loading
Proszę czekać...
Jarosław Gowin w Haaretz: Nie będzie zgody na postawienie Polski wśród sprawców ludobójstwa
Opublikowano dnia 01.03.2018 13:20
Jarosław Gowin opublikował artykuł w Haaretz - najstarszym dzienniku wydawanym w Izraelu.

screen yt

- Przez kilka stuleci Rzeczpospolita Obojga Narodów była domem dla największej społeczności żydowskiej na świecie, ciesząc się w tamtym czasie wyjątkową w Europie ochroną i tolerancją, a jednocześnie , wnosząc znaczący wkład w nasze wspólne dziedzictwo kulturowe i rozwój gospodarczy

- podkreślił Jarosław Gowin, który opisywał historyczne relacje polsko-izraelskie, ale także wypunktował toczący się obecnie między dwoma państwami konflikt.
 


- Owszem, wydarzenia antysemickie występują w Polsce, podobnie jak niestety w innych krajach Starego Kontynentu. To powinno zawsze  stymulować całą Europę do zdecydowanych działań. Wszelkie przejawy antysemityzmu są potępiane przez polskie władze, ale zdecydowanie musimy zintensyfikować walkę z nimi, wzmacniając jednocześnie działalność edukacyjną. Jednak każdy, kto przyjrzy się zimnym, twardym statystykom i faktom, zobaczy, że na szczęście w naszym kraju antysemityzm nigdy nie osiągnął skali ani formy tak drastycznych, jak w innych krajach naszego kontynentu.

- napisał wicepremier.
 

- Z politycznego punktu widzenia państwo Izrael jest jednym z naszych bardzo ważnych sojuszników. AChciałbym zapytać: co się stało, że tak nagle wielu ludzi zapomina o wszystkim i zlekceważyło wszystko, co w ostatnich latach zbliżyło nas do siebie? Dlaczego mielibyśmy go marnować i marnować? Co zyskujemy, gdy odwrócimy się od siebie nawzajem?

- pytał Gowin.
 

- Nigdy nie zgodzimy się na użycie mylących i obraźliwych zwrotów, takich jak "polskie obozy śmierci" czy "polski holokaust". Polska nigdy nie dopuści do fałszowania historii, wykluczenia nas ze wspólnoty ofiar i postawienia nas jako organizatorów i sprawców ludobójstwa kierowanego przez Niemców

- skwitował.


mk/Haaretz
Wydarzenia
więcej
Opinie
więcej
Najnowszy numer
Związek
więcej
reklama_pionowa
Wideo Adam Andruszkiewicz [K'15]: Głosowałem w obronie ministra Macierewicza i już tłumaczę dlaczego
Blogi
avatar
Jerzy
Bukowski

Jerzy Bukowski: Uprzejma motornicza i nieczuli pasażerowie
Ta historia, którą pochwaliło się na Facebooku Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Krakowie ma dwa oblicza: radosne i smutne.
avatar
europoseł Zbigniew
Kuźmiuk

Zbigniew Kuźmiuk: Nigdy po roku 1989 nie było tak dużej pomocy dla rodzin wychowujących dzieci
Już ponad 2 lata realizowany jest program Rodzina 500 plus, rusza właśnie program wyprawki szkolnej dla wszystkich uczących się dzieci w wysokości 300 zł wypłacanej corocznie przed rozpoczęciem roku szkolnego, realizowane jest także finansowanie darmowych podręczników w szkołach podstawowych i w ostatniej już klasie gimnazjum, co oznacza, że wsparcie państwa dla rodzin wychowujących dzieci jest obecnie najwyższe w naszej najnowszej historii po roku 1989.
avatar
Marek
Budzisz

Marek Budzisz: Rosja i Zachód. Kto słabnie, kto rośnie?
W jakim stanie jest Rosja? Kwitnie, znajduje się w stagnacji, czy wręcz upada? Nie ma, co do tego zgody na świecie. Są tacy badacze, nawet bardzo znani i prominentni, jak np. Joseph Neye Jr. z Harvardu, autor i badacz kategorii soft i smart power, którzy uważają, że w XXI wieku nasz wschodni sąsiad znajduje się w zmierzchowym stadium swej potęgi, a może wręcz upada. Inni, wśród których znajdują się autorzy amerykańskiej strategii bezpieczeństwa narodowego wręcz odwrotnie, są zdania, że Rosja jest światową potęgą nr 2, która rzuca właśnie wyzwanie pozycji Stanów Zjednoczonych i w związku z tym Waszyngton winien odpowiednio zmodyfikować swoją politykę. Wreszcie nie brak i takich, jak Andrew Kuchins z Georgtown University, którzy uważają, że obydwa te poglądy są uprawnione, bo Rosja w niektórych obszarach się wzmacnia i jest silniejsza a w innych, odwrotnie, słabnie.
ciastkoWykorzystujemy pliki "cookies" aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Możesz zablokować możliwość wykorzystywania tych plików poprzez zmianę ustawień w swojej przeglądarce internetowej.