loading
Proszę czekać...
Jarosław Gowin w Haaretz: Nie będzie zgody na postawienie Polski wśród sprawców ludobójstwa
Opublikowano dnia 01.03.2018 13:20
Jarosław Gowin opublikował artykuł w Haaretz - najstarszym dzienniku wydawanym w Izraelu.

screen yt

- Przez kilka stuleci Rzeczpospolita Obojga Narodów była domem dla największej społeczności żydowskiej na świecie, ciesząc się w tamtym czasie wyjątkową w Europie ochroną i tolerancją, a jednocześnie , wnosząc znaczący wkład w nasze wspólne dziedzictwo kulturowe i rozwój gospodarczy

- podkreślił Jarosław Gowin, który opisywał historyczne relacje polsko-izraelskie, ale także wypunktował toczący się obecnie między dwoma państwami konflikt.
 


- Owszem, wydarzenia antysemickie występują w Polsce, podobnie jak niestety w innych krajach Starego Kontynentu. To powinno zawsze  stymulować całą Europę do zdecydowanych działań. Wszelkie przejawy antysemityzmu są potępiane przez polskie władze, ale zdecydowanie musimy zintensyfikować walkę z nimi, wzmacniając jednocześnie działalność edukacyjną. Jednak każdy, kto przyjrzy się zimnym, twardym statystykom i faktom, zobaczy, że na szczęście w naszym kraju antysemityzm nigdy nie osiągnął skali ani formy tak drastycznych, jak w innych krajach naszego kontynentu.

- napisał wicepremier.
 

- Z politycznego punktu widzenia państwo Izrael jest jednym z naszych bardzo ważnych sojuszników. AChciałbym zapytać: co się stało, że tak nagle wielu ludzi zapomina o wszystkim i zlekceważyło wszystko, co w ostatnich latach zbliżyło nas do siebie? Dlaczego mielibyśmy go marnować i marnować? Co zyskujemy, gdy odwrócimy się od siebie nawzajem?

- pytał Gowin.
 

- Nigdy nie zgodzimy się na użycie mylących i obraźliwych zwrotów, takich jak "polskie obozy śmierci" czy "polski holokaust". Polska nigdy nie dopuści do fałszowania historii, wykluczenia nas ze wspólnoty ofiar i postawienia nas jako organizatorów i sprawców ludobójstwa kierowanego przez Niemców

- skwitował.


mk/Haaretz
Wydarzenia
więcej
Opinie
więcej
Najnowszy numer
Związek
więcej
Wideo Agnieszka Romaszewska: Ukraina postawiła na Niemcy. I się na tym przejedzie
Blogi
avatar
.
Rosemann

Rosemann: Ból…
Gdyby nie inicjatywa władz, mielibyśmy dziś na pierwszych stronach polskich i zagranicznych gazet prawdziwe a nie kadrowane z wielkim wysiłkiem pracowników Agory gorszące sceny z Warszawy. I mielibyśmy wielkiego kaca, że daliśmy sobie zepsuć święto, które raz tylko dane nam było przeżywać. I to tylko, że na to nie pozwolono powinno być dla nas ważne.
avatar
Jerzy
Bukowski

Jerzy Bukowski: Tusk wysoko zawiesza poprzeczkę
Nie odnoszę się do treści przemówień Tuska, lecz wyłącznie do retoryki i erystyki, którymi znakomicie włada.
avatar
Ryszard
Czarnecki

Ryszard Czarnecki: Największa demokracja świata
Świat stał się globalną wioską, to prawda, ale interesy narodowe i państwowe wciąż są głównym drogowskazem i punktem odniesienia. Globalizacja polityki międzynarodowej nie polega na tym, że poszczególne kraje przestają mieć interesy czy że je grzecznie przekazują organizacjom międzynarodowym, tylko na tym, że owe interesy stają się przedmiotem rozgrywek globalnych.
ciastkoWykorzystujemy pliki "cookies" aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Możesz zablokować możliwość wykorzystywania tych plików poprzez zmianę ustawień w swojej przeglądarce internetowej.