoWykorzystujemy pliki "cookies" aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Możesz zablokować możliwość wykorzystywania tych plików poprzez zmianę ustawień w swojej przeglądarce internetowej.